Bisiklet ve Motorsiklet Kullananlara Dikkat Edelim

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bisiklet ve Motorsiklet Kullananlara Dikkat Edelim

İleti asdfghjk » 12 Ekm 2010, 22:01

hdoner yazdı:
talhadogdu yazdı: Kaldı ki bir otomobille bir motosiklet çarpıştığı zaman hız arttıkça -eğer ki motosiklet sürücüsü güvenlik önlemlerini almışsa- otomobildekilerden daha az zarar alır (Kamyon veya tır tarzı üstünden uçamayacağı cisimler ayrı).

Hız arttığı zaman motosikletli zaten direk ölüyor .Öyle resimler gördüm ki kaskı ,dizliği,botu,ceketi vs. olduğu halde yaptıkları kazada vücutları 10 parçaya dağılanları.İç karartmamak için bu resimleri eklemiyorum.Binek araçlardaki hava yastıkları ,ehliyet kemeri hafif cisimlere çapmalarda azami şekilde zarar almadan kurtarabiliyor(aracın sert cisime çarpıp bölünme yada akordion biçime gelemsi haricinde)

İyi de bir araç nasıl ki direğe çarpınca hacmi küçük olduğu için darbeyi sönümleyemediğinden çok fazla hasar alıyorsa aynı şekilde bir motora çarptığı zaman da özellikle yüksek hızlarda büyük darbeler alır. Motorsikletteki kişi aracın üstünden fırlayıp yerde sadece sürüklenip asfalttaki kimyasallarla da kıyafeti sayesinde etkilenmez belki 1-2 tane kırık olur fakat araçtakiler ise daha fazla darbe alır. Tabi ki bu durum darbenin alındığı noktaya göre değişir. Ayrıca bu durum sadece otomobil için geçerlidir. Bir minibüs-kamyon-tır tarzı yüksek araçlarda üstten uçamayacağından dolayı motorsikletteki kişi genelde yaşamını yitirir...

asdfghjk
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir

İleti oguz » 12 Ekm 2010, 22:28

felicia_3437 yazdı:hali hazırda hem bısıkletım hem motor bırde kızım felişim var hala dururlar 3 de değişe değişe bınerım kafama göre halı hazır da arkadaşım yurt dışında galiba o yuzden bısıklet yolundan falan bahsetı kı ben neredeyse ıst yı gezdım bısıklet le bıor yerde göremedım motorluları cok sıkıştırılar bende yolda bır arac sürücüsünü motor veyada bısıkletı sıkıştırıken görduğumde araba var ıse o an altımda o surucuyu deli ederim cohundada kaldırımakadar cıkmak sorunda kalmışlardır lütfen herkese saygı gösterelim şuanda bakıyorum altında luks arabası olanlar bırakın motoru bısıkletı eskı arac kulanıcılarını bıle sıkıştırıyorlar yolarda sankı tabak haneye yetişeceklermiş gibi arkadaş oda ınsan önemli olan taşıt deyıldır İNSANLIKTIRKİ artık ölkemisde buda nadirleşmeye başladı benı ısteyen yanlış anlar ısteyen kelimeyı doğur bulur saygılarımla

altımda şöyle 70-80 model bi merso olacak, 90-95 arası bi doğan falan olacak, ne bilim hurda döküntü bi araç olacak, gelecek herifin biri yeni arabasıyla beni sıkıstıracak? çok zor be:D

ya motorcuları severim ama beyinsiz olanlarını degil, solum bomboş yolda girmiş dibime kadar sagdan aynadan gorunmuyo bişe olmuyo saga da sinyali vermişim hayla orda ne işi varsa tam direksiyonu kırdım baktım camda bişe görünüyo ben ondan daha cok korktum attım kendimi saga, bagırta bagırta sagımdan uzadı gitti e ben ne yapayım buna alın bak dikkat ediyorum işte? ama o dikkat ediyomu?

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti RoadFighter » 13 Ekm 2010, 00:13

Herkesin kendilerince doğruları var trafikte.

Normalde motosiklet sürücülerinin seyrettikleri şeridi ortalamaları ,sollamalarda da motosiklet diğer şeride çıkması lazım fakat ülkemiz trafiğinde bunları pratikte uygulayamayabilirsiniz bir motosiklet sürücüsü olarak.

talhadogdu arkadaşın bahsettiği şerit içi sollama olayını motosiklet sürücüsü elbette yapmamalıdır. Fakat diğer şeritlerde şehir içi hız sınırını fazlasıyla aşan sürücülerden orta ve sol şeritte sollamaya çıkmaya cesaret edemeyebilirsiniz. Sağ şeritte zırt pırt duran dolmuş,taksi vb. ticari araçlar yüzünden şerit içi sollamalar sizde alışkanlık olabilir.

Bir takım motosiklet sürücülerinin(özellikle bazı kurye ve paketçilerin) zırt pırt şerit değiştirerek motosiklet kullandığı doğrudur.

Fakat motosiklet sürücülerinin genelini böyle görmemeli ve buna göre muamele etmemeli.

Ben her iki aracı da sürüyorum ama motosiklet kullandığım son 4 senede trafiğin gerçek yüzünü gördüm.

Ülkemiz trafiğinde motorcu olmak emin olun daha zordur. Otomobil sürücüleri sizle kapışmak isterler çoğu zaman. Işıklarda biraz önde kalksanız arkadan yırtına yırtına gelen bir arabayı dibinizde görürsünüz çoğu zaman.

Sağ şeritten tin tin gideyim deseniz bile gidemezsiniz. Dolmuşu,otobüsü,taksisi buna müsade etmez! Siz de zırt pırt durmaktan illallah edersiniz.

Sol şeritte hızlı da gidemezsiniz motorunuz güçlü değilse. O nedenle bir oraya bir buraya kaçarak ilerlemeye çalışırsınız.
Şerit kullanmasını bilmeyen ülkemiz sürücüleri yüzünden sıkışık trafikte araba gibi beklemek de canınızı sıkar.

Sırtını yaslayarak sıcak arabasında rahat rahat oturan araba sürücülerinin hiç umrunda olmazsınız. (bazen motosikletin geçmesi,beklememesi için yol açanlara rastladığınızda çok çok mutlu olursunuz!)

Sağnak yağmura yakalandığınızda göletlerden geçmek zorunda kalırsanız otomobil sürücüleri size su sıçratmaktan geri durmayabilir. Hatta arabalarının içinde bu duruma gülenlere de rastlayabilirsiniz.

Bu memlekette motorcu olmak da, yaya olmak da zordur.

Bunu ecnebi memleketlerine gidince daha iyi idrak ediyorsunuz.

Şu duruma ne kadar da imreniyor insan :

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti hdoner » 13 Ekm 2010, 07:07

Vatan Caddesi'nde sürücüsünün aşırı hız yaptığı motosiklet, ticari taksiye arkadan çarptı. Feci kazada motosiklet sürücüsü hayatını kaybederken, biri ağır 3 kişi de yaralandı. Kaza sonrası motosiklet paramparça oldu. Taksi de kullanılamaz hale geldi.
Kaza, saat 02.00 sıralarında Vatan Caddesi üzerinde Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde meydana geldi. Alınan bilgiye göre Davut Sak (25) isimli motosiklet sürücüsü aşırı hız yüzünden kontrolünü kaybedince, Ayhan Akgün yönetimindeki 34 TCF 02 plakalı ticari taksiye arkadan çarptı. Çarpmanın etkisiyle motosiklette bulunan iki kişi yaklaşık 100 metre ileriye uçtu. Beton zemine çakılan motosiklet sürücüsü olay yerinde hayatını kaybetti. Motosiklette bulunan Mehmet Şenel ise ağır yaralandı. Yaralı şahıs Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Şahsın durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Saat 20:15 de meydana gelen kazada motorsiklet sürücüsü A.E. yaralandı. Uluborlu Devlet Hastanesi'ne kaldırılan A.E. buradaki ilk müdahalesinin ardından Isparta Devlet Hastanesi'ne sevk edildi.Hayati tehlikesi devam ettiği bildirilmiştir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ülkemizde okadar çok aotomobil-motorsiklet kazası var ki...Genelde motor sürücüsü ölürken araç sahibi ufak sıyrıklarla kurtarıyor.Hatta öle resimler var ki motor sürücüsünün kolu,bacağı,vücudu,kafası bi yere uçmuş :(
(İnsanalrı olumsuz etkileyeceği için yayınlamıyorum)
Bunlar resmi kayda geçmiş yüksek süratla olmuş kazalardır.Sanırım bu haberlerden motor sürücüsünün daha çok zararlı çıktığı ispatlanmış oldu istersenız daha çok haber ve resim ekliyebilirim.

Yanlız trafiği kapalı racing motor yarışlarında dediğiniz gibi olabilir kaza olur sürücü yerde sürüklenir birşey olmaz fakat normal trafikte 150-200km hızla motordan fırlayan bi sürücü ya başka araca,bariyerlere,elektrik direğine,yayalara,kaldırıma çarpıyor yani bu durumda motor sürücüsünğn kask vs olsa bile kurtulma şansı varmıdır sorarım size????
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti BaTeRRiiSStt » 13 Ekm 2010, 07:15

Bu ıkı kazada da asırı hızlı motor sürücülari sanırım ?
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti hdoner » 13 Ekm 2010, 07:18

Edinilen bilgilere göre, Keskin-Eğriöz köy yolunda meydana gelen trafik kazasında, Hamza Kara idaresindeki 26 NA 444 plakalı otomobil, yolun karşısına geçmek isteyen Mustafa Dilek yönetimindeki 26 PE 497 plakalı motosiklete çarptı. Kazada, motosiklet sürücüsü Mustafa Dilek (23) ile 3 aylık hamile olduğu öğrenilen eşi Zehra Dilek (18) olay yerinde can verdi. Kazadan sonra hendeğe girip burun üstü dikilen otomobilde bulunan Şükrü İnan (52) da yaralandı. SSK Bölge Hastanesi?ne kaldırılan yaralının sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Kazada ölen 6 aylık evli Dilek çiftinin, Keskin Köyü?ndeki kardeşlerini ziyaretten döndükleri öğrenildi. Karnındaki 3 aylık bebeğiyle can veren Zehra Dilek ile eşi Mustafa Dilek?in cenazeleri, savcının olay yerindeki incelemesinin ardından otopsi için Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi morguna kaldırıldı.
Diğer kaza, Seyitgazi Yolu Zeytinoğlu Bulvarı üzerinde meydana geldi. Erkan Atilla?nın kullandığı 26 PR 288 plakalı otomobil ile Abdülkadir Deniz idaresindeki 26 NN 405 plakalı otomobil kavşakta çarpıştı. Çarpmanın etkisiyle orta refüje çıkıp elektrik direğine çarparak duran 26 PR 288 plakalı otomobilde bulunan Mehmet Özduman yaralandı. 112 görevlilerinin araç içinde ilk müdahalede bulunduğu Özduman, ambulansla kaldırıldığı SSK Hastanesi?nde tedavi altına alındı. Bu arada diğer otomobilin sürücüsünün eşi Ayşe Deniz, kazanın şokuyla baygınlık geçirdi. Yol üzerinde yatan Ayşe Deniz, polislerin ve eşinin suyla müdahalesi sonucu bir süre sonra kendine geldi. Trafik ekipleri her iki kazayla ilgili araştırmayı sürdürüyor.
iha-eskişehir
Yayın Tarihi :
25 Ağustos 2004 Çarşamba 13:10:23
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hdoner » 13 Ekm 2010, 07:18

BaTeRRiiSStt yazdı:Bu ıkı kazada da asırı hızlı motor sürücülari sanırım ?

evet 2 sindede motor sürücüleri aşırı hızlı kardeşim.
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti BaTeRRiiSStt » 13 Ekm 2010, 07:27

ii olmus dıcem tovbe tovbe .. dıkkatlı ve hızında gıtseler ne kendı canlarına nede mılletın mallarına zarar gelır.
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hetepe » 13 Ekm 2010, 13:07

hdoner yazdı:Bazen düşünüyorumda motorcu nerden gidecek diye.Mesela otomobil gibi yolu ortalasa garibimize gidiyor,koca yolu kapladı diye sinirleniyoruz.Orta şerit çizgisinde gitse arabaya sürtecek vs. tehlikeye yol açtığını düşünüyoruz.En sağ dan devam etse bu seferde yola sığamıyoruz diye motorcuları kaldırıma doğru sıkıştırıyoruz.

Ama şunu hiç düşünmüyoruz motoruda kullanan insan otomobilide.Kamyonuda.İster 2 tekerlekte gider ister 4 isterse 16 tekerle.Ama sonuçta hareket eden motor değil insandır.

Tam tersine motor ve bisiklet sürücülerine daha özen göstermeliyiz çünkü kaporta sürücülerin kendileridir.En ufak darbe büyük sakatlıklar yada ölümle biteceğini unutmamalıyız.

+1
Helal olsun..

gönderen cetin17 » 12 Eki 2010, 20:34
Gemlik Bursa'ya değil, doğrudan Allaha bağlı. :D :D :D :D

:lol: :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti BaTeRRiiSStt » 13 Ekm 2010, 13:45

dogru demıs arkadas doğrudan Allah a baglıyız...
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hetepe » 13 Ekm 2010, 13:51

Sizin iyiymiş, biz Ankara'ya bağlı bir ilçeyiz...Dolmuş, otobüz bol..
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti umutgiray » 13 Ekm 2010, 15:35

talhadogdu yazdı:Bu şikayeti yapabilmek için öncelikle motorsikletli şahısların araçların arasından makas atmadan yolculuk etmeyi öğrenmesi gerekir (İki araç arasından veya benim şeridimden beni geçmemesi lazım.). Bu tarz hareket yaparsa hatasını anlayana kadar sıkıştırırım, fakat sinyalini veren kurallara uyan aradan sürtmeyen biriyse normal bir otomobilmiş gibi yol veririm, mesafemi korurum, sıkıştırmam. (Aynı durum otomobiller içinde geçerlidir!)

Trafikte ki motorsikletli kişileri izleyin. Acaba otomobillerin mi kurallara uyma oranı daha fazla yoksa motosikletlerin mi ? Bu şikayeti yapan motosikletli kişiler önce sinyal versin, benim şeridimden beni geçmesin, hız kurallarına uysun. Kaldı ki bir otomobille bir motosiklet çarpıştığı zaman hız arttıkça -eğer ki motosiklet sürücüsü güvenlik önlemlerini almışsa- otomobildekilerden daha az zarar alır (Kamyon veya tır tarzı üstünden uçamayacağı cisimler ayrı). Velhasıl kelam önce motosikletli kişiler kurallara uysun otomobillerde onlara yardımcı olur !

aynen katılıyorum. bende motor kullandım. ama bazıları varki (özellikle paketçiler) resmen ölümü arıyorlar acaba beni nerde kim öldürebilir kim sakat bırakabilir diye. olayın bu yüzünede iyi bakmak lazım. nihayetinde onlarada servisten şu kadar zaman da döneceksin diyor patron yoksa kapı dışarı
Kullanıcı avatarı
umutgiray
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: SALİH TEMİZ
Arabanız: WW Jetta Comfortline 2011 1.6 TDI Ot.

İleti hetepe » 13 Ekm 2010, 15:40

Motorcuların en basit kazasında kol bacak, boyun, bel kırılması olabiliyor, otomobil kullanıcısında ise bu durumlar aşırı hız ve şehir dışında oluyor.
Bu durumda otomobil kullanıcısı ,motorcuları hiç olmazsa ''medeniyet adına, insanlık adına'' kollamalıdır.
Otomobil kullanıcısının, motorcu nedeniyle gördüğü risk, kendi aracı için far, tampon, boya, ayna vs.. iken motorcunun canı ortadadır, başka da birşey söylemiyorum, hayatımda motora binmediğimi de özellikle belirtmek isterim.
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti hdoner » 13 Ekm 2010, 16:12

Sonuçta arkadaşlar motorcu olsun otobilci olsun kamyoncu olsun kötü kullanan hepsinde yok mu?Sırf kötü kullananlardan dolayı ozaman mesela kamyoncu ve motorcuları imfaz edelim olur mu?Şehir içinde terör estiren okadar çok serseri var ki adam bırak motoru otomobille makas atıyor onu bırak kamyoncular bile makas atıyor :? Bu tür kötü örnekleri göstererek basit mantık ile o tip motorlu aracı kötülemek bence yanlıştır.

Bazı insanlar var sözüm meclisten dışarı , yolda kedinin ne işi var diye üzerine sürüyor kendince haklı olabilir ama yolda terör estiren bi sürücüye karşı (motorcu olsun,otocu olsun,kamyoncu,minibüscü farketmez) kendimiz infaz etmeye kalkarsak Allah korusun psikolojik sorunu olan bir kişi ise silah varsa silahını çekmiyecek midir? Sizce değer mi çocukca davranıp o öyle yaptı diye ben öyle yapıyım demek? O zaman ne farkımız kalır o insandan? Dağ kanunları işlerse memelekette oalcağı ancak büyük acılardır, gücü yeten diğerini eler başka bir şeyde olmaz.

"Bir toplumun aldığı terbiye sokakta ki yaptığı hareketlerden belli olur"
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

Önceki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir