İnternette Görgü Kuralları

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

İnternette Görgü Kuralları

İleti sainz » 23 Şub 2010, 16:17

İnternette Görgü Kuralları


 


İnternette Görgü Kuralları

Hepimiz gerçek hayatta kurallarla yaşarız. Hukuk kuralları, dinlerin öngördüğü kurallar ve görgü kuralları… İnsanlık yaşamında her zaman yer etmiş ve edecek kurallarıdır. Günlük yaşamımızda en önemlisi, yani daha çok özen gösterdiklerimiz ise dini kurallar ve görgü kurallarıdır. Hukuk kuralları zaten yaptırıma dayanır ve genelde çeşitli sapkınlıkları veya zaafları olanları düzeltmek, yahut cezalandırmak için vardır.

Fakat dini kurallar ve görgü kuralları daha çok karşımıza çıkar.
Giyinmede, yemek yemede, konuşmada, dinlemede, misafirlikte, oturma-kalkmada ve daha uzayan birçok yaşam düzenleyici ve toplum oluşturucu kurallar vardır. Bu kurallar bize topluma ait olma hissi-bilinci, o toplumda yer edinme duygusu verir. Yabancı ülkelere gittiğinizde de oranın toplum kurallarına uyarsınız. Yani etrafımızda aslında kendiliğinden oluşan kurallar içersinde yaşarız.

Tabi ki bu kurallara uymayanlar da vardır. Aslında hepsini bilmeye de belki de imkân yoktur. Çünkü sayısı çok fazla... Ama standart bir yaşam kalitesi için bunları öğrenmemiz gerekir.
Çünkü bunlar nereye gidersek gidelim, bize lazım olacak kurallardır. Görmemişlik ve görgüsüzlük diye nitelendirilen kavramlar ise bu kurallara aykırı hareket eden veya kendi kendine yaşadığı kuralları toplumunkiyle bağdaşmayanları adlandırır.
Peki, internet ortamındaki kurallar nasıldır? İnternette kurallar var mıdır? Nasıl oluşur? Nelerdir?

İşte bu sorulara cevap arayalım:

Netiquette kelimesini hiç duydunuz mu bilmiyorum, ama öğrenseniz iyi edersiniz. Bu kelime İngilizce, “görgü kuralları” anlamına gelen etiquette’ den türemiştir ve internetteki görgü kurallarını belirlemek için kullanılır. Şimdi bunları inceleyelim:

1-
Karşınızdakinin de insan olduğunu unutmayın.

E-posta, sohbet ya da forum gibi ortamlarda
konuştuğunuz kişinin sanal bir varlık olduğu hissine kapılabilirsiniz. Ama bunu yapmayın. Monitörün karşısında yazdıklarınızı okuyan bir insan olduğu akıllardan çıkabilir. Ama bir şekilde bunu kendimize hissettirmeliyiz ve bu olaya alışmalıyız.

Sanal ortamdaki gizli kimlik, yüz yüze olmamak veya yalancı bilgiler, insanları her zaman rahatlatıyor. Akabinde küfürlere varan hakaretler olabiliyor. Tabi ki büyük bir etkense yer tespitinin zor olması.

2-Yazarken iyi düşünüp kendinizi iyi ifade edin.

Yazarken iyi düşünün. Çünkü konuşmada insanlar vurgu yaparak ve mimiklerle çok geniş bir iletişim alanına sahiptir. Sanal ortamda bu olmadığı için karşıdaki insana mimik benzeri çeşitli yüz ifadeleri kullanarak i

 
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE
 
İleti: 1513
Kayıt: 26 Eyl 2006, 15:33
Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti Balki, Burak » 23 Şub 2010, 17:03

Paylaşım için teşekkürler.Ancak en eziği en embesili bile kabadayı oluyor internette bu gorgu kuralları gecersız maalesef:)
Kullanıcı avatarı
Balki, Burak
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 123
Kayıt: 14 Tem 2008, 16:07
Ad Soyad: Burak BALKI
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 306

İleti RoadFighter » 23 Şub 2010, 17:55

Nette insanlarla öyle tanışıp kaynaştığınızı zannedersiniz ama aslında bazı noktalarda yanılıyorsunuzdur. İnsanları gerçek hayattaki gibi tanıyamazsınız. Hemen "abi,kardeş,kanka" diye hitap etmenin lüzumu yoktur.


Site yöneticisi,kurucusu olan ve dün "abi" diye saydığınız birisi öbür gün sizin kullanıcı ayarlarınızı(rumuzunuzu,şifrenizi) değiştirip "istediğimi yaparım" edasında olabilir.

 

Her görülen sakallıyı dede sanmamak lazım yani.

 

Not: Konu sahibi Uğur abimiz nette de gerçekte de aynı kişilikte,samimiyette birisidir. Kendisini kapsam dışı tutar,kendisine saygılarımı iletirim. :)

 

 

 

 
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 221
Kayıt: 17 Arl 2008, 02:20
Nereden: Ankara

İleti shumenli » 23 Şub 2010, 19:37

Güzel bir paylaşım olmuş, teşekkürler. Yazıdaki kurallara tamamiyle katılıyorum...
2001 FABIA ELEGANCE 1.4 16V 101BG

A5 - 2005 OCTAVIA ELEGANCE 1.6 FSI 115BG

B6 - 2011 SUPERB ELEGANCE 1.4 TSI 125BG
Kullanıcı avatarı
shumenli
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 121
Kayıt: 18 Eyl 2008, 12:38
Ad Soyad: EROL GÜLER
Nereden: Yurt Dışı
Arabanız: B6 - 2011 SUPERB ELEGANCE 1.4 TSI 125BG

İleti quickcan » 23 Şub 2010, 19:45

paylaşım için teşekkürler tamamına katılıyorum..


OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE
 
İleti: 1259
Kayıt: 04 Kas 2009, 01:06
Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus


Genel Sohbet ve PaylaşımKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir