Benzinli Motorlarda Etil ve Metil Alkol kullanımı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Benzinli Motorlarda Etil ve Metil Alkol kullanımı

İleti LiLPlayya » 15 Haz 2010, 22:05

skinoske yazdı:Geçen gün bizim şoför arkadaşta diyordu.Arabada tiner kullanıyorum bastın mı uçuyor diyordu.Ama öyle karışım falan değil direk tiner koyuyormuş.Sordum soruşturdum aracın sağlığı açısından iyi bir cevap alamadım tiner kullanımı konusunda.

Tiner yandığında baya baya is çıkarıyo. Bence çok fazla kurum yaptırır

LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti qw12 » 15 Haz 2010, 23:59

onurhan2006 yazdı:Öncelikle hepinize günaydın sevgili arkadaşlarım;

Malumunuz Otomotiv Öğretmenliğini bitiriyorum ve her üniversite bitiren arkadaşlar gibi bende bitirme tezimi yazma derdine düştüm.Bunun için kendime özgü bir konu belirlemek istedim.İlk aklımdan geçen konular ise hibrit araçlar, alternatif yakıtlar ve püskürtme sistemleri oldu. Daha sonra yaptığım elemeler ve birkaç tavsiyeden sonra BENZİNLİ MOTORLARDA ETANOLÜN ALTERNATİF yakıt olarak kullanılmasını kendime konu olarak seçtim.

Üniversite bitiren arkadaşlar bilirler ki bitirme tezinin yazımı çok sıkıntılı bir süreçtir.Bazen geceleri uyuyamaz, rüyanızda tezinizi görür, bir anda yaptığınız imla hataları aklınıza geliverir vs... :)

Doğal olarak bu süreçten ben ve arkadaşlarım da geçti.

Tezim esnasında etanol (etil alkol) ve metanol (metil alkol) ile benzinli motorlarda üç farklı oranda %5 Etil alkol %95 benzin, %10 etil alkol %90 benzin ve %15 etil alkol %85 benzin testler yaptık.Çıkan sonuçlar ise gerçekten harika.Özellikle %10 etil alkol %90 benzin karışımıyla yaptığımız test beni çok şaşırttı..Aranızda bu konuyla alakalı olarak herhangi bir fikre sahip olmayan arkadaşlar için zannederim şunu söylemek yeterli "MOTORUNUZUN PERFORMANSI ARTIYOR VE HİÇBİR ZARARI YOK).

Etanol ve metanolü hatta bütanolü (bütanol piyasada kolay bulunmaz ve pahalıdır, etanol ve metanol ise çok ucuzdur fiyat bölgelere göre değişir ama tahmni olarak 1-1.5 tl/lt arasındadır) %10 oranında benzine karıştırdığınızda aracınızın performansı artar, yakıt sistemi temizlenir, egzoz gazları sonucu kurum bağlayan şu meşhur oksijen sensörleriniz vs... ömrü artar.Bütün bunlar tamamen size bağlı.Arabanıza 50 litre benzin aldıysanız aşama aşama ilk 50 litrede 2 litre, sonraki 50 litrede 3 litre bir sonraki 50 litrede 4 litre ve en sonunda 5 litre etanolü ya da metanolü içiniz rahat olabilecek bir şekilde koyabilir ve araçlarınızı gönül rahatlıyla kullanabilirsiniz (ama bana sorarsanız etanol yerine metanol kullanın çünkü metanolün oktan sayısı etanolden yüksektir)

Sevgili arkadaşlar;

Dizel motorların çalışması ve dizel yakıtın tutuşma sıcaklığı benzinli motorlara göre farklılık içerdiğinden dolayı alkolleri dizel motorlarınızda kullanmamanızı ya da kullanacaksanız sadece etanolü %5 oranında kullanmanızı tavsiye ederim.

Yukarda size vermiş olduğum oranlar içerisinden benzinli skodalarınıza en uygun olanı %10 luk karışımdır.Bu orandan fazlasını denemenizi ŞİDDETLE tavsiye ETMİYORUM çünkü arabalarımızın motorları bu orandan fazlasına özellikle %25 oranından fazlasına kesinlikle dayanıklı değildir.

Sizlere vermiş olduğum bu bilgiler kesinlikle sallamasyon olmayıp kendi emeğim ve çabamla yaptığım testler doğrultusunda bizzat öğrenilmiş ve kazanılmış tecrübelerdir ve bu konuda birçok bilim adamı uluslararası alanda makalaler yayınlamıştır ama nedense birileri kendisini bu güzel gelişmeleri insanlarımıza söylemek zorunda hissetmemiştir.Bende buradan kendime vazife çıkardım ve bilgilerimi sizinle paylaşmak istedim. Hepinize saygılar :)

çok güzel paylaşım teşekkürler. 2.dünya savaşında uçak motorlarına ani güç vermesi için de benzinle beraber metanol kullanılıyordu.
qw12
CLASSIC
CLASSIC

İleti LiLPlayya » 17 Haz 2010, 10:22

Bu karışımı deneyen varmı acaba? Deneyenler izlenimlerini paylaşırsa çok sevinirim
LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

Önceki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir