101 LİK(LPG Lİ) FABİAMI---TDİ FABİAMI

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

101 LİK(LPG Lİ) FABİAMI---TDİ FABİAMI

İleti BaTeRRiiSStt » 04 Kas 2009, 17:52

ben sadece klıma acıkken kalksammı kalkmasammı yazmandan kullanmadıgın sadece kulaktan dolma yazdıgın kanısına vardım zira bende de 101 lik lpglı var ama kalkıslarda yerı gelıyor kazıyorum asvaltı..ama madem o kadar cok cesıt kullandın senın tecruben daha fazladır ne diyim :)..

BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti fabialife » 04 Kas 2009, 18:18

[quote="BaTeRRiiSStt"]ben sadece klıma acıkken kalksammı kalkmasammı yazmandan kullanmadıgın sadece kulaktan dolma yazdıgın kanısına vardım zira bende de 101 lik lpglı var ama kalkıslarda yerı gelıyor kazıyorum asvaltı..ama madem o kadar cok cesıt kullandın senın tecruben daha fazladır ne diyim :)..[/QUOTE]

101 lik fabia hakkında yorum yaparken çok az olumsuz yorum yazdığım konulardan birisi de bu konudur; kilima açıkken kalkışlarda sakin kalkar, biraz gaza yüklenmezseniz, araba stop etme temayülü gösteriyor, bazende stop ediyor. özellikle sahil bölgelerinde kullanılan araçlarda. yüksek rakımlara çıktıkça bu sıkıntı ya azalıyor ya da kayboluyor.
bu çok önemli mi? kimine göre evet kimine göre arabanın huyuna alıştığı için hayır. bunun iki nedeni var;
birincisi fabia motoru aslen polo spor'larda kullanılmış daha sonra da fabialarda kullanılan devirli kullanım isteyen ve torkunu yüksek devirlerde veren bir karekteristiğe sahip. bu nedenle performans için hep  yüksek devir ister.
ikincisi fabialardaki klima kompresörü seğmentindeki bazı arabalardan biraz büyük ve performanslı bir kompresördür ve anında soğutur.
bu konuda başka arkadaşlar da aynı şeyden şikayet etmişti bu ve diğer forumda konu açıldığında.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti RAZOR10 » 04 Kas 2009, 21:28

arkadaşlar iyi güzel söylüyorsunuzda, hiç bir dizel motor(üst segmentler hariç) benzinin werdiği tadı wermez, bende akşama kadar dizel araçlar kullanıyorum şu an kapımda şirket te kullandığım 2007 model fiesta tdcı war, ayrıca gün içinde pejo bipper megane 2 dacia gibi hepsi dizel araçlar kullanıyorum, tmm rampada güzel yükleniyosun gaza asfaltı kazıyacakmış gibi tırmanıyor, ama gel gelelim düze, hadi bas bakalım hızlansın 140-150 snr küttt hadi ibre oynayacağam die yalwarıyo resmen tekerleklere..çok benzinli tokatladığı için beni düzde o yüzden sewemedim bu dizelleri bi türlü, haa ama dewir artık dizel dewri, ben araç alacak olsam bakım bakım hikaye artık aynı aralıklar çok ta fazla maliyeti yok turbo fln arızalanmadıktan snr. gider ben de dizel alırım..
Kullanıcı avatarı
RAZOR10
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: selçuk ÇİMŞİR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia ambiente 2005

İleti RAZOR10 » 04 Kas 2009, 21:31

bu arada müşterimde opel astra war 2005 1.3 cdti. daha bugun konuştum 130 a fulleyip uzun yol 1100 km şehir içi 850 km yapıyorum dedi. hadi bakalım buyrun buradan bakın
Kullanıcı avatarı
RAZOR10
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti serdar5306 » 04 Kas 2009, 22:04

arkadaşlar dizel 101 diye millet birbirine girmiş benim aracım 101 lik yaklaşık 4 yıldır kullanıyorum çokta memnunum ama dezavantajlarıda var basarsan uçar gider çoğu 1.6 rı kıskançlıktan çatlatır performansı çok güzeldir ama uzun rampalarda özellikle yüklüyken kasar klima açıkken rampalarda kalkarken ustalık ister motor zorlanır buda motorun karakterinden kaynaklanır tork ve beygir gücünü yüksek devirlerde verir dizel az yakar yeri gelince çokda kaçar benzinliden sesi fazladır ama hareket halinde pek rahatsız etmez araç alan kişinin tamamen kendi fikrine kalmıştır bu kadar tartışmaya gerek yok bence.
2005 FABİA CHOİCE 101 BG SİYAH
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: SERDAR
Nereden: Ankara
Arabanız: FABİA COHİCE 2005

İleti hakanerdogan » 04 Kas 2009, 22:17

yaani.... dediğim gibi ben 101 lik fabiayada bindim, ama süren Abim tokada çıkacağı zaman klimayı kapıyordu Big%20smile

yoksa fena bi makine, 4000-5000 devirlerde durmak bilmiyor, e ama sesde yapıyor motor, amacı o zatende işte neyse, birazda güzel yakıyor hani, 10-11 ortalama vardı yardırma yaparken Smile
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti C@GL@R » 04 Kas 2009, 22:30

pekde 101 lik fabia yi abartmamak lazım sonuçta 126 tork bir araç ve ağır...çekiş olarak 3 vitesten sonra bi ataklık gösteriyor o benim hoşuma gidiyor işte aracın gücü o zaman belli oluyor..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti zurna1788 » 04 Kas 2009, 23:02

101 hp gerçekten makine...eğer maddi imkanlarıma güveniyorum ayda 200 lira civarında bir bütçeyi benzine ayırabilirim diyorsanız 101 lik elegance tadından yenmez... ama ekonomi benim için herşeyden önce gelir diyorsanız hakan abinin makine gibi 80 HP lik bir ambiante de tadından yenmez... ( bu arada lpg den bahsetmedim çünkü lpg düşünüyorsanız bence dizel... ) hani belki benzinde kullanmaya ikna ederim diye dedim :))) saygılar...

Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti zurna1788 » 04 Kas 2009, 23:06

[quote="RAZOR10"]bu arada müşterimde opel astra war 2005 1.3 cdti. daha bugun konuştum 130 a fulleyip uzun yol 1100 km şehir içi 850 km yapıyorum dedi. hadi bakalım buyrun buradan bakın [/QUOTE]
selçuk abim uzun zamandır görüşemedik inş. iyisindir. yazına takıldımda benim gördüğüm, duyduğum,bildiğim opel 1.3 cdtı şehir içinde 6,5 tan aşağı yakmıyor... buda 17,5 kuruş civarında bir tüketim yapıyor... açıkcası benim pek inanasım gelmedi...
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti SEAHAWK » 04 Kas 2009, 23:50

[quote="fabialife"]ben o araba ile virajlı  dik ve uzun rampalarda 3. viteste araba yüklü olduğu halde çok 150-155 sürat yaptım[/QUOTE]

Ben de bu konuyu hatırlayacak kadar eski sayılırım. (en azından tartışmaları okumuştumSmile)

Yalnız rakamlarla ilgili bir sorun var.

Şöyle açıklayayım;

1.4 16V 101 hp Fabia'nın 3. vites 1000 devirde yaptığı hız 19-20 km/s'dir. Bu araç bildiğim kadarıyla 6800 devir civarında devir kesiciye giriyor. Burdan baktığımızda 3. viteste ulaşacağı maks. hız en iyi ihtimalle 135-140 km/s olabilir. Ya söz konusu araçta çok ciddi bir gösterge sapması mevcut; ya da küçük bir göz yanılması söz konusu.Smile (Ya da motor kendini korumayı ihmal edip bir şekilde 7500 devir civarı çeviriyor)

Yaklaşık 1-2 senedir kafamı kurcalar bu 150-155 olayı.Big%20smile Ukalalık olarak algılamayın lütfen; sadece açıklığa kavuşturmak istediğim bir konu idi.Smile

=====================

Ha; bence siz bu olayı büyük ihtimalle 4. viteste yaşadınız. Zira 4. vites 1000 devirdeki sürat, mantıklı bir devir kullanımı ile bu olayı doğrulayabilir.Smile
SEAHAWK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti RAZOR10 » 05 Kas 2009, 00:45

[quote="zurna1788"][quote="RAZOR10"]bu arada müşterimde opel astra war 2005 1.3 cdti. daha bugun konuştum 130 a fulleyip uzun yol 1100 km şehir içi 850 km yapıyorum dedi. hadi bakalım buyrun buradan bakın [/QUOTE]
selçuk abim uzun zamandır görüşemedik inş. iyisindir. yazına takıldımda benim gördüğüm, duyduğum,bildiğim opel 1.3 cdtı şehir içinde 6,5 tan aşağı yakmıyor... buda 17,5 kuruş civarında bir tüketim yapıyor... açıkcası benim pek inanasım gelmedi...
[/QUOTE]
iyidir paşam sen nasılsın, walla ben adamın sölediğine göre söledim. araştırcam doruysa opel astra alcam Smile
Kullanıcı avatarı
RAZOR10
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti cok_yasa_kamil » 05 Kas 2009, 05:08

hakan abi, http://www.dailymotion.com/video/x8mghx ... 0-kph_auto
burada 0-100 arası 7-8 saniye sürmüş, doğru mudur?
68lik 2001 fabiaya vereceğin bir taktik var mı, denemeyi düşünüyorum :)
(LPG ile :D )
cok_yasa_kamil
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Metazolog » 05 Kas 2009, 08:34

Metazolog
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 05 Kas 2009, 08:37

[quote="cok_yasa_kamil"]hakan abi, http://www.dailymotion.com/video/x8mghx ... 0-kph_auto

burada 0-100 arası 7-8 saniye sürmüş, doğru mudur?

68lik 2001 fabiaya vereceğin bir taktik var mı, denemeyi düşünüyorum :)

(LPG ile :D )[/QUOTE]

0-100 7-8 saniye değil, 10-11 kadar.

dediğin gibi olsa yüzyılın icadı olurdu bu araba.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti fabialife » 05 Kas 2009, 19:12

[quote="SEAHAWK"][quote="fabialife"]ben o araba ile virajlı  dik ve uzun rampalarda 3. viteste araba yüklü olduğu halde çok 150-155 sürat yaptım[/QUOTE]

Ben de bu konuyu hatırlayacak kadar eski sayılırım. (en azından tartışmaları okumuştumSmile)

Yalnız rakamlarla ilgili bir sorun var.

Şöyle açıklayayım;

1.4 16V 101 hp Fabia'nın 3. vites 1000 devirde yaptığı hız 19-20 km/s'dir. Bu araç bildiğim kadarıyla 6800 devir civarında devir kesiciye giriyor. Burdan baktığımızda 3. viteste ulaşacağı maks. hız en iyi ihtimalle 135-140 km/s olabilir. Ya söz konusu araçta çok ciddi bir gösterge sapması mevcut; ya da küçük bir göz yanılması söz konusu.Smile (Ya da motor kendini korumayı ihmal edip bir şekilde 7500 devir civarı çeviriyor)

Yaklaşık 1-2 senedir kafamı kurcalar bu 150-155 olayı.Big%20smile Ukalalık olarak algılamayın lütfen; sadece açıklığa kavuşturmak istediğim bir konu idi.Smile

=====================

Ha; bence siz bu olayı büyük ihtimalle 4. viteste yaşadınız. Zira 4. vites 1000 devirdeki sürat, mantıklı bir devir kullanımı ile bu olayı doğrulayabilir.Smile
[/QUOTE]

gerçi konunun başlığı bu değildi ve bir arkadaşın siz 101 lik kullanmamıışsınız herhalde küçümsüyorsunuz türünden cevabı üzerine ben tekrar bu açıklamayı yapmıştım. konunun farklı bir noktaya gelmesini istemiyorum ama yine de bir açıklama da bulunayım.
öncelikle benim fabiamın choice olduğunu belirttim. yazdığım kilometreleri 1-2 defa değil aynı yerlerde en az 20-30 defa yaptım ve 3. viteste.
bunu yaşayan birisi değilde ben de okusaydım inanmazdım. ayrıca bu süratler 6.500 devir civarında  yapıldı ve hayatımda fabia ile hiç redline'ye girmedim. yani devir saati hiç kırmızıya girmedi.
bu konuyu tartışdığımız zamanlarda şöyle yazmıştım; 3. vites 150 km. yazısını okuduğunuz zaman çok uçuk geliyor ama bakımlı düşük km.li arabası olanlar denesin bu ya da buna yakın km.lerin yapıldığını göreceksiniz. yanlış hatırlamıyorsam 101 lik (choice olmayan ) fabiası olan bir arkadaş ben denedim 140'ı gördüm ve zorlamadım diye yazmıştı.
yine söylüyorum forumda choicesi olan bir kaç arkadaş var, eğer denerlerse buna benzer km.leri göreceklerine eminim.
ayrıca şunu da söyleyeyim; 6.000 devirin üzerine çıktıktan sonra arabanın performansında; klima açık ya da kapalı, düz ya da rampa pek bir şey değişmiyor. ben buna çok şahit oldum.
km. göstergesine gelince; bizler forumlardaki yorumlarımızı göstergenin gösterdiğine göre yapıyoruz. bütün arabaların hız göstergelerinde %2-3 sapma vardır bu konumuzun dışında.
ben aracı sıfır aldım ve 22.000 km. de sattım, km göstergesinde hiç bir problem yoktu ve bunu birçok defa teyit ettim. ama 6.500 devir civarına gelince biraz sapıtıyorsa diye düşünülebilir. ancak ben arabayı kullandığım süre boyunca hiç bir anormallik gözlemlemedim.
hatta konu tartışılırken sallama türünden yorum yapan  bir kaç arkadaş için ben buradayım, araba burada, gittiğim yol burada. inanmayan varsa buyursun gelsin yapmazsa noter masraflarıda benden arabayı ona verecem demek zorunda kalmıştım.
arabayı satalı 2 yıl oldu, araba şu anda duruyor olsaydı video çeker eklerdim.
son söz olarak yine tekrarlıyorum; fabia CHOİCE'si olanlar  denerse olay aydınlacaktır. ben de merak ediyorum. netice de benim arabada 2005 model 101 hbp choice idi.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti Bluedays » 05 Kas 2009, 19:21

[quote="SEAHAWK"]Başta Hakan olmak üzere pek çok kullanıcı arkadaş yeterince açıklama yapmış. Ama  benim de bir kez daha vurgulayacağım bir nokta var.

Yakıt tüketimi konusunda "LPG şehir dışı 11 kuruş, var mı daha az yakacak dizel" denmiş; 1.4 TDI iyi bir kullanımla 4 litrenin altını sıkça görüyor. Hakan'ın da benim de rakım farkı olmaksızın 3.5 litre civarına inmiş tüketim rekorlarımız mevcut. Kaldı ki uzun yolda bunun tam tersi olarak 180 üstü ile yardırdığınızda da tüketim olsa olsa 7 küsür litre oluyor işte.

Şahsen ben de tamamen performans beklentisi içinde olsam 101'lik tercih ederim. Ama TDI'ın "kullanışlı performans"ı 101'likten iyidir. Çünkü orta devirlerde çok tatmin edicidir. Normal bir sürücü iki aracı da kullandıktan sonra TDI'dan daha memnun kalacaktır. Zira 101'liğin kendini göstermesi için güzel güzel 4000-6500 arasında çalışmak gerekir. Bunu yapmak ise her sürücünün harcı değil; çünkü kimisi komik bir şekilde motorunun patlayacağını falan zannediyor, kimisi ise son derece haklı olarak ekonominin darmadağın olmasından korkuyor. (sağlam bir rampada 5000 devirde yardıran bir 101'liğin tüketimi kaç litre olur, bilemiyorum)

Sese gelince;

Alt devirlerde TDI tartışmasız olarak çok sesli çalışır. Hareket halinde iken o kada sıkıntı değildir. 80-90km/s'den sonra ise TDI muhtemelen 101'likten daha sessizdir. TDI'da özellikle 5. viteste 100 km/s civarında motor sesi falan duyulmuyor. TDI ses bakımından, uzun yolda az devir çevirdiğinden tahmin edemeyeceğiniz kadar başarılıdır. Öyle araç içinde gürültü yüzünden konuşamadığım falan da olmadı çok şükür.Big%20smile

==============================

Sonuç;

2 aracın da kendince avantajları ve deazavantajları var. Ben de 1-2 önyargıya karşı gelmek istedim. Yoksa 101'lik de harika bir seçenek. Hakan'ın da belirttiği gibi; hangisinin temizini, içinize sinenini bulursanız onu tercih edin.Smile
[/QUOTE]

Abiler beni yanlış anlamışsınız. Hakan kardeş ben traktör benzetmesi yaparken hız yada konfor konusunu kastetmedim. Ses olarak, motor gürültüsü olarak benzetme yaptım.

Ayrıca kimse kimseyi kandırmasın 100 km'de 3,5 litreyi ancak rüyanızda görürsünüz!

Hakan kardeş ayrıca ben bu araçla karadeniz gezisi yaptım.

Yazın klimam ful açık lpgli aracımla 3500 km yaptım. Dağ bayır gezdim.

Azıcık bir kesilme dahi hissetmedim. Ve haziran ayında ben klima açık araba ağzına kadar yük dolu o karadeniz yollarında 0,12 kuruş yaktım.

Ben arabam sizinkinden iyi tarzında konuşmadım ama siz o yönde konuşuyorsunuz.

Ben olsam bedava versen binmem dizele. İsterse süper bir araç olsun o sesi bile beni deli eder.

68 beygir fabia yok demişsin hakan??????

BENCE İYİ BİR ARAŞTIR VE FABİA KONUSUNDA BİLGİNİ GELİŞTİR DİYORUM.

KAÇ ÇEŞİT FABİA VAR? ÖĞRENMİŞ OLURSUN EN AZINDAN.

Neyse meseleyi uzatmanın alemi yok.

Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti ufuk05 » 05 Kas 2009, 19:24

Hocam naptın sen.Ben açık hava filtresi taktırdım 3 vites 125 gormeye başladım dedim olay oldu.Yok matematiksel olarak imkansız km saatin gerçek hızı gostermiyordur felan oldu.Bende choice var 2005 model 54000 km de  3.vites 140-150 km yol hayal gibi geliyor.1,5 senede 26000 km yol yaptım ve bunun %80 otobanda geçti.
ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti serdar5306 » 05 Kas 2009, 21:56

3 vites 125 görülür hatta zorlanıp redlan da 130 olabilir ama 150 imkansız sadece devir sensörü bozuk bir motor o kadar devirlenebilir ama buda çok zor blok patlayabilir ama 4 viteste 165 170 oluyor vitesleri karıştırdı arkadaş galiba video ekledim telefonu yan tuttum kusura bakmayın Tongue http://www.dailymotion.com/video/xad4vb ... hoice_auto
2005 FABİA CHOİCE 101 BG SİYAH
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: SERDAR
Arabanız: FABİA COHİCE 2005

ÖncekiSonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir