Bir otomobil alırken nelere dikkat edersiniz?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

İleti murat11h1 » 26 Oca 2010, 14:51

(ExclamationLütfen cevabınızı üç beş  kelimeyle yazmayın. Çünkü sizin görüşlerinize önem verildiği için sorulduğunu unutmayın).Şimdiden teşekkürler!

Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti cetin17 » 26 Oca 2010, 15:11

Evvela cebimdeki paraya, sonra motoruna, lpg li olmasına ve en sonda güvenlik donanımına bakarım. Bunlar benim için önemli kıstaslardır.
Ama iş detaylara girdiğinde araç  beyaz renkte olmalı, alman arabası olmalı, abs ve hava yastığı mutlaka olmalı gibi kıstaslar ve daha bir sürü ayrıntı olayı etkiler.
Bir öyle şaşılası dünya ki burası, balıklar kahve içerken çocuklar süt bulamıyor. İnsanları sözle besliyorlar, domuzları patatesle... Nazım Hikmet RAN ...
Kullanıcı avatarı
cetin17
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: çetin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: fabia elegance 101 / landirenzo lpg

İleti zurna1788 » 26 Oca 2010, 15:21

1 ) boya-darbe varmı  2 ) kaza geçmişi varmı  3 ) model ve yıpranma ihtimalleri 4 ) km 5 ) bakımlımı 6 ) MOTOR GÜCÜ 7) yakıt 8 ) lastikler 9 ) elektronik aksam... aklıma gelenler bunlar. dahada eklenebilir...

Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti quickcan » 26 Oca 2010, 15:29

araç bellide eksiklerini anlamak için mi yoksa hangi araba alınacağına mi bakıyoruz..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti önder38 » 26 Oca 2010, 15:34

öncelikle ihtiyacıma uygun özelliklerde mi diye bakarım. uygunsa temiz ve kazasız olmasına ... vs vs.

çok yol yapan ve ekonomik yakıt tüketen araç kullanmak isteyen biriysem tutup temiz ve uygun fiyat diye yakıtı içen bir araç almam yani.
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti quickcan » 26 Oca 2010, 15:44

aracın ne kadar yaktığına!

km'sine!

araç yogun görünüyor ve km düşük ise şoför koltuğuna ve pedallara..

özellikle ön farlar kararmış ise km yüksektir..

boya olup olmadığına!! spor araba ise motor modifiyesi görüp görmediğine..

bakımlarının yapılması önemli!!..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti iceman70 » 26 Oca 2010, 15:46

Öncelikle artık dizel mi diye bakarım.Sonra ne kadar km yapmış.Ardından boya ezik vuruk kırık varmı onu incelerim.Sonra araç nasıl kullanılmış, bakımları tam yapılmış mı onada baktıktan sonra beğenirsem bi test sürüşüne çıkar ve adama sesini kesmesini söylerim car car car konuşup arabayı dinlememi engellemesin diye.Baktım bişey yok iyice emin olmak için bide sanayiye götürüp baktırırım sonrada fiyatta anlaştık mı tmmdır :))
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti asdfghjk » 26 Oca 2010, 16:08

1- Güvenlik Donanımına (En az 2 Airbag + ABS)
2- Donanımına
3- Motor + Yakıt
4- Tasarımına-Tipine
5- Fiyat/Kalite Olarak, Yani Gereksiz Yere Pahalı İse Almam.

Zaten bunlara göre aklıma yatan araç Skoda "idi" ama artık bu fiyatlardan sonra Seat veya Ford düşünüyorum... Umarım beğendiğin, sana sorun çıkarmayacak bir araç tercih edersin...
asdfghjk
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir

İleti hetepe » 26 Oca 2010, 17:50

Bundan sonra araç seçerken önce alman veya japon olmasına, küçük hacim fazla güçlü motoru olmasına, plaka harf grubunun o model yılına ait olmasına, lastik boyutunun 13, 14, 15'' dışında olmamasına, donanım grubunun orta ve üstlerde olmasına(bizim markada elegance, ambiance gibi) kadından olmamasına, esnaftan olmamasına (gerektiğinde iş için de kullanılabiliyor, benim arkadaşım E 200 ile bagajda çimento gibi inşaat malzemesi de taşıyor) aracın içinin temiz olmasına, sigara veya başka pis koku olmamasına, orjinal ses sisteminin bulunmasına, değiştiyse kendi orjinal seçeneğinin kullanılmış olmasına, aracın ilk sahibi ve 35 yaş üzeri olmasına, arabanın dış görünümünde üretim dışında takılmış lamba, ampul, tampon, spoyler, yazı olmamasına, 1-2 sac vuruğu dışında fazla vuruğu olmamasına, vurukların kaliteli olarak onarılmış olmasına, çekiçlemeden ziyade değişim olmasına, aracın tüm camlarının ,(ön cam belki ayrı tutulabilir) aynı marka ve üretim yılına ait olmasına
dikkat ederim.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti quickcan » 26 Oca 2010, 18:49

[quote="hetepe"]Bundan sonra araç seçerken önce alman veya japon olmasına, küçük hacim fazla güçlü motoru olmasına, plaka harf grubunun o model yılına ait olmasına, lastik boyutunun 13, 14, 15'' dışında olmamasına, donanım grubunun orta ve üstlerde olmasına(bizim markada elegance, ambiance gibi) kadından olmamasına, esnaftan olmamasına (gerektiğinde iş için de kullanılabiliyor, benim arkadaşım E 200 ile bagajda çimento gibi inşaat malzemesi de taşıyor) aracın içinin temiz olmasına, sigara veya başka pis koku olmamasına, orjinal ses sisteminin bulunmasına, değiştiyse kendi orjinal seçeneğinin kullanılmış olmasına, aracın ilk sahibi ve 35 yaş üzeri olmasına, arabanın dış görünümünde üretim dışında takılmış lamba, ampul, tampon, spoyler, yazı olmamasına, 1-2 sac vuruğu dışında fazla vuruğu olmamasına, vurukların kaliteli olarak onarılmış olmasına, çekiçlemeden ziyade değişim olmasına, aracın tüm camlarının ,(ön cam belki ayrı tutulabilir) aynı marka ve üretim yılına ait olmasına
dikkat ederim.
[/QUOTE]

biri bizim arabayı anlattı...  :)) acaba satacak olsak satılırmı.. 30.600 kmde :)) tamamen orjinal..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti murat11h1 » 26 Oca 2010, 20:28

Valla hetepe arkadaş bir bir saydı.Yalnız şu plaka harf grubunun o model yılına ait olması meselesini nereden anlıcaz,polis tanıdık mı olması lazım Confused
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sonertevfik » 26 Oca 2010, 20:36

1) ALMAN ALMAN ALMAN VE İLK OLARAK ALMAN ARABASI OLMASINA BAKARIM,
2) MOTOR TİPİNDEN DOLAYI VERGİ AVANTAJI OLUP OLMADIĞINA BAKARIM,
3) EN SON OLARAK TEKRAR ALMAN ARABASI OLUP OLMADIĞINA BAKARIM.
    BENİM İÇİN EN ÖNEMLİ ÖZELLİK BİR ARABANIN ''ALMAN'' ARABASI OLUP OLMADIĞIDIR...
BİZ OSMANLIYIZ... ÇOK ÖZLÜYORUZ...
sonertevfik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Soner Tevfik
Arabanız: Skoda Felicia GLX-İ

İleti sonertevfik » 26 Oca 2010, 20:38

MERCEDES, AUDİ, SKODA, WOLKSWAGEN VE BMW'NİN ÜRETTİĞİ ARAÇLAR, EN ÇOK SEVDİĞİM VE DÜNYANIN EN KALİTELİ OTOMOBİLLERİDİR...
BİZ OSMANLIYIZ... ÇOK ÖZLÜYORUZ...
sonertevfik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Soner Tevfik
Arabanız: Skoda Felicia GLX-İ

İleti iceman70 » 26 Oca 2010, 21:25

[quote="sonertevfik"]MERCEDES, AUDİ, SKODA, WOLKSWAGEN VE BMW'NİN ÜRETTİĞİ ARAÇLAR, EN ÇOK SEVDİĞİM VE DÜNYANIN EN KALİTELİ OTOMOBİLLERİDİR... [/QUOTE]
hemende skodayı sıkıştırmışın LOL Şimdi honda'ya subaru'ya mitsubishi'ye toyotaya,Ford'a,Lancia'ya ayıp olmadımı aklıma gelen bu kadar ama :))
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 26 Oca 2010, 21:27

hyundai yi de ekleyelim artık adamlar aştı yeni araçları sağlam yapıyorlar artıkSmile
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti murat11h1 » 26 Oca 2010, 22:53

Sonertevfik arkaşa sonunda kadar katılıyorum.Bugün piyasayı alman araçları sağlamlık ,konfor ve tasarım bakımından önde götürüyor. iceman70    toyota felan demiş; toyota geçenlerde 2.5milyon aracı toplattı  gaz pedalı takılı kalıyormuş, toyotanın eski araçları sağlamdı yeni araçlar öyle değil artık kiminin amortisör patlıyor kiminin motoru tutmuyor.

Hyundai nin tutma nedeni ise iktisat meselesine giriyo. Yani millet cebine bakıyo... Diğer araçlarda bu özellik var neden daha fazla ödeyim hesabı,bide adamlar Türkiye'ye yedek parça noktasında çok iyi yayıldılar.Doğal olarakda buda satışları etkiledi.

Bir diğer nokta İnsanlardaki ön yargı; Mesela Chevrolet Cruze adamlar yapmış kardeşim... Ama bizim millete anlatamazsın.Chevrolet Hyundai gibi yedek parça pazarı kuramadığı için tutmadı. Eskiden beri italyan aracını Doğan ,Şahin diyerek satmadılar mı?

Bu işler biraz ticaret düzembazlığı gibi geliyo bana...

Renault da gümledi arkadaşlar adam özellikli araç yapıyor ama malzeme kalitesi düşündürücü.

(Burada saydığım aracı olan arkadaşlar alınmasın,benim eski aracım Renault Europa'ydı...)

AMA EĞRİ OTURUP DOĞRU KONUŞMAK LAZIM nedersiniz?
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti quickcan » 26 Oca 2010, 23:17

[quote="murat11h1"]Valla hetepe arkadaş bir bir saydı.Yalnız şu plaka harf grubunun o model yılına ait olması meselesini nereden anlıcaz,polis tanıdık mı olması lazım Confused[/QUOTE]

polisle alakası yok örnek: ankarada  al serisi 2004 ün sonudur..  bizim 06 al 98xx 2004 kasım çıkışlı...

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti RAZOR10 » 26 Oca 2010, 23:20

kesinlikle ALMAN olsun.. km si. bakımları düzenli yapıldıysa km çok önemli deil ( tabi kalktıpta 150.000 de olmaz yani) kaza boya, bunlar başta gelir.
Kullanıcı avatarı
RAZOR10
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: selçuk ÇİMŞİR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia ambiente 2005

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir