Superb olmadı, Octavia TSI ve Insignia testlerim

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Superb olmadı, Octavia TSI ve Insignia testlerim

İleti crash » 29 Kas 2009, 19:10

Arkadaşlar mrb.Bugün saat 14.00' de superb testi için And otodan randevu almıştım.Bir dünya yol tepip oraya kadar gittim fakat superb test aracı şuan yok size octavia TSI test aracını verelim dediler.Tabi ben küplere bindim.Superb test etmiştim daha önceden fakat randevu veriyolar ama araç ortada yok.Biraz adamlara kızdım tabi.Annemde baya bi sinirlendi.Mecburen octavia TSI test ettim.

OCTAVİA 1.4 TSI ELEGANCE MANUEL

Octavia' yı ilk defa kullanma fırsatım oldu.Araç beyaz renk ve elegancedı.Daha yeniydi.500 kmde falandı.Araca bindim emniyet kemerlerini taktım ve yola çıktım.Debriyajı yukarda kavradığı için biraz gazı fazla yedirdim alışık olmadığım için.Ama sonra hemen alıştım tabi.Gözüme hemen yan aynalar takıldı.Baya büyüklerdi ve biraz yukarda kalıyolardı.İstanbul yolu tam gazlamalık olduğu için kökledim tabi gazı.Bikere araçta yığılma diye bişey yok.Gaza basmanızla hızlanmanız bir oluyor.O konuda üzmüyor.Birde araç oturaklı duruyor.Güvende hissettiriyor.Malzeme kalitesi ve işçilik zaten tanıdık.Gerçekten başarılı.Golf VI kadarda değil ama.Bozuk yollarda veya çukurlarda tık yok.Motor seside o kadar yok fakat yol sesi cidden rahatsız etti beni.Hem önden hemde arkadan yol sesi geliyodu.Yanımdaki satış temsilcisi lastiklerden olabilir dedi.Müzik sistemi fena değil.Beklentileri karşılayabilecek nitelikte.Vites geçişleri çok netti.Herşeyi o kadar yerli yerine koymuşlarki hemen alşıyosunuz.Koltuk sırtlığının çevirmeli kolla ayarlanmasına uyuz oldum ama Şerit değiştirmelerde ve virajlara sert girdim aracı denemek için.Bir problem yaratmadı.Yol tutuşu gayet başarılıydı.Direksiyon Superb' dekinin aynısı zaten.Tepkileri bile aynı diyebilirim.Koltuklar rahattı gerçekten.Uzun yolda kesinlikle yormazlar.Fren dozajı harikaydı.Tam yerindeydi.İlk defa kullanmama rağmen fren dozajında bi problem yaşamadım.Gökhan' ın dediği gibi Octavia' ya Superb' den daha hakim hissettim kendimi.Octavia cidden alınası bir araçmış.Ben bu kadar beklemiyodum açıkçası.Fiyatı pahalı gibi geldi bana.47000 TL opak renk fiyatı.Ama tabi çok çok dolu bir araç.ESP falan her bi halt var araçta.Octavia benden geçer notu aldı.Aklımın bir köşesine yazdım onu

INSIGNIA 1.6 T 180 HP COSMO

Madem konya yoluna kadar geldik dedim bide insignia test edelim.Bu aracı incelemiştim fakat ilk defa belkide bu kadar detaylı inceledim ve ilk defada kullandım.Şansıma full donanımlı bi insignia denk geldi.Araca bindim ve yok böyle birşey dedim kendi kendime Daha önce detayları atladığımdanmıdır nedir araç inanılmaz hoşuma gitti.Hemen malzeme kalitesine falan baktım.Valla çok şaşırdım.Sanki bana superbden daha iyimiş gibi geldi.Superbdeki malzeme biraz sert ama insigniadaki daha yumuşaktı.Dokunma hissi olarak en azından insignia daha iyimiş gibi geldi.Kokpit falan muazzam.Birde açık renkti daha bi havalı duruyodu.Araçda beyazdı.Yahu kokpiti inceliyorum.Elektrikli el freni, ahşap kaplamalar kapıdan kokpitin üst kısmına kadar gidiyor falan sonra direksiyona bakıyorum Opel amblemini görünce şaşırıyorum Diyorum bu aracı opel yapmış olamaz.Elektrikli koltukları ayarladıktan sonra yola çıktım.Güzergah yine aynı.Yine hemen yan aynalara baktım.Aman Allah' ım o da ne Octavia' dan sonra küçük gelmişlerdi gözüme.Görüş açısı octavidaki kadar değildi.Sonra hemen motora odaklandım tabi.Altımda 180 HP' lik araç var tabi affedermiyim mümkün değil.Önüm boşalınca bastım gaza.Gaza ilk bastığım andan itibaren önce bi titreme oldu araçta nedendir bilmiyorum.Belkide torkunu 2500' den sonra verdiği için ilk tepki böyle olmuştur.Zaten devir arttıkça araç coşuyodu.Sanırım dönüşte 180' i görmüştü araba

crash
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti SELİM_ANK » 29 Kas 2009, 20:56

estafurullah sıkılmak ne kelime boyle bilgiler verdiğiniz için teşekkürler.. sizin soyledkleriniz de herkesin sölediği gibi:) superb geniş ferah ama insignianın albenisi çok daha fazla.. o zaman şöyle söyleyelim 25-40 yaş arası insignia 40+ yaş superb Smile
Kullanıcı avatarı
SELİM_ANK
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Elegance 2003

İleti MEGAN » 30 Kas 2009, 01:16

Nolursa olsun OCTAVİA :)
-Skoda Octavia A5 1.6 FSI //
-34 EU 8105
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
Kullanıcı avatarı
MEGAN
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: PEUGEOT 307 1.6//MAKYAJLI ALP BEYAZI // 34 EU 8105

İleti MEGAN » 30 Kas 2009, 01:17

bi tofaşa binerim bi Octavia ya :) SuperB yi test etme şansım olmadı ama dışarıdan gördüğüm kadarıyla otoparkta çift kişilik yer kaplıyo :D
-Skoda Octavia A5 1.6 FSI //
-34 EU 8105
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
Kullanıcı avatarı
MEGAN
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: PEUGEOT 307 1.6//MAKYAJLI ALP BEYAZI // 34 EU 8105

İleti mygokhan » 30 Kas 2009, 01:51

Teşekkürler test yorumu için..Bende aynı saatlerde testte idim :)

Şansımada hep baz donanım geliyor,Bir elegance'a binemeyeceğiz ya
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti SELİM_ANK » 30 Kas 2009, 02:08

iç hacim olarak sınıfının üstündede 1 numaraSmile nerdeee insigniada bu genişlik bu ferahlık..
Kullanıcı avatarı
SELİM_ANK
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Elegance 2003

İleti mayham85 » 30 Kas 2009, 02:27

teşekkürler ancak insignia yı aşırı konforsuz ve dar bir araç olarak görüyorum bu yüzden benden para işlemez. birde turbo bir motorun 2500 e kadar lag yaşatması hiç iyi bir şey değildir sürüşü katleder.
mayham85
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti qw12 » 30 Kas 2009, 05:19

[quote="mayham85"] teşekkürler ancak insignia yı aşırı konforsuz ve dar bir araç olarak görüyorum bu yüzden benden para işlemez. birde turbo bir motorun 2500 e kadar lag yaşatması hiç iyi bir şey değildir sürüşü katleder.[/QUOTE]
Aynen katılıyorum. Aşağıda karşılaştırma tablosu yaptım. Opel park asistanını haritası bile olmayan navigasyon paketiyle sunmaya utanmıyor. Xenon far opsiyon listesinde bile yok. Superb de viraj dönüş özellikli bi-xenon far da olduğu düşünüldüğünde bence tereddütsüz superb.

qw12
CLASSIC
CLASSIC

İleti iceman70 » 30 Kas 2009, 12:07

ben konyaya gittiğimde bana test ettirmediler adam yerine koymadılar heralde o yüzden skoda bayine uğramam bi daha..
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti crash » 30 Kas 2009, 13:40

[quote="qw12"] [quote="mayham85"] teşekkürler ancak insignia yı aşırı konforsuz ve dar bir araç olarak görüyorum bu yüzden benden para işlemez. birde turbo bir motorun 2500 e kadar lag yaşatması hiç iyi bir şey değildir sürüşü katleder.[/QUOTE]
Aynen katılıyorum. Aşağıda karşılaştırma tablosu yaptım. Opel park asistanını haritası bile olmayan navigasyon paketiyle sunmaya utanmıyor. Xenon far opsiyon listesinde bile yok. Superb de viraj dönüş özellikli bi-xenon far da olduğu düşünüldüğünde bence tereddütsüz superb.

[/QUOTE]

Xenon far insignianın opsiyon listesinde nasıl olmaz hocam.Opsiyon listesini bırakın insigniada bi far sistemi var akıllara zarar.9 farklı mod ve uzun far asistanlı, ledli xenon farlar araçta.Ama navigasyon konusunda sana katılıyorum.Harita konusunda sıkıntılı bi navigasyona sahip.Fiyat olarakta cidden çok pahalı bir araç.
crash
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mayham85 » 30 Kas 2009, 15:54

donanım herkeste var bu artk çok bir sorun değil. ancak veriler doğru ise 20 bg güçsüz 1,8 tfsi superb insigniadan daha iyi performansa sahip demek oluyor.
mayham85
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti qw12 » 02 Arl 2009, 00:56

[quote="crash"] Xenon far insignianın opsiyon listesinde nasıl olmaz hocam.Opsiyon listesini bırakın insigniada bi far sistemi var akıllara zarar.9 farklı mod ve uzun far asistanlı, ledli xenon farlar araçta.Ama navigasyon konusunda sana katılıyorum.Harita konusunda sıkıntılı bi navigasyona sahip.Fiyat olarakta cidden çok pahalı bir araç.
[/QUOTE]

insignia ve superb nin internetteki donanım listelerinden bakıp yazdım. insigniada xenon yazmadığı için yok dedim kusura bakmayın
http://www.gm-press.com/TR/site/article.php?aid=3498 sayfasında far konusuna açıklık getirmişler:
Geliştirilmiş Sürüşe Duyarlı Ön Farlar

Otomotiv sektöründeki en gelişmiş far sistemidir. Insignia hıza, hava koşullarına, yol koşullarına, direksiyon hareketlerine, sinyal lambasına ve sürücünün aracı kullanma şekline göre 9 farklı aydınlatma modunu otomatik olarak ayarlıyor.

Gündüz

Kanat Şeklindeki LED gündüz farları ile gündüz aydınlatması

Gece

Yaya Aydınlatması : 30km hıza kadar
Şehir ve Yaya Aydınlatması: 30km - 50km arasında
Çevre Yolu Aydınlatması: 50km - 100km arasında
Otoban Aydınlatması: 100km üzerinde
Kötü Hava Aydınlatması: Silecekler devreye girdiğinde
Dinamik Viraj Aydınlatması: Virajlarda
Kavşak Aydınlatması: 40km hızın altında kavşaklarda
Uzun Far Asistanı: Uzun farlar açıkken karşıdan gelen ve öndeki araçların otomatik olarak algılanması ve kısalara geçilmesi

navigasyon için :
Türkiye haritası entegre Navigasyon sistemi bu sınıfda ilk defa Insignia'da olacak. Bu sistem aynı zamanda "Turn Push" kumanda sistemi ile gelecek. demişler ama opel sayfasında harita yüklü değil diyor:)

Bu durumda superb daha geniş bir araç olduğu için tercih edilebilir. tabii opelin de marka imajı var o konuda birşey diyemeyeceğim.
qw12
CLASSIC
CLASSIC

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir