Beyaz Far Takana 62 Lira Ceza Kesilecek.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Beyaz Far Takana 62 Lira Ceza Kesilecek.

İleti xex » 03 Nis 2010, 09:40

Şu habere bakarmısınız.Xenon far ve film takana cezai işlem uygulanacak.
Yine beni her zamanki gibi çıldırtacaklar.

Standartlarında olan ayarı olan xenon farlar hiçbir şekilde karşı taraftaki sürücüye rahatsızlık vermez.

Ben aracımda 4200 k philips xenon kullanıyorum ve ayarları mevcut, neden kurallara uyanlara ceza verilecekmiş ve cam filmlerini sökecekmişsiz. cam filmi kime batıyor.önce ergenekoncularla, kanunlara uymayan hukuksuz hukukçulara,hortumculara el atsınlar.Bu devlet hep zavallı vatandaşı eziyor yiyor sömürüyorrr.

Bunun altında her zaman söylediğim gibi "DEVLETİN ELİ VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇIKMIYOR"

http://www.haber7.com/haber/20100403/Beyaz-far-takana-62-lira-ceza-kesilecek.php

Kullanıcı avatarı
xex
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Oktay Var
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2005 Opel Astra 1.6 Elegance

İleti casyyy » 03 Nis 2010, 10:18

şu camlara filmi neden yasak ederler hiç anlamadım çok mantıksız, Keza far olayıda aynı karsıdakını sıkıntıya sokmuyorsa neden ceza? Tuhaf .!!
Kullanıcı avatarı
casyyy
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Hyundai Getz 1.3 GLS

İleti edoras » 03 Nis 2010, 10:23

bu konuda yönetmelikleri araştırdım lakin bir sonuca varamadım hukukçu arkadaşlar var ise bizi aydınlatabilirlermi.....

YEDİNCİ BÖLÜM

Araçların Işıklandırılması ve Kullanılması Esasları

Araçların Işıklandırılması

MADDE 126-Karayollarında trafiğe çıkan bütün araçların 1 ve 2 sayılı Cetvellerde ve Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelikte gösterildiği şekilde ışık donanımı bulundurmaları ve bunları geceleri veya sis, kar, şiddetli yağmur ve yeterli derecede aydınlatılmamış tünel gibi görüşün yetersiz olduğu yer, zaman ve hallerde yakmaları mecburidir.

1 ve 2 sayılı Cetvellerde ve Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelikte gösterilenler dışında, ışık ve yansıtıcı bulundurulması ve kullanılması yasaktır.

Araç Işıklarının Kullanılması

MADDE 127-Araçların sürülmesi sırasında ışıklarının kullanılması bakımından mecburiyet ve yasaklar aşağıya çıkarılmıştır.

a) Uzağı gösteren ışıklar (uzun hüzmeli farlar);

1) Yerleşim birimleri dışındaki karayollarında geceleri seyrederken, yeterince aydınlatılmamış tünellere girerken, benzeri yer ve hallerde uzağı gösteren ışıkların yakılması mecburidir.

Ancak, sürücünün yeterli mesafeyi açık olarak görebildiği ve kendi aracının da yeterli uzaklıktan görülebileceği hallerde, uzağı gösteren ışıklar yerine yakını gösteren ışıklar kullanılabilir.

2) Karşı yönden gelen araç sürücülerinin ve karayolunu kullanan diğer kişilerin gözlerini kamaştıracak bütün hallerde, uzağı gösteren ışıkların yakılması yasaktır.

b) Yakını gösteren ışıklar (kısa hüzmeli farlar);

1) Karşılaşmalarda,

2) Aydınlatmanın yeterli olduğu kesimlerde,

3) Öndeki araç yakından izlenirken,

4) Uzağı gösteren ışıkların uyarma için kullanılması hali dışında, yanyana gelinceye kadar bir aracı geçerken,

5) Gündüzleri görüşü azaltan sisli, yağışlı ve benzeri havalarda.

c) Kuyruk ışıklarının, (arka park lambası) seyir sırasında, uzağı veya yakını gösteren ışıklar veya sis ışıkları ile birlikte,

Kullanılması mecburidir.

d) Işıkların kullanılmasına ilişkin diğer esaslar;

1) Dönüş ışıklarının ?geç? anlamında kullanılması,

2) Sadece park veya sis ışıkları yakılarak araç sürülmesi,

3) Karşılaşmalarda ışıkların söndürülmesi,

4) 1 ve 2 sayılı Cetvellerde ve Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelikte gösterilen esaslara aykırı ışık takılması ve kullanılması,

5) Sis ışıklarının; sis, kar, şiddetli yağmur sebebiyle görüşün yetersiz olduğu haller dışında ve geceleri yakını ve uzağı gösteren ışıklarla aynı zamanda kullanılması,

6) 1 ve 2 sayılı Cetvellerde ve Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelik esaslarına uygun olarak takılan ışıkların da amaç dışında ve gereksiz kullanılması,

Yasaktır.

Geçme sırasında ışıkla uyarma; uzağı ve yakını gösteren ışıkların çok kısa süre içinde sıra ile veya ikisinin birlikte aynı zamanda yakılmasıdır.

Sürücüler, geceleri, yakın ilerisi görülmeyen kavşak, dönemeç ve tepe üstlerine yaklaşırken, yakın ve uzağı gösteren ışıkları ardarda ve sıra ile yakarak gelişlerini haber vermek zorundadırlar.

1 SAYILI CETVEL / 2 SAYILI CETVEL
CETVELLER BURADA AMA TABİRİ CAİZSE BEN BİŞİ BULAMADIM....
UCU AÇIK CEZALAR YİYECEĞİZ SANIRIM....

[JUSTIFY]
[/JUSTIFY]
Skoda Fabia Choice 101Hp Düplü!!!!
Kullanıcı avatarı
edoras
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Fabia

İleti AhmetH » 03 Nis 2010, 12:00

Xenon güzel olmuyor zaten mercek olmayınca..

fiyatları ucuzladı diye talep var pek matrak bir şey de değil bunun hepimiz farkındayız

ne otomatik yükseklik ayarı var ne far yıkaması.

filme gelince bundan bende muzdaripim zamanında komple yarıya kadar filim ile gezdim, memlekette nerdeyse amerikan cizilmez filim gelmeden, sanayi işi ve ziebart tan başka filim çeken yer yokken yaptırmıştım

şükür ne polis durdurdu ne birşey ama kendim söktüm gece vakti ve yağmurlu havada berbat bişey
ama havalar güzelken verimli :D

bunun yolu olmalı bende araştırıyorum lazer diyorlar nasıl oluyor bilmiyorum ama ruhsata işletmeyi başaracağım kısmetse yolunu bulmak lazım..
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti jamesdean » 03 Nis 2010, 12:01

BEYAZ FARLARA XENONLARA CEZA GELSİN BENCE...
BUNDAN SONRA RAHATSIZ EDEN BİR ARAÇ GÖRÜRSEM ALIP PLAKASINI ANINDA POLİSİ ARAYACAĞIM.
ABİ ANLAMIYORUM, TAMAM ŞIK GÖRÜNÜYOR AMA DİKİZ AYNALARINI KULLANAMIYORSUN. CAN TAŞIYORUZ HEPİMİZ. BEYAZ FARLARIN KISASI BİLE UZUN GİBİ GELİYOR...
YETMİYORMUŞ GİBİ ALTINDAN DA SİSLERİ YAKANLAR YOK MU İFRİT OLUYORUM, BENDE ARKA SİSLERİ YAKIYORUM MİSİLLEME OLARAK ARKAMA YAPIŞTIKLARINDA..
DÜN SÖVE SÖVE BİR HAL OLDUM, YAĞMUR YAĞMIŞ, ARKAMA Bİ TAKSİ YAPIŞTI. DİSKODA BULAMAZSIN BU KADAR IŞIK. SİSLERİDE YAKMIŞ SAPSARI, AMA YOL YAĞMURU ALINCA DUBLE GELİYOR GÖZÜNE SİSLER YANSIYARAK...
AYIP YAA NEYİN PEŞİNDE BAZILARI ANLAMIYORUM...
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti C@GL@R » 03 Nis 2010, 12:13

arkadaşlar söyle bşrsey var polis zaten eğer karşı tarafın farı kendisinide rahatsız ediyorsa o zaman şuan bile ceza yazma yetkisi var.. yani bu yasa gereği her beyaz fara ceza yazacağını düşünmüyorum cam filmine gelince ton rengine göre ceza yazar bendede film var ama en açık renk yani durdurunca kimse birsey demiyor.
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti onurhan2006 » 03 Nis 2010, 12:15

ben en başından beri X-neon uygulamasına karşıyım arkadaşlar çünkü bunun bilinci tam olarak bizim ülkemizde yerleşmiş değil, malesef bu farları amacı dışında kullanan insanlar var!

gecenin bir yarısı bilmem kaç bin k'lık ayarsız farlarla üstüme üstüme gelen çok insanla karşılaşıyorum, sırf bu durumu önlemek amacıyla MAXTELL marka sis farlarımın eğimini biraz yukarı doğru verdim ki bu xneon'cu arkadaşlara başka şekilde uyarmamız mümkün değil, sellektör yapmakla işler düzelmiyor yani bu yüzden bence hepsi sökülsün
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti mygokhan » 03 Nis 2010, 13:15

Xenoncu şahincilerin ayarsız farlarından bıktık! Şahinci dediğime takılmayın çok araç var öyle kullanan..

Bende mercek far var, sonrasında xenon kit aldım.Şu anda far ayarını en altta tutuyorum zira öndeki sürücüyü rahatsız etsin istemiyorum..Far ayarına bir kez girdim ama sanırım belki tam bir ayar yapılırsa rahat olacağım..

Eğer bana uzunları ile yaklaşan, veya ayarsız xenonlarla gezenler görünce arkasına geçip uzunları yaktığımda umarım anlıyordur suçunu..

Cam filmi konusunda ise şunu demek istiyorum.

Çok koyu cam filmi içerisini göstermemesi sebebiyle şahıs tespiti için emniyetin işini zorlaştırıyor.Veyahut içi görünmeyen filmli araçtan ateş edilirse eşgali zorlaştığı için emniyet yasak ediyor.Sadece üst düzey devlet büyüklerinde film olmasında sakınca bulunmuyor.Öte yandan görüşü etkilediği içinde yasak olduğu aşikar..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti Henien » 03 Nis 2010, 13:24

Anılan farın yasaklanmasına destek, içindekileri göstermeyecek kadar koyu olan filmler hariç film yasağına hayır!
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Nereden: Ankara
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti FenerisT » 03 Nis 2010, 13:37

62 değil 662 tl ceza yazsınlar, o beyaz farlar yüzünden bi keresinde az daha önümden geçen yayayı eziyordum. karşıdan gelince gözlerini alıyor insanın, hele ara sokakalarda çok daha tehlikeli. Cezaya tam destek benden, fakat cam filmi açık tanlı olursa ceza gereksiz.
Kullanıcı avatarı
FenerisT
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: cevdet demir
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: OCTAVIA 1.6 GLXi 102 bg

İleti RoadFighter » 03 Nis 2010, 14:19

Yaklaşık 4 yıl önce xenon olayına heves etmiştim.

Bitim yeni kanlanıyordu o zamanlar(maddi anlamda). Araba da yeni,aksesuar vs. yapalım diye düşündüm. O sebeple xenon kit almıştım.

Farlar iyi aydınlatıyor vs. düşüncesinden çok araba daha güzel gözüksün diye düşünüyordum işin açığı.

Xenon kiti bir taktık, baktık eskiye nazaran yol fena halde aydınlanıyor. İlk zamanlar xenon bizi de rahatsız etti araç içinde. Arabayı sürenin de gözü kamaşıyordu.

Hadi biz bu olaya alıştık fakat baktım sonraları karşıdan gelen araçlar sürekli selektör yapıyor.

Far seviyesini en alt konuma aldım sonraları. Ama gene de karşıdan gelen araçlar selektör yapıyordu araç yüklü olduğunda.

Sonraları bu karşıdan gelen araçlara ben de hak verdim. Baktım hakkaten merceksiz fara sahip araçların xenon farları göz alıyor.İnsan bunu kabullenmek istemiyor ama K değeri yüksek xenon ampuller merceksiz farda kesinlikle göz alıyor.

Bu vesile ile geçtiğimiz yaz farlara mercek uygulaması yaptım. Eskiden olsa bu mercek olayını gene gösteriş olsun diye yapardım ama şimdilerde sırf karşıdan gelen araçlara rahatsızlık vermediğim için seviniyorum.

Polis vatandaşı birkaç kez uyarmalı.

Vatandaşı sallamaz bir tavırda ceza yazarak hiçbirşey çözülmez.

Cam filmi olayında ise;

Açık tonda cam filmlerinde bence hiçbir sakınca yok. Kopkoyu cam filmlerinde ise polis ne dese haklıdır ceza yazmada.

Fakat bazı polisler sırf ceza yazmak için açık tonda filme bile müsamaha göstermiyor. Bazı polisler ise hiç mesele etmiyor açık tonda filmi.

Ben açık tonda filmi güneş ışığını biraz kessin diye yaptırma düşüncesindeyim ama bu film işine takacaklarsa hiç uğraşmaya değmez.

Bu işlerde vatandaşa tepeden inme davranacaklarına vatandaşı kesinlikle aydınlatmalı emniyet.

Bilmem x marka jipin arka camları fabrika çıkışı koyu imiş.Bana ne!

Türkiye'ye koyu camlı jip ithal etmesin o zaman firmalar.

Kodaman adama yol vereceksin,memura,işçiye döşeyeceksin cezayı. Yaparlar abi!
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 03 Nis 2010, 14:22

Benim 4300K Philipslerin Xenon olduğu anlaşılmıyor :D
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti y.emre » 03 Nis 2010, 15:53

ilk zamanlar sıkarlar ama sonra gevşer diye düşünüyorum
Kullanıcı avatarı
y.emre
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yunus emre yıldız
Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001Felicia- 2007 Era -2010 Rio-2007K2500-2010H100

İleti oguz » 03 Nis 2010, 16:26

hakanerdogan yazdı:Benim 4300K Philipslerin Xenon olduğu anlaşılmıyor :D

sen xenon aldınmı ki :D göster bakam 4300k işine bende girmek istiyorumda merak ettim.

konuya dönecek olursak bende xenon kullanıyorum far ayarım en düşük konumda selektör felan yemedim de hiç. ilk taktıgım gün sadece hatırlıyorum gelen gecen selektör cakıyodu indirdim en alta önümü net görüyorum kimseyede rahatsızlık vermiyorum düşüncesindeyim. ceza işine gireceklerse sökerim. ama ben saçma buldum acıkcası. polis bilinçsizce davranacaktır bu konuda böyle bişey varsa benim aracımdakine ceza yazar merceksiz e200 de xenon olsun ona yazmazlar çünkü düşünür bu arabanın orjinali budur diye. ama yanlış düşünür onuda ona anlatamassın neyse bakalım nolacak

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti RoadFighter » 03 Nis 2010, 16:46

Mesela 1996-2001 arası E serisi Mercedeslerin Avangarde modelinde xenon vardır.(xenon olmayanlar da olabilir)

Bunların farları merceksizdir ama ampullerin Kelvin değeri düşük olduğu için göz almıyor farları.

Ralli organizasyonunda araçların ruhsatı yok diye ralli startını engelleyen polis bu tip araçlara da ceza yazabilir.

Sanıyorum Antalya'da bir gurbetçinin Lamborghinisine veya Ferrasine ceza yazmış polis çok ses çıkarıyor diye.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti asdfghjk » 03 Nis 2010, 18:04

Polisin merceksiz-ayarsız beyaz farlara değil 62, 250 TL lik ceza yazmasını isterim. Gece gidiş-geliş yollarda insanın gözünü kamaştıran bir ışık olduğundan dolayı çok kez arkamdaki araca yol verip inadına selektörlerimi açarak bende onu aynı şekilde taciz ederim :) Kim ne derse desin, bence merceksiz veya ayarsız xenon araca takılmamalı çünkü acemi şöförlere kaza bile yaptırır. Film olayı ise bence açık renklere bir şey yapmazlar ama içini göstermeyecek kadar kalın filmlere ceza gelmeli.

Ayrıca "Antalya'da bir gurbetçinin Lamborghinisine veya Ferrasine ceza yazmış polis çok ses çıkarıyor diye." konusunda ise polis iyi yapmış diyorum. Ne kadar aracın orjinali olursa olsun, toplum içine çıkıyorsa insanları rahatsız etmemeli diye düşünüyorum...
asdfghjk
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir

İleti hakanerdogan » 03 Nis 2010, 18:06

oguz yazdı:
hakanerdogan yazdı:Benim 4300K Philipslerin Xenon olduğu anlaşılmıyor :D

sen xenon aldınmı ki :D göster bakam 4300k işine bende girmek istiyorumda merak ettim.

viewtopic.php?f=17&t=17448&hilit=xenonlar%C4%B1m+geldi&start=18
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti C@GL@R » 03 Nis 2010, 19:06

arkadaşlar olay resmen doğrudur arkadaşım bmw sine 4 gün önce xenon takmıştı bugun ceza yemiş g.olsun xenonculara bence polis gördüğünüz yerde kaçın kesin sizde ceza yiyeceksiniz bugun söktü alacak enayi bulursa satacak
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir