1 soru(n)...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

1 soru(n)...

İleti delidolu » 03 Eyl 2010, 21:31

Arabayla giderken lpg kullanılmasına rağmen benzin seviyesi zamanla düşüyorsa bunun sebebi klima olabilir mi?
Yani araç lpg ile de çalışır ancak klima mutlaka benzin kullanır gibisinden 1 durum olabilir mi?
muğla-ankara arası gelirken 500 km yol kat ettiğimde yaklaşık 30 tl lik benzinin tükendiğini gördüm ve şaşırdım.
Eğer yukarıda bahsettiğim gibi bir durum zaten olamaz ise yakıt tankı vs de kaçak da yoksa bunun nedeni ne olabilir?
lpg sistemindeki beyin denilen zımbırtı akaryakıtı biraz lpg den biraz benzinden olsun diye saçmalamış olabilir mi?
bunlardan hiç1si değilse ve araç çok sık star/stop vs yapmadığı halde lpg kullandığı halde benzin eksilmesinin nedeni ne olabilir?

1 de son olarak epc ışığı konusnda şöyle 1şey duydum: "eğer benzin miktarı çeyrek depodan (1/4) az ise arabanın epc ışığı mutlaka yanar. eğer bikaç defa yakıt eklemesi yapılarak depoda hep çeyrek depo benzinin olöması sağlanırsa epc ışığı daimi olarak jkendiliğinden sönecektir." bir arkadaş sötyledi pek mantıklı gelmedi ama siz ne dersiniz?

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti alpino » 03 Eyl 2010, 21:41

epc işi saçma geldi.

benzin işine gelecek olursak belki sistemden kaynaklı bir arıza ya da sistemin ayarları gereği bir miktar benzin de lpg'ye karışıyor olabilir. en başta buharlaşma olabilir diye düşünmüştüm ama 30 litre buharlaşmaz.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti delidolu » 03 Eyl 2010, 21:45

alpino yazdı:epc işi saçma geldi.

benzin işine gelecek olursak belki sistemden kaynaklı bir arıza ya da sistemin ayarları gereği bir miktar benzin de lpg'ye karışıyor olabilir. en başta buharlaşma olabilir diye düşünmüştüm ama 30 litre buharlaşmaz.

lt değil tl, sanırım 8 lt'ye denk geliyor.
gece yolcuğunda ve daimi olarak lpg ile gittim, ara ara da klima kullandım.
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sufe » 03 Eyl 2010, 21:51

Lpg sistemlerde akışı kontrol edebilmek için hem benzin ana hortumuna, hemde gaz hortumuna elektrik kumandalı Ventil (valf) takılır. Lpg elektronik sistemi (veya içerideki anahtar) seçim durumuna göre, ya benzini açıp lpg kapatılır, ya da lpg açılır benzin kapatılır. Sizdeki sorun Lpg açıkken benzin ventili kapalı olması gerekir. Ventilde olan bir sorun veya ufak bir pislik parçası ventilin tam kapanmasına (evdeki musluk gibi düşünün) engel olursa, istenmeyen kaçaklar olabilir. Benzin ventilini bir kontrol ettirin.

Eskiden Fabrikalarda makina eğitimi verdiğim için önce nasıl çalıştığını yazıyorum ki tam anlaşılsın. ;) Ah bu eski alışkanlıklar, insanı bir türlü bırakmıyor. :D
Kullanıcı avatarı
sufe
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Suleyman
Nereden: Bursa
Arabanız: SuperB 1.4TSI Elegance

İleti delidolu » 03 Eyl 2010, 21:54

çok teşekkürler.
peki bu durum için normal tamirciye mi gitmeliyim yoksa işi sadece lpg montaj/ayar vs olan yerlere mi gitmeliyim.
1 de bu maliyetli bir iş midir?
tşkler...
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti yonetici » 03 Eyl 2010, 22:02

LPG ile giderken benzin akışını tamamen kesmesi gerekir yakıt tüketmesi normal değil. Yakıtınız azaldığına dair uyarı ışığı yanarsa benzin kullanmasanızda göstergede bir düşüş olur bu riske girmemeniz için aracın uyguladığı bir tedbir fakat sadece görsel bir etkidir gerçekte bu durumdada yakıt tüketmez.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti delidolu » 03 Eyl 2010, 22:11

gecenin saat 12-1'inde dağ başındaki ıssız yollarda in-cin top atarken ve lpg'nin 15-20 km içinde biteceğini beklerken, güvendiğin 7 lt ek depo+8 lt yol çıkarken alınan toğplam 15 lt benzinin, 8 lt'lik kısmın bittiğini görünce ve akrada 4 yaşında uyuyan oğlum ile hatun olunca aracın yaptığı bu oyun her türlü psikolojimi bozdu....
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sufe » 03 Eyl 2010, 22:18

Canınızı sıkmayın benzin pompası ile enjektörler arasındaki tek engel bu ventildir.Fiyatı tam bilmiyorum ama çok pahalı birşey değil, tahminim 15-20 tl civarındadır. bir lpg ustası bir tornavida ile kelepçelerinden gevşetip çıkararak değiştirebilir. Acele etseniz iyi olur 500 km de yarım depo normal değil.
Kullanıcı avatarı
sufe
CLASSIC
CLASSIC

İleti ahmetciftcioglu » 03 Eyl 2010, 22:44

epc ışığı çeyreğin altında iken yanmıyor.yani ben ratlamadım hiç.
ahmetciftcioglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: AHMET
Nereden: Kahramanmaraş
Arabanız: Skoda Fabia 1.2 plus 2009

İleti zurna1788 » 04 Eyl 2010, 11:01

özkan abi. benzin ibren düşüyor ama benzinin bitmiyor ki... o benim hep başıma gelen bir olaydır. adana dan antebe giderken 50 tl lik benzin aldım. yaklaşık 100 km benzinde gittim. antebe gittiğimde ibre dipte ve menzil 0 ı gösteriyordu. daha sonra 30 tl lik benzin aldım. ibre yarım depoya yaklaştı... mesela şuan arabmda 20 tl lik benzin var. ama ibre dipte ve 0 km menzil gösteriyor.ama ben içindeki benzini biliyorum.yani canını sıkma... bizim arabalarda çok normal bi durum bu.
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti grey_wolf » 04 Eyl 2010, 11:12

zurna1788 yazdı:özkan abi. benzin ibren düşüyor ama benzinin bitmiyor ki... o benim hep başıma gelen bir olaydır. adana dan antebe giderken 50 tl lik benzin aldım. yaklaşık 100 km benzinde gittim. antebe gittiğimde ibre dipte ve menzil 0 ı gösteriyordu. daha sonra 30 tl lik benzin aldım. ibre yarım depoya yaklaştı... mesela şuan arabmda 20 tl lik benzin var. ama ibre dipte ve 0 km menzil gösteriyor.ama ben içindeki benzini biliyorum.yani canını sıkma... bizim arabalarda çok normal bi durum bu.

hiçte normal bir durum değil. benimkinde neden olmuyor o zaman. benim benzin ibremde hiç düşme olmuyor. genelde 20-30 tl lik benzin bulunur depoda. oda 80-90 km menzil gösterir. 2-3 günde bir 10 km düşer. bence ventil ile ilgili sorun var. bir baktır.

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti zurna1788 » 04 Eyl 2010, 11:16

alala... bi soralım bakim...
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti y.emre » 04 Eyl 2010, 11:36

bende abimn alfasındada bu şekilde yarm depo aldık fakat ibre oynamadı bile.LPG li
Kullanıcı avatarı
y.emre
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yunus emre yıldız
Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001Felicia- 2007 Era -2010 Rio-2007K2500-2010H100

İleti LiLPlayya » 04 Eyl 2010, 11:36

grey_wolf yazdı:
zurna1788 yazdı:özkan abi. benzin ibren düşüyor ama benzinin bitmiyor ki... o benim hep başıma gelen bir olaydır. adana dan antebe giderken 50 tl lik benzin aldım. yaklaşık 100 km benzinde gittim. antebe gittiğimde ibre dipte ve menzil 0 ı gösteriyordu. daha sonra 30 tl lik benzin aldım. ibre yarım depoya yaklaştı... mesela şuan arabmda 20 tl lik benzin var. ama ibre dipte ve 0 km menzil gösteriyor.ama ben içindeki benzini biliyorum.yani canını sıkma... bizim arabalarda çok normal bi durum bu.

hiçte normal bir durum değil. benimkinde neden olmuyor o zaman. benim benzin ibremde hiç düşme olmuyor. genelde 20-30 tl lik benzin bulunur depoda. oda 80-90 km menzil gösterir. 2-3 günde bir 10 km düşer. bence ventil ile ilgili sorun var. bir baktır.

Durum Emre kardeşimizin söylediği gibi normal bir durumdur. Eğer benzin deposunda kırmızı yakın miktarda benzin varsa ve LPG ile gidiliyorsa ibre sanki benzinde gidiliyormuş gibi azalır fakat benzin harcamaz. 2 haftadır dibe vurmuş benzin ibresiyle geziyorum ama biliyorumki çeyrek depoya yakın benzinim var :D

Çözümü ise arka koltuğun altındaki benzin pompasına giren fişi çıkarıp yarım kontak yapıp fişi yerine geri takmaktır veya biraz benzin ikmali yapmak:)

Eğer benzin kesicisi arıza yapsaydı. Araç LPG ye geçtiğinde aşırı sarsıntı ve tekleme yapardı. Bu yüzden valf arızası pek olası değil.
LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sufe » 04 Eyl 2010, 11:48

Belki pek bağdaşmayabilir ama ben yinede anlatayım.
Kocaeli de çalışırken, Fabrikaya benzin veren petrol den benzinimi alıyordum ve araba 1 yıllıkdı. Araba nın benzin göstergesi yarım depo altında bazen sıfıra kadar iniyor ve orada bir süre kalıp ara ara çıkıyordu. Bu arada iğrenç benzin alarmı çalıp duruyordu. Çeyrek depo altında ise sıfıra iniyor ve orada kalıyordu. Bu yaklaşık 3-4 ay devam etti, vakit bulupta servise gidememiştim. Ardından Fabrika petrol firmasını değiştirdi, yeni petrolden benzin almaya başladıktan 1 hafta sonra sorunda gitti ve hala sorunsuz çalışıyor.
Benzin içine Allah bilir ne katmışlardı.
Kullanıcı avatarı
sufe
CLASSIC
CLASSIC

İleti grey_wolf » 04 Eyl 2010, 11:53

LiLPlayya yazdı:
grey_wolf yazdı:

Durum Emre kardeşimizin söylediği gibi normal bir durumdur. Eğer benzin deposunda kırmızı yakın miktarda benzin varsa ve LPG ile gidiliyorsa ibre sanki benzinde gidiliyormuş gibi azalır fakat benzin harcamaz. 2 haftadır dibe vurmuş benzin ibresiyle geziyorum ama biliyorumki çeyrek depoya yakın benzinim var :D

Çözümü ise arka koltuğun altındaki benzin pompasına giren fişi çıkarıp yarım kontak yapıp fişi yerine geri takmaktır veya biraz benzin ikmali yapmak:)

Eğer benzin kesicisi arıza yapsaydı. Araç LPG ye geçtiğinde aşırı sarsıntı ve tekleme yapardı. Bu yüzden valf arızası pek olası değil.

bu sorun tamamen lpg kiti ile alakalı sizinkiler atiker yada bir başka marka olmalı. bende landirenzo var. bu konuyo lpg taktırmadan önce çok taktığım için araştırdım. bazı kitlerde bu sorun oluyor. ama bende yok.:)

eğer lpg taktıktan çok sonra olmuş ise başka sorun var demektir.

yani tekrar ediyorum normal bir durum değil. insan arabasında nekadar yakıt olduğunu sürekli nasıl aklında tutsun.

Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti lazianke » 04 Eyl 2010, 11:57

bazı araçlarda belli bir hızın üzerine çıkınca gazdan benzine geçiyor diye bir şey hatırlıyorum. ya da benzinden destek mi alıyor öyle bir şey. eğer yüksek hızla sürdüyseniz olabilir...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti grey_wolf » 04 Eyl 2010, 12:01

lazianke yazdı:bazı araçlarda belli bir hızın üzerine çıkınca gazdan benzine geçiyor diye bir şey hatırlıyorum. ya da benzinden destek mi alıyor öyle bir şey. eğer yüksek hızla sürdüyseniz olabilir...

yok hocam ondan olmaz . çünki o dediğin düşük kaliteli enjektörlerde oluyor ama oda yaklaşık 5500 d/dk. dan sonra benzine geçiyor. enjektör hızı yetişemediği için. bu tamamen bir sorun. ya lpg ecusu ile arabanın ecusu arasında bir şey oldu yada bir parça arızlandı. onun dışında benzin ibresi düşmemesi lazım.

Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir