Polis'in imajı... (yorumsuz)

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Polis'in imajı... (yorumsuz)

İleti delidolu » 28 Ekm 2010, 11:32

http://www.pitcafe.com/2010/07/otoyol-polisleri-luks-polis-arabalari/

Polis'in imajı...

Türkiye?nin en ünlü caddesidir İstiklal Caddesi. Türkiye tarihini reddeden, tarihi eserlerini pazarlayamayan, koruyamayan bir ülke olsa da, hiç reklamı yapılmasa bile turist çekmeye devam edecektir bu cadde. Yüzlerce yılın kokusunu, dokusunu taşır, onu görmeye gelen turistlerin kültürüyle harmanlanarak İstanbul?a bambaşka bir ülkeden düştüğünü düşündürür insana.
İstiklal Caddesi ne kadar güzel ve tarihi olursa olsun, devletin kokusunu da en çok orada duyarsınız, çünkü çok göze batar. Türkiye?nin başarısız şehircilik anlayışını da en iyi burada teşhis edersiniz. Belediyelerimizin hizmet anlayışı da çok farklıdır diğer ülkelerden. Hizmetin sonucunu görüp takdir etmenizi beklemezler, hizmet sürecini gözünüze soka soka ?belediye çalışıyor abi? demenizi beklerler. Siz demezseniz kendileri yazarlar her yere: ?Büyükşehir çalışıyor.?
Çalıştıklarını belli etmek için, İstiklal Caddesi gibi kalabalık bir mekânı altüst etmekte de bir sakınca görmezler. Bir Cumartesi akşamı caddede yürürken yanınızdan dev gibi süpürge kamyonları geçebilir, kocaman çöp kamyonları büyük bir gürültü ve koku eşliğinde çöp toplarlar. Polisler çürük çarık polis otomobilleriyle caddeyi turlarken, bir yandan zabıtalar, bir yandan diğer devlet memurları devleti temsilen ortalıkta dolaşıp hem kalabalık yaparlar, hem gürültülerinden durulmaz.
Oysa İstiklal Caddesi gibi turistik ortamlar, kolluk kuvvetleri ve temizlik görevlilerinin ortalıkta mümkün olan en asgari seviyede görünmelerini gerektirir. Güvenlik görevlilerini uzaktan görmek zaten güven verecektir, sivil dünyada çoktan tedavülden kalkmış polis otomobillerinin ortalıkta dolaşması güven vermez, bilakis sinirlendirir.
Polisler ortalıkta görünecekse de, en azından imajları düzgün olmalıdır. Son birkaç yıldır polisin imajına yönelik çalışmalar yapıldığını görüyoruz. Çeşitli yerlerde Segway kullanan polislere de denk geldim, bu gayet hoş bir şey.
Yıllarca Toros, Şahin gibi sefil modeller görmekten bıktık. Özellikle halkın imaj için çabaladığı turistik noktalarda polislerin bu tip otomobillerle dolaşarak çıtayı aşağı çekmesi pek hoş değildi. Şimdi biraz düzeldi, dar sokaklarda Fiat Fiorino, Hyundai Accent gibi -en azından dökülmeyen- polis araçları görüyoruz.
Şimdi de yeni bir çalışma yapan Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü?nün polis ekiplerine Mini One tahsis ettiğini öğrendik. İlk başta hoş bir çalışma gibi görünüyor. Ancak imaj açısından şık gibi görünse de kullanışlılık açısından yerlerde sürünen bir fikir bu.
Polislerin İstiklal Caddesi?nde Mini One ile dolaşmasının çeşitli avantajları var. Boyutları sayesinde Taksim?in yoğun trafiğinde daha rahat hareket edebilecekler, daha şık bir görüntü çizecekler, 1.4 Lt, 90 HP motorla da pek fazla yakıt harcamayacaklar.
Ancak coupé otomobilden polis arabası yapmak saçma duruyor. Herhangi bir olay durumunda şüpheliyi otomobile bindirebilmek için ön koltuğu yatırmak zorunda kalmak gerekecek, polisle şüpheli/suçlu arasında cam, kafes vs gibi herhangi bir güvenlik önlemi olmayacak. Yani bu otomobillerle suçlu nakliyesi imkânsıza yakın bir olay.
Herhangi bir suçlu nakliyesi yapılamayacaksa geriye sadece şık görüntü ve trafikten kurtulmak kalıyor ki, Honda Varadero bunu hayli hayli başarıyor zaten.
Polisin lüks otomobil kullanmasına karşı değilim, kullansınlar, ancak bir teenage hayali olan Mini ile olacak iş değil bu. Kaldı ki araba Cooper veya Clubman de değil, kara jant kullanan, donanım fakiri One. Mini kullanmayı çok istiyorlarsa Mini Clubman alabilirlerdi, en azından küçük de olsa bir arka kapısı var. Gerçi o zaman da Mini?nin miniliği kalmıyor, demek ki Mini polisin işine pek fazla yarayabilecek bir otomobil değil.
Polisin otomobil konusunda sınıf atlaması Mini One gibi modellerle değil, yeni teknolojilere yatırım yapan modellerle olmalı aslında. Yakıt tasarrufu ve imajın yanında vatandaşa da örnek olmak için fosil yakıtlardan yakasını kurtarmış modellere, hybridlere, elektrikli otomobillere yönelseler çok daha iyi olacak.
Tesla?yı Türkiye?ye tanıtan Ali Ağaoğlu oldu. Adamlar yıllarca çalıştı, projeler çıkardı, arabayı üretti, satmaya başladı, Türkiye daha ithalat için gerekli olan mevzuatı hazırlayamadı. Ali Ağaoğlu da %37 ÖTV ödemek zorunda kalarak satın aldı arabasını. Ve medyaya Tesla?yı tanıtırken dedi ki, ?Türkiye?den biri çıkıp elektrikli otomobil üretsin, 500 adet sipariş vereceğim.?
Bunu söylemesi gereken Ali Ağaoğlu değil, Türkiye Cumhuriyeti?nin yöneticileridir aslında. Polise Mini One yerine Toyota Prius alınabilir, elektrikli otomobillerin kullanımı özendirilebilirdi. Ama bizim devletimizin o seviyeye ulaşmasına daha çok var.
Polisin şehir içinde hybrid veya elektrikli otomobiller kullanması birçok açıdan avantajlı olurken, otoyol polisinin de spor otomobilleri kullanması şart.
Otoyol polisinin mevcut otomobillerinin çoğunluğu Renault Megane. Ve sanırım bu otomobillere bazı modifikasyonlar uygulanmış, çünkü stock bir Megane?dan çok daha hızlı hareket edebiliyorlar. Plakasız CBR 600 RR?ı yakalamaya çalışan cesur polislere denk gelmiş biri olarak derim ki, Megane kullanan otoyol polislerine dikkat edin.
Türkiye?de chip tuning uygulanmış Megane görünce şaşırıyoruz ama yurtdışında gördüklerimiz hiç şaşırtmıyor. ABD, Japonya, Avustralya ve birçok Avrupa ülkesinde egzotik polis arabaları bulunuyor.
Aşağıda bazı örnekler var:
Carbon Motors, Los Angeles?da kurulup sonradan Connersville, Indiana?ya yerleşen bir butik üretici. BMW ile motor anlaşması yapan firmanın en büyük hedefi, Carbon Motors E7 adlı çok amaçlı polis arabası projesini tamamlayabilmek. 2009 yılında açıklanan proje emniyet güçleri ve hükümet tarafından oldukça ilgi çekti ve otomobilin 2012 yılına yetiştirilmesi planlanıyor.
İngiltere?nin butik spor otomobil üreticilerinden Caparo, T1 modelinden bir polis arabası üretmeye kararlı. Konsepti geçtiğimiz yıl açıklayan firma, İngiltere?nin kullanmakta olduğu Lamborghini, Ferrari ve Lotus gibi polis arabalarının yerine yerli bir otomobil olan T1?ın kullanılmasını öneriyor.
Aşağıda çeşitli ülkelerden polis arabaları var. Türkiye?nin en hızlısı ise henüz Renault Megane.
Abu Dhabi?den Chevrolet Camaro polis arabası
Abu Dhabi?den Nissan Skyline GTR polis arabası
Almanya?daki Brabus CLS Rocket, dünyanın en hızlı polis arabası olarak piyasaya çıkmıştı.
Almanya?dan TechArt modifiyeli Porsche 911 polis arabası.
http://www.pitcafe.com/wp-content/uploads/avustralya_mitsubishievo10.jpgAvustralya polisinin en sevdiği modellerden biri, Mitsubishi Evo X. Çöl yollarına taşabilecek kovalamacalar için iyi bir seçim.
Avustralya polisi uzun asfalt yollarda Pontiac GTO kullanıyor.
Avusturya polisinin tercihlerinden biri Porsche 911 polis arabası.
Porsche 911, emniyet güçlerinin en sevdiği otomobillerden biri sanırım. Bulgaristan polisi de Porsche 911 kullanıyor.
Hollanda polisi otobanlarda BMW M3 ile devriye atıyor.
Hollandalı spor otomobil üreticisi Spyker, polise özel üretim için Spyker C8 seçmiş.
Ferrari Scaglietti, İngiltere?nin tercih ettiği polis arabalarından biri.
http://www.pitcafe.com/wp-content/uploads/ingiltere_jaguar_xf.jpgİngiliz markası Jaguar emniyeti boş bırakmıyor ve Jaguar XF polis arabası ile otobana çıkıyor.
Lamborghini Gallardo polis arabaları birçok Avrupa ülkesi gibi İngiliz otobanlarında da görülüyor.
Lamborghini?yi pek beğenen İngiliz polisi, Lamborghini Murcielago polis arabası da kullanıyor.
Lotus Exige, İngiliz polisinin beğendiği polis arabalarından biri.
Mitsubishi Evo VIII polis arabası, ralli yetenekleri sayesinde İngiliz polisine yardımcı oluyor.
Lamborghini, anavatanı İtalya?ya Lamborghini Gallardo polis arabasıyla hizmet veriyor.
Japonya, Nissan Skyline GTR ile otoban delilerini yakalamaya çalışıyor.
Suudi Arabistan?ın lüks polis arabası seçimlerinden biri Lamborghini Gallardo.
http://www.pitcafe.com/wp-content/uploads/usa_bloomfieldhills_cadillac_xlr_v.jpgABD?nin California ve Florida eyaletlerinin dışındaki en zengin şehirlerinden biri olan Bloomfield Hills, çeşit çeşit lüks Amerikan arabasının poli devriyesi attığı bir bölge. Cadillac XLR-V bunlardan biri.
Bloomfield Hills polis arabalarından bir kısmı Corvette Z06.
Florida?nın şık bölgelerinden Broward Country polisleri, Dodge Challenger R/T ile devriyeye çıkıyorlar.
Colorado polisinin tercihlerinden biri Subaru Impreza WRX STi.
Dodge Magnum, tüm eyaletlerde kullanılması için üretilen, ancak pek yaygınlaşamayan polis arabalarından biri.
Sweet Home Alabama?nın Hoover bölgesindeki polislerin tercihi de Porsche 911.
Illinois polisi, Subaru Impreza WRX STi ile devriyeyi tercih ediyor.
Texas polisi cadde dragcılarını Chevrolet Camaro ile kovalıyor.
Elbette bu kadar polis arabasından bahsetmişken, ABD?nin tarihe geçmiş modeli Ford Crown Victoria?yı anmamak olmaz. Sadece ABD?nin tüm eyaletlerinde değil, ABD?nin sesinin çıktığı neredeyse tüm ülkelerde polis arabası olarak kullanılan Crown Victoria, bugüne kadar en çok satılmış polis arabalarından biri olsa gerek.
Taksim?de görev yapan polisler için alınan Mini One?lar, gazetelerde Mini Cooper olarak tanıtılıp, sessiz sedasız hizmete girdiler. İmaj için Mini One almak ilginç bir fikir de, o jantlarla o iş olmaz.
Türk polisi de yukarıdaki gibi bir lansman yapsa neler olurdu acaba?
Aslına bakarsanız polisin otoyollarda bir Porsche Carrera 911 S yerine modifiyeli Renault Megane kullanmasını tercih ederim. En azından Porsche?ye karşı hazırlıklı olurum. Beklenmedik süratlere çıkabilen bir Megane çok sürpriz oluyor.

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti taner_octavia » 28 Ekm 2010, 12:03

ben bulgaristanda sofyadada ferari polis arabası gordum. en sonrada bizim ulkenin eski torosları sahinleri koysaydınızya :)
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti murat11h1 » 28 Ekm 2010, 12:53

Herşeyi anladım da çıplak kadınlar niye????
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti mustklc » 28 Ekm 2010, 17:59

murat11h1 yazdı:Herşeyi anladım da çıplak kadınlar niye????

+1
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti Henien » 28 Ekm 2010, 20:54

Polis mini one'lara para vererek almadı. İlgili firma reklam olsun diye Emniyete hibe etti. Bu mevzu daha önce geçmişti forumda.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti veteran » 28 Ekm 2010, 22:15

alın modifiyeli polis araçları uçana kaçana beş basar...hemde tüplü...
Eklentiler
polis.jpg
polis.jpg (8.7 KiB) 3826 defa görüntülendi
KAPILMA RÜZGARIMA, SENDE ALDANIRSIN...
Kullanıcı avatarı
veteran
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FABIA 1.4 16V 101 BG.

İleti oguz » 28 Ekm 2010, 23:01

dün öğlen arası yemekte izlediğim iki haber yeter bana abicim polisler için, isterse altlarında audi rs6 olsun farketmez öyle bile olsa yazıktır, birinci haberde ahlak polisleri göz altına aldıkları kadına tecavüz etmiş, ikinci haberde kimlik kontrolu yapmak için durdukları insanlara bi dünya küfür edip karakola almıs, karakoldan 155i arayan magduruda bi güzel dövmüş, 3. bi örnek benim basıma gelen, plakalarım cıkmıs emniyette ruhsatı bekliyorum camdan bakan polis diyorki bu plakasız skoda kimin? benim abi dedim, bu burdan öyle kolay kolay cıkmaz dedi, nasıl yani abi dedim, bişeyler bırakıcan buraya öyle cıkaralım güzelce dedi, güldüm sadece, inadına hiç o taraflı olmadım önümde 3 kişi olmasına ragmen işlemim 2bucuk saatte bitti, yalan degil gelin buyrun göstereyim durumu, ben bu soysuzlara mı güvenecem de rahat raha dolascam, dedemden kalma silaha güvenirim hepsinden daha iyi, en azından ne zaman istesem yanımda

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti oguz » 28 Ekm 2010, 23:02

bu son yazdıgım yorumu emir abi kusura bakmasın ama forumda varsa polis okusun bana cevap versin varsa yüreklisi

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti RoadFighter » 28 Ekm 2010, 23:10

Güzel bir yazı ve konu.

Paylaşım için teşekkürler Özkan hocam.

Fakat CBR 600RR'ı yakalamaya muktedir olcak Megane polis arabalarının olduğuna ihtimal vermiyorum.

Yakalamaya çalışmak ayrı bir olaydır tabi :)
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti Henien » 28 Ekm 2010, 23:49

Ankara'da yaşayanlar bu akşamki fırtınayı görmüşlerdir. Sileceklerimin yetişemediği yağmurda Gölbaşı Eymir mahallesine giden duble yolun bir tarafı suyun basması nedeniyle kapanmak üzereydi. Vidanjör devamlı su çekiyordu. Tabi bunu ancak 1 km gittikten sonra görüyorsunuz. Dönüşte dikkat ederim diye düşünürdüm.

1 saat sonra dödüğümde yolun başlangıç kısmından dubalarla kapatıldığını gördüm ki yağmurun şiddetinden oldukça zor farkediliyordu. Bir polis arabası yolu kapatmış ve yağmurluğu olmayan bir polis memuru sırılsıklam bir şekilde insanlara yol göstermeye çalışıyordu.

Camımı açtım, yolun durumunu sorduktan sonra teşekkür ettim, arkasından da dua. Bu arada o fırtınada yoldaki suyu boşaltmaya çalışan belediye işçilerini de umutmamak lazım. Allah hepsine kolaylık versin.

Diyeceğim o ki 3-5 tane şerefsiz yüzünden canını dişine takıp bize hizmet eden insanlara saymak doğru değil. Adım gibi eminim ki oğuz'a bu adiliği yapan memurlar orta yaşın üzerinde göbekli aktif görevden alınmış, bi halta yaramadığı için otoparka verilmiş yüz karalarıdır. Tüm kurumlarda genç memurlar daha dürüst ve iyi. Yani gelecekten ümitliyim.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti hakanerdogan » 28 Ekm 2010, 23:52

Her kurumda var öyle insanlar Hakan Abiye katılmaktayım, terörü kasten yaşatıp para yiyen ''askerim diye geçinen galaktik rütbeli şerefsizlerde'' var, kötü poliste, iyi poliste, siyasi görüşünü empoze eden öğretim görevliside, vergi kaçıran holding sahibide vs....

Ama tam tersi hepsinin iyiside var. Hayat böle namussuz bişi, nabza göre şerbet vermek lazım. Hiç bişeyi genellemeyeceksin.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir