Formula 1 Araçlarının Dünyası

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Formula 1 Araçlarının Dünyası

İleti iceman70 » 01 Şub 2010, 15:30

Formula 1'i uzunca süredir takip eden birisi olarak bildiğim bazı ilginç bilgileri paylaşmak istedim umarın beğenirsiniz.

İlk olarak yarış esnasında bir lastik yaklaşık olarak aşınma nedeniyle yarım kilo hafifliyor.Tabi bir yarışta başlangıçtaki lastik, 1.pitstop'tan sonraki ve son olarak 2. pitstop lastiği olmak üzere 3 lastik kullanıyorlar :)

Formula 1 araçlarında 80.000'in üzerinde parça var toplayan mühendislere Allah kolaylık versin :)

Mesela efsane pist Monaco gibi cadde pistlerde f1 araçlarının ürettiği downforce(yere basma gücü) nedeniyle yerdeki rögar kapaklarını yerinden çıkarabiliyor.Bundan dolayı tüm kapaklar yerlerine sıkıca kaynaklanıyor.

Formula 1 motorları artık 18.000 devir limitine sahip eskiden 20.000'in üzerine çıkanı görmüştük fakat yinede günlük otomobillerimize kıyasla çok fazla ki bizim araçlarımızın maksimum yaptığı devir f1 araçlarının rölanti devri :)

F1 araçlarının ön ve arka kanatları sayesinde ürettiği yere basma gücü çok fazla.150km'yi geçtikten sonra kendi ağırlığı kadar yere basma gücü elde ediyor.Tabi araç çok daha yüksek hızlarda teorik olarak bir tünelin tavanında gidebileceğini gösteriyor

F1 araçlarında 150'ye yakın sensör bulunuyor mühendislere anında bilgi ulaştırması için.Neredeyse 1km'nin üzerinde kablo kullanılıyor araçlarda

Ve yakıt hortumlarından bahsetmezsek olmaz.Saniyede tam 12 litre yakıt pompalıyor ki 50 litrelik bizim araçların deposunu 4 saniyede tamamen doldurur :)

Son olarak ise f1 pilotlarının en zorlandığı şey g kuvvetine değinelim.Pilotlar ünlü Monza pistinde ilk viraja gelirken yaklaşık 340-350 km ile geliyor ve frene bastıkları anda sanki duvara çarpmış gibi olduğuklarını söylüyorlar.Gerçekten fren anınında inanılmaz bir güçle karşı karşıya kalıyor pilotlar.Ben bile fabia ile 180 le giderken frene abandığımda kafam tavana değecek kadar kalkıyorum bide 350km ile giderken bir anda 60-70 km'ye 1-2 saniyede düşeceksin heralde o kemerin izi bütün vücuduma çıkar :)

iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti esri » 01 Şub 2010, 15:34

way be. ilginç bilgiler.
esri
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Çanakkale
Arabanız: ford focus (2008) 1.6i + still paket

İleti quickcan » 01 Şub 2010, 16:20

güzel bilgi teşekkürler.. ayrıca ben bu sene f1 takip etmek istiyorum yarışlar ne zaman başlayacak..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti asdfghjk » 01 Şub 2010, 16:30

Bilgi için teşekkürler, çok ilginç bilgiler. Bir de şey sorayım; Renault, F1 den 2 yıl boyunca uzaklaştırıldı mı bazı yerlerde böyle yazıyorda ?
asdfghjk
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir

İleti isikayhan » 01 Şub 2010, 17:06

[quote="can"]güzel bilgi teşekkürler.. ayrıca ben bu sene f1 takip etmek istiyorum yarışlar ne zaman başlayacak..
[/QUOTE]

2010 F1'de ilk pist: Bahreyn (Sakhir)

ilk anterman: 12 Mart

ilk sıralama: 13 Mart

ilk yarış: 14 Mart
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Octavia 2009 1.6 MPI Facelift Elegance Tipt.

İleti iceman70 » 01 Şub 2010, 17:47

isikayhan cevabı vermiş.Hayır talha uzaklaştırılmadı.Ama bir daha aynı suçu işlerse uzaklaştırılacak yani f1 bir üretici daha kaybetmekten korktu ve uzaklaştıramadı :))

iceman70
CLASSIC
CLASSIC

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir