Bisiklet ve Motorsiklet Kullananlara Dikkat Edelim

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bisiklet ve Motorsiklet Kullananlara Dikkat Edelim

İleti SKODA 135 » 12 Ekm 2010, 11:45

Arkadaşlar bu sayfa dolayısı ile bütün sürücü kardeşlerime bir çağrıda bulunmak istiyorum. Medeni ve görgülü insanların bu çağrıya kulak vereceklerine eminim. Lütfen BİSİKLET ve MOTORSİKLET sürücülerine itina gösterelim.

Kendim de bisiklet ve motorsiklet kullanıcısıyım, trafikte iki tekerlekli vasıta kullananların çilesini iyi bilirim. Aslında pek çok araç sürücüsü gereken saygı ve tedbiri gösterirken ne yazık ki medeniyetten nasibini almamış bazı kişilerde çok saygısız ve tehlikeli davranışlar görebiliyoruz.

Bisiklet ve Motorsiklet sürücülerinin de aile sahibi olduklarını, aynı zamanda iki tekere sahip olduklarını unutmayalım.

Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti BaTeRRiiSStt » 12 Ekm 2010, 12:03

bisiklet kullananlar ney se de (gercı onlarda yoludan gıtmelı) motor kullananların cogu artizzz . ısıkda bekleyen arabaların yanında gaz vere vere gıdıyolar 90la gıdılecek olan yolda motoru bagıttırak 100 ün üzerinde gıdıyolar.. boylesıne acımıcan ama efendı gıbı surene lafım yok
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti octaviaman » 12 Ekm 2010, 12:25

Bisiklete,Motorsiklete binmeninde, otomobile binmenin de belli bir sorumluluğu ve belli bir kültürü ve geleneği vardır.

Fakat herkes her halta sadece ve sadece istemekle bindiğinden,herşey orman kanunu oldu.Allah a emanet.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti taner_octavia » 12 Ekm 2010, 13:33

benimde aynı zamanda motorumda var.bende iyi bilirim motor suruculerini.bi motor gorunce daha dikkatli davranıp yol vermeye calısırım sıkıstırmadan.herkezinde aynı sekilde yapmasını temenni ederim.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Arabanız: Kia Sportage

İleti BaTeRRiiSStt » 12 Ekm 2010, 14:16

taner_fabia yazdı:benimde aynı zamanda motorumda var.bende iyi bilirim motor suruculerini.bi motor gorunce daha dikkatli davranıp yol vermeye calısırım sıkıstırmadan.herkezinde aynı sekilde yapmasını temenni ederim.

eğer bursada motorunla bana denk gelırsen ılk senı sıkıstıracağım....:evil:
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti taner_octavia » 12 Ekm 2010, 15:11

valla basarım taşı arkadan cama :D
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Arabanız: Kia Sportage

İleti quickcan » 12 Ekm 2010, 15:14

BaTeRRiiSStt yazdı:bisiklet kullananlar ney se de (gercı onlarda yoludan gıtmelı) motor kullananların cogu artizzz . ısıkda bekleyen arabaların yanında gaz vere vere gıdıyolar 90la gıdılecek olan yolda motoru bagıttırak 100 ün üzerinde gıdıyolar.. boylesıne acımıcan ama efendı gıbı surene lafım yok

+1

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti hetepe » 12 Ekm 2010, 15:38

BaTeRRiiSStt yazdı:bisiklet kullananlar ney se de (gercı onlarda yoludan gıtmelı) motor kullananların cogu artizzz . ısıkda bekleyen arabaların yanında gaz vere vere gıdıyolar 90la gıdılecek olan yolda motoru bagıttırak 100 ün üzerinde gıdıyolar.. boylesıne acımıcan ama efendı gıbı surene lafım yok

Kendi yolu derken? Türkiyerde bisiklete ayrılmış yol mu var? Var da ben mi görmüyorum?
Acımasız söylemine ''helal olsun'' diyorum...Bi de Bursalı olacan...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti RoadFighter » 12 Ekm 2010, 17:02

Ben de bir motosiklet kullanıcısıyım.

Arabadan çok motosiklet kullanıyorum hatta.

Bu memlekette insana bakış açısı değişmedikçe araçları sürenlerin kim olduğu önem taşımayacak malesef.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti felicia_3437 » 12 Ekm 2010, 17:41

hali hazırda hem bısıkletım hem motor bırde kızım felişim var hala dururlar 3 de değişe değişe bınerım kafama göre halı hazır da arkadaşım yurt dışında galiba o yuzden bısıklet yolundan falan bahsetı kı ben neredeyse ıst yı gezdım bısıklet le bıor yerde göremedım motorluları cok sıkıştırılar bende yolda bır arac sürücüsünü motor veyada bısıkletı sıkıştırıken görduğumde araba var ıse o an altımda o surucuyu deli ederim cohundada kaldırımakadar cıkmak sorunda kalmışlardır lütfen herkese saygı gösterelim şuanda bakıyorum altında luks arabası olanlar bırakın motoru bısıkletı eskı arac kulanıcılarını bıle sıkıştırıyorlar yolarda sankı tabak haneye yetişeceklermiş gibi arkadaş oda ınsan önemli olan taşıt deyıldır İNSANLIKTIRKİ artık ölkemisde buda nadirleşmeye başladı benı ısteyen yanlış anlar ısteyen kelimeyı doğur bulur saygılarımla
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti BaTeRRiiSStt » 12 Ekm 2010, 18:06

hetepe yazdı:

Kendi yolu derken? Türkiyerde bisiklete ayrılmış yol mu var? Var da ben mi görmüyorum?
Acımasız söylemine ''helal olsun'' diyorum...Bi de Bursalı olacan...

var tabii her sehırde olmasada.ben yayaysam yolun ortasından yurumeye hakkım yok arabanında kaldırıma cıkmasına .. herkez yoluından gıtmelı o zaman sorun cıkmaz ..bursalılık ne alaka onu anlamadım ? ayrıca ben gemlıklıyım ...Fark var..
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti felicia_3437 » 12 Ekm 2010, 18:12

b ak o bursalı değil arkadaşım gemlik liymış . yayalar yolda gıdıyor dıyorsun kaldırıma arbayı hıc mı park etmıyoruz acaba ? ya bu sızın iş dondurmam kaymaha döndu arkadaşlar hırzısın hıc sucuyokmu yanı bızım sucumuz yokmu ?
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Arabanız: FELİCİA LX

İleti BaTeRRiiSStt » 12 Ekm 2010, 19:28

dıyorum ya efendı gıbı gıdene laf yok. yaya olsun motor olsun araba olsun..
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti cetin17 » 12 Ekm 2010, 19:34

Gemlik Bursa'ya değil, doğrudan Allaha bağlı. :D :D :D :D

Mümkünse asla 2 tekerli bir aracı sıkıştırmam.
AMA
Motorcuların iki arabanın arasından gitmesine ifrit oluyorum.
Bir öyle şaşılası dünya ki burası, balıklar kahve içerken çocuklar süt bulamıyor. İnsanları sözle besliyorlar, domuzları patatesle... Nazım Hikmet RAN ...
Kullanıcı avatarı
cetin17
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: çetin
Arabanız: fabia elegance 101 / landirenzo lpg

İleti hdoner » 12 Ekm 2010, 19:47

Bazen düşünüyorumda motorcu nerden gidecek diye.Mesela otomobil gibi yolu ortalasa garibimize gidiyor,koca yolu kapladı diye sinirleniyoruz.Orta şerit çizgisinde gitse arabaya sürtecek vs. tehlikeye yol açtığını düşünüyoruz.En sağ dan devam etse bu seferde yola sığamıyoruz diye motorcuları kaldırıma doğru sıkıştırıyoruz.

Ama şunu hiç düşünmüyoruz motoruda kullanan insan otomobilide.Kamyonuda.İster 2 tekerlekte gider ister 4 isterse 16 tekerle.Ama sonuçta hareket eden motor değil insandır.

Tam tersine motor ve bisiklet sürücülerine daha özen göstermeliyiz çünkü kaporta sürücülerin kendileridir.En ufak darbe büyük sakatlıklar yada ölümle biteceğini unutmamalıyız.
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti asdfghjk » 12 Ekm 2010, 19:55

Bu şikayeti yapabilmek için öncelikle motorsikletli şahısların araçların arasından makas atmadan yolculuk etmeyi öğrenmesi gerekir (İki araç arasından veya benim şeridimden beni geçmemesi lazım.). Bu tarz hareket yaparsa hatasını anlayana kadar sıkıştırırım, fakat sinyalini veren kurallara uyan aradan sürtmeyen biriyse normal bir otomobilmiş gibi yol veririm, mesafemi korurum, sıkıştırmam. (Aynı durum otomobiller içinde geçerlidir!)

Trafikte ki motorsikletli kişileri izleyin. Acaba otomobillerin mi kurallara uyma oranı daha fazla yoksa motosikletlerin mi ? Bu şikayeti yapan motosikletli kişiler önce sinyal versin, benim şeridimden beni geçmesin, hız kurallarına uysun. Kaldı ki bir otomobille bir motosiklet çarpıştığı zaman hız arttıkça -eğer ki motosiklet sürücüsü güvenlik önlemlerini almışsa- otomobildekilerden daha az zarar alır (Kamyon veya tır tarzı üstünden uçamayacağı cisimler ayrı). Velhasıl kelam önce motosikletli kişiler kurallara uysun otomobillerde onlara yardımcı olur !
asdfghjk
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir

İleti zekrek » 12 Ekm 2010, 20:16

Ben eski bir kamyon sürücüsü olarak otomobili ile bu adam durabilirmi diye düşünmeden önüme atlayanları, otomobiliyle motorsikletleri ve bisikletleri sıkıştıranları, motorsikletiyle makaslar yapıp aralardan geçen araca kapalı yollarda yayaların üstüne çıkmaya çalışanları gördüm. Herşeyden önce bir hareket yaparken kendinizi karşınızdakinin yerine koyarsanız, bunu bana yapsalar ne yapardım derseniz doğruyu daha kolay bulursunuz. İnsanlar karşısındakine saygı gösterirse ve o hata yaptı deyip bir hatada ona karşı ben yapayım demeyip hatasını kapatmaya çalışırsa yani insanca toplum olarak yaşamayı öğrenebilirsek yaşamak daha kolay bir hale gelebilir.
Kullanıcı avatarı
zekrek
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Zeki
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 Favorit

İleti hdoner » 12 Ekm 2010, 20:20

talhadogdu yazdı: Kaldı ki bir otomobille bir motosiklet çarpıştığı zaman hız arttıkça -eğer ki motosiklet sürücüsü güvenlik önlemlerini almışsa- otomobildekilerden daha az zarar alır (Kamyon veya tır tarzı üstünden uçamayacağı cisimler ayrı).

Hız arttığı zaman motosikletli zaten direk ölüyor .Öyle resimler gördüm ki kaskı ,dizliği,botu,ceketi vs. olduğu halde yaptıkları kazada vücutları 10 parçaya dağılanları.İç karartmamak için bu resimleri eklemiyorum.Binek araçlardaki hava yastıkları ,ehliyet kemeri hafif cisimlere çapmalarda azami şekilde zarar almadan kurtarabiliyor(aracın sert cisime çarpıp bölünme yada akordion biçime gelemsi haricinde)
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir