ATAÜRK'ün Gençliğe Hitabesi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ATAÜRK'ün Gençliğe Hitabesi

İleti emre_tokay » 09 Arl 2009, 03:02

Arkadaşlar şuan yurdumuzun içinde bulunduğu durum sebebiyle içimden gelerek bir kez daha hep beraber hatırlamamızı istedim umarım yanlış anlaşılmaz...

emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TOKAY
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: A4 Octavia Elegance 2004 (SATILDI) Felicia GLXi

İleti tolga_kaan_ » 09 Arl 2009, 03:10

Bütün bu şerâitten
daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara
sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde
bulunabilirler...

Ne güzel yazmış Atam.... Paylaştığın için ayrıca teşekkür ederim. Herkesin birkere daha anlamını iyiden iyiye düşünerek okuması gereken bir hitabe...

tolga_kaan_
CLASSIC
CLASSIC

İleti cetin17 » 09 Arl 2009, 03:13

Teşekkür ederim paylaşım için.
Bir öyle şaşılası dünya ki burası, balıklar kahve içerken çocuklar süt bulamıyor. İnsanları sözle besliyorlar, domuzları patatesle... Nazım Hikmet RAN ...
Kullanıcı avatarı
cetin17
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: çetin
Arabanız: fabia elegance 101 / landirenzo lpg

İleti emre_tokay » 09 Arl 2009, 03:24

Asıl ben teşekkür ederim bukadar duyarlı olduğunuz için ve diğer duyarlı arkadaslarımızada şimdiden teşekkür ederim.

Ülkemizin yönetilişi durumu ve gidişatı hakkında bu aralar yoğun duygular yasamaktayım kendi düşüncelerimi yazıp bir tartısma ortamı yaratmaktansa TÜRKÜM DİYEBİLEN herkesle bu nokta bulusabileceğimi düşündüm.

Önemli olan NE MUTLU TÜRKİYELİYİM demek değil

Asıl önemli olan >''NE MUTLU TÜRKÜM''< diyebilmektir.

Siyaseti azbuçuk takip eden arkadaslar ne demek istediğimi anlıyacaktır.
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

İleti lazianke » 09 Arl 2009, 03:35

[quote="emre_tokay"]
Asıl ben teşekkür ederim bukadar duyarlı olduğunuz için ve diğer duyarlı arkadaslarımızada şimdiden teşekkür ederim.

Ülkemizin yönetilişi durumu ve gidişatı hakkında bu aralar yoğun duygular yasamaktayım kendi düşüncelerimi yazıp bir tartısma ortamı yaratmaktansa TÜRKÜM DİYEBİLEN herkesle bu nokta bulusabileceğimi düşündüm.

Önemli olan NE MUTLU TÜRKİYELİYİM demek değil

Asıl önemli olan >''NE MUTLU TÜRKÜM''< diyebilmektir.

Siyaseti azbuçuk takip eden arkadaslar ne demek istediğimi anlıyacaktır.[/QUOTE]
"TÜRK"lükten kastınız nedir?
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti delidolu » 09 Arl 2009, 10:46

Paylaşım+hatırlama için teşekkürler...

Keşke uyanabilsek ve keşke bi türlü geri gelemediğimiz tatil olarak anladığımız "İzindeyiz..."in özüne dönebilsek...

"Ne Mutlu Türk'üm Diyene"; kürdü, çerkezi, ermenisi, rumu, lazı, zazası, romeni, vs vs... ile aynı toprak üzerinde ortak amaçlar için yürüyen ve milli sınırlar içinde bir bütünlük oluşturan bu topraktaki farklı kültür, din, dil, ırk ve grupların ortak sesidir.

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti hetepe » 09 Arl 2009, 11:08

+1923 ClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClap

''Ne Mutlu Türküm Diyene '' özdeyişinde ''Türküm'' diyen herkes  ''Türk'' kabul edilir, ne mutlu ona demektir.

TV lerde zamanında konuşulan alt-üst kimlik tartışmalarına meydan vermez aslında.Mühim olan kişinin bu özdeyişi kabul etmesidir.

Ayrıca paylaşım için teşekkürler..Her nekadar unutuluyor ve unutturulmaya çalışılıyorsada...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti alpino » 09 Arl 2009, 11:57

içinde bulunduğumuz ve giderek kötüleşen, tam da AB ve ABD'nin istediği şekilde bir iç savaşa doğru sürüklenen ülkemizin, bu durumdan çıkış anahtarını Atatürk bundan tam 82 yıl önce 1927 yılında bizlere söylemiş. Ama bizler bugüne kadar uyuduk uyutulduk. her gün birbirileri ile çakışan onlarca dizi ve saçma sapan, insanların muhtaçlıklarını kullanan yarışmalarla beynimizi yıkattık. düşünme idrak etme gücümüzü yitirdik.

ZEITGEIST isimli bir belgesel var. üzerimizde oynanan oyunlar detayları ile anlatılıyor. isteyen özelden irtibata geçerse nereden indireceğini söylerim. zira sitesi yasaklanıp duruyor.

ayrıca yukarıda yazılı olan "Ne Mutlu TÜrk'üm Diyene" sözündeki Türk kelimesi yine Atatürk tarafından şu cümle ile anlatılmıştır:
"Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir."
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti lazianke » 09 Arl 2009, 11:59

[quote="delidolu"]

Keşke uyanabilsek ve keşke bi türlü geri gelemediğimiz tatil olarak anladığımız "İzindeyiz..."in özüne dönebilsek...

"Ne Mutlu Türk'üm Diyene"; kürdü, çerkezi, ermenisi, rumu, lazı, zazası, romeni, vs vs... ile aynı toprak üzerinde ortak amaçlar için yürüyen ve milli sınırlar içinde bir bütünlük oluşturan bu topraktaki farklı kültür, din, dil, ırk ve grupların ortak sesidir.

[/QUOTE]
kesinlikle beni yanlış anlamayın, bu konudaki fikrimi zaten biliyorsunuz. ben bir tarih öğretmeniyim.

sorum şu:

1-yukarıda bahsettiğiniz farklı özelliklere sahip olan vatandaşlarımızın kendini Türk sayma zorunluluğu nereden kaynaklanmaktadır? mesela bir çerkez niçin ben Türküm demelidir/diyebilmelidir?

2- Ben Türküm demeyen bu ülkeyi sevmemek zorunda mıdır? sevemez mi?

lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti erolfabia » 09 Arl 2009, 12:09

Paylaşım için teşekkürler...

erolfabia
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti goksu » 09 Arl 2009, 12:25

[quote="lazianke"][quote="delidolu"]

[/QUOTE]
kesinlikle beni yanlış anlamayın, bu konudaki fikrimi zaten biliyorsunuz. ben bir tarih öğretmeniyim.

sorum şu:

1-yukarıda bahsettiğiniz farklı özelliklere sahip olan vatandaşlarımızın kendini Türk sayma zorunluluğu nereden kaynaklanmaktadır? mesela bir çerkez niçin ben Türküm demelidir/diyebilmelidir?

[/QUOTE]

Siz de bu soruyu soruyorsaniz artik...

"Ne mutlu Turkum diyene" ozdeyisindeki "Turk" sozcugu bir etnik kimligi yuceltmeyi amaclamaz, daha cok, Turkiye ulkesinde yasan "Turk halkini" simgeler. Bugun bir amerikaliya sorarsaniz, nerelisiniz kimsiniz diye, "Amerikan" im diyecektir, halbuki etnik kimligi Alman veye ingiliz veya italyan olabilir, ama onlar icin bunun bir onemi yoktur. Her ne kadar onlarin boyle bir ozdeyisi olmasa da, onlarda "Amerikan" kimlikleriyle gurur duyarlar. Onemli olan, sanirim, farkliliklari bir kenera birakip, bir potada eriyebilmek gibi gorunuyor.

Bir gun bir ucak yolculugu esnasinda, yanimda oturan ve karakteristik Hintli simasina sahip bir kisiye nerelisin diye sormustum. Oda "Inligiz" im diye cavap vermis idi. Cevap dogaldi, cunku ingiliz pasaportu tasiyordu, ve ingiliz vatandasiydi.
goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti mbarman » 09 Arl 2009, 13:04

[quote="goksu"][quote="lazianke"][quote="delidolu"]

[/QUOTE]

sorum şu:

[/QUOTE]

"Ne mutlu Turkum diyene" ozdeyisindeki "Turk" sozcugu bir etnik kimligi yuceltmeyi amaclamaz, daha cok, Turkiye ulkesinde yasan "Turk halkini" simgeler. Bugun bir amerikaliya sorarsaniz, nerelisiniz kimsiniz diye, "Amerikan" im diyecektir, halbuki etnik kimligi Alman veye ingiliz veya italyan olabilir, ama onlar icin bunun bir onemi yoktur. Her ne kadar onlarin boyle bir ozdeyisi olmasa da, onlarda "Amerikan" kimlikleriyle gurur duyarlar. Onemli olan, sanirim, farkliliklari bir kenera birakip, bir potada eriyebilmek gibi gorunuyor.

Bir gun bir ucak yolculugu esnasinda, yanimda oturan ve karakteristik Hintli simasina sahip bir kisiye nerelisin diye sormustum. Oda "Inligiz" im diye cavap vermis idi. Cevap dogaldi, cunku ingiliz pasaportu tasiyordu, ve ingiliz vatandasiydi.
[/QUOTE]
başka söze gerek yok. bayrağı bayrak yapan üzerindeki kandır. toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır.
biz bu toprağı vatan bildik gerisi teferruat.

ömer hocam şimdi ben selanik göçmeniyim diye birliğin teminatı olan türklüğü kabul etmeyip pomak'ım diye bağırayımmı. kimse kimsenin etnik kimliğini sorgulamıyor. eğer öyle olsaydı bir laz kızıyla asla evli olmazdım
ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti cetin17 » 09 Arl 2009, 13:20

amerikada yaşayan bir vatandaş meskikalıdır hatta 72 buçuk millettendir ama ben amerikalıyım der , ingilizceden başka dilde eğitim hakkı talep etmez.
ingilterede de aynı durum vardır ve onlarda ben ingilizim, ingiliz vatandaşıyım der. ve daha bir çok avrupa ülkesinde de durum budur.
ama ülkemizde ülkesini seven ulusal kelimesini kullananlara ergenekoncu, NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE fasişt, emekten bahsedenlerde komunist damgası yer. çünkü halkım bu kelimelerin ne manaya geldiğinden bi haberdir. çünkü halkım oyunu 2 koliye satar hale getirilmiştir.
Bir öyle şaşılası dünya ki burası, balıklar kahve içerken çocuklar süt bulamıyor. İnsanları sözle besliyorlar, domuzları patatesle... Nazım Hikmet RAN ...
Kullanıcı avatarı
cetin17
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: çetin
Arabanız: fabia elegance 101 / landirenzo lpg

İleti RoadFighter » 09 Arl 2009, 13:45

Birlik ve beraberliğe her zaman ihtiyacımız var. Keşke bunun idrâkinde olsak her zaman.

Fakat kendi bildiği,inandığı değerleri en iyi değerler zanneden,kendi yaşam alanı dışındaki alanların varlığını kabul etmeyen halkımız(Türk,Kürt,Laz,Çerkez,sağ,sol,üst,alt,alevi,sünni) ile ülkemiz malesef aynı meseleleri konuşup duracaktır.

Biz anca laf üretiyoruz. İnsanların birbirinin yaşam biçimini aşağıladığı bir yerde,halkının toplumsal meselelerini bile çözememiş bir sistemin terörün üstesinden geleceğini düşünüyoruz.

Siyaset ağzı ile konuşursak,siyaset kafası ile hareket edersek daha çok bekleriz...

Bana 4 askerin el bombası ile şehit edilmesi ve buna sebep olan teğmenin 6 yıl ceza almasını birisi açıklamadığı sürece bu konuda hiç münakaşaya girmeyelim.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti alpino » 09 Arl 2009, 14:17

Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir. bu nedenle ister çerkez ol ister laz ol ister kürt ol. sonuçta sen TÜRKSÜN. eğerki Türk değilim diyorsan o zaman bu milletten olmayı istemiyorsun, bu ülkeyi sevmiyorsun demektir. bu benim kendi görüşüm.

bu arada ABD'de "Amerikalı" diye bir kelime yok AMERİKAN (American) var. Fransalı yok FRANSIZ var. Türkiyeli yok TÜRK var. ister beğenin ister beğenmeyin.

Sözüm meclisten dışarı kimse üstüne alınmasın lütfen.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti mbarman » 09 Arl 2009, 14:27

alper kardeş zaten alınan bizden değildir. bizi biz yapan TÜRK olmaktır.
ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti cancanamca » 09 Arl 2009, 14:52

[quote="goksu"][quote="lazianke"][quote="delidolu"]

[/QUOTE]

sorum şu:

[/QUOTE]

[/QUOTE]

Clap çok güzel açıklamışsınız, ABD li diye bir ırk yok biliyorsunuz ABD toplumumun tamamı göçmenlerden oluşuyor (soykırıma maruz kalan ve şuan sayıları çok az kalan kızılderililer hariç) ama ABD de beyazından zencisine kime sorarsanız ben amerikan vatandaşıyım der, diğer ülkelerde bazı kişiler mesela direk ben ingilizimde diyebilir hint asıllı veya kıbrıs asıllı ingilizim diyebilir,

ne hikmetse Türkiyede yaşayan alt kimlikden bazılarına bu zor geliyor, mesela Kürt asıllı Türk vatandaşıyım demek neden bu kadar zor? diğer alt kimlikdekileri sayamıyorum çünkü onların böyle bir ego veya komplekslerinin olduğuna şimdiye kadar şahit olamadım.

Türkiye vatandaşına Türk derler tıpkı ABD vatandaşına Amerikan, Fransız vatandaşına Fransız, İngiltere vatandaşına ingiliz Almanya vatandaşına Alman dendiği gibi, memnun olmayan varsa kimse zorla vatandaş tutmuyor içişlerine veririler bir dilekçe Türk vatandaşlığından çıkarlar, ama Türkiyede yaşayıp Türk vatandaşlarına sunulandan daha fazla şey isteyip bir de ben bu vatandaşlığı istemiyorum demek nankörlükden öte birşey değildir.
cancanamca
Yeni Üye
Yeni Üye

Arabanız: choice

İleti emre_tokay » 09 Arl 2009, 15:46

[quote="alpino"]Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir. bu nedenle ister çerkez ol ister laz ol ister kürt ol. sonuçta sen TÜRKSÜN. eğerki Türk değilim diyorsan o zaman bu milletten olmayı istemiyorsun, bu ülkeyi sevmiyorsun demektir. bu benim kendi görüşüm.

bu arada ABD'de "Amerikalı" diye bir kelime yok AMERİKAN (American) var. Fransalı yok FRANSIZ var. Türkiyeli yok TÜRK var. ister beğenin ister beğenmeyin.

Sözüm meclisten dışarı kimse üstüne alınmasın lütfen.[/QUOTE]

Aynen katılıyorum....

Biz osmanlı gibi yüce bir hükümdarlığın torunlarıyız OSMANLI nasıl bütün avrupaya hükmetti tabikide kendi toprakları üzerinde yasayan her milleti her ırkı her dine mensup olan insanı siz müslüman olacaksınız diye zorlıyarakmı tabikide HAYIR....

Sen benim himayem korumam altımdaki vatandasım insanımsın istediğin dini ve hayatı yasamakta istediğin kimliği benimsemekte özgürsün bir suçun olduğunda istersen kendi hükümlerinize göre yargılanırsın istersen osmanlının hükümlerine göre yagılanırsın seçim senin AMAAA..!!!! Sen bu toprakta yasıyorsan beni bileceksin padişahını bileceksin sınırlarını ve bu toprakta sana yasama hakkını verenleri bileceksin gereklerini yapacaksın..

İnsanlar özgür ve rahat yasadıktan sonra hiç biri ne bir toprak ne bir bayrak istemediler.  Bu tarz yönetim ve hükümdarlıkla gittikçe büyüyen osmanlıyı çekemeyenler ne yaptı?

Aynen şuanda 2009 yılı ve yakın tarihte yasadıklarımızı yaptılar. Halkın içindeki 3-5 kişi gizli yer altında toplanma yerleri yaptılar islamiyetten olmayan din adamları kendi cemaatini kışkırttı ve bölünmeler ozaman basladı.

Arkadaşlar gözünüzü seveyim bu oyunlara gelmeyin benim dadım(cicanem) rum du iş ortaklarımız kürt kapı komşumuz aile dostlarımız laz, ermeni biz bu şekilde büyüdük hiç biri ne namusumuza göz dikti ne malımıza ihanet etti. Biz hepsiyle aynı tastan çorba içtik yemek yedik onların cocuklarıyla aynı yatakalarda uyuyarak büyüdük.

Bu oyunlara gelmeyin biz hepimiz bi vucuttayız kimimiz gözü kimimiz ayağı kimimiz kolları başı.  Biz KARDEŞİZ...!!!  Bundan ötesi yok....
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir