ithalat canavarı memleketim

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ithalat canavarı memleketim

İleti WXW » 08 May 2010, 11:24

Canımdan çok sevdiğim ülkemin düştüğü durum :(

Buğdayı dışarı satıyorduk.

Buğdayı dışardan alıyoruz.

*
Mercimek o kadar çoktu ki bu memlekette, tüketimi arttırmak için TRT?de mercimekli yemek tarifleri filan verilirdi... Şimdi, dışardan alıyoruz.
*
Pirinci dışardan alıyoruz.
Mısırı dışardan alıyoruz.
Susamı dışardan alıyoruz.
Arpayı dışardan alıyoruz.
Baklayı dışardan alıyoruz.
*
Dünyanın en büyük yedinci pamuk ihracatçısıydık, bugün, dünyanın en büyük üçüncü pamuk ithalatçısıyız.
*
Akdeniz, Karadeniz, Ege.
Türk havuzu, Marmara...
Kalamar Hindistan?dan.
Barbun Senegal?den.
Ahtapot, İspanya?dan.
Karides, Çin?den.
Kalkan, Gürcistan?dan.
*
Suşi partisi yaptılar Meclis?te...
Aşçı Filipinli.
*
Tütün öyle fazlaydı ki, depolara doldurup doldurup yakıyorduk...
Şimdi, dışardan alıyoruz.
*
Yanlışlıkla elinden düşür...
Pancar fışkırıyor topraktan.
Sıvı şeker ithal ediyoruz.
Antepfıstığını dışardan alıyoruz, antepfıstığını... Ceviz dışardan, badem dışardan, bal dışardan, elma dışardan,
muz dışardan, en cüzel çay? İngiltere?den!
*
Sarımsağı dışardan alıyoruz.
Ayçiçeğini dışardan alıyoruz.
Fasulyeyi dışardan alıyoruz.
Kepeği dışardan alıyoruz.
*
Ve, eti dışardan alıyoruz.
*
Titanik?in kaptanı, yolcuları güverteye toplamış, ?Size bi iyi, bi de kötü haberim var? demiş... ?Önce iyi haberi ver? demiş yolcular...
?11 dalda Oscar alıyoruz? demiş!

Y.ÖZDİL

Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan
Nereden: Ankara

İleti zekrek » 08 May 2010, 11:43

:x
Kullanıcı avatarı
zekrek
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Zeki
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 Favorit

İleti C@GL@R » 08 May 2010, 11:48

bu kadar vahim bir durum olduğunu sanmıyorum bu sayılanları biz hala fazlasıyla ihraç ediyoruz. türkiyede olmayan ürünler oluyor onları ithal etmek zorundayız barbunun da bilmem kaç çesiti var vs..neyse bunları savunmuyorum özellikle et konusunda.. ama binlece sıgır şuan bekletilıyor ahırlarda sebebi köşeyi dönmek isteyen düccarlar bunuda biliyormuydunuz..ayrıca geçen hataylı arkadaşım suriyeden kaçak çeker almış getirmiş kilosu 20 mi 30 krş mu ne işin ilginç tarafı şekerin üzerinde made in turkey yazması yani biz suriyelilere düşünün kaç kuruştan satıyorsak kendi insanımıza 1-2 tl den satıyoruz..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti zekrek » 08 May 2010, 11:58

Aşırı vergiler her zaman kaçağı doğurur yada fazlalaştırır.
Kullanıcı avatarı
zekrek
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Zeki
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 Favorit

İleti WXW » 08 May 2010, 12:07

et konusunu son 2 senedir kasabımla konusuyorduk. o meşhuuur türkiye nin büyük aileleri bundan 2 sene evvel hayvanları teker teker çiftçiden toplayıp kesimi azalttılar, bu fiyatları yükseltmeye başladı. hayvanlar 2 sene boyunca irileşti ağırlaştı, buradan da voleyi vurdular. ithal et ihalelerine farklı isimlerle girip oradan para kazanacaklar.ve son olarak da devlet hayvancılığı yeniden canlandırmak için düşük faizli kredi verecek, bir de oradan götürecekler. yani 1 hayvandan 4 kez tulum çıkaracaklar. sonuç olarak hayvan yurtdışından geliyor mu öyle ya da böyle. ben sonuca bakarım, yedirtilmeye çalışılan kazığa bakarım.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti cetin17 » 08 May 2010, 13:32

çiftçi pancar ve tütün ekmek istiyor ama ektirmiyorlar. yasak
buda mı vahim bir durum değil.
Bir öyle şaşılası dünya ki burası, balıklar kahve içerken çocuklar süt bulamıyor. İnsanları sözle besliyorlar, domuzları patatesle... Nazım Hikmet RAN ...
Kullanıcı avatarı
cetin17
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: çetin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: fabia elegance 101 / landirenzo lpg

İleti WXW » 08 May 2010, 13:47

pancarı yanlış yere ekmeye çalışıyorlarda ondan. çiftçinin de çoğu bilinçsiz.tıpkı GAP da bol sulama yapıp tuzlanmaya sebep oldukları gibi.pancar çok su ister, havzaların kurumasına sebep olacak yerlere ekiyorlar, üstelik kuraklığın olduğu senelerde.diğer yandan siyasi güçlerini ticari kazançlarına da elbette dönüştürmeyenler yok değil

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Favocu » 08 May 2010, 16:53

Pancar ekmek yasak değildir. Üst üste aynı araziye ekilmesi sınırlandırılmıştır. Toprağın tek yönlü sömürülmesini önlemek için.

Bu ithalat konusu ne yazık ki çok acı. Örneğin bugün buğdayı bizim üretim maliyetimizin altında dünya piyasalarında satıyorlar. Tabiki üretimi bitirip ithal etmek yanlıştır. Japonya buğdayı bizden bile çok daha pahalıya ürettiği halde ithalat yapmayarak kendi üreticisini koruyor. Çünkü birgün kendi çiftçileri yok olurda tamamen yurtdışına bağımlı hale gelirlerse birgün satıcının istediği her fiyattan almak zorunda kalacağının bilincinde...

Şimdi avrupada birikmiş bir et stoğu var. Bu stoğu hemen satacak birisini arıyorlardı. AB'ye girmek için çabalayan ve üretimi durma noktasına gelmiş Türkiye onlar için güzel bir pazar olarak görüldü. Et onlarda bugün arz fazlası olduğu için ucuz ellerindekini bize iteleyecekler. Kendi ülkelerindeki fiyatlarda normale dönecek. Olan kime olacak Türkiyedeki Hayvansal Üretim yapanlara. Bugün 1kg. kırmızı etin üreticiye maliyeti. 14.5 TL. Araya ulaşım, soğutma vs. gibi masraflar girdikten sonra maliye 18 TL civarına çıkıyor. Bunun üzerine satıcı ve üreticinin karı eklenince 25 - 30 TL civarında satılıyor. Yarın öbür gün yapılacak et ithalatı hayvan üreticisi diye birşey bırakmayacak ne yazık ki. Çünkü üretim yapmanın o zaman bir anlamı kalmayacak. Bırakın kar etmeyi hayvanı elinde tuttuğu sürece zarar etmeye devam edecektir. Türkiye'de yem fiyatları oldukça yüksek. Şimdilerde 1 kg yemin fiyatı 1 kg süt fiyatına zaten yaklaştı yani 6 krş civarında. Et ithalatının hemen ardından süt kıtlığı yaşanmaya başlayacak. Onuda ithal mi etmeye kalkarlar bilmem ama yine üretici zarar görmeye devam edecek. Zaten aslında pahalı olan et değil sorun insanların cebindeki paranın alım gücünün düşüklüğü. Bu AB ükelerindeki et fiyatını kıyaslama konusunda ayrıca tüketilen etin neredeyse %60'ının domuz eti olduğunuda hesaba katmak gerekir.

İthalat kararında 16.000 ton canlı hayvan 7.500 ton et olarak ithalat yapılacağı söylendi. Bunun bile et fiyatlarını düşürdüğünü yazdılar. Aklı başında bir kişi bu kadar etin Ankara'da bir günde tüketilen et miktarı kadar olduğunu. Türkiyede adil paylaşılsa kişi başına 25 gr. düşeceğini bilir. Kişi başı düşecek bir köfte ağırlığındaki etmidir fiyatları düşürecek olan.

Sonuçta ne mi olacak. Avrupadaki fazla et stoğu Türkiyeye pazarlanacak. Türkiye'de bu ithalatı yapanlar ceplerine parayı indirecek. Belki Türkiyedeki insanlar doğru düzgün denetimden geçmemiş fazladan bir kaç kilo ucuz et yiyecek. Yerli üretici ölecek. Avrupadaki stok eriyince ithalat fiyatları yükselecek. Tamam ithalatı bitirelim dediklerinde yerli üretici diye birşey kalmayacak. İşsizlik biraz daha artacak. Et eskisinden daha pahalı olacak. Sonra eti 25 TL. ye alabildiğimiz bu günleri arayacağız. Bunu önceden görebilmek için müneccim olmaya gerek yoktur...
Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Favorit 135 L

İleti WXW » 08 May 2010, 17:21

onurcelikors yazdı:Pancar ekmek yasak değildir. Üst üste aynı araziye ekilmesi sınırlandırılmıştır. Toprağın tek yönlü sömürülmesini önlemek için.

Bu ithalat konusu ne yazık ki çok acı. Örneğin bugün buğdayı bizim üretim maliyetimizin altında dünya piyasalarında satıyorlar. Tabiki üretimi bitirip ithal etmek yanlıştır. Japonya buğdayı bizden bile çok daha pahalıya ürettiği halde ithalat yapmayarak kendi üreticisini koruyor. Çünkü birgün kendi çiftçileri yok olurda tamamen yurtdışına bağımlı hale gelirlerse birgün satıcının istediği her fiyattan almak zorunda kalacağının bilincinde...

Şimdi avrupada birikmiş bir et stoğu var. Bu stoğu hemen satacak birisini arıyorlardı. AB'ye girmek için çabalayan ve üretimi durma noktasına gelmiş Türkiye onlar için güzel bir pazar olarak görüldü. Et onlarda bugün arz fazlası olduğu için ucuz ellerindekini bize iteleyecekler. Kendi ülkelerindeki fiyatlarda normale dönecek. Olan kime olacak Türkiyedeki Hayvansal Üretim yapanlara. Bugün 1kg. kırmızı etin üreticiye maliyeti. 14.5 TL. Araya ulaşım, soğutma vs. gibi masraflar girdikten sonra maliye 18 TL civarına çıkıyor. Bunun üzerine satıcı ve üreticinin karı eklenince 25 - 30 TL civarında satılıyor. Yarın öbür gün yapılacak et ithalatı hayvan üreticisi diye birşey bırakmayacak ne yazık ki. Çünkü üretim yapmanın o zaman bir anlamı kalmayacak. Bırakın kar etmeyi hayvanı elinde tuttuğu sürece zarar etmeye devam edecektir. Türkiye'de yem fiyatları oldukça yüksek. Şimdilerde 1 kg yemin fiyatı 1 kg süt fiyatına zaten yaklaştı yani 6 krş civarında. Et ithalatının hemen ardından süt kıtlığı yaşanmaya başlayacak. Onuda ithal mi etmeye kalkarlar bilmem ama yine üretici zarar görmeye devam edecek. Zaten aslında pahalı olan et değil sorun insanların cebindeki paranın alım gücünün düşüklüğü. Bu AB ükelerindeki et fiyatını kıyaslama konusunda ayrıca tüketilen etin neredeyse %60'ının domuz eti olduğunuda hesaba katmak gerekir.

İthalat kararında 16.000 ton canlı hayvan 7.500 ton et olarak ithalat yapılacağı söylendi. Bunun bile et fiyatlarını düşürdüğünü yazdılar. Aklı başında bir kişi bu kadar etin Ankara'da bir günde tüketilen et miktarı kadar olduğunu. Türkiyede adil paylaşılsa kişi başına 25 gr. düşeceğini bilir. Kişi başı düşecek bir köfte ağırlığındaki etmidir fiyatları düşürecek olan.

Sonuçta ne mi olacak. Avrupadaki fazla et stoğu Türkiyeye pazarlanacak. Türkiye'de bu ithalatı yapanlar ceplerine parayı indirecek. Belki Türkiyedeki insanlar doğru düzgün denetimden geçmemiş fazladan bir kaç kilo ucuz et yiyecek. Yerli üretici ölecek. Avrupadaki stok eriyince ithalat fiyatları yükselecek. Tamam ithalatı bitirelim dediklerinde yerli üretici diye birşey kalmayacak. İşsizlik biraz daha artacak. Et eskisinden daha pahalı olacak. Sonra eti 25 TL. ye alabildiğimiz bu günleri arayacağız. Bunu önceden görebilmek için müneccim olmaya gerek yoktur...

ağzınıza sağlık...

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti iceman70 » 08 May 2010, 17:29

Haklısınız asansörün dandik sigortasının bile üzerinde ispanya yazıyor.Türk malı yok mu dedim yok dediler şaka gibi :)
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti balarest » 08 May 2010, 19:21

arkadaslar bız hep bu sebeten gerı kaldık ar ge yı es gectıgımız ıcın turkıye 100 gemı tahıl ıhrac edıyor karsılıgında bır savas ucagı yada naklıye ucagı alıyor globallesen dunya artık mantık uzerıne hem en canlı ornek et oldu ıthal lafı nasıl etkılı oldu
balarest
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Kayseri

İleti WXW » 08 May 2010, 21:14

ne zaman türkiye yi türkler (ülkesini seven,onun için canını vermeye hazır, laz ,çerkez , abhaza, kürt kökenlisi hepsini dahil ediyorum)yönetir, o zaman bu dediğimiz olur, ve bu millet dünyayı bile yönetir, osmanlı da olduğu gibi!!

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti yonetici » 08 May 2010, 23:37

Tarımsal üretimde düşüş olabilir ama bu durumu sanayi üretim endeksi ile kıyaslamadan konuşan boş konuşur. En basiti benim kendi memleketimin çiftçisi buğdayı pancarı falan bıraktı kümeste harıl harıl beyaz et firmalarına piliç yetiştiriyor. Kümesin yanınada benim altımdakinden daha lüks bir arabayı çekebiliyor. O köşe yazarı kafasını yormasın buğdaydan, mercimekten daha önemli işler bulmuş bizim çiftçi.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti önder38 » 08 May 2010, 23:51

WXW yazdı:ne zaman türkiye yi türkler (ülkesini seven,onun için canını vermeye hazır, laz ,çerkez , abhaza, kürt kökenlisi hepsini dahil ediyorum)yönetir, o zaman bu dediğimiz olur, ve bu millet dünyayı bile yönetir, osmanlı da olduğu gibi!!

tebrik ederim, esas sorunu siz dile getirmişsiniz.. belki çoğu insanın bilmek veya inanmak istemediği acı gerçek; bizi, bizden olmayanların yönetmesidir...
Damarında 1 gram Türk kanı dolaşan bir insanın telaffuz bile edemeyeceği şeyleri yıllardır kansızlar bize yaşattılar, yaşatıyorlar...!

(Türklük; Anadolu topraklarında aynı kültür, din, örf, adet ve dostluk bağıyla birlikte yaşayan millet olgusunun genel adıdır.)
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti delidolu » 09 May 2010, 10:13

? yazdı:Tarımsal üretimde düşüş olabilir ama bu durumu sanayi üretim endeksi ile kıyaslamadan konuşan boş konuşur. En basiti benim kendi memleketimin çiftçisi buğdayı pancarı falan bıraktı kümeste harıl harıl beyaz et firmalarına piliç yetiştiriyor. Kümesin yanınada benim altımdakinden daha lüks bir arabayı çekebiliyor. O köşe yazarı kafasını yormasın buğdaydan, mercimekten daha önemli işler bulmuş bizim çiftçi.

Evet haklısın, hepsi de bağkur emeklisi olmuş, aylık 300-400 TL maaş ile geçiniyorlar ve buna da hayat diyorlar.

Ben tütünden kazandığımız para(cık)lar ile okudum. Zar zor (ki tütün üretimi en zor üretimlerdendir) ürettiğimiz tütünün tekel depolarında devletin izni/bilgisi dahilinde yakıldığına bizzat şahit oldum.

30 yıl önceki hayat bilgisi kitabında bize "Türkiye kendi kendine tarımsal yönden yetebilen dünyadaki ülkeler arasında 7. sıradadır." bilgisi öğretildi. İnanmayan gitsin o döneme ait hayat bilgisi kitabı bulursa baksın okusun. Şimdi ne durumdayız? sorusunun cevabı sanırım herkesçe malum!

Çiftçi üretim yapmak istiyor, kota konuluyor, kota fazlası üretim yapmak yassak!!!
Hayvan yetiştirmek istiyor, yemi sapı samanı ateş pahası...
Taralayı süremek istiyor, mazot cepteki tüm parayı yutuyor.

Hala daha çiftçi şöyle iyi böyle iyi ya da daha iyi imkanlar bulmuş diyenler tüm samimiyetimle belirtmek isterim ki ya rüyadalar, ya da hayal dünyasında yaşıyorlar...

Sahip olduğumuz tarlalar şu an üretimsizlikten boş bi şekilde yatıyor, isteyen gidip görebilir....

Herşeye inat üretim yapacağım diyorsun, herşey yolunda gitse bile piyasaya söylenti yayıyorlar şu ürün fazlalığı var, bu ürün üretim fazlası vs vs diye ama ihraç etmiyorlar, o zaman üretilen mal para etmiyor... Siz hiç ürettiğiniz 10-15 dönüm karpuzunuzu hiç satmadan içine hayvan sokupta, ayaklarınızla karpuzları parçalayıp hayvanlara yedirmek ve eve tarlaya her gelene bedavaya istediğiniz kadar götürün demişliğiniz ve tüm emeğinizi kendi ayaklarınızla çiğnemek zorunda kaldınız mı? Bunu yaşayan bilir, gören bilmez...

O yüzden çiftçinin altında şu bu araba var vs diye zengin rahat olduklarını zannetmeyin.
Eskiden 2 eşeğimiz vardı ama üretip para kazanıyorduk, şimdi (babam/abim/ben) 2 traktör ve 2 taksimiz var ama yerinde yatıyor. Dışarıdan bakıldığında zenginlik gibi görünse de küçücük bir iş için artıkbaşkasının malı istenmiyor, elinde tutmak zorunda kalıyorsun, eskiden eşek bile iş görülsün diye konu/komşuya verilirdi, şimdi insanlarımız günahlarını bile vermiyor.

Hepimiz ermeni olduk, hepimiz o, şu, bu olduk; ama hiçbirimiz rençber olamadık. Köylüm milletin efendisi olamadı!
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti hdoner » 09 May 2010, 10:37

Elime geçen yaklaşık 20-22 sene öncesi sosyal bilgiler kitabı geçti.ülkemizin kendi kendine yeten ülkelerin başında geldiği yazıyordu.Ülkemizin tahıl deposu olduğu neredeyse tüm tahılların ülkemizde üretilebildiği vs. hepimize öğretilen bilgilerdi.Hatta kitaplardaki resimleri,yazıları,öğretmenlerin anlattıklarını hatırlarsınız..

Alın teri,helal para,emek,çalışmak bunlar demode olan kelime nazariyetine dönüştü.Söylenecek şeyler çok ama suçluyu önce kendimizde aramalıyız....

Bahaneler sadece olayın çözümsülüğünü ve menunniyetsizliğini artırmaktan başka neye yarar ki.Ki bahaneler suçlu olmanında bi belirtisidir aslında...

Her fert kendini devletin bir yapı taşı olarak görüp hareket etmedikten sonra hiç bi sosyal kurumda düzelme ve başarı asla olmayacaktır!

Unutmamalıyız ki 2 tür insan vardır. Biri Çalışan insan diğeri Çalan insan dır.İstediği kadar dış etmenler olsun siz çalışmadıktan sonra zaten amaçlarına ulaşacaklardır.Zaten kolay para kazanma felsefesi kemikleşmişken bunlar tabii sonuç olarak görüyorum..
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Favocu » 09 May 2010, 18:41

Bence asıl sorun eğitim sisteminde. Bu eğitim sistemi insanlara emek harcayıp birşey ortaya koymayı değil, emek harcamadan para kazanmayı aşıladı yıllarca. Gençlere hala 12 yıllık eğitim boyunca aynı işe yaramaz hayatın gerçeklerinden uzak bilgileri yüklüyorlar. Gençler tarımı yani bitkisel ve hayvansal üretimi geri kalmış cahil köylü insanların uğraşı zannediyorlar. Ziraat fakülteleri dışında tarıma bakış açısının üniversite mezunu kişiler tarafından bu şekilde algılandığını gördüm. Gençliğin şimdiki en büyük hedefi herhangi bir üniversite bitirip, devlete kapağı atıp, yan gelip yatmak. Kırsal alanda büyümüş gençlerde ileride artık atalarının sanatlarını icra etmek istemiyorlar. Çünkü çocukluklarında babalarının iki lokma ekmek için didinirken birilerinin oturduğu yerden birilerinin adamı olarak parayı cebe indirdiğini görmüşler.

Bir zamanlar halkın %60 - 70 i kırsal alanda yaşıyorken bugün nüfusun ortalama %25-30 u kırsal alanda yaşıyor. Kırsal alanda yaşayan insanların bir çoğu zaten artık birilerini doyurmak için çalışmayı bırakmışlar. Üretimi kendilerine yetecek kadar yapıyorlar. Bir zamanlar tıp fakülteleriyle yarışan ziraat fakülteleri bölümleri artık össde açıkta kalmamak için son tercihlerine yazdıkları yerler olmuşlar. Köy enstitüleri gibi gençliğe gerçek emeği, hatta kendi okulunu yapmayı öğretecek kuruluşlar yok. Hala kırsal alandaki üreticilerin büyük çoğunluğu binlerce yıl önceki tekniklerle üretim yapmaya çalışıyor.

Tüm bu sorunların çözüm yolları en başta eğitim sistemindeki çarpıklıktan başlıyor. Eğitim sisteminden sonra en büyük sorun pop yaşam tarzını özendiren basın, yayın kuruluşlarında. İnsanların beyinlerini işe yaramaz boş bilgiler ile dolduruyorlar, hayal alemine sürüklüyorlar, emek harcamadan kazandıkları(bence gerçek üreticiden çaldıkları) parayla zenginlik içinde yaşayan insanlara özendiriyorlar. Sorunun çözümünde en büyük paylardan biriside yorum yapmayacağım siyasilerde. Üreticiye desteklemeler, toprak reformu, arazi paylaşımı, vs. gibi. düzenlemeler gerçekleştirilmeli. Üreticinin en büyük sorunlarından biriside tüketiciye ulaşana kadar aracıların kazandığı para. Devlet bence üreticiden ürünü alıp tüketiciye ulaştırarak üreticinin emeğnin gerçek karşılığını alabilmesini sağlamalı. Aslında daha söyleyecek çok şey var ama neyse...

Uzun lafın kısası: Bir zamanlar tarım ülkesiydik, sonra tarımı bırakıp sanayi ülkesi olmaya kalktık bir tane kendi tasarımımız yüzde yüz yerli seri üretim bir otomobil yapmayı bile becremedik kısacası sanayi işinide elimize yüzümüze bulaştırdık, şimdi sanayiyide bıraktık artık bir zamanlar düşmanları döktüğümüz deniz kenarındaki arazileri eski düşmanlarımıza otel yapsınlar diye satarak turizm ülkesi olacakmışız... Allah sonumuzu hayır etsin...
Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Favorit 135 L

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir