İnsanın Dört Mevsimi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

İnsanın Dört Mevsimi

İleti fmaka » 05 Ekm 2010, 23:01

Dün okudum ,hoşuma gitti ..Ben de paylaşmak istedim sizlerle...

İnsanın Dört Mevsimi

Bilgeliğine şüphe duyulmayan bir adam çocukların hayat boyu sürecek bir ders vermek istiyordu. Oğullarının öncelikle insanlar ve hayatta hemen her konuda çabuk hüküm ve karar vermenin yanlışlığını öğretmek istiyordu.

Bir gün dört oğlunu yanına çağırdı. En büyük oğluna, ülke dışına kış mevsiminde çıkıp bir mango ağacını görüp incelemes...ini istedi. Daha küçük oğluna bahar mevsiminde yolculuğa çıkıp bir mango ağacını görüp incelemesini istedi.
Üçüncü sırdaki büyük oğluna da yaz mevsiminde yola çıkıp göreceği mango ağacını iyice incelemesini istedi.
Oğullarının en küçüğüne ise sonbaharda yolculuğa çıkıp göreceği mango ağacını incelemesini söyledi.

Mevsimler geldi geçti ve bütün oğulları yolculuklarını tamamladılar. Bilge baba bütün çocuklarını yanına çağırdı ve:
- Haydi, şimdi de görüp incelediğiniz mango ağacının özelliklerini bana anlatın, dedi.
Kışın yolculuğa çıkan en büyük oğlu:
- Baba, ağaç sanki yanmış, kuru bir kütük gibiydi. Ondan daha küçük olan, bahar mevsiminde yolculuğa çıkan oğul söze başladı ve:
-Ağabeyim dediği yanlış, ağacın yemyeşil yaprakları her tarafını sarmıştı, dedi. Üçüncü sıradaki oğul ise ağabeylerine itiraz ederek,
- Sizin söylediğiniz gibi değildi, dedi, ağaç gül gibi güzel çiçeklerle donanmıştı. Sıra en küçüğüne gelmişti, o bütün ağabeylerine itiraz etti ve: - Siz hepiniz ne gördünüz bilmiyorsunuz, ağacın meyveleri vardı, ben tattım, tadı armudun tadına benziyordu, ağaçta armut ağacına benziyordu, dedi.

Şimdi konuşma sırası bilge babaya gelmişti. Bilge baba konuşmaya başladı ve şöyle dedi:
-Oğullarım, aslında hepiniz doğru söylüyorsunuz. Çünkü ağacı ayrı mevsimlerde gördünüz. İşte size hayat boyu aklınızda bulunması için öğüdümü vermek istiyorum:
İnsanların hal ve tutum ve davranışları hakkında hüküm verirken, o insanların her mevsimini, her yönünü bilip bilmediğinizden iyice emin olduktan sonra karar verin!..

fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti frostbite19 » 06 Ekm 2010, 08:43

Güzelmiş. Kıssadan hisse :)

?Life is a tale told by an idiot

-- full of sound and fury,

signifying nothing.?

William Shakespeare
Macbeth Act 5, scene 5, 19?28
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fahri
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia Ambiente Combi 2004

İleti delidolu » 06 Ekm 2010, 09:15

Merak ettim. MAngo ağacının mevsimlere göre değişkenlik göstereceğini algılayamayan bu evlatlar, babasının "İnsanların hal ve tutum ve davranışları hakkında hüküm verirken, o insanların her mevsimini, her yönünü bilip bilmediğinizden iyice emin olduktan sonra karar verin!.." gibi özlü bi sözünden ne anladılar? Acaba mevsim-ağaç örneğinde olduğu gibi her biri yine farklı bir şey mi anladı?
Bu arada "Bilgeliğinden şüphe duyulmayan adam"ın bilgeliğinden ben şüphe duydum. Çünkü mango meyvesi aynı zamanda hint kirazı diye de bilinir ve asya (hindistan) da yetişir. Bu bölge ise hem tropikal iklim özelliği göstern muson iklimi hüküm sürer. Muson ikliminin en büyük özelliği kurak geçen uzun yaz mevsimi yağışlı ve kışlar kurak geçer, bizim anladığımız cinsten 4 mevsim değil, daha çok 2 mevsim sözkonusudur. Keşke mango değil de elma armut vs gibisinden 4 mevsimi hakkıyla veren memleketimin meyvesi olsaydı...

http://www.genbilim.com/content/view/2747/84/
http://tr.wikipedia.org/wiki/Muson
http://tr.wiktionary.org/wiki/mango

PAYLAŞIM İÇİN EXTRA TEŞEKKÜR EDERİM, SONUÇTA VERDİĞİ MESAJ ÇOK DOĞRU.
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti umutgiray » 06 Ekm 2010, 15:38

delidolu yazdı:Merak ettim. MAngo ağacının mevsimlere göre değişkenlik göstereceğini algılayamayan bu evlatlar, babasının "İnsanların hal ve tutum ve davranışları hakkında hüküm verirken, o insanların her mevsimini, her yönünü bilip bilmediğinizden iyice emin olduktan sonra karar verin!.." gibi özlü bi sözünden ne anladılar? Acaba mevsim-ağaç örneğinde olduğu gibi her biri yine farklı bir şey mi anladı?
Bu arada "Bilgeliğinden şüphe duyulmayan adam"ın bilgeliğinden ben şüphe duydum. Çünkü mango meyvesi aynı zamanda hint kirazı diye de bilinir ve asya (hindistan) da yetişir. Bu bölge ise hem tropikal iklim özelliği göstern muson iklimi hüküm sürer. Muson ikliminin en büyük özelliği kurak geçen uzun yaz mevsimi yağışlı ve kışlar kurak geçer, bizim anladığımız cinsten 4 mevsim değil, daha çok 2 mevsim sözkonusudur. Keşke mango değil de elma armut vs gibisinden 4 mevsimi hakkıyla veren memleketimin meyvesi olsaydı...

http://www.genbilim.com/content/view/2747/84/
http://tr.wikipedia.org/wiki/Muson
http://tr.wiktionary.org/wiki/mango

PAYLAŞIM İÇİN EXTRA TEŞEKKÜR EDERİM, SONUÇTA VERDİĞİ MESAJ ÇOK DOĞRU.

abi coşmuşun yine
Kullanıcı avatarı
umutgiray
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: SALİH TEMİZ
Arabanız: WW Jetta Comfortline 2011 1.6 TDI Ot.

İleti quickcan » 06 Ekm 2010, 15:52

anlatım çok güzeldi teşekkürler..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti hdoner » 06 Ekm 2010, 17:54

Hikaye verilen anafikir açısından çok hoşuma gitti .Ülkemiz insanı için tamda gerekli olan mesajıda veriyor.Teşekkürler paylaşım için.

Özkan abi cidden orjinal bi insansın hikayedeki bilge insan öğüdüne şunuda eklemeli

İnsanların hal ve tutum ve davranışları hakkında hüküm verirken, o insanların her mevsimini, her yönünü bilip bilmediğinizden iyice emin olduktan sonra karar verin!..Ayrıca eğitiminiz daha bitmedi Türkiyede Özkan usta var onun yanına gideceksiniz 4 mevsim değil 4 günde sizi adam edecektir
:lol: :lol: :lol: :lol:
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir