Galiba Sigarayı Bıraktım :)

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Galiba Sigarayı Bıraktım :)

İleti narec » 19 Şub 2010, 23:03

Aşağıda yazdıklarımı sabırla okumanızı rica ediyorum.

2001 yılından beri sigara kullanıyorum. Nasıl mı başladım; çevremizde içen büyüklerimiz, öğretmenlerimiz, örnek aldığımız kişilerin içmeleriyle oluşan özenti duygusuyla ki birçok insan bu gibi sebeplerle ilk sigarasını yakıyor ve sonuncu sigarasını yakma ihtimalinden uzaklaşıyor.

Maalesef ki günde bir paketin altına nadiren düşmüşümdür. Yıllarca kendimi zehirledim bile bile. Hem madden hem sağlık açısından belki de geri dönülemeyecek zararlar verdim kendime, pasif içicilikleri dolayısıyla sevdiklerime.

Zararlarını artık okul öncesi çağındaki çocuklar dahi biliyorlar. Yaptığı bağımlılık, arkadaş çevresi, bilinç altında oluşan dert, tasa, kedere karşı sigara rahatlatır çözümü saçmalığı vb. sebeplerle birkaç kez bırakma girişimimde başarılı olamadım. Çevremde sigara içmeyen arkadaşlarım, ailem, akrabalarım yıllarca bırakmam yönünde nasihatlerde bulunmuş olsa da fayda etmedi.

Bu sürede kardeşlerime, küçüklerimize, zaman zaman öğrencilerime kötü örnek oldum. Birçok zaman sigara zararlıdır, içmeyin, başlarsanız bırakamazsınız vb. ( bunları artırabiliriz ) sözlerle sevdiklerime, öğrencilerime seslendim. Ama adım gibi biliyordum ben içerken onlara nasıl bu sözlerle örnek olacaktım. Bu yüzden şu an büyük pişmanlık duyuyorum.

Sigarayı bırakmak için öncelikle kişisel motivasyon, istek ve iradenin olması şart. Allah'ın yardımını da sürekli dilemek gerekiyor kanaatimce. 
-Bunu sigara içen herkes bilir sanırım ama iş bırakmaya gelince bırakamam, nasıl olsa zaten öleceğiz ha bugün ha yarın, içen de ölüyor içmeyen de, bir sigara zevkimiz var onu da çok görmeyin, bırakırsam kilo alırım vb. psikolojik savunma mekanizmaları geliştirler. Bunları kendim ve çevremdeki gözlemlerime dayanarak yazıyorum.
    Arkasından çevrenizdekilerin size destek olması gerekiyor. Elbette en büyük pay bizde, irademizde.
    Geçen hafta Cuma gününden beri sigara içmiyorum. Eskiden düşünmediğim kadar düşünüyorum sigarayla neler kaybettiğimi, sürekli soruyorum kendime nasıl yaptım bu ahmaklığı yıllarca, bunları artırabilirim. Özetleyecek olursam çok pişmanım bu kadar geç kaldığım için. Keşke ben bana daha önce "DUR" deseydim.

Bu bir haftalık kısa sürede daha rahat uyumaya başladım, nefes alış verişim değişti, boğazımdaki gıcıklanma azaldı. Şimdilik kendimde gözlediklerim bunlar. Sık sık sakız çiğnemeye çalışıyorum, bolca da düşünüyorum ki düşündükçe motive ediyorum kendimi.

Canım istemiyor mu? Aklıma gelmiyor mu? Elbetteki cevabım evet. Ancak irademin güçlendiğini hissediyor, kendimi motive ederek sigaradan daha fazla soğumaya, nefret etmeye çalışıyorum. Umarım bu çabamda başarılı olurum ve sigarasız yarınlara kavuşurum.

Peki neden buraya yazdım bunları? Duygularımı düşüncelerimi dile getirerek kendimi "Yapabilirim, Sigarayı bırakabilirim." hedefine motive edebilmek için. Ve de belki yazdıklarımla aktif içicilere de bırakmaları yönünde bir ışık olabilirim düşüncesiyle paylaştım sizlerle.

Sürç-i Lisan ettiysem affola...

Ebubekir CERAN

BU İMZA MAHKEME KARARI İLE İPTAL EDİLMİŞTİR.

Karar No: 2001 / 154 HP

Yüksek Dağın Karı Çok Olur.
Kullanıcı avatarı
narec
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Sivas
Arabanız: Skoda Forman 135L idi :)

İleti C@GL@R » 19 Şub 2010, 23:07

iyi yapmışsınız bende bıraktım sigarayı ama sarma yapıyorum bu seferde paketi en kaliteli tütün den 1 liraya geliyor hemde katkısız şusuz busuz..ayrıca gece sigara bitti derdi yok makinamla satıyorum görnüm olarak normak sigaradan farksız.. ayrıca evde bir tanede nagile var onu içiyorum aradadaSmile

neyse siz bırakmışsınız ben ne diyorum aman tekrar başlamayın..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti AhmetH » 19 Şub 2010, 23:15

Duman işleri  boş  işler bende  bıraktım  2010  yılbaşı milat  oldu  forumada  yazmıştım

2  aydır  içmiyorum. sakız  tespih  falanda  gerek yok aslında  bende  ilk başlarda  korktum ama  bir  kitap  tavsiye ettiler  onu  okudum  dahada güçlendirdi  düşünelerimi.

durumu zaten  idrak  edebiliyor  insan  ama  biraz daha  detayları bilmek  çok güzel 

şu linkte  kitabın   .pdf   dosyası  var

tıklayıp  okuyabilirsiniz  hatta  solda  bir kopya kaydet  butonu var oraya basarak bilgisayarınıza indirmeniz mümkün.

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti akan-kan » 19 Şub 2010, 23:18

Çok iyi olmuş hacım ya uzak dur ozaman bahsini bile etme. litaratürden çıkart.

Çağlar biraderim sarma olayları ne durumda burda yasaklandı tütün ve filtre satışı yok sağdan soldan buldum ama ne kadar idare eder bilemiyorum?
İskeletler Diyarında Bir Et Parçası
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hakan TOPALOĞLU
Nereden: Eskişehir
Arabanız: Tipo Sx 1997

İleti C@GL@R » 19 Şub 2010, 23:22

[quote="akan-kan"]Çok iyi olmuş hacım ya uzak dur ozaman bahsini bile etme. litaratürden çıkart.

Çağlar biraderim sarma olayları ne durumda burda yasaklandı tütün ve filtre satışı yok sağdan soldan buldum ama ne kadar idare eder bilemiyorum?[/QUOTE]

eskişehirde yasaklanması şaşırtıcı burda rahat 10-15 tane dükkan var gizli de yapmıyorlar bu işi..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakanerdogan » 19 Şub 2010, 23:23

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti akan-kan » 19 Şub 2010, 23:29

dükkanlar açılabiliyor ama tütün ve filtre satışı yasak zabıtalar satanları yakalayınca bütün malı toplayıp esrar gibi götürüyorlar.

sigara kağıdının fiyatı ne kadar sizde?
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

İleti quickcan » 19 Şub 2010, 23:57

abimiz sigarayı bıraktım diyor siz teşvik eder gibi, sarma ucuz felanBig%20smileBig%20smileheheh

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti C@GL@R » 20 Şub 2010, 00:03

[quote="akan-kan"]dükkanlar açılabiliyor ama tütün ve filtre satışı yasak zabıtalar satanları yakalayınca bütün malı toplayıp esrar gibi götürüyorlar.

sigara kağıdının fiyatı ne kadar sizde?[/QUOTE]

3 liraydı enson sıgaraya zam yapılınca 3.5 oldu:) bize bakmayın devlete vergi vermektense %1000 bu daha mantıklıSmile
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti akan-kan » 20 Şub 2010, 00:10

oh ne güzel ya..
çağlar para göndersem bana 10 kutu kağıt alıp gönderirmisin.?
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

İleti xMEGANx » 20 Şub 2010, 00:14

[quote="quickcan"]abimiz sigarayı bıraktım diyor siz teşvik eder gibi, sarma ucuz felanBig%20smileBig%20smileheheh [/QUOTE]
Hakkaten heee :D // en güzeli abicim. 1 yıllık sigaraya verdiğiniz parayla yazın 1 ay yabancı bir ülkeye tatile çıkabilirsiniz.
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti akan-kan » 20 Şub 2010, 00:18

tabi bea şimdi 5 tl benim sigara ama sarma yapınca 1 tl artırdığım parayla gider geliriz.
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

İleti y.emre » 20 Şub 2010, 00:19

[quote="akan-kan"]tabi bea şimdi 5 tl benim sigara ama sarma yapınca 1 tl artırdığım parayla gider geliriz.[/QUOTE] :D
Kullanıcı avatarı
y.emre
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yunus emre yıldız
Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001Felicia- 2007 Era -2010 Rio-2007K2500-2010H100

İleti xMEGANx » 20 Şub 2010, 00:21

[quote="y.emre"][quote="akan-kan"]tabi bea şimdi 5 tl benim sigara ama sarma yapınca 1 tl artırdığım parayla gider geliriz.[/QUOTE] :D [/QUOTE]
dalgamı geçtiniz ?
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti ugur_clskn » 20 Şub 2010, 00:21

valla bende rocket 40 a baslicam yakında bu ne lan 7 liraya sigara mı olur 10 yuvarlıcak bunlar yakında. ebubekir beyi de tebrik ediyorum inşallah allah muvaffak eder. bende hastalanınca 4 gün içememiştim sora dedım 4 gun olmus tut kendını ıcme sunu. 2 ay içmedim hiç vücut kendıne geldı sora salak gıbı yok kılo alıyorum yok cay boyle gıtmıyor yok yemeklerden sora cok bosluk hıssedıyorum dıye yenıden tek tuk ıcmeye basladım ama ıcemıyodum leş gibi geliyodu 1 haftalık azmin ardından yenıden bagımlıyım günde 1 paket. offfff
PEUGEOT 306 1.6 SEDAN
Kullanıcı avatarı
ugur_clskn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur çalışkan
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: felicia 1.3lx idi

İleti akan-kan » 20 Şub 2010, 00:55

bende 7 ay bırakmıştım malesef geri başladım.
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

İleti ugur_clskn » 20 Şub 2010, 00:58

abi başlamak ta kolay olmuyo tekrardan ben baya içememiştim 1 hafta sora zar zor eski tadını verdi ama işte o tadı almaya baslayınca film kopuyo zaten
PEUGEOT 306 1.6 SEDAN
Kullanıcı avatarı
ugur_clskn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur çalışkan
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: felicia 1.3lx idi

İleti quickcan » 20 Şub 2010, 00:58

[quote="akan-kan"]tabi bea şimdi 5 tl benim sigara ama sarma yapınca 1 tl artırdığım parayla gider geliriz.[/QUOTE]

bunu söyleyen kesinlikle bir Türk'den başkası olamaz...

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım