Almanya Otobanları

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Almanya Otobanları

İleti RoadFighter » 10 Arl 2009, 20:32

Almanya'ya giden birisinin ağzından Almanya Otobanları :

Autobahn / otoyolun mucidi aslinda taa Roma imparatorlugu doneminden beri yol insaatinda dunyanin oncusu olan Italyanlar. Ancak gercek anlamda otoyol insaatini ve kullanimini Hitler den once Konrad Adenauer doneminde Almanyada goruyoruz.Daha sonra Hitler zamaninda issizlige bir care olarak otoyol insaatlari serpilmis ve ulkenin her yanini sarmaya baslamis.

Alman otoyollari dunyada diger ulkelerle kiyaslanmayacak kalitede. Sadece betonarme ve asfalt kalinligi 75cm yi buluyor. Metrelerce kalinlikta ****stirilmis kum ve micir karisimindan olusan temeli ve drenaj sistemleri de cabasi. Ornegin Amerikada yol kalinligi bunun yarisi.

HIz limiti olarak 130km/h "tavsiye ediliyor" herhangi bir limit yada kontrol gormedim. Belki Almanyanin baska kesimlerinde vardir.

Yol iki seritli ve benimki gibi 160km/h i gecemeyen kucuk ekonomik bir otomobille oldukca heyecanli anlar yasayabiliyorsunuz. Ornegin ben sag seritte 140 ile giderken onumde 120 ile giden bir TIR kamyonu buluyorum... Eh sollamam lazim, aynalara bakiyorm ortada kimse yok. Guzel guzel sinyalimi verip kamyonun yarsina geldigimde enseme nerden ciktgini allahin bilebilecegi en az iki tane Mercedes biniyor. Adamlar seni anliyor ve korna, selektor filan yapmiyorlar ama sen utaniyorsun haliyle...

Benim araba 140 dan 160 cikip da sollama bitene kadar arkamdaki Mercedesin sahibi iki telefon gorusmesi tamamlayip, gazetesinden de bir iki makale okuyordu herhalde...Bir iki tecrubeden sonra cok daha dikkatli olmaya basladim ama durum hic ic acici degildi. Ben sag seritten 130km/h ile giderken yanimdaki sol seritten 130km/h ile Audiler BMW lar geciyor, ruzgarlarindan bizim zavalli Fiat Puntonun odu patliyordu. Daha onceki hayatimda tabii ki muhtelif yerlerde hizli giden otomiller gordum, icinde bulundum ama trafihgin yarisinin 230 km/h ve ustu seyahat ettigi bir ortamda birkac yuz km yapmisligim olmamisti. Yaris pisti gibi resmen.

Adamlar yaninizdan wup wup wup diye gectigi zaman, "benim araba durdu herhalde inip bir bakayim" diyeceginiz geliyor. Oysa 140~150 civarinda ter icinde gidiyorsunuz. Bizim Amerikada 90km/h ustunde ceza yiye yiye alistigimiz duzenden sonra manyak bir tecrube...

Not: Merak edenler için; ilgili linkte Almanya ile ilgili gezi notları ve fotoğrafları bulunmaktadır.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti hakanerdogan » 10 Arl 2009, 20:39

Güzel paylaşım, teşekkürler. ABD Otoyolları ile kıyaslamış ama Almanya yüz ölçümü olarak ABD yanında bir hiç, bununda masrafını göz önünde bulundurmak lazım. Ayrıca 230-250 km sürat hiç bir öğretide, isterse 50 metre eninde dümdüz, süper mühendislikli bi otoyol olsun, savunulamaz.

Ben mesela CD değişirken araba bir kaç cm sağa sola kaçıyor çok dikkat etmeme rağmen, 230 da bu kaçma işi o sürede bariyerde son bulabilir, lastik patlasa hiç bişi demiyorum zaten, ama bakımlı, sağlam aracına güvenen basar, makinelere lafım yok, lakin en ufak dalgınlık kötü olur, kendine güven iyidir yinede, çok konsantre olabileceğine inanan için bir şey olmaz.

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti RoadFighter » 10 Arl 2009, 20:46

Donald Duck(motosiklet camiasınca tanınan birisi)Amerika'da(Newyork'ta) yaşıyor. Bulunduğu yer ile bir kıyaslama yapıyor herhalde.

Amerika'nın yüz ölçümü geniş fakat eyaletlere göre yapılar farklılık gösterebiliyor.

Bu arada;

Konunun ileri sayfasında VW fabrikası ile ilgili fotolar ve kısa bir bilgi var.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti MEGAN » 10 Arl 2009, 21:01

Sağolasn Asım abi. Adamlar çok düzenli çalışıyor bizim gibi her 15 metrede bir yama yapmıyolar.
-Skoda Octavia A5 1.6 FSI //
-34 EU 8105
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
Kullanıcı avatarı
MEGAN
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: PEUGEOT 307 1.6//MAKYAJLI ALP BEYAZI // 34 EU 8105

İleti hakanerdogan » 10 Arl 2009, 21:10

Güzel forumdur motosiklet net, takip ederim. Hele ki anti-motorcu iken bi zamanlar, A2 ye yazılacağım şu vakitler.

Fazer almayı düşünüyorum nasipse. Smile
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti RoadFighter » 10 Arl 2009, 22:04

Mehmet'cim biz toplum olarak yerdeki çöpü alıp kenara koymayan bir milletiz(sözüm meclisten dışarı) Haliyle yollarımızdaki çukurlara el atmayan da yönetim birimlerimiz var malesef.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fazer iyidir Hakan. Benim de bir dönem almak istediğim bir motordur. Şu an trafik polisleri kullanıyor FZ6 Fazer'ı.

Geçen scooter ile ışıklarda hızla kalktım da Fazer'lı polis gaza geldi ve ok gibi fırladı makina.

Polis olasım geliyor. (gerçi milletin malı ile gazlamak mı? aman şöyle dursun)

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti MEGAN » 10 Arl 2009, 22:20

[quote="RoadFighter"]
Mehmet'cim biz toplum olarak yerdeki çöpü alıp kenara koymayan bir milletiz(sözüm meclisten dışarı) Haliyle yollarımızdaki çukurlara el atmayan da yönetim birimlerimiz var malesef.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Katılıyorum abim.. Geçen elimde çöple 45-50 dk gezdiğimi biliyorummm..! İnan abim çöp kutusu bulamadımm. sonunda bir bakkalın önünde bulunan çöp kovasına attım.. Belediyelerinde rolu büyüktür bu konuda..

[/QUOTE]
-34 EU 8105
Kullanıcı avatarı
MEGAN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 10 Arl 2009, 23:16

Çok araştırdım abi, ER-6 ile Fazer arasında kaldım, aslında tutkun olduğum Amerikan karakterinde bir makine isterdim ama bütçemi 2010 Sonbaharına kadar en fazla 8-10 bin TL ye kadar zorlayabilirim, iyi Chopperlar ciddi para, çokda yakıyorlar.

Hem her ne kadar kendimi yeterli görsemde başlangıç motoru olmaz diye umuyorum bir Cruiser yada Chopperın, sende takdir edersin ki.

ER-6 çift silindirli ve üst devirlerde ciddi titreşim şikayetleri var, buna nazaran 4 silindirli Fazer hem 98 bg hemde daha temiz yürüyen bir makine yorumları aldım işin piri dostlardan. Abartı bi tüketimide yok gibi. Kontrolü kolay ve dengeli bir cihaz olduğunu söylüyor herkes.

Dediğin üzere ciddi bir motordur gazlandığı vakit, 0-100 4 saniye civarı.

Ocakda yazılıyorum A2 ye sonrası kısmet bakalım...

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti MEGAN » 10 Arl 2009, 23:22

Fazer En güzeli Hakan abi.. Yunus ların altında gördüklerimizden değilmi ?
-34 EU 8105
Kullanıcı avatarı
MEGAN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti RoadFighter » 11 Arl 2009, 00:43

Fazer başlangıç için ideal değil ama senin gibi uzun boylu birisi biraz sabırla belki üstesinden gelebilir Hakan. (ben gene de tavsiye etmem ama)

Yakıt tüketimi abartı değilmiş Fazer'ın dediğin gibi. 100 km'de ort 5-6 lt arası birşey yakıyormuş fazla gazlamadan.

ER-6 tip olarak fena değil fakat Fazer ile farklı makinalar. Alt devirde torku iyidir. Şehir içinde kullanım için de idealdir ama ses olayından ötürü ben almam. Sevenleri var orası ayrı.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 11 Arl 2009, 00:55

Muhakkak değil, her zaman için büyük sözü ve tecrübeyi dinlerim ama hani adamın içindeki o kendine güven var ya :)

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti mygokhan » 11 Arl 2009, 01:29

Güzel paylaşım Asım..

Şu yazıy okuyunca benim roomiyi düşündüm, o hızları düşündüm :) Kafayı yememek elde değil.Sanıyorum Almanya'da yaşasa idim, imkanımda olsa idi kesinlikle 1.2 falan filan uğraşmaz 2.0 TDI bir makina almaya çalışırdım..

Ama orda anlatılan çok güzel bir ayrıntıya dikkat çekmek stiyorum.Adam arkadan geliyor yolu tıkayan ve haliyle kendini sağa atmaya çalışan arabaya hiç bir tacizde bulunmuyorlar.Ne güzel bir hareket..Ben bu haraketi uygulamaya çalışsamda ne varki yurdum insanı sol şeriti ısrarla 80 km/h hız ile tıkayıp, aynadan arkaya bakmayan insanlarla dolu. Biraz yanaşıyorum anlamıyor, selektör yapıyorum sallamıyor, kornaya asılıyorum tınlamıyor.Tabi sağından geçip önüne geçince bende ondan daha düşük bir hıza gelip onu yavaşlatınca umarım anlıyordur kendi yaptığı hareketi..

Biraz saygılı olmak lazım.Ben artık yaya geçidinde yaya adımını atsa dahi hemen durup yol veriyorum.Avrupada , özellikle Almanyada çok görülen bir durum.Hatta yiyiyorsa durma! :) Sen , ben yaparsan, öbürüde görür yapar, kendi çocuğun yapar ilerde, komşun görür uygular..

Sonuç itibariyle köstebek yuvası yollarımızda köşe kapmaca gibi koşturmaya bir süre daha devam edeceğiz gibi gözüküyor..Ama iyileşme var..Çokta kötülememek lazım.Avrupada her yol Almanya yolları gibi değil.Bizim gibi yollar çok var oralarda (mış)

Forumda güzelmiş yav..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti RoadFighter » 11 Arl 2009, 01:30

Motorda o güvenin bazen hiç de sahici bir güven olmadığını anlıyorsun Hakan. (Allah göstermesin)

Ikarus sendromu diye bir olay var. Ben bu işi çözdüm, motoru canbaz gibi sürüyorum,aralardan müthiş geçiyorum vs. dediğin anda hata affetmeyecek bir duruma düşebiliyorsun.

Hadi araba olsa düşme vs. derdi yok da ucuz atlatılabiliyor. Motor kullanırken üstüne kedi atlasa motor devriliyor :)

Hoş bu güven duygusu hayatın her alanında olabiliyor. O nedenle kontrolsüz hız yapanlar,gerektiğinde eli,ayağı frene gitmeyenler yüzünden ülkemizde sıklıkla kazalar yaşanıyor.

Tabi bir işe başlamak için insanda bir özgüven olmalı. Sürekli tedirginlik,güvensizlik de insanı hata yapmaya sevkedebilir.

Sen hele A2'yi al da daha istişare ederiz.

Gökhan abi,

Bizim insanımızda bazı müspet gelişmeler olmadıkça yollar altın kaplama olsa dahi bazı şeyler aynı düzende gidecektir.

Hepimiz yollardan şikayet ediyoruz ama yollar da bizim gibi eğri,büğrü. 

10 şeritli yol olsa bunun her şeridini dolduracak kamyonlarımız, dolmuşlarımız var bizim.

Külüstür bir arabaya binip de ömrünce yaya olmamış ve zaten empatiden yoksun bir adama trafiğin neresinden anlatmaya başlamalı?

Trafikte sinirlerim kesinlikle artıyor araba kullanırken.

Ben de kural mural tanımadan gazlıyorum bazen sinyal vermeyen birine kafayı taktıktan sonra. (gevura kızıp oruç bozmaya değmez ya)

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 11 Arl 2009, 01:31

Eyvallah abi, saolasın. Önce A2 Smile
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti mayham85 » 11 Arl 2009, 01:36

bir inş. mühendisi adayı ve karayolu işi yapan bir aile şirketi sahibi olarak türkiyedeki yolların ve trafikteki insanların kalitesinden utanıyorum.
mayham85
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 11 Arl 2009, 11:22

[quote="RoadFighter"]...sag seritte 140 ile giderken onumde 120 ile giden bir TIR kamyonu buluyorum... Eh sollamam lazim, aynalara bakiyorm ortada kimse yok. Guzel guzel sinyalimi verip kamyonun yarsina geldigimde enseme nerden ciktgini allahin bilebilecegi en az iki tane Mercedes biniyor. Adamlar seni anliyor ve korna, selektor filan yapmiyorlar ama sen utaniyorsun haliyle...[/QUOTE]
[quote="mygokhan"]...Ben bu haraketi uygulamaya çalışsamda ne varki yurdum insanı sol şeriti ısrarla 80 km/h hız ile tıkayıp, aynadan arkaya bakmayan insanlarla dolu. Biraz yanaşıyorum anlamıyor, selektör yapıyorum sallamıyor, kornaya asılıyorum tınlamıyor.Tabi sağından geçip önüne geçince bende ondan daha düşük bir hıza gelip onu yavaşlatınca umarım anlıyordur kendi yaptığı hareketi...[/QUOTE]

Sonra bizler de sol şerit neden yürümüyor diyoruz. Bir Alaman' ın ettiğine bir de kendi ettiğine bak Gökhan yahu!ConfusedLOLWinkBig%20smile
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir