yüksek gerilim hatları

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

yüksek gerilim hatları

İleti bolulu » 28 Nis 2010, 11:50

sevgili forumcular bugün enteresan bir olay duydum beyinli araçlarımızı yüksek gerilim geçen yerlere koyunca aracın beyni etkileniyormuş,bunuda söyleyen seat toledo sahibi araç kalkışta zorlanıyomuş ve zor hareket ediyormuş şahsen ben böyle bir şey yaşamadım acaba içinizde böyle bir olayla karşılaşan varmı.

1.4 mpi comfort 68 hp 2001 lpg'li
bolulu
CLASSIC
CLASSIC

İleti xMEGANx » 28 Nis 2010, 14:28

bizim yüksek gerilim tam arabanın altından geçiyor toprağın altından.. :S:Ss bende sorun yok.
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti aekaragoz » 28 Nis 2010, 16:36

Yüksek gerilim hattı manyetik alan yaratıyorsa beyni etkileyebilir.
aekaragoz
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Skoda Superb

İleti iceman70 » 28 Nis 2010, 20:12

yanlış hatırlamıyorsam singapur olması lazım f1 araçları metronun üstünden geçiyor redbull takımının ecu bozulmuş manyetik alandan dolayı :)
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti somet » 28 Nis 2010, 21:02

arkadaş 1998 megan 2,0 aracında da benzer olay olmuş ,, birkaç defa aracın çalışmamasından dolayı servis gelmiş çalıştırmış en son başka bir servisten çağırmış adam demişki aracı bu baz istasyonunun karşısına parketme ondan etkileniyor
Kullanıcı avatarı
somet
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bursa

İleti qw12 » 28 Nis 2010, 21:18

eski evimde otoparkın üzerinden yüksek gerilim hattı geçiyordu. araba teybinin teyp kısmı çalıyor ama radyo çalışmıyordu. tamirciye götürdüğümde radyo entegresinin yandığını ve sebebinin manyetik alan olan yerlerde uzun süre kalmak olduğundan bahsetmişti. o zamanki aracım beyinsizdi ama beyinli araçlar etkilenir mutlaka. hatta insan sağlığına da olumsuz etkileri var yüksek gerilim hatlarının.
qw12
CLASSIC
CLASSIC

İleti xMEGANx » 28 Nis 2010, 21:36

hybrit ler ne halt yiyecek ozaman çok merak ediyorum =)
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

İleti ugur_clskn » 28 Nis 2010, 21:55

arkadaşlar içinden elektrik akımı geçen bütün iletkenlerin etrafında döner bir manyetik alan oluşur. yüksek gerilim hatlarında da bu durum olağandır. iki mıknatısı birbirine yaklaştırdığımızda oluşan gücü hepimiz biliyoruz. ancak araçları etkilemesi bana zor bir ihtimal gibi gözüküyor yani yüksek gerilim hattına ne kadar yaklaşabiliriz ki. ama eğer etkileyecek kadar yaklaşırsak elektronık kartların üstündeki piclerin yazılımlarının bozulması v.s v.s gayet normal
PEUGEOT 306 1.6 SEDAN
Kullanıcı avatarı
ugur_clskn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur çalışkan
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: felicia 1.3lx idi

İleti xMEGANx » 28 Nis 2010, 21:59

ugur_clskn yazdı:arkadaşlar içinden elektrik akımı geçen bütün iletkenlerin etrafında döner bir manyetik alan oluşur. yüksek gerilim hatlarında da bu durum olağandır. iki mıknatısı birbirine yaklaştırdığımızda oluşan gücü hepimiz biliyoruz. ancak araçları etkilemesi bana zor bir ihtimal gibi gözüküyor yani yüksek gerilim hattına ne kadar yaklaşabiliriz ki. ama eğer etkileyecek kadar yaklaşırsak elektronık kartların üstündeki piclerin yazılımlarının bozulması v.s v.s gayet normal

1 km etrafına etkisi var abicim.
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

İleti haktan32 » 29 Nis 2010, 00:12

Bulunduğum yerde yerin altından geciyor yüksek gerilim hattı, fabi a mı bıraktığım zaman uzaktan kumanda ile ne kapılar kilitleniyor nede acılıyor..
haktan32
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti crazyboy3506 » 29 Nis 2010, 01:11

bu beyinli araçları yapan mühendis kardeşler bunları hesap etmemişler mi çok merak ettim.
Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim
Nereden: Ankara

İleti fabialife » 29 Nis 2010, 07:52

yok öyle bir şey ya, herkes bir şey uyduruyor. ben 15 yıl 154.000 vollt trafo merkezinde çalıştım, 380.000 volt trafo merkezlerinde çalışan arkadaşlar var yüksek gerilimin babası oralarda.
aynı cep telefonları gibi yüksek gerilim manyetik alan üretir, sağlığa zararlıdır. buralarda çalışanların çocukları genelde erkek ağırlıklı olur.(%80 civarında tecrübe ile sabittir.).
ama arabaya zararı olduğuna daha hiç şahit olmadık.
cep telefonlarının ilk çıktığı zamanlar abs yi kilitliyor arabada cep telefonu kullanmayın ya da araç kitiş kullanın diyorlardı. şimdi herkes kullanıyor bir zararını gören oldumu?
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti equinox » 29 Nis 2010, 09:42

xMEGANx yazdı:
ugur_clskn yazdı:arkadaşlar içinden elektrik akımı geçen bütün iletkenlerin etrafında döner bir manyetik alan oluşur. yüksek gerilim hatlarında da bu durum olağandır. iki mıknatısı birbirine yaklaştırdığımızda oluşan gücü hepimiz biliyoruz. ancak araçları etkilemesi bana zor bir ihtimal gibi gözüküyor yani yüksek gerilim hattına ne kadar yaklaşabiliriz ki. ama eğer etkileyecek kadar yaklaşırsak elektronık kartların üstündeki piclerin yazılımlarının bozulması v.s v.s gayet normal

çok affedersiniz ama hangi bilimsel veriye dayanarak 1km gibi bir mesafe veriyorsunuz?
Kullanıcı avatarı
equinox
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gürkan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia

İleti xMEGANx » 29 Nis 2010, 12:04

equinox yazdı:
xMEGANx yazdı:

çok affedersiniz ama hangi bilimsel veriye dayanarak 1km gibi bir mesafe veriyorsunuz?

ABD de yüksek gerilim geçen yerlerin 1 km etrafına yerleşim birimi kurmak YASAK ! olduğuna dayanarak söylüyorum bunu =) Discover da izlemiştimmmmm :shock:
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT