Musluk suyundan elektrik üretti

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Musluk suyundan elektrik üretti

İleti lazianke » 12 May 2007, 13:36

Rizeli Kemal ve Musa Telatar kardeşler, musluk suyundan elektrik üreten bir sistem yaptı. Telatar kardeşler şimdi aleti geliştirmeyi planlıyor.

Pazar ilçesinde bobinajcılık yapan lise mezunu Musa Telatar (46) ve elektrik teknisyeni abisi Kemal Telatar (51), tamamını kendi imkanları ile yaptıkları sistem ile musluk suyundan faydalanarak elektrik elde etti. Tazyikli suyla çalışan aletin denemesini yapan Telatar, cihazdan 1 kilowat elektrik üretti. Musluk suyundan elektrik üretilebilen sistemin projesini abisinin hazırladığını belirten Musa Telatar, "Projeyi teknik olarak abim çizdi, ben de onu hayata geçirdim. İş yerimdeki eski bir enerji üretim motorundan dönüşümlü su ile çalışan küçük bir jeneratör motoru yaptım. Daha sonra bu motora bağlı ağaç oymadan su ile çalışan bir çark yaptım. Hortumla çarka tutulan tazyikli su çarkı döndürüyor ve motoru çalıştırarak elektrik üretimini sağlıyor." dedi. Elektriğini olmadığı yerlerde insanların basit bir sistemle elektrik ihtiyacını karşılayabilmeli fikrinden yola çıkarak böyle bir icat yaptıklarını anlatan Telatar, "Yöremiz yaylacılık kültürü fazla olan bir yer. Bazı yaylara ulaşım zor ve elektrik de yok. Ancak bu yaylaların hemen hepsinde bol miktarda su var. Özellikle elektriğin olmadığı yaylalarda insanların bu ihtiyacını karşılaşılmayabilmeleri için böyle bir sistem yaptık. Yaptığımız bu makine sayesinde küçük bir su ile insanlar elektrik ihtiyacını karşılayabilecek." diye konuştu.

lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti mygokhan » 12 May 2007, 20:45

helal olsun uşağum Thumbs%20Up
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan