Eldere Gölü-Dinar

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Eldere Gölü-Dinar

İleti SKODA 135 » 27 Ekm 2010, 10:56

Hepimizin farkında olmadan yanından geçip gittiği tarihi mitolojik ve doğa güzelliği olan bir göldür. Ankara-Antalya istikametine giderken Keçirborlu'ya yaklaşık 10 km kala bu göl üzerinden geçilir.

Bu göl kenarında harika bir balık restaurant vardır. Bu tesis aileniz ile birlikte temiz ve uygun şekilde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz, ayrıca hoşça vakit geçirebileceğiniz doğa harikası bir yerdir.

Eldere gölündeki bu tesis aynı zamanda bir alabalık çiftliğidir. Balıksever kardeşlerimin mutlaka geçerken uğramalarını tavsiye edeceğim bir yerdir. Siz çayınızı yudumlarken görerek siparişini verdiğiniz balıklar temizlenip biraz sonra size teslim edilir. (Eğer benim gibi ayrıca mangal malzemesini yanınızda taşıyıp mangal yapmak isterseniz.)

Fiyatları ise çok uygundur. Sadece balık almak isterseniz temizlenmiş ve hazırlanmış alabalığın tanesi sadece 1,5 lira...:) Eğer restorantta pişmiş olarak sipariş verirseniz 7 lira.

Bu gölün bir özelliği de aynı zamanda kuş çeşitlerinin bulunması... Gölde pekçok göçmen kuş türü bulunmakta.

Yaban ördek türlerini uzaktan seyredebildiğiniz gibi birazdan restoranta sizin olduğunuz yere doğru yaklaştıklarını da göreceksiniz. Bu ilginç durumun nedenini biraz sonra farkedersiniz......

Bu kuşlar sizin ekmek atmanızı bekliyorlar......Birazcık ekmek attığınızda yanınıza kadar sokulabiliyorlar. Tabiki bu anları kaçırmak olmaz. Fotoğraf makinanız hazır olmalı.

Eldere gölü mitolojik bir geçmişe sahiptir. Bu gölün mitolojideki adı ise AVLOKRENE'dir.PAN flütü yada ney ilk kez burada yetişen kamışlardan yapılmıştır. PAN peri kızı SİRİNKS'i burada yıkanırken görmüş ve onu yakalamaya çalışmıştır. Sirinks ise Avlokrene'den yardım istemiştir. Avlokrene bu kızı hemen kamış haline getirmiş ve Pan'ın elinden kurtarmıştır. Pan ise bu kamışlardan ilk PAN FLÜDÜ'nü yapmıştır. Pan ile Apollon arasındaki ilk müzik yarışmasıda burada olmuştur.

Göl kenarında yürüyüş imkanıda vardır. Zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız. Doğa güzelliği olan bu şirin göl ve balık restaurant mutlaka ziyaret edilmeli.

Eldere gölünde gün batımı ve bir akşam manzarası...

Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti mustklc » 27 Ekm 2010, 11:08

gerçekten güzel yermiş. şöförün kaderidir uzun yolda. sağa sola bakamaz önüne bakar geçer gider. yeni skodamla yaklaşık 10.000 km yaptım. bir yerde durup da çevremi inceleyemedim hem biryerlere yetiştim. artık bundan sonra biraz dinlenmek gerek :D
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti SKODA 135 » 27 Ekm 2010, 11:13

mustklc yazdı:gerçekten güzel yermiş. şöförün kaderidir uzun yolda. sağa sola bakamaz önüne bakar geçer gider. yeni skodamla yaklaşık 10.000 km yaptım. bir yerde durup da çevremi inceleyemedim hem biryerlere yetiştim. artık bundan sonra biraz dinlenmek gerek :D

Tabiki Mustafa kardeşim, bu güzel ülkemizi gezip görmemiz ve tanımamız gerek....:D

Yoksa bu Skoda'lar ne için?:D
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti murat11h1 » 27 Ekm 2010, 11:48

mustklc yazdı:gerçekten güzel yermiş. şöförün kaderidir uzun yolda. sağa sola bakamaz önüne bakar geçer gider. yeni skodamla yaklaşık 10.000 km yaptım. bir yerde durup da çevremi inceleyemedim hem biryerlere yetiştim. artık bundan sonra biraz dinlenmek gerek :D

Haklısın gırşeerli kardeş. Yolda giderken insan geriliyor ister istemez,trafiğe dikkat edeceğim diye. Geçtiğimiz yerlere doğal olarak dikkat edemiyorum.
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti SKODA 135 » 27 Ekm 2010, 12:05

murat11h1 yazdı:

Haklısın gırşeerli kardeş. Yolda giderken insan geriliyor ister istemez,trafiğe dikkat edeceğim diye. Geçtiğimiz yerlere doğal olarak dikkat edemiyorum.

Murat kardeşim emekli olmama az kaldı. İnşallah ailem ile birlikte bir Karadeniz turu planlıyoruz. İlk olarak ALACA HÖYÜK ve HATTUSAS düşünüyoruz. Birde şu an aklıma adı gelmedi, Çorumun bir ilçesi var içinden nehir geçiyor kanyonları ile ünlü....neyse bir de o ilçeyi görmek istiyoruz..............Bakalım herşey nasip.:D
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir