ANKARA SİGORTA KASKO SİGORTASI ANLAYIŞI

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ANKARA SİGORTA KASKO SİGORTASI ANLAYIŞI

İleti jamesdean » 16 Haz 2010, 14:53

Cupra yazdı:o şirket iflas etmez çünkü emniyet genel müdürşüğü polis bakım sandığı'nın. kapitalist sermayeye hizmet etmesi gibi bir şey olduğunu düşünmüyorum.

ankara sigortanın çok iyi bir sigorta şirketi olmadığı konusunda size katılıyorum.

ama kızgın olmak bir şeyi değiştirmiyor. sonuçta siz poliçeyi imzalarken bunu sigorta şirketi tarafndan tek taraflı fesh edileceğini biliyorsunuz.

kabul edin ankara sigorta ucuz teklif vermiş olduğu için veya tanıdığınız olduğu için o şirket ile çalıştınız.

kısacası yapacak bir şey yok yeni bir sigorta şirketi ile çalışacaksınız.

''ANKARA SİGORTA 16.05.1936 tarihinde 500 TL sermaye ile kurulmuştur.20 Nisan 2000 tarihinde büyük hissesi Polis Bakım ve Yardım Sandığı tarafından Özelleştirme İdaresi'nden satın alınmış ve son olarak 25.09.2009 tarihinde sermaye 170 Milyon TL'ye çıkarmıştır.

Şirket sermayesinin her biri nama yazılı ve 0,50,- TL itibari değere sahip,102.000.000 adedi A Grubu, 216.324.660 adedi B Grubu,21.675.340 adedi C Grubu olmak üzere toplam 340.000.000 adet hisseye ayrılmıştır.
A ve B grubu hisse senetleri Polis Bakım ve Yardım Sandığı?na aittir.
''

CUPRA,

Basit anlamıyla dediğin gibi aynen katılıyorum. Maksadım insanları uyarmak, buna ihtiyacımız var. Çevrenden kaç kişiye ANKARA SİGORTA ile ilgili şikayetimi dile getirirsen kamuoyu için o kadarı kârdır.

ANKARA SİGORTA böyle bir prosedür uygulayan şirkettir. Eğer diğer şirketlerle ilgili husumeti, ihtilafı olan arkadaşlarımız varsa buyursun onlar da yazsın. Kaale alırız her şikayeti.

İlgin ve yorumların için teşekkür ediyorum.

Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti hetepe » 17 Haz 2010, 19:31

Şu bir gerçek ki şu an ilk defa kasko yaptıracak bir kişinin poliçesine ödeyeceği prim tutarı aracının markası, modeli ve ederine göre minimum 1000 tl dir, kaza yapmadığınız her yıl için kademe kademe inerek bu rakam 300 lere kadar düşer, ama zırt pırt, yok ön cam çizik, değiştireyim,(500-800 tl) yok mini hasar(150-200 tl) , yok araba çizildi (200-500 tl), yok eski stop çatlak (100-200 tl) gibi nedenlerle yıllık poliçe bedelini geri almaya kalktığınızda bu sigorta şirketi için kaçınılmaz zarar olacaktır, bu gibi davranışlarda bulunmayana da bu yük poliçe bedelleriyle paylaştırılacaktır.
12 yıllık kaskolu müşteri olarak ödediğim poliçe tutarı toplamda her yıla 500 diye kafadan atsam 6000 tl yapar, 12 yılda 2 adet kaza yaparak 1500+8500 tl hasar ödettim kaskoya....Şimdi soruyorum, hiç bir art niyet beslemeden yaptığım kazalardan aldığım paraya bakarsak kasko ne kadar kâr etmiş olabilir sizce?
Sonuçta para kazanma amacıyla kurulan bu sistemi bir nimet olarak kabul etmeli ve ona göre düşünmeliyiz.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti jamesdean » 18 Haz 2010, 09:56

Engin HETEPE kardeşim,

Madem soru sordun cevap vereyim diyecem ama soruyu eksik sormuşsun. 1500 TL ve 8500 TL'lik hasarları ne zaman yaptığını söylememişsin. Finansal literatürde ''paranın zaman değeri '' söz konusudur. Senden ne kadar kar/zarar ettiğini söylemek çok zor o nedenle.

Sigorta şirketleri, küçük tasarrufların birikerek büyük fonlar haline geldiği kuruluşlardır. Bu fonlar genellikle SERMAYE PİYASALARINDA gelir getirmek amacıyla kullanılır ! En önemli yatırım aracı Devlet Tahvilleri ve Hazine bonolarıdır. Vadeli mevduat, iştirak vs.

2000 yılında cum. altını 38 TL
2010 yılında cum. altını 420 TL

Sadece Emtia piyasasında Cumhuriyet altınında 10 yılda % 1100'lük bir büyüme sözkonusu. Bir vatandaş bile 2000 yılında cumhuriyet altınına yatırım yapmış olsaydı yüzde 1100 kazanacaktı.( yapmadıysa fırsat maliyeti'dir ) Vatandaştan söz ediyorum, ki sigorta şirketlerinin fonlarını bahsettiğin 10 yılda nasıl kullandığını düşünemiyorum bile !

2010 yılına gelindiğinde Sigorta Şirketlerinin bir çoğunun fonlarını yükselttiğini, dönem sonunda bir yıl öncesine kadar kârlarını arttırdığına tanık olursun. Neden yabancı sermayenin tekelinde olduğunu düşündün mü sigorta sektörünün ?

O zaman sigorta şirketleri Poliçeleri İptal etmeyecek anlamında söylemiyorum. Elbette art niyet, yalan beyan, sahtekarlık durumlarında iptal etmesi yasal açıdan da gereklidir. Aracın perte ayrıldığında zaten poliçe diye birşey kalmıyor. Şirket sadece senden büyük zarar ediyor. Ama 100 araçtan kaçının perte çıktığını, kaç aracın depremde hasar gördüğünü, kaç aracın yanarak kül olduğunu, kaç aracın sele, kaçının teröre kurban gittiğini hesaplıyor.Büyük sayılar Kanunu...

Benim durumum sigortacılık sektöründe istisna olduğu için ''bu sigorta şirketi'' böyle yapıyor diyorum. Bir sigorta şirketi 14 hasar dosyası ( dosya başına 300 tl ) olan bir müşterisinin poliçesini iptal etmezken ; bi diğer şirket 2 hasar dosyası ( dosya başına 300 tl ) olan müşterisinin poliçesini iptal ediyorsa sorgulanması gereken belirttiğim nedenlerden dolayı Sigortacılık Sektörü değil, Sigorta Şirketidir.

''Sonuçta para kazanma amacıyla kurulan bu sistemi bir nimet olarak kabul etmeli ve ona göre düşünmeliyiz.'' demişsin de pek düşünülecek birşey bulamadım. Kar elde eden, parayı kullanan sigorta ise bunu onlar NİMET olarak kabul eder, onlar düşünsün. Aman abi ''KASKO'' yapalım '' '' DASK'' yapalım, ''BES'' yapalım diye kıvranan, arayan onlar. Meydana gelecek genel risk oranı bilindiği için (büyük sayılar kanunu yine) aracıların, acentaların ,bölgelerin ve genel müdürlüklerin büyümesi için, istihdam yaratabilmesi, yatırım yapabilmesi için onların BİZE ihtiyacı var.
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

Önceki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir