İSTATİSTİK

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

İSTATİSTİK

İleti emirkaansbp » 23 Nis 2007, 18:13

Dünyanın röntgeni çekildi

BBC için program yapan prodüktörlerden Jessica Williams, adeta dünyanın röntgenini çekmiş! Tespitlerini de "Dünyada Değişmesi Gereken 50 Gerçek" adını verdiği bir kitapta toplamış. Kitabın Türkiye editörlüğünü Seyfi Öngider, yayıncılığını da Aykırı Yayınevi yapmış. Piyasaya yeni sürülen bu kitap, oldukça ilginç ve okumanızı tavsiye ediyorum.

"Değişmesi gereken 50 gerçek" olarak sıralanan absürdlükler, yanlışlıklar ve/veya sorumsuzluklar ilk bakışta birbirinden bağımsız aykırıklar gibi görünse de kitabı okuduğunuzda dünyanın varoluşunu yok etmek için nasıl zincirleme hatalar ve vurdumduymazlıklar yapıldığına tanık olacaksınız.

"Yok oluş"a doğru hızla sürükleniyoruz. Kendi ikbalimiz için fır dönerken bir de dünyanın nasıl döndüğüne bakalım...

İşte, dünyayı tersine çeviren 50 gerçek:

1- Bir Japon kadını ortalama 84 yıl, bir Bostwanalı kadın sadece 39 yıl yaşıyor.

2- Dünyadaki obez nüfusun üçte biri, gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor.

3- ABD ve İngiltere, gelişmiş ülkeler arasında en yüksek erken hamilelik oranına sahip.

4- Çin'de 44 milyon kadın kayıp.

5- Brezilya'daki Avon kadınlarının sayısı, asker sayısından fazla.

6- 2002'de idamların yüzde 81'i ABD, Çin ve İran'da gerçekleşti.

7- İngiliz süpermarketleri, müşterileri hakkında hükümetten daha fazla bilgiye sahip.

8- AB'deki her inek için verilen günlük 2.50 dolarlık sübvansiyon,

Afrika'nın yüzde 75'inin günlük geçiminden daha fazla.

9- 70'in üzerindeki ülkede aynı cinsten iki kişinin ilişkisi yasak,  9'unda ise cezası ölüm.

10- Dünya nüfusunun beşte biri, günlük 1 doların da altında gelirle yaşıyor.

11- Rusya'da yılda 12 binin üzerinde kadın aile içi şiddet sonucunda hayatını kaybediyor.

12- 1 yılda 13.2 milyon Amerikalı, estetik ameliyat yaptırdı.

13- Kara mayınları nedeniyle saatte bir insan ölüyor ve sakat kalıyor.

14- Hindistan'da 44 milyon çocuk işçi var.

15- Sanayileşmiş ülkelerde insanlar, günde 6-7 kg katkı maddesi yiyor.

16- Dünyanın en çok kazanan sporcusu golfçü Tiger Woods, yılda 78 milyon dolar, yani saniyede 148 dolar kazanıyor.

17- Amerikalı 7 milyon kadın, 1 milyon erkek yeme bozukluğu çekiyor.

18- 15 yaşındaki İngilizlerin yarısı uyuşturucu kullanmış, dörtte biri sigara içiyor.

19- Washington'daki lobi endüstrisinde 67 bin kişi, her seçilmiş kongre için 125 kişi çalışıyor.

20- Motorlu araçlar dakikada 2 insanı öldürüyor.

21- 1977'den bu yana ABD'deki kürtaj kliniklerinde 80 bin şiddet ve taciz vakası yaşandı.

22- McDonald's'ın altın kemerini tanıyanların sayısı, Hıristiyan tacını tanıyanlardan fazla.

23- Kenya'da bir ailenin gelirinin üçte biri rüşvete gidiyor.

24- Dünyadaki yasadışı uyuşturucu pazarı 400 milyar dolar.

25- Amerikalıların üçte biri, uzaylıların geldiğine inanıyor.

26- 150'den fazla ülkede işkence var.

27- Her gün dünya nüfusunun yedide biri, yani 800 milyon insan aç kalıyor.

28- Amerikalı siyah erkeklerin hapse girme ihtimali, yüzde 33.

29- Dünyanın üçte biri savaş halinde.

30- Petrol rezervleri 2040'ta tükenebilir.

31- Sigara içenlerin yüzde 82'si gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor.

32- Dünya nüfusunun yüzde 70'i, bugüne dek hiç çevir sesi duymadı.

33- Silahlı çatışmaların dörtte biri, doğal kaynakları ele geçirmek için yaşanıyor.

34- Afrika'da 30 milyon kişi AIDS.

35- Her yıl 10 dil ölüyor.

36- İntiharla ölenlerin sayısı, çatışmalarda ölenlerden fazla.

37- ABD'de her hafta ortalama 88 öğrenci sınıfa silah getiriyor.

38- Dünyada en az 300 bin düşünce suçlusu var.

39- Her yıl 2 milyon genç kız ve kadın sünnet ediliyor.

40- Silahlı çatışmalarda 300 bin çocuk asker savaşıyor.

41- İngiltere'de 2001 seçimlerinde 26 milyon kişi, Pop Idol'un ilk sezonunda 32 milyon kişi oy kullandı.

42- ABD, po

emirkaansbp
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 23 Nis 2007, 20:55

çok sağol emir kaan. bilgilere şu açıdan baktım:
insanlığımızın boyutu burada işte. sadece sömürgeciler değil varsa bir bozukluk sömürülenlerin de suçu yok mu?
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti emirkaansbp » 23 Nis 2007, 21:14

tabiki berabere.. tek tarafı şuçlamak son derece adaletsiz ce olur... ama şöle bişeyde var, sömürülen ülkelerin yaşayabilmek için sömürgecilere ihtiyacı varmış gibi davrandıklarını düşünüyorum, ve bu sayede kültür yozlaşması ve kimlik kaybı yaşanıyor.....
amerika'nın ırak'a girmesini hatırlayın lütfen. hiç tepki yok , herkez gülerek sevgiyle karşıladı amerikayı, bide şimdi yaşananlara bakın..... ipi baştan bırakırsanız bidaha istesenizde tutamazsınız...

ben açıkca olmasada artık Irak'ın Amerika'nın sömürgesi olduğunu düşünüyorum...  tabi bu benim düşüncem siz ne düşünürsünüz bilemem...

ben düşen çenemle ilgili alıştığınızı düşünerek her seferinde özür dilemiyorum... şimdi  yaptıklarım ve yapacağım çee düşüklükleri için toptan özür diliyorum... sabrınız için teşekkrler....
emirkaansbp
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 23 Nis 2007, 21:33

hocam somurulenlerin sucu nerde? bence pekte bi suclari yok. Ayda 15 dolara calisan bir isci sinifi dusun...

Urettiginin neredeyse tamamini cerez parasina buyuk devletlere veren bi millet dusun. karnini doyurmaktan baska bir hedefi olmayan bir toplum nasil olurda suclu duruma duser ki? Somurulenlerin pisligi yok mu var elbet... Ama ac ve sefil bir toplumdan bundan dogal bir davranis beklemek yanlis. Ac ve sefil olan suc  isleyerek ve daha pis islere bulasarak kurtulacagini dusunur.

Bak sana ne yazayim Hocam;

Ihtiyaclari cok fazlalasan insanlar kendi oz kaynaklarinin sinirlarini zorlamaya itilir ve yollarina cikan herhangi bir savunmasiz kisiden bile irkilir. Is ve ucretler; yiyecek ve isinma, cesaret ve iyi niyet hepsi sahip olamadiklari seylerdir. Isik golgeye donusur ve karanlik yureklerini doldurur. Bu karanlik icerisinde erkek, kadin ve cocugun zayifligini ele gecirir ve onlari utanc verici islere zorlarlar. Artik hicbir dehset veya korku dislanmaz. Umitsizlik, sadece dort duvarin adiligi ve basitligi ile sinirlanmistir. Hepsi kotuluk ve suc islemeye yonelir. Hepsi sefillesmis bozulmus birer kotu ve pislik gibi gozukur. Fakat o denli alcalmis kisilerin de daha fazla alcalamayacagi bir cizgi vardir ve bu donum noktasinda disaridaki dunya yutar bu zavalli talihsiz kimliksiz insanlari. Bunlar dislanan insanlardir.

Demek istedigim hani bu somurulenlerin sucu nerede? Suc islemek onlar icin kacinilmaz bir sey. Bir kurtuluslari yok boyle yasamaya mahkum edilmisler gucsuz olduklari icin!

Fakat ABD gibi, Britanya gibi, ve diger AB ulkeleri gibi hali vakti yerinde , ekonomisi guclu o somurgeci devletlerde suc isleniyorsa bu onlarin arsizligi, soysuzlugu, serefsizligi ve alcalmisligidir... Bir hintli, bir afrikali zenci yahut bir kole suclusu, bir ABD yada AB ulkesi suclusundan 10 kat daha sereflidir.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti emirkaansbp » 23 Nis 2007, 23:23

Approve 10 kat şerefli olması konusunda haklısın hakanerdoğan... ki Iraklıların kimliği vardı ve sefil afrikalı insanlarla bir tutman çok yuvarlama geldi....aslında haklısın ama ben yinede mücedele edip kimliklerini korumaya azda olsa çalışmaları gerektiğini düşünüyorum....ki biz olsak sefalet içinde bile olsak öle kolay kolay adım atamazlardı bu topraklara... körü körüne yeni bir kültüre, yeni bir devlete umut bağlayarak, kendi benliğini ayak altına alınmasını sağlamak suçtur ve bence suçlular, sonuna kadar suçlular.....

ya herşeyi unut dostum tamammı, kendi tarihine bak.....

aynı yokluk ve sefalet içindeyken senin ataların kurtuluş savaşını kazanmış. öyle bir milletin torunusun sen.... Amerikan mandasına karşı çıkan bir millet.....

Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyet'ini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur.

Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir.

İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır.

Bir gün, istiklâl ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetln imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin!

Bu imkân ve şerait, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir.

İstiklâl ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler.

Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dagıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir.

Bütün bu şeraitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hiyanet içinde bulunabilirler.

Hatta bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasî emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen; Türk istiklâl ve cumhuriyetini kurtarmaktır!

Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!

Mustafa Kemal Atatürk, 20 Ekim 1927

emirkaansbp
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti emirkaansbp » 23 Nis 2007, 23:28

[quote="lazianke"]çok sağol emir kaan. bilgilere şu açıdan baktım:
insanlığımızın boyutu burada işte. sadece sömürgeciler değil varsa bir bozukluk sömürülenlerin de suçu yok mu?
[/QUOTE]
Laziake Adım : Emirkaan aslında sen doğru yazıyosun ama ben doğduğumda nüfus memurunun Türkçe özürlü olması nedeniyle böle yazılmış.... tek bir isim, bitişik; Emirkaan.  ve "ğ" yok Embarrassed 

iki tarafta suçlu bence....... ki tarih öğretmenimiz sensin, hepimizi geç  senin yorumun ne?
emirkaansbp
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 23 Nis 2007, 23:34

Ben zaten kendi Atalarimla gurur duyuyorum. Dedem bizde kaliyor su an ve onun abisi dedem daha cocukken Sarikamista donarak can vermistir. (Ana tarafindan Karsliyim) ot yemisler, hayvanin pisligindeki yenebilecek taneleri ayiklamislar, adam boyu kar icinde kilometrelerce yurumusler, yemek yok icmek yok, yol yok, araba yok, ot bile yok ki yiyelermis... ve simdi dedem bana, kizina (anneme yani) 2 dk su akitsak, bi yerin isigini acik unutsak, ekmek almaya arabayla gitsem, yemek birakirsam tabakta ne bicim kiziyor biliyormusunuz!

Iste  biz boyle adamlarin evlatlariyiz ama herkes bizim kadar dirayetli, guclu ve mucadeleci olamiyor. Bir Alman tarihci tanidigim vardi ve derdiki:

"Die Turken sind fleissig und stark" diye sakalasirdi bizle. Turkler akilli ve gucludur.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti lazianke » 23 Nis 2007, 23:34

bence tercih senin, bitişik ya da ayrı. nasıl hoşuna gidiyorsa öylesini insanlara öğret öyle gitsin. ben nickindeki bitişikliği nicklerde bitişik olmaz zorunluluğuna bağladığımdan normali ayrıdır diye tahmin etmiştim. eski türkçede kağan kullanılıyor ama kaan da aynı anlamda. çocuklarına kezban:yalancı koyan bir milletiz, senin isminde bir sorun yok, taktığın şeye bak.

lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti emirkaansbp » 23 Nis 2007, 23:37

takmadım hocam yaaa. sadece söyledim o kadar ki benim arkadaşlarım bana kaan diyor.... sadece bilgin olsun die söledim......
emirkaansbp
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 23 Nis 2007, 23:39

bakın dikkat ettinizse Irak'ın işgalinde ıraklıların durumuyla1918 de işgale uğrayan bizim tepkimiz aynı değil. o nedenle sömürgeciliğe karşı sesini yükseltmemek de ona çanak tutmaktır. bilerek ya da bilmeyerek. bazen bilmeyerek yaptıklarımızın da sonucunu yaşarız.ilk mesajımda  bahsettiğim durumu şeref veya şerefsizlikle ölçmedim. hata olarak belirttmek istedim. elbette sömürülen biri sömürgeciden daha şereflidir.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti emirkaansbp » 23 Nis 2007, 23:40

Thumbs%20Up

bu konudada haklısın hakan hocam..hatta bi alman tarihçi türkleriçin  şöle demiş; Türklere devlet için çalış dersen çalışmazlar, ama devlet için öl dersen seve seve canlarını verirler... 
emirkaansbp
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 23 Nis 2007, 23:40

Babam 1959 dogumlu ama 1964 yaziyor. Gun ay olarak zaten bilinmiyor. Babam kimligini aldigi gunu cok net hatirliyor. Big%20smile
koyumuzun adi derecati ama derecede yazmislarBig%20smile

11.10 yerine bende 10.11 yaziyorBig%20smile

dedem 1915 dogumlu ama 1922 yaziyor. ve o 1915 de bir tahmin. kendisi hicri olarakda rumi olarakta herhangi bir bilgiye sahip degil ama Ataturk oldugunde koca adamdim diyorBig%20smile

bu Turk nufus memurlari bir alem...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakanerdogan » 23 Nis 2007, 23:41

[quote="emirkaansbp"]

Thumbs%20Up

bu konudada haklısın hakan hocam..hatta bi alman tarihçi türkleriçin  şöle demiş; Türklere devlet için çalış dersen çalışmazlar, ama devlet için öl dersen seve seve canlarını verirler... 
[/QUOTE]

+1000
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti lazianke » 23 Nis 2007, 23:44

[quote="emirkaansbp"]

Thumbs%20Up

[/QUOTE]
çocuklarıma, öğrencilerime bu vatan için ölmeyi bilmektense önce bu vatan için var olmayı bilin ki siz ölünce bir değer kaybedildiğinden üzülmeye değsin, kıymetiniz olsun. hiç bir şey olamayanların can feda etmesi önemli değildir bence zira sermayeyi Allahtan almışlar, kaybedecek bir şeyi olmayan canını göze alabilir. ondansa kaybedecek çok şeyi olanın canını göze alması kıymetlidir.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 23 Nis 2007, 23:47

Iste bu cok dogru!!!
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti emirkaansbp » 23 Nis 2007, 23:50

sende bizi sıfır ettin ömer hocam yaaa... bir ülkenin var olabilmesi için herşeyden önce vatana sahip olması gerekmez mi? hiç bişeyimiz olmasa varlığımızı sürdürebilmemiz için, milletin ,  devletin varlığını sürdürebilmesi için verilen can kıymetli değilmidir...? ki insan oğlu için en kıymetli şey sermayesi Allahtan bile olsa Can değilmidir? can sağlığı için para kazanmazmıyız.
daha doğrusu parayı kazanmak için sağlığımızdan olup, tekrar sağlığımıza geri kavuşup canlanabilmek için bütün paramızı sağlığımıza yatırmazmıyız?Big%20smile
emirkaansbp
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 23 Nis 2007, 23:51

yahu arkadaşlar, kurtlar vadisi bu memlekette gençlere çok şey öğretti ama boş şey öğretti. memleketin kuşunu, köprüsünü, toprağını, dağını, koyununu, çayını, hornunu, zeybeğini, halayını, erenini, dervişini , meczubunu, türküsünü, denizini, suyunu, deresini, çayını, mevlanasını, yunusunu, hacı bektaşını, tepesini, çayırını, bayırını, türbesini, ilahisini, ninnisini hiç bilmeyen gençten vatansever ya da milliyetçi her neyse olur mu? olmaz. bizimkiler iki dizi izlemekle daha kendilerini kurtaramadan dünyayı kurtarıyorlar.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 23 Nis 2007, 23:55

okullarda ogrenciler biz milliyetciyiz diye geziniyorlar. Sivri burun ayakkabi, cizgili takim, polat alemdar paltosu bide... Derslere girmez etmezler, kavga dovusten baska bildiklieri yok, vatana canlari kurbanmis... Ulan madem vatan bu kadar onemli her sinavdan kalacaginiza oturup okuyup adam olun da memlekete bir faydaniz dokunsun sizi kurtlar vadisi ozentisi, kendini bir sey zanneden bos insanlar!
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir