İdarecilere, patronlara, Amirlere tavsiyeler..

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

İdarecilere, patronlara, Amirlere tavsiyeler..

İleti mygokhan » 24 Nis 2010, 21:50

Herkes Takdİr Bekler

Takdir ve ilgi toplamak arzusu herkeste vardır. Mesela bir kadın, kocasının ilgisini üzerine toplamak için, yalandan hastalanır. Bir çocuk parmağındaki yarayı, ona buna gösterip, ilgilenmelerini ister. Büyükler de çocuklarından farklı değildir. Yazdığımız bir şiiri bir arkadaş beğense, ona yazdığımız bütün şiirleri göstermeye çalışarak, bizimle daha fazla ilgilenmesini, bizi takdir etmesini isteriz. Bazı kimselerin önemli kişi olma arzusu, tımarhaneye düşmelerine sebep olmuştur. Elemanların kusurlarını, mevcut iyi hareketlerini takdir etmek suretiyle, düzeltmeye çalışmalıdır!

Şunu da unutmamalı ki, riyakarca bir takdir zararlı olabilir. Bir insanı onda bulunmayan bir meziyetle övmeye kalkarsak, içinden, ?Haydi canım sen de!..? diyebilir.

Şu halde, elemanın mevcut olan iyi vasfını takdir etmek gerekir. Onun arzusunu sormalı, istekleri ile ilgilenmelidir! (Ben eleman olsam, âmirimden ne beklerdim?) diye düşünmelidir!

İnsan emir almaktan hoşlanmaz. Onun için (Şunu şöyle yap!) dememeli, (Şunu şöyle yapsak olmaz mı? Ben şöyle düşündüm. Acaba siz nasıl düşünüyorsunuz?) gibi sözler, elemanı incitmez, nefsinin hoşuna gider. Böylece eleman, kendisinin önemli bir kişi olduğuna inanarak çalışma azmi artar. Kısacası, nasıl idare edilmek istiyorsak, elemanlarımızı da o şekilde idare etmemiz lazımdır.

Maiyeti altındakilere ne sert, ne de yumuşak davranmalı, her zaman orta yolu seçmelidir! Yönetici, elemanlara karşı fazla yumuşak davranırsa, laubali olurlar. İşler ciddiyetle yapılmaz. Sert davranırsa, yöneticiden nefret ederler.

Tanıdıklar ve maiyettekiler, çekinmeden âmirin yanına girebilmelidir. Yanına girmekten çekinen varsa, o âmirde hayır yoktur.

Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti akan-kan » 24 Nis 2010, 22:15

Güzel bir yazı, arada değil sürekli hatırda tutmak gerekli eyvallah.
İskeletler Diyarında Bir Et Parçası
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hakan TOPALOĞLU
Nereden: Eskişehir
Arabanız: Tipo Sx 1997

İleti octaviaman » 24 Nis 2010, 22:15

Elini verenin kolunu bacağını kaptırdığı bir memlekette, adil ve insancıl kalabilenleri özellikle tebrik ederim.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti mygokhan » 24 Nis 2010, 22:17

octaviaman yazdı:Elini verenin kolunu bacağını kaptırdığı bir memlekette, adil ve insancıl kalabilenleri özellikle tebrik ederim.

İnsancıl olunca cesaretli oluyorlar, dik başlı oluyorlar.Devede diken, insanı..... yaranır..derler ya affınıza sığınarak..Öyle işte..Kurallarda katı olacaksın..Çok tecrübe ettim..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti RoadFighter » 24 Nis 2010, 22:22

Abi paylaşım için teşekkürler.

Amir,şef,müdür vs. olmak her adamın harcı değil. Kimisi doğuştan(fıtrat itibariyle) bazı melekelere sahipken kimisi de kendini ne kadar geliştirdim dese de bir konumu dolduramıyor.

Apartmanda yöneticilik yaptığım şu 1 senede gördüm ki herkese,herşeye eyvallah demeyip,herkes ile de fazlaca samimi olmamak gerekiyormuş.

Mesela apartman kapıcımız sevdiğimiz bir amcamız. Kendisi ile de kapıcı gibi değil de komşu gibi münasebetimiz oldu bu zamana kadar. Muhabbet vs. iyi fakat kendisinden birşey yapmasını isteyemiyoruz,birşeyler istesek de kendisi daha bildik eda ile yaklaşıyor herşeye.

Önceki cins yöneticimiz bu amcamızı öttürüyordu tabiri caizse.(af buyurun)

Bizim bina görevlisine "insandır,küçümsememek lazım" tarzı yaklaşımımızı hem o yanlış anladı,hem de biz fazlaca iyimser yaklaştık bazı şeylere.

İnsan geliştiğini,üniversite okuma ile idareci olabileceğini falan zannediyor ama hayat okulunda birşeyler görmeden bazı şeylerini bildiğinizi iddia etmek laf imiş sadece.

Makamda tevazunun da,disiplinin de fazlasına kaçmamak lazım vesselam.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir