acil yardım lütfen sübap mı lifter mi zincirmi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

acil yardım lütfen sübap mı lifter mi zincirmi

İleti striking75 » 23 Mar 2010, 01:35

Aracımı yeni aldım 2002 - 1.4 - 8 valf- 68 kv   aıkası vakfını falan bılmedn aldım sonradan öğrndim alırken bi motorcuya baktırdım,hafiften ses geliyodu şık şık şık diye, dizel aracın calışmasına benzıyodu motora bakan yetkılı sesı dışardan dınleyıp subap ayarı yapılması gerektığini söledi bugun izmirde yetkili servisten ustayla görüştüm,bana subap değilde hidrolikten falan bahsettı telde fazla analmadım ama sanırım subaplar otamatık calıştını anlatmak istedi birde LİFTER (yanlış yazmış olabilirim ) değişebilir dedi nedır bu lifter pahalı bişeymidir bana ne kadar maal olur değiştirmesem ne olur aracım cok fazla yakıt tüketiyo daha yeniyim ve bu konuda bilgi verebilirsenız minnetdar kalırım.

striking75
CLASSIC
CLASSIC

İleti hetepe » 23 Mar 2010, 15:10

[quote="striking75"]Aracımı yeni aldım 2002 - 1.4 - 8 valf- 68 kv   aıkası vakfını falan bılmedn aldım sonradan öğrndim alırken bi motorcuya baktırdım,hafiften ses geliyodu şık şık şık diye, dizel aracın calışmasına benzıyodu motora bakan yetkılı sesı dışardan dınleyıp subap ayarı yapılması gerektığini söledi bugun izmirde yetkili servisten ustayla görüştüm,bana subap değilde hidrolikten falan bahsettı telde fazla analmadım ama sanırım subaplar otamatık calıştını anlatmak istedi birde LİFTER (yanlış yazmış olabilirim ) değişebilir dedi nedır bu lifter pahalı bişeymidir bana ne kadar maal olur değiştirmesem ne olur aracım cok fazla yakıt tüketiyo daha yeniyim ve bu konuda bilgi verebilirsenız minnetdar kalırım.[/QUOTE]

68 lik fabialarda triger kayışı yerine zincir vardır ve zamanla bollaşıp dizel gibi ses yaptırabilir.

Emin olmamakla beraber o zinciri gerdiren bir parça varsa o na da bakılmalı.

Bu sesi yapan bir de sübap olayı var, diğer fabialarda yok ama 68 lik olduğuna göre sübap ayarları kaçmış olabilir ve motor soğukken ayar yapılması ile sesi kesebilirsiniz.

Sübap ayarı ucuzdur, 20-30 a halledilir, triger zinciri gerdirmesi ise işçilik açısından ustanın insafına kalmış birşey, 100 tl civarına da o halledilir.

Kolay gelsin.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir