Benzinli Motorlarda Etil ve Metil Alkol kullanımı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Benzinli Motorlarda Etil ve Metil Alkol kullanımı

İleti onurhan2006 » 14 May 2010, 06:50

Öncelikle hepinize günaydın sevgili arkadaşlarım;

Malumunuz Otomotiv Öğretmenliğini bitiriyorum ve her üniversite bitiren arkadaşlar gibi bende bitirme tezimi yazma derdine düştüm.Bunun için kendime özgü bir konu belirlemek istedim.İlk aklımdan geçen konular ise hibrit araçlar, alternatif yakıtlar ve püskürtme sistemleri oldu. Daha sonra yaptığım elemeler ve birkaç tavsiyeden sonra BENZİNLİ MOTORLARDA ETANOLÜN ALTERNATİF yakıt olarak kullanılmasını kendime konu olarak seçtim.

Üniversite bitiren arkadaşlar bilirler ki bitirme tezinin yazımı çok sıkıntılı bir süreçtir.Bazen geceleri uyuyamaz, rüyanızda tezinizi görür, bir anda yaptığınız imla hataları aklınıza geliverir vs... :)

Doğal olarak bu süreçten ben ve arkadaşlarım da geçti.

Tezim esnasında etanol (etil alkol) ve metanol (metil alkol) ile benzinli motorlarda üç farklı oranda %5 Etil alkol %95 benzin, %10 etil alkol %90 benzin ve %15 etil alkol %85 benzin testler yaptık.Çıkan sonuçlar ise gerçekten harika.Özellikle %10 etil alkol %90 benzin karışımıyla yaptığımız test beni çok şaşırttı..Aranızda bu konuyla alakalı olarak herhangi bir fikre sahip olmayan arkadaşlar için zannederim şunu söylemek yeterli "MOTORUNUZUN PERFORMANSI ARTIYOR VE HİÇBİR ZARARI YOK).

Etanol ve metanolü hatta bütanolü (bütanol piyasada kolay bulunmaz ve pahalıdır, etanol ve metanol ise çok ucuzdur fiyat bölgelere göre değişir ama tahmni olarak 1-1.5 tl/lt arasındadır) %10 oranında benzine karıştırdığınızda aracınızın performansı artar, yakıt sistemi temizlenir, egzoz gazları sonucu kurum bağlayan şu meşhur oksijen sensörleriniz vs... ömrü artar.Bütün bunlar tamamen size bağlı.Arabanıza 50 litre benzin aldıysanız aşama aşama ilk 50 litrede 2 litre, sonraki 50 litrede 3 litre bir sonraki 50 litrede 4 litre ve en sonunda 5 litre etanolü ya da metanolü içiniz rahat olabilecek bir şekilde koyabilir ve araçlarınızı gönül rahatlıyla kullanabilirsiniz (ama bana sorarsanız etanol yerine metanol kullanın çünkü metanolün oktan sayısı etanolden yüksektir)

Sevgili arkadaşlar;

Dizel motorların çalışması ve dizel yakıtın tutuşma sıcaklığı benzinli motorlara göre farklılık içerdiğinden dolayı alkolleri dizel motorlarınızda kullanmamanızı ya da kullanacaksanız sadece etanolü %5 oranında kullanmanızı tavsiye ederim.

Yukarda size vermiş olduğum oranlar içerisinden benzinli skodalarınıza en uygun olanı %10 luk karışımdır.Bu orandan fazlasını denemenizi ŞİDDETLE tavsiye ETMİYORUM çünkü arabalarımızın motorları bu orandan fazlasına özellikle %25 oranından fazlasına kesinlikle dayanıklı değildir.

Sizlere vermiş olduğum bu bilgiler kesinlikle sallamasyon olmayıp kendi emeğim ve çabamla yaptığım testler doğrultusunda bizzat öğrenilmiş ve kazanılmış tecrübelerdir ve bu konuda birçok bilim adamı uluslararası alanda makalaler yayınlamıştır ama nedense birileri kendisini bu güzel gelişmeleri insanlarımıza söylemek zorunda hissetmemiştir.Bende buradan kendime vazife çıkardım ve bilgilerimi sizinle paylaşmak istedim. Hepinize saygılar :)

Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti hdoner » 14 May 2010, 07:28

Paylaşım için sağolasın.Benzinli aracımı satmadan önce sölesen kesinlikle denerdim.Ayrıca alkolle çalışık 3000hp üreten araçlar var.Bu araçların sık bozulduğunu duymuştum?
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti BURAK MYSTERİO » 14 May 2010, 07:31

vay bee güzelmiş de nerde bulacaz bu etanolu metanolu ona göre alırdım pahalı bişi değilse

SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)
Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: BURAK YAMAN
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)

İleti onurhan2006 » 14 May 2010, 07:36

hdoner yazdı:Paylaşım için sağolasın.Benzinli aracımı satmadan önce sölesen kesinlikle denerdim.Ayrıca alkolle çalışık 3000hp üreten araçlar var.Bu araçların sık bozulduğunu duymuştum?

söylediğiniz durum doğrudur fakat 3000hp güç üreten bir motorun yapısı kesinlikle bizim araçlarımızda kullandığımız tarzda değildir daha komplike bir yapıdadır fakat arıza yapmalarının asıl sebebi bu değil çok yüksek oranda yaklaşık olarak %100 e yakın bir oranda alkolle çalışmalarıdır.
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti onurhan2006 » 14 May 2010, 07:39

BURAK MYSTERİO yazdı:vay bee güzelmiş de nerde bulacaz bu etanolu metanolu ona göre alırdım pahalı bişi değilse

pahalı birşey değil ve tıbbi malzeme satan heryerde bulabilirsiniz litresi yerine göre 1-1,5 tl arasında değişiyor
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti BURAK MYSTERİO » 14 May 2010, 07:41

peki biz ortalama 3-40 tl lik benzin alıyoruz nasıl karıştıracağız ona göre nasılayarlayacazz yani

SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)
Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: BURAK YAMAN
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)

İleti akan-kan » 14 May 2010, 07:42

vay be güzel paylaşım. peki nitrometan kullanan yüksek performanslı araçlar var onların çalışma şekli yada kullanma biçimi nasıl?
İskeletler Diyarında Bir Et Parçası
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hakan TOPALOĞLU
Nereden: Eskişehir
Arabanız: Tipo Sx 1997

İleti onurhan2006 » 14 May 2010, 07:48

BURAK MYSTERİO yazdı:peki biz ortalama 3-40 tl lik benzin alıyoruz nasıl karıştıracağız ona göre nasılayarlayacazz yani

burda baz fiyat değil yakıt miktarı;

50litre benzin alıyorsan ilk etapta 2 litre metanol
ikinci 50 litrende 3 litre metanol
üçüncü 50 litrende 4 litre metano
l ve son olarak dördüncü 50 litrende 5 litre metanol ekliyorsun.

Ama benzini az az alıyorsanız örnek vermek gerekirse 10 litre benzine direk olarak 1 litre metanol karıştırabilirsiniz bir sakıncası yok ama yüksek miktarlarda alıyorsanız bu işi biraz zamana yaymanız yani motorun tabiri caizse alkol rodajını gerçekleştirmesini beklemeniz doğru olur :)
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti onurhan2006 » 14 May 2010, 07:54

akan-kan yazdı:vay be güzel paylaşım. peki nitrometan kullanan yüksek performanslı araçlar var onların çalışma şekli yada kullanma biçimi nasıl?

bu konu biraz karışık hatta biraz değil baya bir karışık :)

şöyle söylemek gerekirse tamamen zincirleme bir olay bu, öncelikle motorun yapısı bu yakıta uygun olmalı (büyük hacimli, yüksek sıkıştırma oranlı ve kısa kurs mesafeli vs..) ve yakıt bu uygun yapıya oranla çok mükemmel ve ince bir ayarla kullanılan benzine karıştırılmalı aksi halde arabada aşırı derecede vuruntular meydana gelebilir yada motorunuz bir anda buz kesebilir yada sıcaktan yanabilir :)
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti C@GL@R » 14 May 2010, 08:00

ben bitirme yüzünden bir dönem okul uzattım allah kolaylık versin. biran önce başla calışmalara. boşlama.
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti diseqc » 14 May 2010, 08:06

aklıma yattı neticede 5lt benzin 5x3,75 = 18,75 alkol 5x1,5=7,5 11 lira gibi bir rakam burdan tasruf ediyoruz hemde motorun performansı artacağından arabanın yakıt sarfiyaıda azalacaktır bana cok cazip geliyor aslında da motoru kucağımıza almayalım sonunda :D tanıdık eczanede var bidonla bulurum herhalde ama cok ürkütücü geliyor ne yapalım acep
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti onurhan2006 » 14 May 2010, 08:11

diseqc yazdı:aklıma yattı neticede 5lt benzin 5x3,75 = 18,75 alkol 5x1,5=7,5 11 lira gibi bir rakam burdan tasruf ediyoruz hemde motorun performansı artacağından arabanın yakıt sarfiyaıda azalacaktır bana cok cazip geliyor aslında da motoru kucağımıza almayalım sonunda :D tanıdık eczanede var bidonla bulurum herhalde ama cok ürkütücü geliyor ne yapalım acep

Dediğim şekilde yaparsanız hiçbir sorun çıkmaz :) ama oranları ekonomi yönünden arttırmaya başladığınız an yanlış bir işe girdiğinizi hatırlamanızda fayda var :)
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti onurhan2006 » 14 May 2010, 08:12

caglarkrbyk yazdı:ben bitirme yüzünden bir dönem okul uzattım allah kolaylık versin. biran önce başla calışmalara. boşlama.

çok şükür dün bitti testler yazım vs hiçbir sorunum kalmadı :)
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti diseqc » 14 May 2010, 08:12

ha birde onur abim bu arada sen bu söylediklerini kendi arabanda uyguluyormusun uyguluyorsan kullanıcı olarakda yorumlarını alsak
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti C@GL@R » 14 May 2010, 08:16

onurhan2006 yazdı:
caglarkrbyk yazdı:ben bitirme yüzünden bir dönem okul uzattım allah kolaylık versin. biran önce başla calışmalara. boşlama.

bitmesi sorun değil hocanın beğenmesi fırsat bulduğunda göster hocaya bizimkiler kıldı 10 defa gittim 10 defa hata buldular.. :)

izzet hocam deneyelim fabia da hata çıkarsa sileriz vag-com dan :D
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti goksu » 14 May 2010, 08:16

Brezilya gibi bazı ulkelerde E85 adında yakıt satılıyor, %85 etanol ve %15 benzin karışımı. Ama orada satılan yeni araçların bir kısmı esnek yakıtlı araçlar, yani hem benzin, hem E85 uyumlu.
goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti onurhan2006 » 14 May 2010, 08:16

Testin sonuçlarını öğrendiğim an uygulamaya başladım :) motorun çalışmasına sesine hayran kalacaksanız özellikle ilk ivmelenmeler harika ama tekrar söylüyorum MAKSİMUM %10 ORANINDA METİL ALKOL KULLANARAK BU İŞİ SADECE BENZİNLİ ARABALARINIZDA GERÇEKLEŞTİRİN.%10 orandan fazlası özellikle %25 den sonrası çok büyük bir risk
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti onurhan2006 » 14 May 2010, 08:17

caglarkrbyk yazdı:
onurhan2006 yazdı:

bitmesi sorun değil hocanın beğenmesi fırsat bulduğunda göster hocaya bizimkiler kıldı 10 defa gittim 10 defa hata buldular.. :)

izzet hocam deneyelim fabia da hata bulursak sileriz vag-com dan :D

hataları bizde de buldular canım :D ama hallettik hepsini
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi