Adresinize Trafik Cezası Geldi Mi?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Adresinize Trafik Cezası Geldi Mi?

İleti RoadFighter » 30 Mar 2010, 20:14

Bu aralar adresinize trafik cezası geliyor mu arkadaşlar?

Özellikle Ankara'da arkadan epey ceza yazılıyor bu aralar.

Maşallah Ankara'daki yeni emniyet müdürümüz iyi çalışıyor!Kayseri halkı kendisini çok sevdiği için davulla zurna ile uğurladı.

Kibar trafik polislerinin yerini de astığım astık kestiğim kestik tipler aldı. (genç elemanların havasından geçilmiyor zaten) Neredenyse her köşe başında da trafikle ilgilenen polislere rastlanıyor Ankara'da.

Söylenilene göre trafik polisi dışında polislere de ceza makbuzu verilmiş.

İnternet kafe işleten bir tanıdığım ,polislerin bazı akşamlar kafeye geldiğini ve gündüz not ettikleri

plakalara ceza makbuzu yazdıklarını söyledi.

Hep birilerinden duyuyordum ama bugün bize de bir ceza geldi. (130 TL)

Ceza makbuzunda kırmızı ışıkta geçtiğimiz iddia ediliyor.

Cezaya konu olan yerden pazar günleri geçme ihtimalimiz çok düşük ve oradan geçsek bile o yerdeki

ışıklarda kırmızıda geçmek büyük hata zaten. (Ostim 100. Yıl Bulvarı)

Polislerin keyfi olarak plakaya ceza yazıp yazmayacaklarını nereden bileceğiz? Çoğu polis ceza

yazma ile görevlendirildi ise anlaşılan kasayı epey bir dolduracak devlet.

Zaten devletin önlem almaya sevketme dışında direkt cezalandırma yöntemini anlamak zor.

Motosiklet kullanıcı olduğum için biliyorum,AB'ye uyum gereği motosiklet istihap haddi "sürücü dahil 1

kişi" şeklinde düzeltildi yeni ruhsatlarda.

Çoğu yeni motosiklet ruhhsatında da istihap haddi sadece 1 kişi gözüküyor.

Ülkemizin bazı güzide trafik polisleri ise gene kendileri gibi polislerin trafik şubede

ruhsatlar üstünde yaptığı bu hataya affetmiyor ve motosiklete 2 kişi bindiğinizde ceza yazabiliyorlar.

Birçok arkadaş bu sebepten ötürü ceza yedi.

İnsaf sahibi bir trafik polisi "ben olsam buna ceza yazmam" derken kendini birşey sanan(belki de

rüşvet beklentisi olan) tipler ise "kanun" adı altında döşüyor cezayı.

Yaşanmış kısa da bir diyalog :

Minibüs işleten bir tanıdığımı yolda trafik polisi ile durduruyor. Polis evrak kontrolü yapıyor.Araç sahibi de acaba unuttuğum birşey var mı diye bir an tereddüt ediyor ve soğuk soğuk terliyor.

Polis şöyle şöyle,böyle böyle diyor.Bizim tanıdığın dizlerinin bağı çözülüyor.

Polis'e dönerek :

-Abi ben sizden korktuğum kadar Allah'tan korksa idim şimdiye bir adam olurdum. :D

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti C@GL@R » 30 Mar 2010, 20:22

plakaya yazılan cezalar resim veya herhangi bir görüntü olmadan yazılamaz diye biliyorum yani eğer

ceza yazıldıysa mutlaka size ait o an ki fotograf vardır veya o kavşakta camera varsa o bile yeterli yani

adam seni nerden bulacak haliyle kameradan cezayı yazıyor ve evine yolluyor isterseniz itiraz edin

arabanızın o anki kamera kayıtlarını görünce rezil olmak da var.. siz bir bakın o kavşakta kamera varmı

varsa hiç uğraşmayın cezayı mecburen vereceksiniz erken verirseniz indirmi var biraz olsun erken verin

de az ödeyin..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti RoadFighter » 30 Mar 2010, 20:28

Geçen bir arkadaşın 2008'den kalma 2 cezası çıktı 115 TL ve 50 küsür TL olarak.

Faizleri ile birlikte bunlar 300 küsür TL olmuş.

Birisi eve tebliğ edilememiş. Diğerinin de tebliğ edildiğini hatırlamıyor.

Bağlı olunan vergi dairesine gittik ve vergi dairesinin arşivine yönlendirdiler. Bizim eleman cezanın birisin hatırladı. Evde görmüş tebliğ zarfını ama unutmuş.

Diğer cezası da tebliğ edilemediği için faizi iptal edilecek.

Bizim bu eleman "ben şuradaki kırmızı ışıklarda hep geçerim" diyor. :) Kırmızıda geçersen arkadan gelecek cezalara da hazırlıklı ol dedim kendime.

Bizim yediğimiz ceza ,ışık sarıdan kırmızıya geçerken kavşaktan geçme şeklinde olabilir. Sonuçta kırmızıdan geçme oluyor onu adı da.

İtiraz işleri biraz uğraştırıyor. Kesinlikle ceza yemediğinizden eminseniz sonuç alınabiliyor onda. (farklı şehirde ceza yenilmiş gözüküyorsa falan )
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti zekrek » 30 Mar 2010, 20:28

Bende 83 Dodge kamyon vardı, üstüne almadan satın almak isteyenler oldukça çoktu. Ama ben bağkur ve vergi işlerinden çok bunaldığım için aracımı peşin para alıp hurdaya çıkardım ve trafikten, vergi dairesinden, bağkudan düşürdüm. İki ay kadar önce maliyeden yazı geldi 5.500 tl kadar bandrol borcun birikmiş diye(2006 dan bu yana). Allah'tan muhasebecim bütün evrakların fotokopisini saklatmıştı da yırttım, yoksa trafikten dosyam bile kaldırılmıştı. Bazı kişilerin umarsızlığı bazılarının işgüzarlığı + kanunların garibanın hep "arkasında" olmasından dolayı hasbel kader yaşıyoruz. Bence yakında ne cezalar ne vergiler daha çıkarırlar başımıza.
Kullanıcı avatarı
zekrek
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Zeki
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 Favorit

İleti RoadFighter » 30 Mar 2010, 20:32

zekrek yazdı:Bende 83 Dodge kamyon vardı, üstüne almadan satın almak isteyenler oldukça çoktu. Ama ben bağkur ve vergi işlerinden çok bunaldığım için aracımı peşin para alıp hurdaya çıkardım ve trafikten, vergi dairesinden, bağkudan düşürdüm. İki ay kadar önce maliyeden yazı geldi 5.500 tl kadar bandrol borcun birikmiş diye(2006 dan bu yana). Allah'tan muhasebecim bütün evrakların fotokopisini saklatmıştı da yırttım, yoksa trafikten dosyam bile kaldırılmıştı. Bazı kişilerin umarsızlığı bazılarının işgüzarlığı + kanunların garibanın hep "arkasında" olmasından dolayı hasbel kader yaşıyoruz. Bence yakında ne cezalar ne vergiler daha çıkarırlar başımıza.

Hocam konu dışı olacak ama belediye de bize 1997 senesinden bu yana bir sürü vergi borcu çıkardı hiç borcumuz olmamasına rağmen.

Allah'tan bizim makbuzlar da tamdı da meseleyi hallettik. Hallettik ama ona dil dök,bu vergi dairesinden şirket kaydını çıkar falan fişman bir sürü can sıkıcı işle uğraştık.

Bürokrasi enteresan şekilde işliyor bizde.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti narec » 30 Mar 2010, 20:34

ev adresime postayla tebligat geldi geçenlerde. 61 lira park cezası. aracın fotosunu çekip göndermişler.aynı cezadan arkadaşa da yazmışlar. okul için boya almaya gitmiştik, boyacının önünde ikimizin aracına da yazmışlar. %15 indirim mi ne vardı 46 lira ödedim.
BU İMZA MAHKEME KARARI İLE İPTAL EDİLMİŞTİR.

Karar No: 2001 / 154 HP

Yüksek Dağın Karı Çok Olur.
Kullanıcı avatarı
narec
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Sivas
Arabanız: Skoda Forman 135L idi :)

İleti SkodamFabiam » 30 Mar 2010, 20:58

Arkadaşlar polislere kızıyoruz zaman zaman ama bu işlerde biraz böyle işliyor...
Belirli bir zorlama olmazsa kılımızı kıpırdatmıyoruz malesef, bu günlerde görüyorsunuzdur elinde tabela ile "lütfen kemerinizi bağlayın" dövizi ile bekleyen polisleri, düşünsenize sizin canınız için bir insan mesai boyunca uyarı yapmakla görevli...
Aslında çok alçaltıcı bir durum, bu kadar temel bir güvenlik önlemini almıyoruz ki trafik uyarmak zorunluluğu kalıyorr!
Ankara trafiğine gelince, nasıl düzelir bilmem ama bir şeyler yapmak şart örnek gösterdiğimiz trafik elden gitti gidicek, bunun için ceza yazılması gerekiyorsa bence yazılmalı...
Bunların dışında, egolarını tatmin etmek isteyen polislerde yok değil ama bunlar istisnadır tabi ve istisnalar kaideyi bozmaz...
Kullanıcı avatarı
SkodamFabiam
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Fabia 2004 Elegance 101Bg

İleti hakanerdogan » 30 Mar 2010, 21:07

İtiraz yolu, mahkeme. Muhtemelen görüntü yoksa iptal ;)
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti RoadFighter » 30 Mar 2010, 21:09

SkodamFabiam yazdı:Arkadaşlar polislere kızıyoruz zaman zaman ama bu işlerde biraz böyle işliyor...
Belirli bir zorlama olmazsa kılımızı kıpırdatmıyoruz malesef, bu günlerde görüyorsunuzdur elinde tabela ile "lütfen kemerinizi bağlayın" dövizi ile bekleyen polisleri, düşünsenize sizin canınız için bir insan mesai boyunca uyarı yapmakla görevli...
Aslında çok alçaltıcı bir durum, bu kadar temel bir güvenlik önlemini almıyoruz ki trafik uyarmak zorunluluğu kalıyorr!
Ankara trafiğine gelince, nasıl düzelir bilmem ama bir şeyler yapmak şart örnek gösterdiğimiz trafik elden gitti gidicek, bunun için ceza yazılması gerekiyorsa bence yazılmalı...
Bunların dışında, egolarını tatmin etmek isteyen polislerde yok değil ama bunlar istisnadır tabi ve istisnalar kaideyi bozmaz...

Keşke memleketimizde trafikle ilgili her suç anında karşılık bulsa.

Ben polis olsam sinyal vermeyenlere bile kafayı takardım ki sinyal vermeden dönüş yapmak da suç teşkil eder. Fakat trafikte sinyal vermekten bihaber bir sürü insan var. (en kızdığım olaydır sinyal vermeme olayı)

Ben gene bir motosiklet kullanıcısı olarak ifade edeyim:

Kanun bana kamyondan da yavaş gitmemi söylüyor.

Ben sağ şeritte yavaş gitmek istiyorum ama şehir içinde ne dolmuşçular,ne de taksiciler rahat veriyor önünüzde zırt pırt durarak.

Şehirlerarası yollarda ise sağ şeritler genelde bozuk oluyor ve ben o şağ şeritte kamyonların oyuncağı oluyorum.

Ülkemizdeki bazı trafik uygulamalarının devlet kasasını doldurmak için uygulandığını düşünüyorum.

Müspet gelişmeler ve çabalar da var tabi. Bir adama kemer takmamaktan ceza yazılırsa helal olsun derim.

Arabada arka koltuklara bile kemer takmaktan yana birisiyimdir.
hakanerdogan yazdı:İtiraz yolu, mahkeme. Muhtemelen görüntü yoksa iptal ;)

Bir bakalım hele Hakanım. Peder bey hiç uğraşmaya değmez der fakat gene de uğraşmalı.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti SkodamFabiam » 30 Mar 2010, 21:27

Söylediklerinin her kelimesine katılıyorum.

Takip ve denetimin çok iyi yapılması ve bunu yaparken de keyfi uygulamaların olmaması lazım...

Bir de şu olaya tilt oluyorum, millet radara girer sonra da polisle pazarlığa oturur(90 km/h çok düşük limit derler, yükseltilsin derler, hızı en iyi ani fren yaptığınız da anlıyorsunuz)
Kullanıcı avatarı
SkodamFabiam
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Fabia 2004 Elegance 101Bg

İleti taner_octavia » 30 Mar 2010, 21:47

bugun lpg yi trafiğe isletmeye gittim. 10 tane giseden 5nde memur var.1i kendi halinde.4 ude keyfi gelirse butona basıp sıra cagırıyo cay icmekten millete laf yetistirmekten canı sıkılınca.10 dk da 2 kisi ya cagırıyolar ya cagırmıyolar.cok keyfe keder olmuslar.cok sinirlendim valla.hic denetleyen yokmu acaba.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti hakanerdogan » 31 Mar 2010, 05:48

Bakalımı yok Asım Abi o işin, görüntü yoksa iptal olur, hatta görüntü varsa bile hâkim isterde emniyet bulamazsa (ki bu da bir ihtimal) yine iptal olur.

Ben 270 TL montalandığımda peder dedi itiraz edeyim veririm avukatıma senin adına dedi, dedim hiç uğraşma, net görüntülü kendimi gördüm dedim :D

15 gün içersinde öderseniz güzellik yapıyorlar. Ama arkadan pata küte yazılan cezayı benden almaları çok zor.

Yediğim radar cezasını fena haketmiştim 140-170 yara yara gidiyordum. Ha birde 15 ceza puanım oldu nur topu gibi :lol:

Unutmadan trafik mahkemesine gideceksin. Ankara ilinde olmalı. Ama yok ben yamuluyorsam sulh ceza işini görür, tabi trafik mahkemesi varsa oraya git diyebilirler :mrgreen: Cezayı yiyeli 10 gün içerisinde gitmelisin. Ceza yüzüne kesilmiş olsa idi idari para cezası olurdu benimki gibi pek şansın olmaz, ama arkadan pata küte yapıştırma olduğu için şansının yüksek olduğunu düşünüyorum. Fazla masraflı iş değil, avukata falan gerek yok. Bi yazı yazacaksın o kadar.

Ama yinede burası Türkiye, her an her çeşit olumsuzluk çıkabilir karşına, anlattıklarım kesin değil hiç bir zaman, bir bilene yine danışın. ;)
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti RoadFighter » 31 Mar 2010, 10:34

SkodamFabiam yazdı:Söylediklerinin her kelimesine katılıyorum.

Takip ve denetimin çok iyi yapılması ve bunu yaparken de keyfi uygulamaların olmaması lazım...

Bir de şu olaya tilt oluyorum, millet radara girer sonra da polisle pazarlığa oturur(90 km/h çok düşük limit derler, yükseltilsin derler, hızı en iyi ani fren yaptığınız da anlıyorsunuz)

Hız olayı hakkaten çok su götürür.

2-3 km/s hız farkı ile de ceza yemek adama hakkaten çok koyuyor.

Bizdeki radar mantığı biraz tuzak kurma ve gelir elde etme şeklinde işliyor.

Ankara'da şehir içine sabit radar kameraları yerleştiriliyor. Bu bir bakıma iyi bir olay mesela.

Ama şehirlerarası yollarda bomboş ovada polisin pusuya yatması mantıklı gelmiyor bana. Bazı inişli yollar varki vites boşta inseniz araba 120 km/s hıza ulaşıyor.

taner_fabia yazdı:bugun lpg yi trafiğe isletmeye gittim. 10 tane giseden 5nde memur var.1i kendi halinde.4 ude keyfi gelirse butona basıp sıra cagırıyo cay icmekten millete laf yetistirmekten canı sıkılınca.10 dk da 2 kisi ya cagırıyolar ya cagırmıyolar.cok keyfe keder olmuslar.cok sinirlendim valla.hic denetleyen yokmu acaba.

Devlet dairelerindeki bazı memurların genel tavrıdır umursamaz bir şekilde oturmak. (geneli zan altında bırakmayalım genede)

Emniyet'teki polislerin bu konuda bir nebze daha iyi olduğunu düşünüyorum diğer devlet dairelerine göre.

Bir vergi dairesine gidersiniz ve inanın boş oturan adama(gelende kadına!) derdinizi anlatamazsınız.

İçlerinden bir vicdan sahibi çıkar da ona dua edersiniz.

hakanerdogan yazdı:Bakalımı yok Asım Abi o işin, görüntü yoksa iptal olur, hatta görüntü varsa bile hâkim isterde emniyet bulamazsa (ki bu da bir ihtimal) yine iptal olur.

Ben 270 TL montalandığımda peder dedi itiraz edeyim veririm avukatıma senin adına dedi, dedim hiç uğraşma, net görüntülü kendimi gördüm dedim :D

15 gün içersinde öderseniz güzellik yapıyorlar. Ama arkadan pata küte yazılan cezayı benden almaları çok zor.

Yediğim radar cezasını fena haketmiştim 140-170 yara yara gidiyordum. Ha birde 15 ceza puanım oldu nur topu gibi :lol:

Unutmadan trafik mahkemesine gideceksin. Ankara ilinde olmalı. Ama yok ben yamuluyorsam sulh ceza işini görür, tabi trafik mahkemesi varsa oraya git diyebilirler :mrgreen: Cezayı yiyeli 10 gün içerisinde gitmelisin. Ceza yüzüne kesilmiş olsa idi idari para cezası olurdu benimki gibi pek şansın olmaz, ama arkadan pata küte yapıştırma olduğu için şansının yüksek olduğunu düşünüyorum. Fazla masraflı iş değil, avukata falan gerek yok. Bi yazı yazacaksın o kadar.

Ama yinede burası Türkiye, her an her çeşit olumsuzluk çıkabilir karşına, anlattıklarım kesin değil hiç bir zaman, bir bilene yine danışın. ;)

Vallahi Hakancım dediğim gibi babam "hiç uğraşmaya değmez" dedi :)

Bu itiraz hususunda illaki araç sahibi lazımsa zaten babamın bu işle uğraşacak hiç vakti yok.

İdare mahkemesi genelde olumsuz cevap veriyormuş. Sulh Ceza Mahkemesi'ne gitmek gerekiyormuş.

Senin yediğin gibi radar cezası ise ona hakkatne pek çözüm yok. Polisler aynen önüne koyuyorlar görüntüyü.

Fakat kırmızı ışık olayı genelde ispatı namümkün bir olay.

Park cezasında ise Ankara polisinin gözü açılmış vaziyette. Yakında SLR makinaları ile fotoğraf çekerlerse hiç şaşırmam. Adamlar çok sanatsal çekim yapıyorlar. :D

130 TL(15 gün içinde ödenirse %25 indirim) de iyi para yahu. Arabanın da balata ihtiyacı vardı.

Hayırlısı bakalım.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir