Neden bi insan başkasının eşyasına zarar verir?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Neden bi insan başkasının eşyasına zarar verir?

İleti hdoner » 02 Tem 2010, 22:23

Yıllardır bu sorunu kendime soruyorum bizde çocuk olduk ,bizde öğrenci olduk ama kimsenin arabasına zarar vermedik!

Aracımda kasten yapılmış yeni çizikleri gördükten sonra canım epey sıkıldı daha önce arabam çizilmedi mi? çok fakat bu kez sıfır aldığım arabadaki çocukların yaptığı çizikler iyiden canımı sıkmaya başladı ve etraftaki araçları incelemeye başladım.Özellikle Öğretmen arkadaşların arabalarının hepsinde en az 2-3 çalışma vardı.Haydi 1-2 öğretmende sorun yaşandı tamam ama bütün öğretmenlerde mi hata var?Derinlemesine çizikler ,kalemle oluşturulan çizikler,kayıp sibop kapakları ,indirilen lastikler ...

Bu davranışları genellersek forumda ki bir çok arkadaşın başından bu şekilde art niyetli kişilerin oluşturduğu karaktersizlikler geçmiştir.Çocuk olsun genç olsun neden bi insan tanıdığı veya tanımadığı bir insanın malına zarar verir ki?

Zevk için bi başkasına zarar vermek her açıdan bence pisikopatlıktır.Ortada ailenin vermediği büyük bi terbiye açıklığıda söz konusudur. başka ne sölenebilir ki.

Her gün yollarda kasten çizilmiş,zarar görmüş araçlar gördükçe inanın çok üzülüyorum benim de başıma da çok geldi geliyorda gelecekte...peki bunun sonu yok mu?

Bir çok gurbetçi vatandaşımızın arabasını görüyorum kaç model olursa olsun kız gibi duruyor farklı milletten olmalarına karşın yaşadıkları yerlerde..(yol koşullarına bağlı taş izlerini saymıyorum) ama bizde daha plakasını yeni alacak arabada hain eserler olabiliyor:( :?

Neyse konuyu uzatıp daha da dağıtmadan bu konu hakkında sizin fikir ve deneyimlerinizi bekliyorum....

Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti xMEGANx » 02 Tem 2010, 22:36

Abi kendi adıma konuşimm.. benim çok sevdiğim bir dostum vardı,kardeşi bi gün biyere gidecekmiş benimde büyük hevesle ve haşlıklarımla biriktirip aldığım mp3 ümü istemişti ozamanlar da yeni çıktı MP3 ler neyse verdim sonra o da gitmiş kendi arkadaşına vermişş...! peki niye? o verdiği arakdaşı da ona başka bişey verecekmişte o nedenle .. hey alahım ya. çocuk benim mp3 ün kablolarını ayırmış ikiye bide pil kapağını kırmış bana geri getirdiler ! dedim bune kırılmış bu.. senin elinde olmuştur bizde sağlamdı dediler.. ben ne zaman eşyamı başkasına versem mutlaka biyeri kıırlır çizilir parçalanır... hiç sağlam gelmez sanki bi kasıtları bana var yada ben çok pimpirik gibiymişim :S:S:S gibime geliyo ama haklıyım ben sen benim malımı ödünç almışsın nasıl başkasına verebilirsinki ? yada nasıl kendi malın gibi göz ardı edebilirsinki ? bu senin öncelikli dikkat etmen gereken bişey olması gerekir ! Doğru Değilmi ? O Dostuma Gelince ŞİMDİ SOKAKTA GÖRSEM TANIMAM !! Söz konusu mal değil,Bana ihanetlik yaptığı ve YAPACAĞI için..
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti y.emre » 02 Tem 2010, 22:46

konu başlığını değiştirip bu aksam efkarlı olan yazsın madem, kim içini dökmek istiyorsa buyursun :D

abi üzüldüm valla eraya severek bindiğini biliyorm benm gibi
kalem ile yapılmşsa pek derin olmadığını tahmin ediyorm pasta ile giderilebilir belki resim koyrsan bide yakından görelim harun abi geçmiş olsn
Kullanıcı avatarı
y.emre
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yunus emre yıldız
Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001Felicia- 2007 Era -2010 Rio-2007K2500-2010H100

İleti quickcan » 03 Tem 2010, 00:36

mehmet abiye sonuna kadar katılıyorum.. ve böyle bişeyi yapana söyleyecek tek sözüm var onun bunun çocuğu... ve yakalarsam muccccuuukk.. cidden kötü olur..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti diseqc » 03 Tem 2010, 07:24

eğitim şart :d
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti BURAK MYSTERİO » 03 Tem 2010, 08:34

bizimde favoyu ilk aldığımız gün sağ arka kapıyı derin şekilde çizmiş hangi o.. çocuğu çizdiyse artık sabah kalktım arabanın yanına bi gittim resmen arabanın boyası arka kapı kolunun üstüne dökülmüş ben hayatımda böyle sövdüğümü hatırlamıyorum ve hala sövüyorum hakkımı helal etmiyorum ve şunuda söyleyim araba hala çizik bugün belki foto çekip koyarım :x

SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)
Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: BURAK YAMAN
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)

İleti asdfghjk » 03 Tem 2010, 13:57

Hocam, geçmiş olsun çok kötü bir durum, hele de araç sıfır ve yeni iken..! Öncelikle sizin dediğiniz gibi sadece öğretmenlerin arabalarında bu durum söz konusu ise, bence not için veya herhangi bir hal-durumdan dolayı takıştığınız tartıştığınız öğrencilerin listesini çıkarın, sonra bunları karakterlerine göre yapabilir veya yapamaz diye sınıflandırıp bir güzel konuşun...

Ama daha kesin bir yöntem olarak şunu yapabilirsiniz (bizzat yaptım ve sonuç başarılı :)): Bir tane kamera alacaksınız, bu kamerayı arabanızı göreceğiniz yere sabitleyeceksiniz (özellikle tripod alıp sabitleyin), sonra kameranıza ultraviole led takıp aracınızı gece güvenlik kameranızla inceleyeceksiniz, ve kayıtları bilgisayarınıza yapacağınızdan dolayı, çizik oldumu direk kayıtlara bakacaksınız, kim çizmiş direk anlayacaksınız, özellikle önce konuşun, eğer üste çıkmaya çalışıyorsa da bir güzel dövün ve sonuç kesinlikle başarılı olacaktır... :D

Not:Bizzat denenip onaylanmıştır... 8-)
asdfghjk
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir

İleti asdfghjk » 03 Tem 2010, 14:00

Ayrıca neden bi insan başkasına zarar verir demişsiniz ya, bence şu sebeplerden dolayı:

1-Ya sizi veya aracınızı kıskanıyordur, sizin gibi olmak olabilmek istediği içindir.

2-Ailesinden öyle yetiştirilmiş-öyle görmüştür.

3-Kafayı bulmuş, mazotu (alkolü) içmiştir...

4-Arkadaşlarına hava atmak için yapıyordur.

5-Sizden not istemiştir veya takışmışsınızdır, aklı sıra intikam alıyordur..!

Bi de benim anlamadığım şey, bu şirket araçlarını neden hor kullanıyorlarki, sonuçta o sana emanet verilen bir şey, kendi aracından bile daha fazla kollaman lazım EMANET çünkü...
asdfghjk
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir

İleti quickcan » 03 Tem 2010, 14:38

geçenlerde yanımızda iki tane aynı şirketin aracı vardı biri çok temiz kullanıyordu su birikintisine bile girmiyordu.. fakat öbür kazma bırakın su birikintisini taş görse üstünden geçiyordu... insanlık farkı..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti delidolu » 03 Tem 2010, 15:25

quickcan yazdı:geçenlerde yanımızda iki tane aynı şirketin aracı vardı biri çok temiz kullanıyordu su birikintisine bile girmiyordu.. fakat öbür kazma bırakın su birikintisini taş görse üstünden geçiyordu... insanlık farkı..

dün akşam ank forum alışveriş merkezine giderken peş peşe 2 resmi araç da (r-clio) aynen böyleydiler.
içinde kanımca toplam zebella gibi 10 kişi vardi, içeriden çıkan sigara dumanlarından diğer araçlardakiler rahatsız oluyordu ve yoldaki "tüm" çukur ve tümsekleri "en son hızla" geçmek için görevlendirlmiş gibiydiler. ancak ne kadar hızlı gitselerde tüm kırmızı ışıklarda bekledikleri için hiç bir araçtan hızlı da gidemediler! memleketimin vergilerinin bu şekilde kullanılması...........
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti hdoner » 03 Tem 2010, 16:27

Tavsiye ve önerileriniz için sağolun arkadaşlar.En iyisi kamera yöntemi galiba en azından suçsuz insanlara karşı şüphe duymayıda önler.
Emreciğim foto çekersem iyice moralim bozulacak eniyisimi kafaya takmayıp görmezden gelmek.

Ayrıca belirtildiği gibi çoğu resmi araç ve şirket filo aracı arazi modunda kullanılıyor:x Halbu ki bi aracın durumu kullananların kişiliklerinide ele veriyor.Askeri araçlarıda kullanan insan .illa yüksek mevkiden baskımı gerekli?
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti efrasiyap » 03 Tem 2010, 22:00

ben iki defa bilerek ve isteyerek araba çizdim hemde kızacaksınız belki ama zevkle.
birincisi erzurumdayım abim arabayı yenia almıştı. arabayı öğretmen evinin parkına bıraktık. giriş çıkış yapılacak yerde bi araçlık. şahinin biri tam çıkışa park etmiş ne insanlar girebilşiyor nede çıkabiliyorlar. erzurumun ilçesine gideceğimizden hava kararmadan dönelim dedik. kış günü bu arada. gittik otoparka adam yok 1 saat bekledik etrafa baktık ettik yok adam. o sinirle boydan boya değil tamamını harita yaptım aracın. hava karardı bu arada adam çıktı geldi pişkin pişkin binip gitti
diğeri ise yeni bu yaz antalyada oldu. konyaaltı plajının tamamı açık otopark gibidir tabi yer bulabilirseniz bu mevsimde. eşimle beraber gittik denize ,yine akşam saatleri. yavaş yavaş ilerledik sahil boyu acaba boş yer varmı diye. bi aile arabasına yanaştı çıkacaklar, bende 4lüleri yaktım bekledim çıkmalarını. adam geri geri çıkarken rahat çıksın diye aracı 2 3 mertre geri aldım tam adam çıktı 1. vitese taktım hoppp arkadan bi clio daldı girdi içeri. indim arabadan ben bekliyordum dedim adamın umrunda bile olmadı kilitledi arabayı çekti indi sahile. eşimde bana kızdı neden çıkıp tartışıyorsun diye. neyse o sinirle ben 100 metre ilerde yer buldum eşimi bıraktım oraya, döndüm geri. SUSTALI ANAHTARI ÇEKTİM BASTIM DÜĞMEYE AÇTIM ve baştan sona çizdim arabasını.
bu bi itiraf değildir, belki utanılacak bi şeydir ama ben utanmıyorum. eğer bunu yapmasam tepkimi gösterebileceğim başka hiçbir şey yoktu.
işte bu sebeple başkasının aracına zarar verdim. saygılar
efrasiyap
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ömer altaş
Nereden: Antalya
Arabanız: 2008 octavia elegance mpi

İleti lazza » 03 Tem 2010, 22:18

efrasiyap yazdı:ben iki defa bilerek ve isteyerek araba çizdim hemde kızacaksınız belki ama zevkle.
birincisi erzurumdayım abim arabayı yenia almıştı. arabayı öğretmen evinin parkına bıraktık. giriş çıkış yapılacak yerde bi araçlık. şahinin biri tam çıkışa park etmiş ne insanlar girebilşiyor nede çıkabiliyorlar. erzurumun ilçesine gideceğimizden hava kararmadan dönelim dedik. kış günü bu arada. gittik otoparka adam yok 1 saat bekledik etrafa baktık ettik yok adam. o sinirle boydan boya değil tamamını harita yaptım aracın. hava karardı bu arada adam çıktı geldi pişkin pişkin binip gitti
diğeri ise yeni bu yaz antalyada oldu. konyaaltı plajının tamamı açık otopark gibidir tabi yer bulabilirseniz bu mevsimde. eşimle beraber gittik denize ,yine akşam saatleri. yavaş yavaş ilerledik sahil boyu acaba boş yer varmı diye. bi aile arabasına yanaştı çıkacaklar, bende 4lüleri yaktım bekledim çıkmalarını. adam geri geri çıkarken rahat çıksın diye aracı 2 3 mertre geri aldım tam adam çıktı 1. vitese taktım hoppp arkadan bi clio daldı girdi içeri. indim arabadan ben bekliyordum dedim adamın umrunda bile olmadı kilitledi arabayı çekti indi sahile. eşimde bana kızdı neden çıkıp tartışıyorsun diye. neyse o sinirle ben 100 metre ilerde yer buldum eşimi bıraktım oraya, döndüm geri. SUSTALI ANAHTARI ÇEKTİM BASTIM DÜĞMEYE AÇTIM ve baştan sona çizdim arabasını.
bu bi itiraf değildir, belki utanılacak bi şeydir ama ben utanmıyorum. eğer bunu yapmasam tepkimi gösterebileceğim başka hiçbir şey yoktu.
işte bu sebeple başkasının aracına zarar verdim. saygılar

ben yapmadım ama senide anlamıyo değilim bendende kısa bi anı

ev taşıyoruz pazar günü adam apartmanın girişine arabayı bırakmış gitmiş ki bıraktığı yerden bizim araba yüklediğimiz yer 5m civarı ve araba yüklediğimiz net şekilde görülüyo neyse adam yok biz kaldırımın yanına
kals falan atarak arabayı yandan indirdik ikinci sefere geldiğimizde oradaydı
birazdan çıktı geldi adama sorduk sen neden diye adam bize bide efelenmesinmi valla araya girdiler yoksa kötü olacaktı
Kullanıcı avatarı
lazza
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: mustafa
Arabanız: 1990 favorit 136 l

İleti delidolu » 03 Tem 2010, 22:22

her şeyin başı eğitim.
eğitimden kastım okul vs değil, hayat, aile, okul, kişinin kendini eğitmesi...
bunlar olsaydı zaten arkadaşımızın -yaptıkları için kendini haklı görmese de- hakkına saygı göterilir ve bu durumlara düşülmezdi.
kötü örnek örnek teşkil etmesin, arkadaşımızın başına gelen durumlarda sakinliğimizi korumaya devam edelim ama bu haksızlığı kabul etmek olarak başkalarınca anlaşılmasın. çünkü bizler de başka ortamlarda bilerek/bilmeyerek başkalarnın hakkına tecavüz ediyor olabiliriz, lütfen 1az daha duyarlılık, sağ duyu...
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti xMEGANx » 03 Tem 2010, 22:25

Ben düşmanımın arabasına bile kıyamam ! Hakkaten arabalara insanmış gibi bakıyorum ben ya :S
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti ozerakin » 03 Tem 2010, 22:31

arkadaşlar ne olursa olsun ben ce karşı tarafın malına mülküne zarar verme olmaz onun hakkını da elbet gören var ona ödeceksiniz dizginlemek lazım keskin sirke hesabı ama istanbul da zor o ayrı tabi...
Kullanıcı avatarı
ozerakin
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Sinop
Arabanız: roomster

İleti BURAK MYSTERİO » 03 Tem 2010, 22:37

bizde bi kere ev taşırken bi tane toyota corolla nın arka bagajı hafif göçerttik daha doğrusu kamyon şöförü adama gel gel diyoruz geldi geldi dur dedik hop mop yok tık yok güm geçirdi toyotaya bi bağırdık şoföre sağırmısın diye ama mecbur evi taşıdıktan sonra atladık gittik sağibide bayağı üzülmüştür yav benim favoya olsa aynı şey arar bulurum onu bak şimdi daha bi üzüldüm adama :(

SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)
Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: BURAK YAMAN
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)

İleti lazza » 04 Tem 2010, 08:29

delidolu yazdı:her şeyin başı eğitim.
eğitimden kastım okul vs değil, hayat, aile, okul, kişinin kendini eğitmesi...
bunlar olsaydı zaten arkadaşımızın -yaptıkları için kendini haklı görmese de- hakkına saygı göterilir ve bu durumlara düşülmezdi.
kötü örnek örnek teşkil etmesin, arkadaşımızın başına gelen durumlarda sakinliğimizi korumaya devam edelim ama bu haksızlığı kabul etmek olarak başkalarınca anlaşılmasın. çünkü bizler de başka ortamlarda bilerek/bilmeyerek başkalarnın hakkına tecavüz ediyor olabiliriz, lütfen 1az daha duyarlılık, sağ duyu...

bence en önemlisi bunların arasında kişisel eğitim.
okadar ki arada arabanın içinde böööğğ diye bağırıyorum neden mi karşı taraf insan dilinden anlamıyo bende yarı yamalak öküzcemle derdimi anlatmaya çalışıyorun odilden anlar diye:lol:
Kullanıcı avatarı
lazza
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: mustafa
Arabanız: 1990 favorit 136 l

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir