3G Tuzağı-Çağdaş dünyanın vampirleri

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

3G Tuzağı-Çağdaş dünyanın vampirleri

İleti octaviaman » 10 Mar 2010, 02:54

Aptal bir insan değilim.Teknolojiden anlarım.Teknik kökenli bir insanım ve Büyükşehir de yaşama tecrübesine sahibim.
Fakat sevgili dostlar bunlar,modern çağın müsibetlerinden korunmak için bazen yeterli olmayabiliyor.

Ben yandım,Siz de yanmayın.Ortalama aylık 20TL gsm faturası ödeyen Ben,güzel bir kazık yedim.Bu bağlamda sizlerin dikkatinizi çekmek istedim.

GSM Şirketlerinin online sitelerinden 3G abonesi olurken, yaptığınız işlemlerden iyice emin olmalisinız.Çünkü eksik bir işlem yapıp kendinizi 3G abonesi olmuş zannedebilirsiniz.Burada sizi bilgilendiren ve koruyan bir sistem yok.Örneğin Avyea da,önce 3G servisini açıyorsunuz akabinde telefonunuza 3G servisinizin açıldığına dair mesaj geliyor.Ardından bir paket seçmeniz gerekiyor.Paket seçilince de gsminize teyit mesajı gelmeden 3G abonesi olduğunuzu sakın düşünmeyin.Bir çok kişi 3G servisinin açıldığına dair sms i alınca olay tamam sanıp kullanmaya başlıyor ve böylece yüksek GPRS ücretleri can yakmaya başlıyor.Web üzerinden üyelik işlemlerinde, müşteriyi bilgilendirme veya yönlendirme eksikliğinden doğan bu kazanç kapısı herhalde şirketlerin işlerine geliyordur.

Diyelim bir 3G paketine abonesiniz lay lay lom güzel güzel kullanıyorsunuz.Her paketin malum bir kotası var.Fakat,kota dolduğunda gsm operatöründen bir uyarı sms i bekliyorsanız havayı alırsınız.Herşeyi zırt pırt haber eden kahraman gsm şirketi,işte bir onu haber vermiyor.Kotanızı siz takip edip sorgulamak zorundasınız.İstemeden kotayı aştınız mı,yandınız.Yüksek GPRS tarifesi üzerinden kabarık bir fatura sahibi oluyorsunuz.

İtiraz hakkınız var elbette.İşlem merkezini telefonla arayıp,beyinleri kodlanmış androit veya cyborglar olduğunu düşünebileceğiniz,NUh diyen ama Peygamber demiyen ses sahipleriyle, 10-15 dk lık bir sinir harbinden sonra şikayet konusunu işleme koymuş oluyorsunuz.

Bir süre sonunda,itirazınız ne olursa olsun, Siz değerli müşterisine dönen şirket,kendilerinde bir hata olmadığını söyleyip olayı bitiriyor.Siz de Bir anlık 3G şehvetinin neden olduğu faturayı bir güzel ödemek zorunda kalıyorsunuz.Örneğin kotayı 70 MB aştıysanız,Faturanız, GPRS ücreti olarak ,kemiksiz ve yağsız 400 TL civarı giriyor.Vergisi aldısı verdisi oluyor 600 TL.Haciz karşılığında ise ödememek serbest.

Burada olması gereken şey abonelik başlangıcında ve sonrasında hiçbir şeyi eksik bırakmayan bir sistemdir.Müşterilerin yeterince bilgilendirilmesidir ve korunmasıdır...İnşaallah devlet veya yetkili kurumlar,aynı bankacılık sisteminde yapıldığı gibi, müşterilerin korunması yönünde,bu eksiklikleri gidermek adına bir şeyler yaparlar.Fakat bu olasaya kadar da ,daha çok kişinin canı yanacak.Umarım yanmaz.

Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti WXW » 10 Mar 2010, 03:14

bilgilendirme için teşekkürler.ne kadar anladıgımızı söylesekte, bu cep telefonuna dünyaları yatırdık hala da yatırıyoruz.13 yıllık turkcell abonesiyim, yahu bu ay da bizden olsun demediler:))
Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan
Nereden: Ankara

İleti LiLPlayya » 10 Mar 2010, 03:51

Benim başımada gelmişti benzeri bi olay. Şu anki hislerinizi çok iyi anlıyorum. Geçmiş olsun
LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti tyilal » 10 Mar 2010, 04:54

ne güzel de anlatmışsın gsm operatörleri devletle bir güzel anlaşmış müşteriyi söğüşlüyorlar ne de olsa o paranın %58'ini devlet alıyor derdini de kimseye anlatamazsın tabi.
Kullanıcı avatarı
tyilal
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: felicia 1.3 mpi

İleti hetepe » 10 Mar 2010, 10:24

Dört kolda kuşatıldı bu çağın metropol insanı...
Sabit telefon, sehiriçi kazık, şehirdışı ve yurt dışı ucuz...ortalama kullanımda 40-50 tl

ASKİ su, allem edip kallem edip bişekilde 50 tl yi bulduruyorlar (3 kişilik aile)

Elektrik yine de insaflı, 30-40 tl gibi (Herşeyin elektrikle çalıştığını gözönüne alarak, ucuz sayılır)

Cep telefonu*2= 100 tl

3G mobil internet, 1 GB yeter artar bile dediler, her ay kota aşımından 29 yerine 60-70 ödedik,geçen ay 125 tl fatura gelince itiraz ettik ''bir sorun yok '' dediler.Şimdi 5 GB ye çıkardık, ayda 45 TL...

Yeme içme b..ka, püsüre yatır paraları...

Emekli olusam dağa kaçacam, inziva şeklinde devam edicem.Dead
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti BURAK MYSTERİO » 10 Mar 2010, 10:27

valla şu an bende vodafone 3g bonesiyim tv de syrediyorum ortalama 5-6 aydır kullanıyorum inş. öle birşey olmaz yoksa ayvayı yerim bu arada sanada geçmiş olsun hocam

SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)
Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: BURAK YAMAN
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)

İleti Henien » 10 Mar 2010, 12:05

3G ile kotayı aşmak kolay değil aslında, babam aveanın jetini almıi ayda 36 tl mi ne ödüyormuş. Bir hız testi yapayım dedim; download 0.2 megabit çıktı. Bu hızla kotalara nasıl ulaşılır ki...

Ben evde 18 tl'ye 2 megabit uydunet kullanıyorum (kotayı da aşıyorum tabi :))
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti tam3r » 10 Mar 2010, 14:55

ilk av*a nın zımbırtısını aldığımda uyarmadılar, fatura bi geldi 120 tl itiraz ettik, kendilerini haklı görmüşler, neymiş hat açıldıktan birgün sonra mesaj gelicekmiş o süre içerisinde gprs'ten internete giriyomuşsun, mesaj gelince 3g li oluyormuşsun. Ödedik, sonraki faturalarda sağlam geldi, ayda 35 tl dediler, 45'ten aşağı gelmiyor, her yerde 3g yi desteklemiyor, edge hızında giriyorsun, 56k bağlantıyla eşdeğer döndük 99'lara.
Benzer sorunu Turk*ell'de de kamu hattını kullanırken yaşadım, 35 tl dediler faturalar 40-45 arası geldi, neymiş devletin aldığı vergileri söylemiyorlarmış reklamlarda dedim dolandırıcısınız o zaman. V*dafone'a geçiş yaptım, hemen Turk*ell'den aradılar, efendim hattınızı değiştirmişsiniz neden bizde daha ucuzu var, dedim önceki dönem faturalarıma bakın anlarsınız neden geçtiğimi, 2 saat telefonda anlattı , almak ister misiniz dedim saolun bi daha aramayın.  Daha önce söyle madem faturaları geçirirken iyidi.
tam3r
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti octaviaman » 10 Mar 2010, 15:13

[quote="Henien"] 3G ile kotayı aşmak kolay değil aslında, babam aveanın jetini almıi ayda 36 tl mi ne ödüyormuş. Bir hız testi yapayım dedim; download 0.2 megabit çıktı. Bu hızla kotalara nasıl ulaşılır ki...

Ben evde 18 tl'ye 2 megabit uydunet kullanıyorum (kotayı da aşıyorum tabi :))[/QUOTE]

Dostum jetwın filan değil gsm sadece...

Hattı kapatıcam dediğimde ne deseler beğenirsiniz.Siz 1 senelik indirim almışsınız 30 TL cezası faturanıza yansır diyor hassspamyus.Benim zararım olmuş bilmemnekadar ,30 liradan mı korkucam değilmi ama...

Keşke her şeyimiz 4x4 lük olsa ararsın hakkını kazanırsın.Çünkü seni herşey dahil 7 liralık bir 3g kullanımından,bilgi vermeden 100lerce liralık bir ücretlendirmeye sokuyor.Tam jetski oluyor yani.Kesinlikle bilgilendirmesi gerekir.Dava açsam kazanırım.Ama.....işte öyle...saygılar...Allah genç nesili korusun diyorum.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti RoadFighter » 10 Mar 2010, 15:16

Geçmiş olsun.

Geçen bir haber sitesinde Turkcelle Vın'ı yurt dışında kullanan ve 160 küsür mb'lık kullanıma karşı bilmem kaç bin lira fatura çıkarılan birisi konu edilmişti.

Yurt dışında Turkcell Vın'dan 4GB kullanırsanız aylık 50 bin lira gibi saçma bir rakam ortaya çıkıyordu.

Bu durumu Turkcell müşteri hizmetleri de müşterisine izah edememiş :)
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir