Türkiye'de yaşamanın bedeli

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Türkiye'de yaşamanın bedeli

İleti zekrek » 27 Nis 2010, 20:36

hakanerdogan yazdı:Bu geyik bitmeeez :)

:cry: +1000

Kullanıcı avatarı
zekrek
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Zeki
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 Favorit

İleti alpino » 27 Nis 2010, 20:52

beyler siz bitmez diyosunuz ama bitmez yani :D
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti bulentdogan » 27 Nis 2010, 23:12

alpino yazdı:hocam sen geç torununu. biz bu vergileri ilelebet veririz. ben 657'ye tabi teknik hizmet kadrosunda çalışıyorum. ben daha maaşımı almadan çatır çatır vergileri kesiyorlar. ama öte yandan jiplere binen yazları yurtdışından dönmeyen doktorlar avukatlar şunlar bunlar sürekli zarar gösterip benim 2-3 ayda ödediğim vergiyi belki 1 yılda ödemiyorlar.

Alper bey selamlar,
Doğru bilinen bir yanlışa parmak basmışsınız, ben de dayanamadım. Hakan hocam a da selam
Ben 11 yıl (okul+uzmanlık) okumuş bir tıp doktoruyum. Ne jipim var ne de yurtdışına gittim :D.
Bahsettiğin kesim de hekimlerin çok küçük bir kesmini oluşturur. Avukatları bilemem ancak hekimlerin büyük bir kısmı bu memlekette okuduğu yıla kıyasla karın tokluğuna çalışır. Döner diye kurumunun verdiği rüşvete talim eder (döner sermaye emekliliğe etki etmez ve verileceğinin garantisi yoktur. Eşek gibi çalışmasan da alamazsın :D ). Asıl maaş 1600-2000 tl arasıdır. Asistanlıkta ek iş yapmadan geçinemezsin. Polis ve uzman çavuş yeni başlayan bir hekimden fazla maaşla işe başlar (onlar fazla almasın demiyorum onlar da alsın karşılaştırma için söyledim).
Özetle bu ülkede ya baban ya da kayınbaban zengin olacak ;). Sonradan alınteri ile hangi sektörde olursa olsun zengin olan yoktur ya da iddia da kazanmıştır :evil:

Özetle bu vergi sistemiyle memleketin durumu bu. Sevgili ekonomi profesörü Osman Altuğun dediği gibi: tedavüldeki en büyük parayı "1" tl yap ve kredi kartını zorunlu kıl, vergi kaçağını önle. O zaman bak bakalım memleket düzeliyor mu düzelmiyor mu? :D
Saygılar.
bulentdogan
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Diyarbakır
Arabanız: 1.4 101 bg

İleti tyilal » 28 Nis 2010, 07:40

demekki maaşla çalışmayacağız serbest iş yapacağız devlette bizden biz ne verirsek o kadarını alacak
Kullanıcı avatarı
tyilal
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir
Arabanız: felicia 1.3 mpi

İleti HTP » 28 Nis 2010, 11:21

umitc yazdı:evet arkadaşlar malesef öyle... aslında şöyle bi hesap yapılırsa aylık ne kadar vergi ödediğimiz ortaya çıkar...

aylık mutfak masrafı (%8)
kira bedeli (%25)
bina yakıt bedeli (%18)
araç giderleri (yakıt (%67), servis (%25), vergi vb)
giyim masrafı(%8)
elektrik, su ve telefon (%43) giderleri
maaşlı olarak çalışanların maaşlarından alınan vergi
işverenlerin ssk (kişi başı %30 +stopaj) vergi giderleri (kurumlar, gelir, kdv, stopajlar)
sermaye sahibi olanların sermaye giderleri

işyeri sahibi olanlar için bunların iki ile çarpımı...

yukarıda oranlarını bildiklerimi ve aklımda olanları yazdım. hatırlamadığım bir sürü kalem var daha... ahh ah

Hepimiz aslında birer köleyiz.Sahipler ölmememiz için besliyor okadar. Kim demiş kölelik kaldırıldı diye.Tüm sosyal düzenler (kapitalizm kominizm vb.) aslında insanları köleleştirmekten başka bir işe yaramıyor.:x
HTP
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim çakır
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Fabia 1.2 HTP

Önceki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir