101 LİK(LPG Lİ) FABİAMI---TDİ FABİAMI

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

101 LİK(LPG Lİ) FABİAMI---TDİ FABİAMI

İleti hakanerdogan » 05 Kas 2009, 22:22

[quote="Bluedays"][quote="SEAHAWK"]Başta Hakan olmak üzere pek çok kullanıcı arkadaş yeterince açıklama yapmış. Ama  benim de bir kez daha vurgulayacağım bir nokta var.

Yakıt tüketimi konusunda "LPG şehir dışı 11 kuruş, var mı daha az yakacak dizel" denmiş; 1.4 TDI iyi bir kullanımla 4 litrenin altını sıkça görüyor. Hakan'ın da benim de rakım farkı olmaksızın 3.5 litre civarına inmiş tüketim rekorlarımız mevcut. Kaldı ki uzun yolda bunun tam tersi olarak 180 üstü ile yardırdığınızda da tüketim olsa olsa 7 küsür litre oluyor işte.

Şahsen ben de tamamen performans beklentisi içinde olsam 101'lik tercih ederim. Ama TDI'ın "kullanışlı performans"ı 101'likten iyidir. Çünkü orta devirlerde çok tatmin edicidir. Normal bir sürücü iki aracı da kullandıktan sonra TDI'dan daha memnun kalacaktır. Zira 101'liğin kendini göstermesi için güzel güzel 4000-6500 arasında çalışmak gerekir. Bunu yapmak ise her sürücünün harcı değil; çünkü kimisi komik bir şekilde motorunun patlayacağını falan zannediyor, kimisi ise son derece haklı olarak ekonominin darmadağın olmasından korkuyor. (sağlam bir rampada 5000 devirde yardıran bir 101'liğin tüketimi kaç litre olur, bilemiyorum)

Sese gelince;

Alt devirlerde TDI tartışmasız olarak çok sesli çalışır. Hareket halinde iken o kada sıkıntı değildir. 80-90km/s'den sonra ise TDI muhtemelen 101'likten daha sessizdir. TDI'da özellikle 5. viteste 100 km/s civarında motor sesi falan duyulmuyor. TDI ses bakımından, uzun yolda az devir çevirdiğinden tahmin edemeyeceğiniz kadar başarılıdır. Öyle araç içinde gürültü yüzünden konuşamadığım falan da olmadı çok şükür.Big%20smile

==============================

Sonuç;

2 aracın da kendince avantajları ve deazavantajları var. Ben de 1-2 önyargıya karşı gelmek istedim. Yoksa 101'lik de harika bir seçenek. Hakan'ın da belirttiği gibi; hangisinin temizini, içinize sinenini bulursanız onu tercih edin.Smile
[/QUOTE]

Abiler beni yanlış anlamışsınız. Hakan kardeş ben traktör benzetmesi yaparken hız yada konfor konusunu kastetmedim. Ses olarak, motor gürültüsü olarak benzetme yaptım.

Ayrıca kimse kimseyi kandırmasın 100 km'de 3,5 litreyi ancak rüyanızda görürsünüz!

Hakan kardeş ayrıca ben bu araçla karadeniz gezisi yaptım.

Yazın klimam ful açık lpgli aracımla 3500 km yaptım. Dağ bayır gezdim.

Azıcık bir kesilme dahi hissetmedim. Ve haziran ayında ben klima açık araba ağzına kadar yük dolu o karadeniz yollarında 0,12 kuruş yaktım.

Ben arabam sizinkinden iyi tarzında konuşmadım ama siz o yönde konuşuyorsunuz.

Ben olsam bedava versen binmem dizele. İsterse süper bir araç olsun o sesi bile beni deli eder.

68 beygir fabia yok demişsin hakan??????

BENCE İYİ BİR ARAŞTIR VE FABİA KONUSUNDA BİLGİNİ GELİŞTİR DİYORUM.

KAÇ ÇEŞİT FABİA VAR? ÖĞRENMİŞ OLURSUN EN AZINDAN.

Neyse meseleyi uzatmanın alemi yok.

[/QUOTE]

mesajları düzgün oku ve ondan sonra bana büyük harfle bağırarak nasihat, çek, 68 beygirliz DİZEL fabia yoktur. aynen böyle yazmışım.

68 bg dediğiniz 1.4 MPI dır, benzinlidir. favoritteki 1.3 motor bloğunun aynısı, strok mesafesiyle oynanarak 1.4 olmuş bi motordur.

sen kendini geliştir.

3.5 litrelik bir rüyada benden olsun, forumu okumadan, yazıp çizdiklerimizi bilmeden bana atıp tutmayın.

hilaf yok, her şer TR standartlarında, her şey dışarda, ve rakım farkı ''''0''''.....

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti serdar5306 » 05 Kas 2009, 22:29

kim tutar seni Hakan Clap
2005 FABİA CHOİCE 101 BG SİYAH
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: SERDAR
Nereden: Ankara
Arabanız: FABİA COHİCE 2005

İleti mbarman » 05 Kas 2009, 22:35

boşver be hakan kardeşim. ispat zorunluluğumuz yok. biz bu meretleri boşuna almadık.
ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti serdar5306 » 05 Kas 2009, 22:50

kimse benim videomu izlememiş küsücem arkadaşlar
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC

İleti mustisahin » 05 Kas 2009, 22:53

ben izledim, 210 a yaslamışsın. cekimi başkası yapsaydı bari, tehlikeli iş.
mustisahin
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti serdar5306 » 05 Kas 2009, 23:02

yok dikkatliydim zaten sürekli hızlı kullanırım alışığım bir videom daha var yakında yüklerim
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 05 Kas 2009, 23:08

[quote="serdar5306"]kimse benim videomu izlememiş küsücem arkadaşlar [/QUOTE]

boynum ağrıdı ha :)

maşaallah temiz yürüyor seside pek tatlı kaza bela gelmesin, 0-100 değerlerimizde aşağı yukarı aynı gözüküyor ;)
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti serdar5306 » 05 Kas 2009, 23:13

saat 12 yi geçmişti telofonu düzgün tutmak aklıma gelmedi yenisi süper ama Hakan yakında eklerim
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 05 Kas 2009, 23:21

[quote="serdar5306"]saat 12 yi geçmişti telofonu düzgün tutmak aklıma gelmedi yenisi süper ama Hakan yakında eklerim[/QUOTE]

Big%20smileLOLBig%20smileLOLBig%20smileLOL

Süper abi ya daha ne olsun, ama sen düz ara kapamış gelmişin Smile

bu arada bi motor kendini 1. viteste kalkışta belli eder, takometreyi izleyince çok net anlaşılıyor, 4000+ da alev saçmaya başlıyor ;)

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti serdar5306 » 05 Kas 2009, 23:26

[quote="hakanerdogan"] [quote="serdar5306"]saat 12 yi geçmişti telofonu düzgün tutmak aklıma gelmedi yenisi süper ama Hakan yakında eklerim[/QUOTE]

Big%20smileLOLBig%20smileLOLBig%20smileLOL

Süper abi ya daha ne olsun, ama sen düz ara kapamış gelmişin Smile

bu arada bi motor kendini 1. viteste kalkışta belli eder, takometreyi izleyince çok net anlaşılıyor, 4000+ da alev saçmaya başlıyor ;)

aynen öyle 101 bg en büyük özelliği performans için 4000 - 6000 aralığı şart zaten tadıda orda çıkıyor seviyorum bu huyunu gavurun bastımı gidiyor

[/QUOTE]
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 05 Kas 2009, 23:42

bak 0-100 lerimiz aynı gibi, 11 sn civarı.

0-120 lerimiz benim 16 sn, senin 15 saniye.

yardırma esnası 80-120 arası esneklik benim 8 saniye, senin 7 saniye...

0-160 lara gelelim, benim 32 saniye civarı, senin 29 saniye kadar, burda 3 saniye iyi  avantaj var, dizelin devri bitti, benzinli gitti Smile

buradanda görüldüğü üzere, 101 liğin öle dizeli ezen yok eden parçalayan bi üstünlüğü yok, ama bu koşullarda bi kaç saniye ile hep daha önde.

amacım zaten dizelin 101 likle sidik yarıştırması değil, arkadaşlar bu motor DİZEL. içinde buji çakmayan, hayvansı basınçlarla patlayan bi makine, uzun strokları olan, devir çevirmeyi sevmeyen, asıl amacı ağır sanayi işleri olan motorlar.

amaçları az yakıt çok iş olan motorlar... bizdeki mini aşırı beslemeliler sadece teknolojinin bi uyarlaması...

ama gördüğünüz üzere bu koşullar altında ben Serdar Abinin arkasına geçer onu izlerim, ama hep bi adım önümde olur, sadece o kadar, ha şuda var, Serdar Abim yanlış hatırlamıyorsam has ''benzin'' cidir, LPG değil o yürüyen makine. gazda zaten o 1. vitesteki red line tık tıklaması heyecanını yaşatamaz. benzine falan atar.

tabi bu koşullar altında yapılmış bi kıyaslama böle sonuç verdi. işin içine hiç yakıt katmadık, yük katmadık, klima katmadık...

ama bi benim videoya bakın motorun sesi oldukça performanssız bi ses olarak kalıyor Serdar Abinin makinenin yanında, kesinlikle daha zevkli 101 makinesi.

şunu unutmamak lazım, amaçları çok farklı motorlar, dizeller sabit devri daha çok sever, esnek değildir benzin kadar, sabitle 2500-3000 d/d arasına, vur yükü ver rampayı alır o....

benzinli almaz demiyom, indir vitesi aşşa, gömçür gazı yere, yedir 5500 devri nası alıyo bak sen... ama ekonomi kalmadı...

amaçlar farklı, ama eziklenesi bi makinede değil o kadar 101 in yanında sadece performance olarak.

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti serdar5306 » 05 Kas 2009, 23:47

[quote="hakanerdogan"] bak 0-100 lerimiz aynı gibi, 11 sn civarı.

0-120 lerimiz benim 16 sn, senin 15 saniye.

yardırma esnası 80-120 arası esneklik benim 8 saniye, senin 7 saniye...

0-160 lara gelelim, benim 32 saniye civarı, senin 29 saniye kadar, burda 3 saniye iyi  avantaj var, dizelin devri bitti, benzinli gitti Smile

buradanda görüldüğü üzere, 101 liğin öle dizeli ezen yok eden parçalayan bi üstünlüğü yok, ama bu koşullarda bi kaç saniye ile hep daha önde.

amacım zaten dizelin 101 likle sidik yarıştırması değil, arkadaşlar bu motor DİZEL. içinde buji çakmayan, hayvansı basınçlarla patlayan bi makine, uzun strokları olan, devir çevirmeyi sevmeyen, asıl amacı ağır sanayi işleri olan motorlar.

amaçları az yakıt çok iş olan motorlar... bizdeki mini aşırı beslemeliler sadece teknolojinin bi uyarlaması...

ama gördüğünüz üzere bu koşullar altında ben Serdar Abinin arkasına geçer onu izlerim, ama hep bi adım önümde olur, sadece o kadar, ha şuda var, Serdar Abim yanlış hatırlamıyorsam has ''benzin'' cidir, LPG değil o yürüyen makine. gazda zaten o 1. vitesteki red line tık tıklaması heyecanını yaşatamaz. benzine falan atar.

tabi bu koşullar altında yapılmış bi kıyaslama böle sonuç verdi. işin içine hiç yakıt katmadık, yük katmadık, klima katmadık...

ama bi benim videoya bakın motorun sesi oldukça performanssız bi ses olarak kalıyor Serdar Abinin makinenin yanında, kesinlikle daha zevkli 101 makinesi.

şunu unutmamak lazım, amaçları çok farklı motorlar, dizeller sabit devri daha çok sever, esnek değildir benzin kadar, sabitle 2500-3000 d/d arasına, vur yükü ver rampayı alır o....

benzinli almaz demiyom, indir vitesi aşşa, gömçür gazı yere, yedir 5500 devri nası alıyo bak sen... ama ekonomi kalmadı...

amaçlar farklı, ama eziklenesi bi makinede değil o kadar 101 in yanında sadece performance olarak.

[/QUOTE]
hazır dilekçe gibi yazmışsın bana sadece imza atmak kaldı

Clap
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 06 Kas 2009, 14:49

[quote="mbarman"]boşver be hakan kardeşim. ispat zorunluluğumuz yok. biz bu meretleri boşuna almadık.[/QUOTE]

yo yo estagfurullah bak görmediydim bu mesajı özür, yanlış anlaşılma oluyor ama asla bu iyidir şu kötüdür vs. demek derdinde değilim, herkes mutlu olacağını, sevdiğini almalı, ama forumda nitelikli ve kesin kanıtlarla desteklenmemiş, tecrübe edilmemiş yanlış bilgilerle kalabalık yapmaya, yanıltmaya ve yanlış bilgiler verilmesine biraz doluyum, bu konuda. hele ki nerdeyse tepeden tırnağa ezbere bildiğim 1.4 TDI makinesinde.

yoksa bambaşka şeyler zaten, biri benzinle çalışıyor ateşlemesi var yahu, alakaları yok dizelle. güzelde yürüyorlar ama artılarını eksilerini, niceliklerini ön yargılarla kestirip atmaktan ziyade, bilenlerden kanıtlarıyla görmek, forumda bulundurmak vatandaşa biraz daha yararlı olacaktır, buranın amacı bu.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Bluedays » 06 Kas 2009, 19:59

[quote="hakanerdogan"] [quote="mbarman"]boşver be hakan kardeşim. ispat zorunluluğumuz yok. biz bu meretleri boşuna almadık.[/QUOTE]

yo yo estagfurullah bak görmediydim bu mesajı özür, yanlış anlaşılma oluyor ama asla bu iyidir şu kötüdür vs. demek derdinde değilim, herkes mutlu olacağını, sevdiğini almalı, ama forumda nitelikli ve kesin kanıtlarla desteklenmemiş, tecrübe edilmemiş yanlış bilgilerle kalabalık yapmaya, yanıltmaya ve yanlış bilgiler verilmesine biraz doluyum, bu konuda. hele ki nerdeyse tepeden tırnağa ezbere bildiğim 1.4 TDI makinesinde.

yoksa bambaşka şeyler zaten, biri benzinle çalışıyor ateşlemesi var yahu, alakaları yok dizelle. güzelde yürüyorlar ama artılarını eksilerini, niceliklerini ön yargılarla kestirip atmaktan ziyade, bilenlerden kanıtlarıyla görmek, forumda bulundurmak vatandaşa biraz daha yararlı olacaktır, buranın amacı bu.
[/QUOTE]

Hakan arkadaşım kusura bakma şayet bu laflar bana ise özür diliyorum çünkü gerçekten yanlış anlaşılmışım.
Ben burada kişisel yorumumu yazmıştım. Biri traktör diğeri mercedes gibi derken seslerinden bahsettim ve tamamen kişisel yorumumdu. Kötü niyet taşımıyordu.

Yanlış anlaşıldım galiba.

Neyse kusura bakmayın dostlar
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti fabialife » 07 Kas 2009, 03:29

[quote="serdar5306"]3 vites 125 görülür hatta zorlanıp redlan da 130 olabilir ama 150 imkansız sadece devir sensörü bozuk bir motor o kadar devirlenebilir ama buda çok zor blok patlayabilir ama 4 viteste 165 170 oluyor vitesleri karıştırdı arkadaş galiba video ekledim telefonu yan tuttum kusura bakmayın Tongue http://www.dailymotion.com/video/xad4vb ... hoice_auto

/xad4vb_skoda-fabia-choice_auto
[/QUOTE]

Serdar kardeşim,

yine baştan belirteyim polimik yaratma derdinde değilim ancak;

vitesleri karıştırdı  galiba dediğin arkadaş; 49 yaşında 1976 dan beri araba kullanıyor. yani ne vitesleri karıştıracak kadar acemi ne de hangi viteste araba kullandığını ya da ne yazdığını bilemiyecek kadar bunamadı daha. Allah'a şükür aklımız fikrimiz yerinde .

videoda son hızın 210 civarında, gördüm ancak 3.viteste ne kadar yol katetin, kaç km sürat yaptın pek anlıyamadım.

sen de dahil choice si olan arkadaşlar denemek isterse ya da denedilerse kaç devire kadar çıktıklarını, kaç km gördüklerini, ne kadar süre 3. viteste kaldıklarını, araçlarında kaç oktan benzin kullandıklarını, yakında carbon clean yaptırıp yaptırmadıklarını  yazarlarsa elimizde veri olur tekrar tartışırız.

ben gördüklerimi yazdım, viteste, km. göstergesindeki gördüğüm süratte bir hata yok çünkü yazdığım gibi 20-30 defa denedim.

devir kesici arızası mümkün değil çünkü devir kırmızıya dayandı ama yine yazdığım gibi fabia ile kırmızının içerisine devir kesici devreye girecek kadar girmedim.

ayrıca normal şartlar altında km. göstergesinde bir anormallik yoktu çükü onuda değişik defalar başka araçlarla ve oto yollardaki ve tünel giriş-çıkışlarındaki  yoldan geçen bütün arabaların süratlerini gösteren sabit dijital km göstergeleri ile 80-90-100-110-120 gibi süratlerde iken çok karşılaştırdım. hiç bir farklılık yoktu. kullandığım 2,5 yıl boyunca araçla ilgili hiç bir arıza sıkıntı yaşamadığım gibi bu süre zarfında 2 defa yıllık bakım, ayrıca başka sebeplerle 4-5 defa yetkili servise gittim, serviste de hiç bir arıza tespiti yapılmadı.

eğer bir arıza olabilir deniliyorsa, geriye benim aklıma tek gelen düşük olasılıkta olsa 6.500 devir civarında km. göstergesinde anormal bir sapma olabilirmi bilmiyorum.

çünkü bu devirleri sadece hep aynı yerlerde yaptım ve defalarca aynı sonuçlerı gördüm. bunların dışında başka yollarda o devirlere hiç çıkmadım.

eğer denerlerse arkadaşlardan ne sonuçlar gelecek ben de merak ediyorum.

ayrıca sana bir de soru sormak istiyorum; sen 210 gördün, forumda 207-208-210-220 gördüğünü yazan arkadaşlar oldu. 101 lik fabianın katoloğundaki max. hız değeri kaç km. yazıyor merak ettim.?

hoşçakal.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti serdar5306 » 08 Kas 2009, 00:06

Ahmet kardeşim sen eski üyelerdesin senin eski yazılarınıda çok okudum 3. viteste ben 125- 130 km hızı hiç geçmedim zaten 125 km de 6200 devirde oluyor ha zorlarsan redlanda 150 km hıza ulaşılabilir ama bence gerek yok bu arada aramızda polemik olamaz ikimizde aracı iyi tanıyoruz sorulara gelince 101 lik fabianın fabrika verisi max hız 185 km dir tabi bu belli bir eğim hesabıyla yapılmıştır ama ben 225 km gördüm yokuş aşağı bu hızı yakaladım zaten 6900 devrin üstüne çıkamadı devir sensörü kısıtlıyor ama düzde 200 210 km hızlara zorlanmadan çıkıyor ayrıca bu hızlarda hiçbir sapma yok ben arkadaşımla denedim yan yana gittik ikimizin ibreside 200 dü arkadaşımı hayran bırakmıştım birisi dese hayatta inanmazdım demişti görüşmek üzere.

serdar5306
CLASSIC
CLASSIC

İleti mustisahin » 08 Kas 2009, 01:13

tamam Smile ikiside iyi

ama su bi gercek tdi daha ekonomikWink
mustisahin
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti onurhan2006 » 08 Kas 2009, 02:23

ya arkadaşlar burada konu cok sapmıs herkes bir hız telaşına düşmüş hangi verilere göre ne şekilde veya neye dayalı bir kıyaslama yapılacağı yazılmamıs doğal olarak bunun sonucunda cok gereksiz bilgiler paylaşılmış...

hıza gelince benim 93 1.3 motorlu favom bile 160 km ye rahatca dayanabiliyor kalmış ki sizin modelli fabialarınız 200 leri görmesin...

bence artık bu devirde aranan şey performans değil ekonomidir, az yakan çok kaçan araba tercih sebebidir, bu yüzden ne kadar kullanılacagı göz önüne alınarak bir kıyaslama yapılmalıdır...

eger arac sahibi günde ortalama sallıyorum arkadaşlar 30 km yapacaksa kesinlikle dizel tavsiye ederım ama 3-5 günde bir yada sadece hafta sonları binilecek bir araba istiyorsa alsın benzin-lpg' li bir fabia keyfine baksın bence...
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

ÖncekiSonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi