Büyük tehlike gizleniyor mu?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Büyük tehlike gizleniyor mu?

İleti lazianke » 07 Şub 2010, 13:16

Cep telefonlarının da en az sigara kadar zararlı olduğunu ispatlayan onlarca araştırma olduğu, ancak cep telefonu firmalarının milyonlarca dolar harcayarak araştırmaları hasıraltı ettiği iddia edildi. Zararı en aza indirmenin 10 yolu:Dünyaca ünlü Amerikan dergisi GQ, son sayısında cep telefonunun kanserle ilişkisini masaya yatırdı. Dergiye göre 1992’den bu yana ABD ve dünyanın finans kalbi Wall Street’in saatlerce cep telefonuyla konuşan çalışanlarında beyin tümörü patlaması yaşanıyor.


Üreticilerin sigaranın ilk üretilmeye başlandığı yıllarda kanserojen etkisini gösteren araştırmaları nasıl engellediklerini hatırlatan dergi, cep telefonunun da en az sigara kadar zararlı olduğunu ortaya koyan onlarca araştırma bulunduğunu, ancak cep telefonu firmalarının milyonlarca dolar harcayarak bu araştırmaların ‘hasıraltı’ edilmesini sağladıklarını yazdı.


GQ, cep telefonunun beyinde tümör oluşumuna sebep olduğuna yönelik iddiaların son dönemde ülkenin ünlü finans merkezi Wall Street’te yaşanan gelişmelerle gözle görülür şekilde kanıtlanmaya başladığını da belirtti.


Borsa koridorları panik içinde


Bilim dünyasının bu alandaki araştırmalarında en önemli sorunun cep telefonunun henüz hayatımızda çok yeni bir teknoloji olması. Bu nedenle uzun dönemli etkilerini inceleme fırsatı henüz elde değil. Ancak birçok uzmana göre cep telefonları bundan 20-30 yıl sonra bir “kanser salgınına” yol açacak kadar önemli bir tehlike oluşturuyor. Bu anlamda bilim dünyasının önündeki en önemli örneklerden biri Amerikan borsasında (Wall Street) çalışan brokerlar... Brokerlar, 1992 yılından bu yana çok yoğun bir şekilde bazen saatlerce cep telefonu kullanıyorlar ve uzun süreli kullanımın etkilerini görmek açısından çok önemli bir örnek teşkil ediyorlar. İşini kaybetme korkusu nedeniyle GQ dergisine gerçek adını vermeden konuşan “Jim” takma adlı bir Wall Street çalışanı kendisinin de bu yoğun cep telefonu kullanan kişiler arasında olduğunu belirterek şunları anlattı:


“1992’den bu yana cep telefonu kullanıyoruz ve telefonu dayadığım sağ kulağımın hemen üstünde bir tümör çok yakın bir zamanda oluştu. Benimle aynı şirkette çalışan 4-5 arkadaşımın da beyninde tümör çıktı. Hatta birkaç arkadaşımızı da bu hastalığa kurban verdik. Doktorlar kurtulma şansımın yüzde 70 olduğunu belirtiyor. Uzmanlarla görüştüğümde bana son dönemde bu tür tümör vakalarının sıklığının gözle görülür şekilde arttığını söylediler. Özellikle genç iş adamları arasında bu trende rastlanmasının şaşırtıcı olduğunu belirttiler. Wall Street koridorlarında artık herkes bu soruyu sormaya başladı. Bankacılar arasında cep telefonunun tümör yaptığına ilişkin şüphe yüksek sesle dile getiriliyor.”


‘Cep’çiler örtmek için para saçıyor


Yine GQ’ya bilgi veren Washington Üniversitesi’nden Henry Lai adlı bilim adamı 1990 yılında cep telefonunun kullandığı frekanstaki elektromanyetik dalgaların DNA’ların yapısını değiştirdiğini, DNA sarmallarında kopmalara sebep olduğunu gösteren bir araştırma yayınladığını belirtti. Lai’ye göre cep telefonu endüstrisi, 20 yıldır bu araştırmanın etkilerini ortadan kaldırmak için yüzlerce araştırmanı fonlamayı sürdürüyor. Lai ise cep telefonu şirketleri tarafından finanse edilen araştırmaların 350’sini incelediğinde bunların sadece yüzde 25’inin cebin zararlı etkilerini ortaya koyduğunu, bağımsız araştırmalarda ise bu oranın yüzde 75 olduğunu ortaya çıkardı.


Dünya Sağlık Örgütü’nde kablosuz iletişim konusunda sağlık araştırmaları yapan kişilerin de cep telefonu endüstrisi tarafından yüzbinlerce dolarlık fonlarla ödüllendirildikleri dokümanlar Microwave News adlı dergi tarafından ortaya çıkarıldı.


İşte kritik araştırmalar

 
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 289
Kayıt: 01 Tem 2006, 07:29
Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti quickcan » 07 Şub 2010, 15:02

hatırlarmanız için teşekkürler.. dikkatlli olmamız şart..


OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE
 
İleti: 1259
Kayıt: 04 Kas 2009, 01:06
Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti serdar5306 » 07 Şub 2010, 21:17

teşekkürler hemşo
2005 FABİA CHOİCE 101 BG SİYAH
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 83
Kayıt: 14 Ekm 2006, 11:41
Ad Soyad: SERDAR
Nereden: Ankara
Arabanız: FABİA COHİCE 2005

İleti emre_tokay » 07 Şub 2010, 22:42   Öylesine hayatımıza işlediki telefonum yanımda olmayınca kendimi yarım hissediyorum. Sanki elim ayağım yok oluyor.
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 198
Kayıt: 16 Kas 2008, 13:28
Ad Soyad: Emre TOKAY
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: A4 Octavia Elegance 2004 (SATILDI) Felicia GLXi

İleti hakan07 » 08 Şub 2010, 01:04

ya çok önemli bişey aslında ama kimse dikkat etmiyo çünkü anında bi etkisi yok insanlar göremiyo yavaş yavaş olduğu için sigara gibi aynı yavaş yavaş oluşturuyo zararlarını
Kullanıcı avatarı
hakan07
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 23
Kayıt: 19 Haz 2009, 15:59

İleti RoadFighter » 08 Şub 2010, 01:51

Bilgilendirme için teşekkürler hocam. Cep telefonun tuş takımının dışarı bakması gerektiğini öğrenmiş oldum ayrıca.
 

Bizim evde 2 aklı evvel var da bunlar telefonları ile yatarlar. Arkadaşla mesajlaşma uğruna bu tehlike ile yatarlar. Şükür ki birine bu meletin tehlikeli olduğunu benimsetebildik ve geceleri telefonu kapatıyor ve başıdan uzakta tutuyor.

 

Bu arada; telefonlar çevrim dışı modda iken de zararlı imiş. 112'yi arayabiliyorsunuz mesela bu modda. En iyisi,yatarken bu meleti uzakta bir yerde tutmak.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 221
Kayıt: 17 Arl 2008, 02:20
Nereden: Ankara

İleti emre_tokay » 08 Şub 2010, 01:58    Ben eskiden günde nerdeyse 2-3saat konuşuyordum. Ancak artık kulağım uyuşmaya ve ağrımaya başladı atık o yüzden olabildiğince kısa tutuyorum görüşmelerimi ve sürekli sms kullanıyorum. Etkilerini bariz hissediyorum.

    Bluetooth kulaklık kullanıyorum çok rahat ve kullanışlı. Her nekadar alışık olunmayan bir cihaz olduğu için bazı insanlar uzaylı gibi baksada sürekli kulanıyorum. Acaba onunda zararı varmıdır ?
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 198
Kayıt: 16 Kas 2008, 13:28
Ad Soyad: Emre TOKAY
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: A4 Octavia Elegance 2004 (SATILDI) Felicia GLXi


Genel Sohbet ve PaylaşımKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir