Türk'ün Türkten başka...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Türk'ün Türkten başka...

İleti delidolu » 13 Tem 2010, 08:12

Geçen hafta antalyada tatildeydim, kemer bölgesinde...
Tatilde yaşadığım kısa bir olayı paylaşmak isterim.
Yemek yerken 5-7 yaşlarında 1 ingiliz, 1 fransız bebe ile 3,5 yaşındaki oğlum aynı bahçede karşılaştılar, bizimki hemen oynamak istediği için girişimde bulundu, daha "yabancı turist vs" denen kavramı bilmiyor, o çocukları ank oynadığı arkadaşları gibi zannediyor :) Neyse "birbirlerinin dillerini dahi bilmeyen" ing-fra çocuklar kendi aralarında birlik olup benim oğlanı dışlamaya ve el-kol hareketleri ile uzaklaştımaya çalıştılar. Hemen yerimden kalktım bu veletlerinin ikisinin gözünün için ağzımı bile açmadan evrensel dille gözlerinin içine bakarak bi güzel ... tepkimi belirttim. Önce tırstılar, iyi dedim şimdi berebar oynamaya başlarlar derken veletler benim oğlanı bahçenin kuytu köşesine çekerek aynı tarzda ve "dozajı da aşaraktan" davranmaya devam etmesinler mi!
Bir kalkmışım yerimden ses tonumu yükselterek "onlarla oynama '%^%&^+/&/(=)&/!!'! ne anlarlar !'^!^+%'^+%/&%/()=" gibisinden oğlumu hemen yanıma aldım, piç veletlerin gözlerinin içine de sizin ananızı XXXX dermişcesine bi bakış attım. Sonra 4 yaşında bi türk çocuk geldi saldım çayıra benimkini bu sefer de bizimkiler çok şükür birlik oldu... Neyse sözün özü adamların çocuklarında bile daha bebek yaşındayken TÜRK DÜŞMANLIĞI olduğunu gördüm. Bana artık "TÜRKÜN TÜRKTEN BAŞKA DOSTU DA VAR" diyenin alnını karışlarım...

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti tivoli » 13 Tem 2010, 08:19

çok doğru söyledin.. bak rumlara milyonlarca imza toplayıp bi şarkıcıyı kıbrısa gitmekten vazgeçirdiler.. birde diyorlar ki yunan halkı ile türk halkının aralarında hiçbir sorun yok, sorun hükümetlerden kaynaklanıyor diyorlar.. bu sözün doğruluğu hani nerde??
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti lazza » 13 Tem 2010, 08:20

söylediğine katılabilirim ama bunu anladığın olay komik el kadar çocuk onlar belki birbirlerini daha onceden tanıyorlardır falan hem biz türkler gerçekten sıcak kanlıyız bir ing den bunu bekleyemezsin bence
Kullanıcı avatarı
lazza
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: mustafa
Nereden: Antalya
Arabanız: 1990 favorit 136 l

İleti SkodamFabiam » 13 Tem 2010, 08:58

Yapmayın artık küçücük çocuklar bunlar, çok basit bir piskolojidir bu, iki arkadaş varsa 3. hiçbir zaman istenmez! illa ki 3 kişilik ekip içinde bir kişi dışarda kalır. Irkla milliyetle açıklaması olmaz bu yüzden,
Ayrıca delidolu, sende sakin olmalısın bence ne kadar sinirlenmişsen yazdıklarına yansımış(okurken "gittim azını burnunu dağıttım veletlerin" demeni bekledim açıkcası )
Kullanıcı avatarı
SkodamFabiam
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Fabia 2004 Elegance 101Bg

İleti delidolu » 13 Tem 2010, 09:15

lazza, SkodamFabiam: otele onlarla aynı zamanda giriş yaptık, ing dediğiniz gibi soğuk millet ama daha soğuk memleketten gelen rus çocukları ile (kendi aralarında oynuyor olmalarına rağmen!) bizimkini aralarına aldılar ve benim oğlan tek tük rusça kelime bile öğrendi. "ruki ruki" ne demekse artık onlarla oynadıktan sonra bile 2de1 ruki ruki demeye devam etti.
Oğlum ile bi başka Türk çocuğu beraberken 1çok kereler (çocuk olmalarına ve 2 kişi olmalarına rağmen) ingiliz, rus farketmeden diğer çocuklarını aralarına aldıklarını gördüm.
Ayrıca ne kadar sinirlenirsem sinirleyim asla çocuk dövmem hele hele başkasının çocuğunu hiç dövmem. Sadece kendi çocuğuma fiziksel+hakaretsel bir taciz+saldırı gördüğüm an önce velileri ile dalaşırım ki işi önce kavgaya sonra da karakola sürüklemek için her türlü pisliği yaparım. Ama biri şahsıma yapsa olayları büyütmeden yatıştıran taraf olurum, sevmem öyle şeyleri aslında ancak olayın içinde "çocuğum" olduğu an ingiliz kraliçesi, rus çarı gelse gözüm görmez.
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti delidolu » 13 Tem 2010, 11:58

erginbkr yazdı:paşa sen polissin herhalde...

hayır, sadece babayım.
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti delidolu » 13 Tem 2010, 12:02

erginbkr yazdı:çocuğunuza karşı aşırı korumacı bir tavır içerisine girmişsiniz... valla ne yalan söyliyim çocuk yüzünden bana sataşacak adama acayip dalarım...

normal olduğunu düşünüyorum, her ebeveyn kadar korumacıyımdır; ya da siz baba değilsiniz bu duyguyu bilmiyorsunuz.
çocuğuma "haksız yere kötü muamele" yapıldığında eğer karşımdaki siz olsanız da, acayip de dalsanız sorun değil, farketmez.
not: sistem saati konusunda sanırım problem var, sonradan yazdıklarım sanki önceden yazılmış gibi oldu!!!
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hetepe » 13 Tem 2010, 12:43

Özkanım tatilde gergin gördüm seni....Hani rusları falan çok severdin?
Şimdi saat 20:53 ama forumda öğlen gibi gözüküyor?
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti lazza » 13 Tem 2010, 14:10

delidolu yazdı:lazza, SkodamFabiam: otele onlarla aynı zamanda giriş yaptık, ing dediğiniz gibi soğuk millet ama daha soğuk memleketten gelen rus çocukları ile (kendi aralarında oynuyor olmalarına rağmen!) bizimkini aralarına aldılar ve benim oğlan tek tük rusça kelime bile öğrendi. "ruki ruki" ne demekse artık onlarla oynadıktan sonra bile 2de1 ruki ruki demeye devam etti.
Oğlum ile bi başka Türk çocuğu beraberken 1çok kereler (çocuk olmalarına ve 2 kişi olmalarına rağmen) ingiliz, rus farketmeden diğer çocuklarını aralarına aldıklarını gördüm.
Ayrıca ne kadar sinirlenirsem sinirleyim asla çocuk dövmem hele hele başkasının çocuğunu hiç dövmem. Sadece kendi çocuğuma fiziksel+hakaretsel bir taciz+saldırı gördüğüm an önce velileri ile dalaşırım ki işi önce kavgaya sonra da karakola sürüklemek için her türlü pisliği yaparım. Ama biri şahsıma yapsa olayları büyütmeden yatıştıran taraf olurum, sevmem öyle şeyleri aslında ancak olayın içinde "çocuğum" olduğu an ingiliz kraliçesi, rus çarı gelse gözüm görmez.

kardeş aynı şeyleri söylüyoz farkındaysan bak işte çocuk rus çocukları senin çocuğu almış +ben sana kimseyi döversin demedim zaten+ çocuk çocuğa kavga eder bende çocuk kavgasını büyütülmesine karşıyım+benced türkün türkten başka dostu yok
Kullanıcı avatarı
lazza
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: mustafa
Nereden: Antalya
Arabanız: 1990 favorit 136 l

İleti erginbkr » 13 Tem 2010, 15:48

paşa sen polissin herhalde...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti erginbkr » 13 Tem 2010, 15:50

çocuğunuza karşı aşırı korumacı bir tavır içerisine girmişsiniz... valla ne yalan söyliyim çocuk yüzünden bana sataşacak adama acayip dalarım...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti psco » 14 Tem 2010, 10:22

Çok doğru söz "TÜRKÜN TÜRKTEN BAŞKA DOSTU YOKTUR..." Zamanında adamlara çok kayıp yaşattık..İçlerine sindiremiyorlar...Ama gün yine gelcek biz osmanlı torunları dünyayı yeniden titretecez......
Kullanıcı avatarı
psco
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Erkan Ciğerlioğlu
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia combi ambiante

İleti gbasara » 14 Tem 2010, 13:51

onlar çocuk amcası, sadece çocuk.. siyasi, ırkçı bir davranış bekleyemezsin onlardan.. anlamazlar.. onlar kendi hayal dünyalarında anne-babalarından bağımsız olarak yaşarlar.. o yaşta bilinçli bir davranış göstermezler.

senin çocuğun türk olduğunu nasıl bilebilirler.. anne-babalarının senin aklındaki gibi katı kuralcı olduklarını kendi gözlerinle görmen lazım ki çıkışın haklılık bulabilsin.. "siz baba değil misiniz" sorusu o çocukların babaları için de geçerli.. belki korumacı yaklaşımla tanımadığı insanlarla oynamamasını tembihlemiş olabilirler.. bu çok doğal.. biz de örneğin afganistana tatile gitsek çocuğumuza ne tembihler ederiz... babalık içgüdüsü bu..

diğer konu, kendi çocuğumuzun önünde davranışlarımızın ve sözlerimizin ona örnek teşkil edeceği.. sevgiye, barışa, kardeşliğe ve insanlık kavramlarına merhaba diyeceği örnekler ona daha yapıcı bir kişilik kazandırır.. ilk örneği sizsiniz hayatında.. sizin gibi olmaya çalışır. ama erkek çocuk olması daha o yaşta kavgayı, ayrılığı öğrenmesini gerektirmez..

sizin birkaç oyun denemeleri ile onların birlikte oynamasını sağlamanız yerinde olurdu.. olmuyorsa kendi çocuğunuzun bunun farkına varmadan dikkatini başka arkadaşlarına vermesini sağlayabilirdiniz.. hatta bir müddet birlikte oynayıp o çocukları da kabul eden siz olabilirdiniz..

ilk 6-7 sene çocuklarımızın ilerideki hayatlarında nasıl bir kişilik içinde olacağının altyapısını oluşturur.. 10-11 yaşlarına kadar mozaik tamamlanır ve her bir özellik onların yapısında yerini alır.. korkuları, beğenileri, seçimleri oluşmaya başlamıştır.. bundan sonra yapacak pek birşey yoktur.. ortaya çıkan kişilik tamamen anne-babanın yansımasıdır.. ne demek istediğimi yıllar sonra daha iyi anlayabilirsiniz..

kendimize bakalım.. neden çok kola içiyor olabiliriz? küçükken ulaşılmaz birşey olduğu için mi.. yüksekten neden korkarız?. küçükken düşmüş olabilir miyiz.. sütü neden sevmeyiz?.. hep zorla içirdikleri için mi...

örnekler çoğaltılabilir..
gbasara
CLASSIC
CLASSIC

İleti erginbkr » 14 Tem 2010, 17:44

söylediklerinizin büyük bölümünü onaylıyorum...sanırım önemli olan bahsettiğiniz davranışsal yaklaşımları pratikte uygulamayı başarabilmek...ayrıca bütün çocuklar ve bütün insanlar ırksal üstünlük olmaksızın eşit ve kardeştirler...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir