Mazot yerine 10 numara yağ kullanımı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Mazot yerine 10 numara yağ kullanımı

İleti hdoner » 21 Mar 2010, 20:57

Bugun hyundai forumunda ilginç bi konuya rastladım.

Bir sürüc tüm depoyu 10 numara yağ doldurup kullanıyormuş ve depoda 50 lira kar yapıyormuş.İşin garibi araba normal çalıştığını iddia ediyor.

kimi ise yarı yarıya karıştırıp kullanıyormuş.

http://www.hyundaiclubtr.com/forum/foru ... 18350&PN=1

konu burda mevcut.

Kara motor denilen kamyon motorlarında sorun çıkarmadığını biliyorum.Ama yeni nesil araçlarda kullanımı ne kadar doğrudur teknik bilgi ve deneyimi olan arkadaşlara bırakıyorum.
Ayrıca benzinliklerinde kar etmek için mazota yağ karıştırma durumları varConfused

Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti oguz » 21 Mar 2010, 22:18

ben sana söyleyim turbo dizel motorların hepsinin canını okur. %100 tecrübe ile sabittir. (ben öyle bi hata yapmam yapan mazotcuyu tanıyorum) bizde iki tane otobüs var ayıptır söylemesi. biri man fortuna biri mercedes travego. ikisindede yag kullandık ucuz mazotta kullandık. o motorlar kabul ettigi halde bunu yinede bariz belli ediyo araba yag ile calıstıgını. fortunanın enjektörler iptal oldu zaten. en son istanbula giderken izmit civarında otobanda arızza şeridi olmayan yerde çat diye kaldı araba agzına kadar dolu yolcuyla. rezilligi ben biliyorum :D kesinlikle tavsiye etmem. onlar kamyoncu otobuscu işi. taksiyi mafeder. benim cok akıllı dayımda kango ya koydu öyle ucuz mazot iki gün sonra arabaya yeni motor yaptırmak zorunda kaldılar.

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hdoner » 21 Mar 2010, 22:28

[quote="oguz"]ben sana söyleyim turbo dizel motorların hepsinin canını okur. %100 tecrübe ile sabittir. (ben öyle bi hata yapmam yapan mazotcuyu tanıyorum) bizde iki tane otobüs var ayıptır söylemesi. biri man fortuna biri mercedes travego. ikisindede yag kullandık ucuz mazotta kullandık. o motorlar kabul ettigi halde bunu yinede bariz belli ediyo araba yag ile calıstıgını. fortunanın enjektörler iptal oldu zaten. en son istanbula giderken izmit civarında otobanda arızza şeridi olmayan yerde çat diye kaldı araba agzına kadar dolu yolcuyla. rezilligi ben biliyorum :D kesinlikle tavsiye etmem. onlar kamyoncu otobuscu işi. taksiyi mafeder. benim cok akıllı dayımda kango ya koydu öyle ucuz mazot iki gün sonra arabaya yeni motor yaptırmak zorunda kaldılar.[/QUOTE]

ClapZaten kulaktan başımıza ne geliyorsa bu kulaktan dolma bilgilerle gelmiyormu abi.Forumda konu açtım ki kullandığımdan değil ama çok garibime gitmiştiConfused
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 21 Mar 2010, 22:32

Gelde sövme. Açıklıyım mı tüm tekniğini dökeyim mi? Sigara içip tınmamak ama sigaradan ölen adamın akciğerini açıp görünce surat buruşturmakla aynı şeyi hissedeceksiniz o yüzden bu tarz ameleliklere Turbo-Dizel tekniğimi konuşturmak istemiyorum. Uff ne ukalayım ha. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti onurhan2006 » 21 Mar 2010, 22:34

[quote="oguz"]ben sana söyleyim turbo dizel motorların hepsinin canını okur. %100 tecrübe ile sabittir. (ben öyle bi hata yapmam yapan mazotcuyu tanıyorum) bizde iki tane otobüs var ayıptır söylemesi. biri man fortuna biri mercedes travego. ikisindede yag kullandık ucuz mazotta kullandık. o motorlar kabul ettigi halde bunu yinede bariz belli ediyo araba yag ile calıstıgını. fortunanın enjektörler iptal oldu zaten. en son istanbula giderken izmit civarında otobanda arızza şeridi olmayan yerde çat diye kaldı araba agzına kadar dolu yolcuyla. rezilligi ben biliyorum :D kesinlikle tavsiye etmem. onlar kamyoncu otobuscu işi. taksiyi mafeder. benim cok akıllı dayımda kango ya koydu öyle ucuz mazot iki gün sonra arabaya yeni motor yaptırmak zorunda kaldılar.[/QUOTE]

Anlaşılan otobüs sektöründesiniz Smile bende 5 senemi verdim otobüsçülüğe ve bu oyunları çok iyi bilirim ama yapacak birşey yok istanbul-izmir arası bir seferde yaklaşık olarak 250-300 tl kar yapıyorduk bunu ayda 15 sıraya vurursanız 4000-4500 lira para oluyor, bizde ki fortunalar daf motorluydu man motoru yoktu onlarda, man motorlu olanların egr sistemi çok hassas olduğu için 10 numara yağa gelemiyordu, he bu sorunu çözen yokmu tabiki var hemde anlatsam hayran kalırsınız, işte türk aklı dersiniz LOL ama 403 lerde ve daf motorlu fortunalarda kısa vadede hiçbir sorun yaşamadık 10 numara yağ ile
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti onurhan2006 » 21 Mar 2010, 22:36

tabi bu söyledğim ağır vasıtalar için geçerli ufak araçlar için kesinlikle tavsiye etmiyorum, zaten fazla km olunca 10 numara yağ karlı duruma geliyor, yoksa atılan taş ürkütülen kurbağaya değmez
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti fabiam6161 » 22 Mar 2010, 01:38

RENAULT 19 EUROPA CİTROEN SAXO 1.5 dizellerde yapan var hiç bi sıkıntı yaşatmıyo hatta ayçiçek yağı kanola yağı koyan bile var..
Kullanıcı avatarı
fabiam6161
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: MURAT KURTOĞLU
Nereden: Trabzon

İleti lazianke » 22 Mar 2010, 01:48

adanada dolmuşçu bir tanıdık vardı, onlar hesabını kitabını yapmışlardı. 10 numara yağ kullanarak belli bir vadede motor masrafından fazlasını alıyorlardı ve kullanıyorlardı. ama bizim turbodizellerde kullananın aklına şaşarım...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti oguz » 22 Mar 2010, 01:55

eski nesil dizellerde olmaz. ne bilim gidin 80-90 model eski sistem dizellere koyun kara gecersiniz %100 ama yeni nesil turbo dizellerde 2 güne kucaklarsınız motoru

2005 fabia htp classic
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Mithath » 22 Mar 2010, 01:56

Arkadaşlar Karadüzen Dizel Motorlarda Sorun Çıkarmayabilir Ama Bundan 3 Yıl Önce Arkadaşımda 2007 Doblo Vardı Bu Elamanın Kamyonları Var Sen Git Kamyon Mazotu Çek Gel Çek Gel Derken Bu Böyle Devam Etti Bakın Yağ Demiyorum Kamyonların Depolarındaki Mazotu Kullandı Sadece 7 Ay Gibi Bi Süre Bindi Bu Şekilde Sonrasında Motorda Beklenmeyen Arızalar Çekişten Düşme Derken Araç Kaldı Yürümedi Motorda İflas Etti Sonunda Garanti Kapsamındaki Aracı Götürdüler. Herneyse Servise Giriyo Araç Beyine Baglıyolar Program Hemen Kullanılan Mazot Çeşidini Gösteriyor.. Sonuç?? Motor Tahliye.. Garanti?? Önerilen Yakıt Harici Kullanımdan Dolayı Garanti Dışı.. :) O Yüzden Yeni Nesil Motorlar İçin Çok sıkıntılı Bir Durum..

Kullanıcı avatarı
Mithath
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: Octavia, Elegance..

İleti oguz » 22 Mar 2010, 02:03

[quote="onurhan2006"]
[quote="oguz"]ben sana söyleyim turbo dizel motorların hepsinin canını okur. %100 tecrübe ile sabittir. (ben öyle bi hata yapmam yapan mazotcuyu tanıyorum) bizde iki tane otobüs var ayıptır söylemesi. biri man fortuna biri mercedes travego. ikisindede yag kullandık ucuz mazotta kullandık. o motorlar kabul ettigi halde bunu yinede bariz belli ediyo araba yag ile calıstıgını. fortunanın enjektörler iptal oldu zaten. en son istanbula giderken izmit civarında otobanda arızza şeridi olmayan yerde çat diye kaldı araba agzına kadar dolu yolcuyla. rezilligi ben biliyorum :D kesinlikle tavsiye etmem. onlar kamyoncu otobuscu işi. taksiyi mafeder. benim cok akıllı dayımda kango ya koydu öyle ucuz mazot iki gün sonra arabaya yeni motor yaptırmak zorunda kaldılar.[/QUOTE]Anlaşılan otobüs sektöründesiniz Smile bende 5 senemi verdim otobüsçülüğe ve bu oyunları çok iyi bilirim ama yapacak birşey yok istanbul-izmir arası bir seferde yaklaşık olarak 250-300 tl kar yapıyorduk bunu ayda 15 sıraya vurursanız 4000-4500 lira para oluyor, bizde ki fortunalar daf motorluydu man motoru yoktu onlarda, man motorlu olanların egr sistemi çok hassas olduğu için 10 numara yağa gelemiyordu, he bu sorunu çözen yokmu tabiki var hemde anlatsam hayran kalırsınız, işte türk aklı dersiniz LOL ama 403 lerde ve daf motorlu fortunalarda kısa vadede hiçbir sorun yaşamadık 10 numara yağ ile[/QUOTE]

evet ben bildim bileli otobuscuyuz diyebilirim:D taa sobalı cinsinden beri yani. şehirler arası işi 303 le basladı şimdide üstte yazdıgım gibi. 2001 403 te kullandık ilk yagı onda yemiyo araba bozuyo kendini. fortuna bizdeki daf motorlu olan degil. bir hafta yag koydular bir hafta sonra enjektörler iflas etti. izmitten istanbula kadar mazot filtresini sökerek gidebildik. oda yarım depo mazotu yedi 150km de:D dilimde tüy bitti şunu kullanmayın diye diye. ama sakalda olmasına ragmen hadi len ordan dediler:D noldu hem rezil olduk hem zarara geçtik:D ama travegoda yagın düzgünse sorun yok banamısın demiyo. hatta bizim burda karadeniz ereğli terminalinde akşam 8den sonra her travegonun yanında bi kamyonet doldur allah doldur :D

2005 fabia htp classic
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Mithath » 22 Mar 2010, 02:05

[quote="oguz"] [quote="onurhan2006"]
[quote="oguz"]ben sana söyleyim turbo dizel motorların hepsinin canını okur. %100 tecrübe ile sabittir. (ben öyle bi hata yapmam yapan mazotcuyu tanıyorum) bizde iki tane otobüs var ayıptır söylemesi. biri man fortuna biri mercedes travego. ikisindede yag kullandık ucuz mazotta kullandık. o motorlar kabul ettigi halde bunu yinede bariz belli ediyo araba yag ile calıstıgını. fortunanın enjektörler iptal oldu zaten. en son istanbula giderken izmit civarında otobanda arızza şeridi olmayan yerde çat diye kaldı araba agzına kadar dolu yolcuyla. rezilligi ben biliyorum :D kesinlikle tavsiye etmem. onlar kamyoncu otobuscu işi. taksiyi mafeder. benim cok akıllı dayımda kango ya koydu öyle ucuz mazot iki gün sonra arabaya yeni motor yaptırmak zorunda kaldılar.[/QUOTE]Anlaşılan otobüs sektöründesiniz Smile bende 5 senemi verdim otobüsçülüğe ve bu oyunları çok iyi bilirim ama yapacak birşey yok istanbul-izmir arası bir seferde yaklaşık olarak 250-300 tl kar yapıyorduk bunu ayda 15 sıraya vurursanız 4000-4500 lira para oluyor, bizde ki fortunalar daf motorluydu man motoru yoktu onlarda, man motorlu olanların egr sistemi çok hassas olduğu için 10 numara yağa gelemiyordu, he bu sorunu çözen yokmu tabiki var hemde anlatsam hayran kalırsınız, işte türk aklı dersiniz LOL ama 403 lerde ve daf motorlu fortunalarda kısa vadede hiçbir sorun yaşamadık 10 numara yağ ile[/QUOTE]

evet ben bildim bileli otobuscuyuz diyebilirim:D taa sobalı cinsinden beri yani. şehirler arası işi 303 le basladı şimdide üstte yazdıgım gibi. 2001 403 te kullandık ilk yagı onda yemiyo araba bozuyo kendini. fortuna bizdeki daf motorlu olan degil. bir hafta yag koydular bir hafta sonra enjektörler iflas etti. izmitten istanbula kadar mazot filtresini sökerek gidebildik. oda yarım depo mazotu yedi 150km de:D dilimde tüy bitti şunu kullanmayın diye diye. ama sakalda olmasına ragmen hadi len ordan dediler:D noldu hem rezil olduk hem zarara geçtik:D ama travegoda yagın düzgünse sorun yok banamısın demiyo. hatta bizim burda karadeniz ereğli terminalinde akşam 8den sonra her travegonun yanında bi kamyonet doldur allah doldur :D[/QUOTE]

:D:D Askerden Arkadaş Geldi Aklıma, Oda Anlatırdı Doğu Seferlerinde Van'da Direk Kaçak Mazot İkmali.. Batı Seferlerinde 10 Numara Devam :))

Kullanıcı avatarı
Mithath
CLASSIC
CLASSIC

İleti oguz » 22 Mar 2010, 02:14

ohooo o ayrı muhabbet. metro setraları gonderiyo trabzondan gürcistana. ordan alıyo ucuz mazotu zaten vapur tankı gibi depo var trabzonda kendi arabalarına yüklüyo daha ne oyunlar var bu işte:D

2005 fabia htp classic
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Mithath » 22 Mar 2010, 02:17

Ee Oyun Yoksa Parada Yok :)
Kullanıcı avatarı
Mithath
CLASSIC
CLASSIC

İleti RoadFighter » 22 Mar 2010, 03:13

Bizde piyasada iyi,temiz dizel araçlar var diyeceğiz. Elin oğlu yeni teknoloji turbo dizel arabasını bile 10 numara yağ ile yürütecek :)

Bizim bir arkadaş da 98 Isuzu pick-up'ta 10 numara yağ kullanıyor. Babası ve amcaları eski kamyoncu. İşin raconunu biliyorlar biraz da.

Fakat devlet bu 10 numara yağ işine de el atacak galiba. 10-20 tl kar edeyim diyenlerin yüzünden kamyoncular zararlı çıkacak bu işten.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti oguz » 22 Mar 2010, 05:15

bi ara devlet el atmayı denedi ama yemedi vazgeçti şimdi yine her köşe basında kamyonetlerden bosaltıyolar valla :)

2005 fabia htp classic
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti onurhan2006 » 22 Mar 2010, 12:34

Türkiyedeki en kaliteli mazotum hakkı 2 lira arkadaşlar!!! Otobüsçüler kamyoncular inanın doğru düzgün para kazanamıyor yazık günah bu insanlarada
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir