Hep araba ile mi uğraşacağız?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Hep araba ile mi uğraşacağız?

İleti RoadFighter » 21 Kas 2009, 02:05

Araba ile de çok uğraştımız yok ya çıraklık olaylarından sonra(sanayideki esnaf "sen nasıl öğrencisin? derse buna işarettir) ameleliğe de giriştik.

Tabi çoğusu beceremezsin dedi. İnadına giriştik namı lekeleme,duvarları berbat etme pahasına. Hatta bizim birader "salon eski halinden daha soğuk olmasın da ne yaparsan yap" deyip en büyük gazı verdi. (kickdown moduna soktu bizi:))

Birden aklıma esti ve merak ettiğim mantolama işini evin balkon içinde yer alan yerlere uygulamaya çalıştım. Söylendiğine göre dışardan uygulamalarda %60 oranında, içerden uygulamalarda %30 oranında ısı tasarrufu sağlanıyormuş. Kolon köşesi zaten sürekli küfleniyordu. Ona da belki bir çözüm olacak bu uygulama.

Malzemeler:

1 paket(10 adet)+1 adet ısı yalıtım levhası (2 tane de yedekte vardı Allah'tan)

3 torba ince sıva harcı(2.5 torba harcandı)

1 torba yapıştırma harcı

8 m2'ye yetecek file

50 adet şemsiye dübel

Toplam masraf: 120 TL

İşçilik: Ağaya beleş (Ağa; Skoda'nın sahibi :D)

Bazı yerlerde dübel gözükmüyor. Matkap hiç kolondan geçer mi? Alet işler el övünür derler ya uygun alet olmayınca atamadım oralara dübel. Sonra ustanın hiltiyi elime alınca benim tuğlayı matkapla delmemden daha kolay deldim kolonu. Vallahi atalar ne iyi demiş. Uygun alet çok önemli bir iş için.

Sıvasını da attık duvarın. Attık diyorum zira bana attırmadılar sıvayı:D

Başladığım işe kimseyi bulaştırmam dedim ama okuldan gelince ustanın geleceğini öğrendim. 

Bir usta ahbabımız geldi ve onla sıvadık. Sıvadık derken ben 2 m2 yeri anca sıvarken o işi bitirdi yılların deneyiminin verdiği el çabukluğu ile.

Zaten sıva işi zor demişlerdi işe kalkışmadan evvel. Hakkaten bu tip sıva gıcıkmış.Alçı sıvası daha kolay ve zevkliymiş. Onu da yapardık belki de ha usta birkaç saatte işi bitirirken ben uğraşırdım 2-3 gün. Kış günü hava da erken kararınca işe kalkıştırmadılar.

Neyse boyayı ben atacağım gene de. :)

Şimdi yeni binaların çoğuna dıştan mantolama yapılıyor. İmkan el verir de evin dışa bakan yüzeylerini de ev sahibi içten mantolatırsa herhalde epey çözüm olur ısı kaybına.

Amerika'da yaşayan bir arkadaşım orada bu sistemler çok yaygın ve gelişmiş olduğu için çok yakıt harcamadan evimiz sıcak oluyor diyordu mesela. -40'ları görüyorlarmış yaşadığı Wisconsin'da

Gaz gittikçe pahalılaşıyor. Botaş karına kar eklemenin derdinde. İnsanlar ne yapabilirim diye düşünüyor. Farklı alternatifler var böyle. Salonda hakkaten biraz farklılık var.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti hakanerdogan » 21 Kas 2009, 02:08

eline sağlık Asım Abi, güzel iş. Thumbs%20Up
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti delidolu » 21 Kas 2009, 02:15

Tebrik ederim yaptığın iş karşısında saygıyla eğilmek gerek, zor iştir yaptığın iş, her adam yapamaz öyle, geçen yazı ben komple inşatta geçirdim iyi bilirim zahmetini... Eviniz artık sıcak içiniz hep huzurlu sağlığınızda her daim iyi olsun. ;)
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti skodaizm » 21 Kas 2009, 02:16

Helal olsun. Ben de bizim apartmandakiler su koyverince, içten mantolamayı kendim  yaptım.
  2cm lik kırmızı strafor ve alçıpan levhalar ile bu levhalar arası yapışkanlı file ve sonkat saten alçıyı çekip yaklaşık 55 metrekare dış duvara gelen yeri izole ettim.

Ev 5 seneden beri en düşük seviye ( kombi 40-45 derecede) ayarı ile sürekli 20-22 derece arası  bir sıcaklıkta ve ısınıpta en az doğal gaz parası ödeyen bizim daire oldu.

Tavanı da strafor desenli paneller ile kaplayınca ev termos gibi oldu.

__Hakan Ün__ 

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti sonertevfik » 21 Kas 2009, 02:20

ASIM KARDEŞİM, ÇOK GÜZEL VE YARARLI BİLGİLER İÇEREN BİR PAYLAŞIMDA BULUNDUĞUN İÇİN SANA BİZZAT TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM... İNSAN BAZEN YETENEKLERİNİN SINIRLARINI ZORLAMALI DİYE DÜŞÜNÜYORUM. ÇOK GÜZEL OLMUŞ, BOYANINCA HARİKA OLACAĞINDAN EMİNİM... PSİKOLOJİ BİLİMİNİ ÇOK SEVERİM, BİRÇOK PSİKOLOJİ KİTABINI ZEVKLE OKURUM... NASIL İYİ MOTİVE EDİYORUM SENİ DEĞİLMİ BOYA KONUSUNDA LOL GERÇEKTEN GÜZEL OLMUŞ ASIM KARDEŞİM, ELLERİNE SAĞLIK...
BİZ OSMANLIYIZ... ÇOK ÖZLÜYORUZ...
sonertevfik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Soner Tevfik
Arabanız: Skoda Felicia GLX-İ

İleti RoadFighter » 21 Kas 2009, 02:26

[quote="hakanerdogan"]eline sağlık Asım Abi, güzel iş. Thumbs%20Up [/QUOTE]

Sağolasın Hakan. İş güzel de işçilik soğukta bitirdi beni. Yazın yapmak lazımmış aslında.

[quote="delidolu"]Tebrik ederim yaptığın iş karşısında saygıyla eğilmek gerek, zor iştir yaptığın iş, her adam yapamaz öyle, geçen yazı ben komple inşatta geçirdim iyi bilirim zahmetini... Eviniz artık sıcak içiniz hep huzurlu sağlığınızda her daim iyi olsun. ;)
[/QUOTE]

Estağfurullah hocam.

Teşekkür ederim.

Allah razı olsun.

[quote="skodaizm"]  Helal olsun. Ben de bizim apartmandakiler su koyverince, içten mantolamayı kendim  yaptım.

2cm lik kırmızı strafor ve alçıpan levhalar ile bu levhalar arası yapışkanlı file ve sonkat saten alçıyı çekip yaklaşık 55 metrekare dış duvara gelen yeri izole ettim.

Ev 5 seneden beri en düşük seviye ( kombi 40-45 derecede) ayarı ile sürekli 20-22 derece arası  bir sıcaklıkta ve ısınıpta en az doğal gaz parası ödeyen bizim daire oldu.

Tavanı da strafor desenli paneller ile kaplayınca ev termos gibi oldu.

__Hakan Ün__ 
[/QUOTE]

Ooo hocam sen daha garanti bir iş yapmışsın.
Dışardan da mantolama olsa süper olur herhalde. (iskele kurma,bina ile anlaşma işi ayrı bir dert tabi)

[quote="sonertevfik"]ASIM KARDEŞİM, ÇOK GÜZEL VE YARARLI BİLGİLER İÇEREN BİR PAYLAŞIMDA BULUNDUĞUN İÇİN SANA BİZZAT TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM... İNSAN BAZEN YETENEKLERİNİN SINIRLARINI ZORLAMALI DİYE DÜŞÜNÜYORUM. ÇOK GÜZEL OLMUŞ, BOYANINCA HARİKA OLACAĞINDAN EMİNİM... PSİKOLOJİ BİLİMİNİ ÇOK SEVERİM, BİRÇOK PSİKOLOJİ KİTABINI ZEVKLE OKURUM... NASIL İYİ MOTİVE EDİYORUM SENİ DEĞİLMİ BOYA KONUSUNDA LOL GERÇEKTEN GÜZEL OLMUŞ ASIM KARDEŞİM, ELLERİNE SAĞLIK... [/QUOTE]

Allah razı olsun abi. Motivasyon için de sağolasın :) Evdekiler bu kadar motive etse evi komple mantolardım ben (gerçi içten de girişiyordum da vazgeçirdiler)

Öyle farklı bir yeteneğimiz yok abi.

Eli tornavida tutan çoğu kişi bu işleri yapar muhtemelen.

Her haltı yapan conilerden neyimiz eksik.

Malzeme ve zaman sorunumuz var. Türk milletinin meşhur erteleme ve üşengeçlik huyu da var tabi.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti maozkan64 » 21 Kas 2009, 13:41

Vallahi helal olsun, ellerinize sağlık, çok güzel olmuş. Şahsen ben beceremem böyle işleri.
Octavia Collection 2004
Kullanıcı avatarı
maozkan64
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet Alaeddin ÖZKAN
Nereden: Kayseri
Arabanız: Octavia Collection 2004

İleti mygokhan » 21 Kas 2009, 14:07

İşte budur! Helal sana Asım :)

Ellerine sağlık çok güzelde olmuş..Hemde tasarrufta süper sağlanır..

Isıtma işinde olduğumdan bu işler hakkında tecrübelerim oluyor..Avrupa'da adamlar bizim 2 metre petek koyacağımız eve 1 metre petek takıyorlar ve evleri sıcacık..

Tabi herşey izolasyonda değil.Kaliteli malzeme ile uygun borulama sistemi..

İzolasyon %40 tasarruf sağlar..En büyük ısı kayıpları kolon ve kirişlerdendir..

Bizim ev 90 m2 kombili ısıtmaya geçtik bu sene..15 yıldır 3,5 katlı müstakil evde merkezi ısıtma kullanıyorduk..

10 günlük 23 derece ortalama ısıtma ile tüketim 40 m3 olmuş..Yani buda 27 TL'ye denk geliyor..Borulamadan tutunda, kontrol cihazlarına kadar çok değişik bir sistem kullanıyorum :) 30 günde ise 90 TL olsa süper..Hadi kar yağdı, eksi derecelere düştü hava..O zaman ödesem 120 TL ayda hiç bir şey değil..Tek soba yakıpta 150 den aşağıya düşmeyen müşterilerim var..Hemde büyük çoğunluğu...

Sonuç:İzolasyon çok önemli...;)
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti RoadFighter » 21 Kas 2009, 14:33

[quote="maozkan64"]Vallahi helal olsun, ellerinize sağlık, çok güzel olmuş. Şahsen ben beceremem böyle işleri.[/QUOTE]

Teşekkür ederim.

[quote="mygokhan"]İşte budur! Helal sana Asım :)

Ellerine sağlık çok güzelde olmuş..Hemde tasarrufta süper sağlanır..

Isıtma işinde olduğumdan bu işler hakkında tecrübelerim oluyor..Avrupa'da adamlar bizim 2 metre petek koyacağımız eve 1 metre petek takıyorlar ve evleri sıcacık..

Tabi herşey izolasyonda değil.Kaliteli malzeme ile uygun borulama sistemi..

İzolasyon %40 tasarruf sağlar..En büyük ısı kayıpları kolon ve kirişlerdendir..

Bizim ev 90 m2 kombili ısıtmaya geçtik bu sene..15 yıldır 3,5 katlı müstakil evde merkezi ısıtma kullanıyorduk..

10 günlük 23 derece ortalama ısıtma ile tüketim 40 m3 olmuş..Yani buda 27 TL'ye denk geliyor..Borulamadan tutunda, kontrol cihazlarına kadar çok değişik bir sistem kullanıyorum :) 30 günde ise 90 TL olsa süper..Hadi kar yağdı, eksi derecelere düştü hava..O zaman ödesem 120 TL ayda hiç bir şey değil..Tek soba yakıpta 150 den aşağıya düşmeyen müşterilerim var..Hemde büyük çoğunluğu...

Sonuç:İzolasyon çok önemli...;)
[/QUOTE]

Sağolasın abi.

Verdiğin hesaba göre ayda 120 lira falan hakkaten birşey değil yakıt anlamında.

Cayır cayır gaz yakan kombiden tut da izolasyona kadar herşey baştan düşünülürse hakkaten tasarruf etmemek için bir gerekçe yok.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti y.emre » 21 Kas 2009, 15:46

elinize sağlık abi güzel iş çıkarmışsınız
Kullanıcı avatarı
y.emre
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yunus emre yıldız
Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001Felicia- 2007 Era -2010 Rio-2007K2500-2010H100

İleti zurna1788 » 21 Kas 2009, 15:50

ellerine sağlık asım abi... artık balkondan içeri girmezsin... yada çıkıp çıkıp bakarsın yaw süper olmuş felan diye :)))) kendine iyi bak abim...
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti alpino » 21 Kas 2009, 15:53

ellerine sağlık dostum. becerikli adamsın.

avrupada bazı ülkelerde termal kameralar ile evlerin dışarıdan resmi çekilerek ısı yalıtım eksikliklerinin nerelerde olduğu ev sahiplerine bildiriliyor ve yaptırmaları isteniyor.

ne yazık ki bizim ülkemizde ve özellikle bizim sevgili ve geri zekalı apartmanımızda ısınamama sorununun çözümü olarak aidatları artırıp daha fazla doğalgaz yakmak bulunuyor. adamlara gelin mantolama yaptıralım ankara soğuk yer. yalıtım iyi olursa yarı yarıya yakıttan tasarruf ederiz diyoruz. adamlar anlamıyor. zaten merkezi sistem. bir de şu alarko'nun termostatlı vana sistemine geçsek valla 100 tl yi geçmez bizim aidat.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti cancanamca » 21 Kas 2009, 17:27

elinize sağlık ustam, ne güzel kendi işinizi kendiniz hallediyorsunuz, bizim bloğada dıştan mantolama yapıyorlar 90 m2 lik daire başına toplam maliyet 2.200 tl Cry

cancanamca
Yeni Üye
Yeni Üye

Arabanız: choice

İleti fmaka » 21 Kas 2009, 17:33

güzel iş,güzel çalışma...daha nedenirki.keşke alpino' nun dediği gibi bizim sitedeki ileri zekalılarda akıllansa bizde yaptırsak...
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti RoadFighter » 22 Kas 2009, 01:25

[quote="y.emre"]elinize sağlık abi güzel iş çıkarmışsınız[/QUOTE]

Sağolasın kardeş

[quote="zurna1788"]ellerine sağlık asım abi... artık balkondan içeri girmezsin... yada çıkıp çıkıp bakarsın yaw süper olmuş felan diye :)))) kendine iyi bak abim...[/QUOTE]

Sağolasın kardeş. Dediğin gibi yaparsam adama demezler mi "biz senin cemaziyülevvelini biliriz" diye? :D

[quote="alpino"]ellerine sağlık dostum. becerikli adamsın.

avrupada bazı ülkelerde termal kameralar ile evlerin dışarıdan resmi çekilerek ısı yalıtım eksikliklerinin nerelerde olduğu ev sahiplerine bildiriliyor ve yaptırmaları isteniyor.

ne yazık ki bizim ülkemizde ve özellikle bizim sevgili ve geri zekalı apartmanımızda ısınamama sorununun çözümü olarak aidatları artırıp daha fazla doğalgaz yakmak bulunuyor. adamlara gelin mantolama yaptıralım ankara soğuk yer. yalıtım iyi olursa yarı yarıya yakıttan tasarruf ederiz diyoruz. adamlar anlamıyor. zaten merkezi sistem. bir de şu alarko'nun termostatlı vana sistemine geçsek valla 100 tl yi geçmez bizim aidat.[/QUOTE]

Sağolasın hocam.

Nerde çok başlılık orada sorun. Hele ki daire sayısı çoksa veya 3-5 çok bilmiş adam varsa binada işler zor.

Şu an apartman yöneticiliği yapıyorum. Hakkaten binayı yeni tanıyorum diyebilirim.

50.000 TL paramız varken 50 lira(-180 TL) ile devraldık işi. Elde para olsa mantolama işini kesinlikle teklife açardım.

Fakat millette öyle bir umursamamazlık var ki bahçe sulama ile uğraşılmasın diye çimler sulanmasın(kuyu suyu) ve ağaçlar kurursa kurusun diye arkadan atıp tutanlar var.(yüzümüze söyleyince hepsi çevre dostu:))

Millet 200-300 TL'lik yakıt harcar ama menfaatine olacak ve uzun vadede kar sağlayacak şeylere yaklaşmaz.

Ben kendi tedbirimi alayım da aman bina şimdilik şöyle dursun:)

[quote="cancanamca"]

elinize sağlık ustam, ne güzel kendi işinizi kendiniz hallediyorsunuz, bizim bloğada dıştan mantolama yapıyorlar 90 m2 lik daire başına toplam maliyet 2.200 tl Cry
[/QUOTE]

Teşekkür ederim.

O maliyet neymiş hocam öyle? En pahalı malzemeleri kullansalar kaç para tutacakmış ki?

Müteahhit bir arkadaşım yeni bitirdikleri bir apartmanı komple mantolattılar. Benim yaptığım şu küçük yere göre daha düşük bir maliyet çıkıyordu m2'de.

[quote="fmaka"]güzel iş,güzel çalışma...daha nedenirki.keşke alpino' nun dediği gibi bizim sitedeki ileri zekalılarda akıllansa bizde yaptırsak...[/QUOTE]

Teşekkürler hocam.

Türkiye'de bu işin idrak edilmesi zor.

İşveçlilerin lafı idi galiba(veya başka bir İskandinav ülkesine ait) :

"Soğuk hava yoktur;iyi giyinmeyen insan vardır"

Ne mantıklı bir söz.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti adilektasli » 22 Kas 2009, 05:59

Helal sana kardeşim. başka söz gelmiyor aklıma.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Alper
Arabanız: 2009 Octavia 1.6 MPI Ambiente++

İleti RoadFighter » 22 Kas 2009, 21:14

[quote="adilektasli"]Helal sana kardeşim. başka söz gelmiyor aklıma.[/QUOTE]

Teşekkür ederim hocam
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti hetepe » 22 Kas 2009, 22:01

Eline sağlık, güzel uygulama...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir