Benzinli Motorlarda Etil ve Metil Alkol kullanımı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Benzinli Motorlarda Etil ve Metil Alkol kullanımı

İleti quickcan » 14 May 2010, 14:34

teşekkürler.. süper bişey bu..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti iceman70 » 14 May 2010, 15:28

ben aynı araçların etanol ve benzinli modellerinin kapışmasını izledim.Etanol'ün oktanı çok fazla olduğu için benzinli resmen ağladı arkada :) Hatta indycar'dada kullanıyor etanol.Enerji bakımındanda daha zengin olduğu için daha küçük depo koymuşlar
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti onurhan2006 » 14 May 2010, 15:54

iceman70 yazdı:ben aynı araçların etanol ve benzinli modellerinin kapışmasını izledim.Etanol'ün oktanı çok fazla olduğu için benzinli resmen ağladı arkada :) Hatta indycar'dada kullanıyor etanol.Enerji bakımındanda daha zengin olduğu için daha küçük depo koymuşlar

az önce bir arkadaşımla bunun hakkında konuştuk ama ince bir nokta var gözden kaçırdığınız oradaki arabalar etanol veya metanolü nitrojenle beraber kullanıyorlar o yüzden çok yüksek güç elde ediliyor, normal benzinle etanol veya metanolün %10 orranında kullanılması maksimum %6-7 güç artışı sağlar ama bir gerçek varki aracın ilk ivmelenmesi artıyor :)
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti quickcan » 14 May 2010, 17:02

bence metanol kullanılmamalı videoların çoğunda ethanol olarak geçiyor ben daha metanollü bir video izlemedim.. benzinle birleşince bi sakatlık yaratmasın..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti gandac » 14 May 2010, 21:40

çok güzel bir tez ve paylaşım kardeşim. Tebrik ederim seni. Anladığım kadarıyla bu sıvıları belirttiğin oranlarda kullanırsak motoru temizlemeye de yardımcı olur. motor temizlenmesi demek uzun ömür demek, yağın temiz kalması demek, temiz yağ sayesinde az aşınma, normal motor sıcaklığı demek. İçerideki pislik, kurum, (ki buarada buji meme yapma riskide kalkması gerekir) yanmamış atık.
İçerideki temzlik ve yağın ömrü sayesinde, ateşlenen yakıtla piston gücünün 1den 1,5 katına çıkması gerek. Subabları bile rahatlatır bu söylediklerin. Yorumları bekliyorum ve takip ediyorum:)))9

İyi şöförün freni "Gazdır.".

Usta şöför de frene az basandır...

Kullanıcı avatarı
gandac
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Andaç GÖGÜŞ
Arabanız: Felicia 1.6 2000

İleti onurhan2006 » 14 May 2010, 21:58

gandac yazdı:çok güzel bir tez ve paylaşım kardeşim. Tebrik ederim seni. Anladığım kadarıyla bu sıvıları belirttiğin oranlarda kullanırsak motoru temizlemeye de yardımcı olur. motor temizlenmesi demek uzun ömür demek, yağın temiz kalması demek, temiz yağ sayesinde az aşınma, normal motor sıcaklığı demek. İçerideki pislik, kurum, (ki buarada buji meme yapma riskide kalkması gerekir) yanmamış atık.
İçerideki temzlik ve yağın ömrü sayesinde, ateşlenen yakıtla piston gücünün 1den 1,5 katına çıkması gerek. Subabları bile rahatlatır bu söylediklerin. Yorumları bekliyorum ve takip ediyorum:)))9

aslında piyasada bu söylediklerini gerçekleştireceğini anlatan bir sürü ürün var (enjektör temizleyicisi, karbüratör temizleyicisi bilmem ne temizleyicisi felan) ve bu ürünlerin çoğu alkol esaslı :)

bu işin testini yapmış bir arkadaşınız olarak söylüyorum her zaman olmasa bile birkaç depoda bir dediğim oranlarda karışımınızı yapın ve aracınızın sesini dinleyin o zaman bana hak vereceksiniz ama herşeyde olduğu gibi bununda fazlası zarar bu yüzden dolayı ben ve benim gibi arkadaşlar bunların testlerini yaparak sizler için en uygun noktayı yakaladık artık gerisi size kalmış :)

bu arada andaç, senin şu jant kapakları hala duruyorsa çok makbule geçer :D
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti gandac » 14 May 2010, 22:15

kardeş cepten arıyom hemen

İyi şöförün freni "Gazdır.".

Usta şöför de frene az basandır...

Kullanıcı avatarı
gandac
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Andaç GÖGÜŞ
Arabanız: Felicia 1.6 2000

İleti onurhan2006 » 14 May 2010, 22:28

gandac yazdı:kardeş cepten arıyom hemen

dostum yengenle konusuyordum valla kusura bakma ya :) bende çaldırdım ama açmadın yarın ararım seni artık
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti BURAK MYSTERİO » 16 May 2010, 19:56

abi benim dayım eczaneci onlarda etil alkol varmış alsam nasıl yapacam bi sölesen son olarak sana zahmet ortalama 30 veya 50 liralık benzin alıyoz ne kadar katalım yani bide ufak şişe varmış o ucuz ondan alacam şurup şişesinden birazdaha büyükmüş bilgi bekliyorum lütfen

SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)
Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: BURAK YAMAN
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)

İleti y.emre » 16 May 2010, 20:00

BURAK MYSTERİO yazdı:abi benim dayım eczaneci onlarda etil alkol varmış alsam nasıl yapacam bi sölesen son olarak sana zahmet ortalama 30 veya 50 liralık benzin alıyoz ne kadar katalım yani bide ufak şişe varmış o ucuz ondan alacam şurup şişesinden birazdaha büyükmüş bilgi bekliyorum lütfen
kardeşim eczanecide neymiş ?? eczacı denir ona ;)
Kullanıcı avatarı
y.emre
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yunus emre yıldız
Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001Felicia- 2007 Era -2010 Rio-2007K2500-2010H100

İleti BURAK MYSTERİO » 16 May 2010, 20:01

neyse işte yav anlayın :D

Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Musa » 16 May 2010, 20:17

Abi paylaşım için teşekkür ederim eline sağlık

yanlız ben bişi sormak istiyorum merak ettim de

Biz bu karışımı yaptığımız da aracın performansı artıyor peki bu performansa motor nasıl bir cevap veriyor.Yani ben biliyorum başıma geldi Bmw benzinli 3.20 araba sırf daha iyi gitsin diye yüksek oktanlı benzin kullandı araç sahibi ve 1 ay sonra araba çalışmadı motor kitlenmiş motoru açtığımız da pistonlar motor bloguna yapışmış ve blog erimiş silindir kapağında ise subaplar erimiş ve düşmüş büyük masraflar çıkmıştı.wv golf 4 de de aynı sorun başıma geldi.

Şimdi böyle birşeyle karşılaşma ihtimali varmıdır.Eğer yoksa lpg ye de bişiler yapsak ya :D
Kullanıcı avatarı
Musa
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Skoda felicia

İleti hdoner » 16 May 2010, 20:24

Bi arkadaş sölemişti epey oldu kendisi polyesterci idi.kartalına tiner atmış ,sonuç eksozdan elev ata ata gittim demişti.Aracın çekişi inanılmaz artmış.Hatta aynı arkadaş uçak yakıtı da kullanmıştı.Esenboğada pompacıymış amcası .Malumunuz üzere yüksek oktan yakıt.Sonuç aynı olmuş uzun süre kullanımda hararet yaptığını solemıstı.Aklıma şimdi geldi bence etanol ,metanol kullanımı motor iç ısısının artıracağından yazın sıcaklığıda eklenince hararetin 90 üzerine çıkması kuvvetle muhtemel duruyor..
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti diseqc » 03 Haz 2010, 11:48

ekonemik nedenlerle arabaya fazla benzin alamadığımızdan bu güne kadar deneyemedim ama maaşı alınca bu alkol işini bi denemeye kararlıyım ama aklıma takılan bir soru var bu alkolun her çeşidini arabaya döksek olurmu elime bir yerden alkol geçti üzerine kalemle %96 alkol yazıyor bunu döksem olur mu bu % 4 lük kısımda ne var sumu acaba ? cumaresi deneyecem bu alkoldan dahasınıda temin edebilirm işe yararsa sürekli kullanmayı düşünüyorum...
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti BURAK MYSTERİO » 03 Haz 2010, 11:52

bende denemek istiyorum ama bi terslik çıkar die korkuyorum yaa

Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti C@GL@R » 03 Haz 2010, 11:56

diseqc yazdı:ekonemik nedenlerle arabaya fazla benzin alamadığımızdan bu güne kadar deneyemedim ama maaşı alınca bu alkol işini bi denemeye kararlıyım ama aklıma takılan bir soru var bu alkolun her çeşidini arabaya döksek olurmu elime bir yerden alkol geçti üzerine kalemle %96 alkol yazıyor bunu döksem olur mu bu % 4 lük kısımda ne var sumu acaba ? cumaresi deneyecem bu alkoldan dahasınıda temin edebilirm işe yararsa sürekli kullanmayı düşünüyorum...

bence deneme hocam..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti suysal76 » 15 Haz 2010, 12:39

selamlar onur bey bu işlem lpg li olan arata olurmu yani benzinde kullanmak suretiyle
Kullanıcı avatarı
suysal76
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skinoske » 15 Haz 2010, 17:06

Geçen gün bizim şoför arkadaşta diyordu.Arabada tiner kullanıyorum bastın mı uçuyor diyordu.Ama öyle karışım falan değil direk tiner koyuyormuş.Sordum soruşturdum aracın sağlığı açısından iyi bir cevap alamadım tiner kullanımı konusunda.
skinoske
CLASSIC
CLASSIC

ÖncekiSonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir