Rüyamda ..

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Rüyamda ..

İleti cnydn » 27 Ağu 2010, 17:53

Gün gece rüyamda octim ile uzun yolda gidiyorum.. Bayır aşağı bir yolda inerken fren yaptım tutmadı. Basıyorum basıyorum fayda etmiyor.. Hızım gittikçe artıyo tabi bu arada ama frenler yalan..Gösterge panelindeki tüm arıza ışıkları yanmaya başladı..Diyorum şimdi ilerde trafik sıkışıcak mahvoldum bittim..demeye kalmadı ilerde bi trafik, durmam lazım.. Derken napıcam nedicem el frenine abandım yol da virajlı falan fıstık uçtum şarampole.. sonra uyandım :shock:
Hah şimdi daha detaylı hatırladım :D Göstergeler de şunun sonucu yandı.. Napsam netsem el freninden önce motor kompresyonundan faydalanim diye dana gibi 1 e attım bir anda .. Motor anırdı tabi.. Sonra dedim aha motoru da patlattık gitti. Sonra el freni..

Öyle korku dolu da diildi aslında ama böyle bişi gördüm..

Yarın sabah da Ankara-Balıkesir yapıcam
Hadi hayırlısı
110 un üzerine çıkmayayım bari..Zaten yolun çoğu duble yol
Bi Bursa otobanı güzel..Orada da şeytana uymamak lazım :evil:

El freni falan dedim ya.. Şimdi sizlere de bir soru bu vesileyle ..
100km ile giderken el frenini çekersek ne olur?
Fren ile aynı etkiyi yapar mı? Yukarıdaki gibi bir acil durumda denenebilir mi?
Passat gibi elektronik park freni olan araçlar ne yapıcak bu durumlarda...

cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: 2010 Octavia 1.4TSI Elegance

İleti xMEGANx » 27 Ağu 2010, 17:55

bas gaza aşkım bas gaza =) bas bas bişi olamz abi :P
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti onurson » 27 Ağu 2010, 18:17

en güzeli giderken geri vitese takmak.. hemen durması lazım :))
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti y.emre » 27 Ağu 2010, 19:24

totonuz açık kalmış : )) 2010 model araba allahın izniyle birşey olmaz.
Kullanıcı avatarı
y.emre
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yunus emre yıldız
Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001Felicia- 2007 Era -2010 Rio-2007K2500-2010H100

İleti zurna1788 » 27 Ağu 2010, 19:37

çok etkisinde kalmışsınız yolculuğunun sanırım.100 km ile el freni çekerseniz.direksiyonu kırmadığınız taktirde hiçççç bişe olmaz...
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti ozantavsan » 28 Ağu 2010, 08:40

Yolculuk Bizim memlekete desenize (Balıkesir) , Hoşgeldiniz.Bu yazıyı okuduğunuzda sanırım varmış olacaksınız.
Siz yinede temkinli sürün aracınızı , hız kurallarına uyun.Allah kaza bela vermesin.İyi yolculuklar.

Aklıma geldi zamanında ben bir rüya görmüştüm , onu anlatayım. Sene 1998 o yıllarda Balıkesir Üniversitesinde çalışıyorum.Kış aylarıydı sanırım , kar filan yoktu.Gece rüyamda üniversite hocalarından birini gördüm.Metalik gri bir aracı vardı ve Sındırgıda görevliydi.Oraya giderken kaza yaptığını gördüm.Buraya dikkat ben o hocamızın aracını hayatımda hiç görmedim.Rüya geçti sabah oldu.

Sabah oldu , işe gittim.Rektörlük kapısından girdim , bir baktım bizim hoca rektörlük önünde aracına birşeyler koyuyor.Araç metalik gri ,aynen rüyamdaki şekil şemal.Hocam nereye dedim , Sındırgıya dedi.
Hocam ben size birşey anlatacağım ,akşam rüyamda böyle böyle gördüm dedim.O da sormaya benim içimdede öyle büyük bir sıkıntı var ki dedi.Vazgeçtim ben bugün gitmeyeceğim dedi.
Sındırgı yollarıda o yıllarda yılan yolu gibi ,çok virajlı ve epey uçurumluydu.Gerçi uçurumlar halen aynı ama yollar çift yol oldu.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti Henien » 28 Ağu 2010, 08:44

2002'de el frenini 70 km hızla çektim ve yandaki tarlaya uçtuk. Arabanın burnu geldiğimiz istikamete, tekerleri de gökyüzüne dönmüştü.

Neden diye sormayın, uzun bir kaza hikayesi. Yapacak başka hiç bir şey kalmamıştı, bir minübüs ile kafa kafaya girmek üzereydik, aklıma gelen son şeyi de yaptım; el frenini çektim. Sonuç olarak kafa kafaya girmekten iyi oldu tabi.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti sampionibo » 28 Ağu 2010, 14:14

el freninin mandalına basılı halde çekip dreksiyon hakimiyetini kaybetmezseniz bişey olmaz.Ama çartt diye çekerseniz her yere uçarsınız mazallah :D
2012 VW Passat 1.4 TSİ Highline DSG
+
2004 Skoda Octavia Collection Plus
Kullanıcı avatarı
sampionibo
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: halil ibrahim üvet
Arabanız: 2004 Octavia Collection Plus

İleti uzeyirkaratas » 28 Ağu 2010, 14:31

Rüyan hayrolsunn...Allah kaza bela göstermesin diyelimm.
uzeyirkaratas
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ÜZEYİR KARATAŞ
Arabanız: SKODA OCTAVİA 1.6 TDI AMBİANTE

İleti cnydn » 28 Ağu 2010, 20:22

Allah'a çok şükür kazasız belasız geldim.

Güncel yol durumu bilgisi vereyim..

Eskişehir'e kadar yol gayet güzel. Eskişehir'den sonra zırt pırt 3-5 km süren yol çalışmaları vardı.. Bir sağ tarafı yapıyorlar bir sol..Dolayısıyla git gel 1 er şerit trafik oluyor.. Kamyon vs sollamak pek mümkün olmayan yerlerde takıldım biraz arkalarına..
Mezitli'de pek problem yoktu klasik gidiş geliş yol. Ama keyifli seviyorum yemyeşil virajlı :)
İnegöl'den sonrası Bursa çevre yolundan çıkana kadar rahattı. Sonrasında Susurluk'a kadar yol çok bozuktu..
Yani resmen unutulmuş gibi sanki bir ara off road yapıyodum 90-100 arası gittim hep..

Eskişehir'e kadar 115-120 arası gittim sollamalar harici..Oradan sonra 100-110 daha sakin..Balıkesir'e doğru da 90-100.. Aracım yarım depo benzin tüketti. 175 tl ye 48 litre akaryakıt almıştım ankaradan. Bence gayet güzel.

Burada hava sıcak, pek esmiyor. Sanırım bugün ısınmış bu kadar çok.

Güzel temennileriniz ve verdiğiniz bilgiler, yorumlar için teşekkür ederim herkese.

Toprağıma memleketime geldim mutluyum :))
cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2010 Octavia 1.4TSI Elegance

İleti oguz » 28 Ağu 2010, 20:54

kimsenin kesinlikle denememesini üstüne BASA BASA söyleyerek ben bi kere yaptım öyle bişey. ama tamamen bilinçsiz ve farkında olmadan. diyeceksinizki nasıl olabiliyo o. şöyle oluyo ben el frenini çok kullanırdım yanlama olsun vs vs olsun eski aracımda arkadan cekişti tatlı oluyodu. fabiadada bikaç kere denemiştim. derken kavşaga dogru gelirken genişçe bir yolda bir anlık etki ile ben onu hafiften cekip direksiyonu az bişe kırdım araba yola tam 90 derece yanlandı direksiyonu ters tarafa kırıp indirdim bir daha cektim bu sefer bulundugum dogrultudan tam tersine dondum birazda öyle kaydım sonra bidaha aynı şeyi yaparak obur tarafa dondum falan filan baya bi kaya kaya giderek durdum. ben bunu 90km hızla yaptım. kesinlikle söylüyorum 40-50km nin ustunde öyle bişey yapmayın hız nekadar fazla ise yanlamanın şiddeti okadar artıyo sonucunda ön çekiş araba sabit tutamıyosunuz. bu gençlikle birlikte gelen aptalca bi tecrube bence. acil durumda el frenini nasıl kullanırsın, bu benim kafamdan gecen teoride bir düşünce olarak birkaç kere denemiştim. direksiyon düz iken abs li bi araçta frene yuklendiginizde arac öne oturuyo el freninide cekerseniz fren mesafesini oldukca kısaltıyo. ama yol uzerinde hiç bir şekilde acil durum için el freni cekilmez. otobus veya tır degil bu taksi sonucunda.

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir