Uzun Yolda Hız vs Radar

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Uzun Yolda Hız vs Radar

İleti Henien » 04 Haz 2010, 10:06

Bu hafta 4 günde uzun yolda 1500 km civarı yol yaptım. Uzun zamandır uzun yola çıkmıyordum. Hemen her yer duble yol olmuş, asfalt kalitesi çoğu yerde düşük ama neticede güvenli yol almak ve hız yapmak mümkün.

Mümkün derken tamamen teknik olarak. Her yerde radar var. Özellikle şehir girişlerine fotoğraf makineli sabit radarları koymuşlar, hız sınırı da 70 km/s. İster istemez biraz hızlı geçiliyor. Bir iki bu kez bu şekilde radarın altından hızlı geçtikten sonra korkudan otobanda da bile hız sınırını geçmedim. 120km/s sabit devam ettim. (Umutsuzca radarların çalışmadığını veya km sayacımın fazla gösterdiğini ummaktayım.)

Herkese kazasız belasız ama illaki cezasız yolculuklar !

KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Nereden: Ankara
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti octaviaman » 04 Haz 2010, 13:19

Yollarımız ,yapı ve teknik olarak,genelde sürat yapmaya müsait değil.Radar uygulamalarının ve ceza korkusunun,can kaybına neden olabilecek kazaları önleme etkisi tartışılmaz.

Sürat yapmaya müsait az sayıda ki yolda ise,insanların hatalı şerit ve yol kullanmalarından ötürü ,sürat yapmayı sakıncalı buluyorum.Yol güzel diye kaptırayım diyorsunuz,sağda 70-80 km le giden hanzo ,aynaya bakmadan önünüze aniden çıkabiliyor.Düşüncesi bile çok kötü.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti jamesdean » 04 Haz 2010, 14:20

Evet ,
Bursa'da da MOBESE kameraları yerleştirdiler. Bunu bilen yerli plakalar ihtiyatlı devam ederken yabancı plakaların vay haline. Dün akşam yanımdan bir 06 plaka geçti ki sormayın gitsin, üstüne U dönüşü yapılmayacak yerden dönüş yaptı. Ne bir sinyal var ne birşey. Bence o evine varmadan tebligatı yapmışlardır : )

Çok nadir hız yapan ve kurallara katiyen uyan bir birey olarak çok sevindim,
En azından Şahinler Murat124 ler şehir içinde 120-130 yapamayacak. Yapsa da arabayı satsa yediği cezaları çıkaramayacak.

Devlet görevini ifa ediyor artık, şaşılacak şey. Trafik kazalarında verdiğimiz canları, teröre vermedik. Yaptırımlar da gözden geçirilirse tam süper olacak...
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti delidolu » 04 Haz 2010, 14:23

Malum yaz geldi ve tatil için uzun yolculuklar başlıyor; peki yoldaki hareketli+sabit radarları önceden tespit etmek için ne yapmak gerekir? 10 saatlik uzun yol 90 km hızla bitmiyor da :)
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti Henien » 04 Haz 2010, 15:14

Bir arkadaşım ABD'den bir cihaz getirmiş. Ön göğsün üstünde sabit. Radarı radar aracı görmeden gördüğünü ve işe yaradığını söylüyor. (Normal bir çevirmede polis aleti görmüş ama şüphelenmemiş olacak ki sormamış bile)

Bu cihaz ABD'de yasal. Ancak bildiğim kadarıyla bizde değil. Maliyeti nedir, gerçekten işe yarar mı, yakalanırsa cezası nedir, bizzat yaşayan arkadaşlar bilgi verirse daha doğru olur.
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti octaviaman » 04 Haz 2010, 16:08

51/5-b .NOLU TRAFİK SUÇUNUN KONUSU

Hız sınırlarını tesbite yarayan cihazların yerini belirleyen veya sürücüyü ikaz eden cihazları araçlarda bulundurmak.

Cezası 1.101-1.657 TL adli para cezası, 4-6 ay hapis cezası
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Henien » 04 Haz 2010, 16:22

octaviaman yazdı:51/5-b .NOLU TRAFİK SUÇUNUN KONUSU

Hız sınırlarını tesbite yarayan cihazların yerini belirleyen veya sürücüyü ikaz eden cihazları araçlarda bulundurmak.

Cezası 1.101-1.657 TL adli para cezası, 4-6 ay hapis cezası

Bunun üzerine söylenecek laf yoktur herhalde :oops: Diğer türlü cezamızı öder geçeriz, 4-6 ay hapis yok hiç olmazsa :D
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti SkodA FeLiciA » 04 Haz 2010, 20:56

Şunu unutmayın arkadaşlar eğer bir yolda radar var ise debriaja basın çünkü radarla hıza göre değil motor sesine göre oluyor..!!!
SkodA FeLiciA
CLASSIC
CLASSIC

İleti BURAK MYSTERİO » 04 Haz 2010, 21:04

SkodA FeLiciA yazdı:Şunu unutmayın arkadaşlar eğer bir yolda radar var ise debriaja basın çünkü radarla hıza göre değil motor sesine göre oluyor..!!!

vay anasını ilk defa duydum haa

SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)
Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: BURAK YAMAN
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)

İleti efrasiyap » 05 Haz 2010, 00:14

SkodA FeLiciA yazdı:Şunu unutmayın arkadaşlar eğer bir yolda radar var ise debriaja basın çünkü radarla hıza göre değil motor sesine göre oluyor..!!!

bunu kesinlikle unutun.ok böyle bi şey hıza göre tabiki. radarlar sinyalle falan çalışmaz. hiç radara yakalanmadığın belli. bi gün gelir takılırsın ' memur bey valla hız sınırını geçmedim, yada memur bey valla sollama yaparken basmıştım ' dersen gel kardeşim sana göstereyim diyip kaydı gösterdiklerinde ve arkasından bu kayır şu anda emniyete gitti bile istesek bile silemeyiz (ki bu ne kadar doğru bilmiyorum)ceza yazmak zorundayız dediklerinde anlarsın motorun sesini
efrasiyap
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ömer altaş
Nereden: Antalya
Arabanız: 2008 octavia elegance mpi

İleti tivoli » 05 Haz 2010, 00:53

yanlışın var sakın egzost sesine göre olmasın
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti akan-kan » 05 Haz 2010, 07:11

hadi canım hiç sanmam yani motor sesinden ölçeceğini. :shock:
İskeletler Diyarında Bir Et Parçası
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hakan TOPALOĞLU
Nereden: Eskişehir
Arabanız: Tipo Sx 1997

İleti felicia042 » 05 Haz 2010, 07:20

radarlar sinyallerle uzaklık ölçerek hız tespiti yaparlar diyelimki ilk ölçümde 350 metre uzakdasınız, ikinci ölçümde 250 metre aradaki 100 metreyi. iki ölçüm arasındaki zamana oranladığınızda hızınız ortaya çıkar. tabiiki bu cihazlar hassas ve hızlı olarak ölçüm yapıyor ve anında hızı hesaplayarak ekrana veriyordur.
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Nereden: Konya
Arabanız: VW POLO 1.0

İleti hakanerdogan » 05 Haz 2010, 10:26

Saçmalamayın, hızınızı birim zamanda değiştirdiğiniz mesafeden hesaplar yukarda dendiği gibi.

Ne efsane forum yahu burası çocuk bahçesi muhabbetleri dönüyor :D

Mobeselere gelince her zaman için ceza amaçlı radarlar değillerdir daha ziyade istihbarat amaçlıdır, defalarca kez Eskişehir yolundakinin altından 180 ile falan geçmişimdir sene oldu belki tebligat falan yok, sorguluyorum yine bir şey yok. Ara sıra bi dalga bulurlar onlara yazarlar, her geçene yazılmaz.

Amaç daha ziyade şehir giriş çıkışlarını kontrol etmek.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti octaviaman » 05 Haz 2010, 13:14

tivoli yazdı:
:D
yanlışın var sakın egzost sesine göre olmasın

:D:D:D

Desenize hız ölçümü yapılan bölgede ,durmakta olan aracınızı biraz anırtarak kalkış yaparsanız ikinci vites dee radara yakalandınız,ya da egzoz patlak veya tuning tip felansa ayvayı yediniz o zaman.:?
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti jamesdean » 05 Haz 2010, 13:37

hakanerdogan yazdı:Saçmalamayın, hızınızı birim zamanda değiştirdiğiniz mesafeden hesaplar yukarda dendiği gibi.

Ne efsane forum yahu burası çocuk bahçesi muhabbetleri dönüyor :D

Mobeselere gelince her zaman için ceza amaçlı radarlar değillerdir daha ziyade istihbarat amaçlıdır, defalarca kez Eskişehir yolundakinin altından 180 ile falan geçmişimdir sene oldu belki tebligat falan yok, sorguluyorum yine bir şey yok. Ara sıra bi dalga bulurlar onlara yazarlar, her geçene yazılmaz.

Amaç daha ziyade şehir giriş çıkışlarını kontrol etmek.

Hakan sen yine de temkinli ol bence.

Boğaziçi köprüsünden Anadolu yakasına geçişte OGS/KGS olmadığı için Nakit Gişesi aradım,bulamadım. Mecburen açık paravandan geçtim, cihaz ötmeye başladı. 3 gün sonra 40 TL ceza. Sürekli O köprüden geçen bir arkadaşımla görüştüm, bende aynı köprüden 5-6 defa kaçak geçmek zorunda kaldım, hiç ceza gelmedi, dedi. ????

Bir de şöyle bir fikir atayım ortaya. Bursa'yı örnek göstermek istiyorum. Burda yaşayanlar iyi bilir. Şehir merkezinde her yere sarı çizgi çektiler, başına belediye görevlisi koydular. 1 saat park ücreti 5 TL ! Evimin ve işyerimin önüne aracımı park edemiyorum, o hale geldi burası.

Demek istediğim, mantalite maddeselleşince tebligat yollamak hiçte zor olmayacaktır.
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti AhmetH » 05 Haz 2010, 15:37

Sabit radar yok benim bildiğim..

onlar kamera ve onlara haraket çekerek kaç defa geçtim altından :lol:

ekstraordiner bir Türk vatandaşı olarak radarlarada korna çalarak selam veriyorum hayırlı işler babında ...

bir gün başıma birşey gelecek ya hayırlısı
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti ayhani » 05 Haz 2010, 23:36

Şimdi yol göstermek gibi olmasın ama. Bizim arkadai hepsiburadadan Piranhamı navitecmi ne bir GPS aldı. Onda radarı tespit etme seçeneği var. Seçeneği aktif ederken " bu durum bazı ülke kanunlarında suç teşkil edebilir" yaxıyor. Ama polis görse GPS'e ne diyecek açıp menülerinimi karıştıracak. Yalnız işe yarııyormu bilmiyorum test etmedim.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir