UZUN-KISA VE SİS FARI

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

UZUN-KISA VE SİS FARI

İleti Henien » 01 Kas 2010, 15:12

Arkadaşlar kış geldi ve günlerin kısalmasıyla arabalarımızı akşamları daha fazla kullanmaya başladık. Belki ben biraz şehir dışında oturduğum için bana çok denk geliyor bilmiyorum ama far kullanmayı bilmeyen veya bilmesine rağmen bencilce uzun farlarını kullanan çok fazla insan var.

Karşıdan bir başka araç geliyorsa veya önünde bir başka araç seyir halindeyse yakacağımız uzun far diğer sürücünün görüşünü inanılmaz etkiliyor.

Ben şahsen arkamda uzun farını dikip gelen olursa yol vermeksizin yavaşlıyorum, bir müddet böyle gittikten sonra yol verip uzunları yakıyorum. 8-10 saniye kadar sonra tekrar kısaya dönüyorum, belki itliğine değil de bilmediği için yapıyordur öğrensin arkasından uzun far insanı nasıl rahatsız ediyor diye.

Sis farları içinse söyleyecek hiç bir şey yok. Adı üstünde sis farı. Sis yokken yakıyorsanız bir problem var demektir. Kimse "vayy, adama bak ne güzel sis farı varmış" demiyor.

Siz ne dersiniz?

KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Nereden: Ankara
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti hetepe » 01 Kas 2010, 15:20

Tepkiniz yerinde ve açıklayıcı bence...Sisler kısa farlar ile aynı prensipte çalıştığından (yani ışığı sadece yere yaydığından) göz almaz ve rahatsız etmez ama bizim araçlardaki standart sislerden sözediyorum.
Çakma, sanayi işi ve genelde şahin ve benzeri araçların kullandığı sisler , ışığı direkt karşıya gönderdiğinden sadece adı sis farı....
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti Balıkcı » 01 Kas 2010, 15:28

Uzun far kullanımında bir de önemle üzerinde durulması gereken konu;

Bölünmüş yollarda, yol bölünmüş olduğundan karşıdan gelen aracın uzun farlarının göz almayacağı gibi bir yanılgı mı vardır nedir? Bölünmüş yollarda karşıdan gelen araçlar genelde kısa far gereksinimi duymuyorlar.

Sis farı içinse diyebileceğim, adı üstünde "sis farı" zaten trafik kanununda da vardır, sisli ve sağanak yağışlı havalar dışında sis farı kullanımı cezaya bağlanmıştır. Normal havalarda normal farların yanısıra yakılan sis farlarının sürücüye hiç bir getirisi olmadığı gibi, karşıdan gelenlere çok fazla zararı dokunması muhtemeldir. Neticede bu farlar genelde plastik tamponlara takılmakta ve orjinal yuvasından başka hiç bir ayarı bulunmamakta. Plastik zamanla oynayacağı için olması gereken ayarının bozulması da kaçınılmaz olacağından karşıya zarar vermesi de kaçınılmaz hale gelmekte. Hele arka destek lambaları! Kırmızı bildiğimiz üzere göz yoran bir renktir. Bu kuvvetli kırmızı lambaya uzun yolda yorgun gözlerle hiç denk geldiniz mi? Önünüz olabildiğince kırmızı oluyor, gözleriniz yanıyor.

Araçlarda "var" diye her özelliği her an kullanmak gibi bir şart mı var? Lütfen biraz daha dikkat ve önce kendimize, sonrada diğer insanlara saygılı olmak en iyisi değil mi?

İşte bende böyle diyorum sevgili Hakan :)
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Serdar
Arabanız: Felicia Combi 1.3 LX

İleti Henien » 01 Kas 2010, 15:41

Engin de haklı sisler konusunda. Gerçekten orjinal sisler parlaklığı dışında o kadar rahatsız etmiyor. Tabi ki en güzeli sis ve yağmur dışında kullanılmaması.

Ama kısa bile olsa şu sonradan takılan beyaz farlar var ya... Onu icad edenin de, saçma sapan arablara saçma sapan şekilde takanın da ... :x :x :x

(orijinalinde olanlara lafım yok)
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti tezerozen » 01 Kas 2010, 16:08

Bir arabada görmüştüm aracın arkasına uzun far kadar ışık yapabilen ışık eklenmişti.Sahibi arkadan uzunla gelen olursa açıyorum diyordu :) bu belki çözüm olabilir....
2001 Octavia Elegance Combi
tezerozen
CLASSIC
CLASSIC

İleti Henien » 13 Kas 2010, 21:36

Geçen hafta sis farı yüzünden biriyle nerdeyse kavgaya tutuşacaktık. Arabada eşim ve çocuklar olmasına rağmen gözüm karardı. İnmek için kapıyı açtım, diğer araçta da bayan olduğunu görünce vazgeçtim. Biraz bağrıştık, sonra herkes yoluna gitti.

Artık uğraşmıyorum, sadece küfrediyorum, ama çocuklar uyumuşsa sin kaflı ve okkalı....
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ayhani » 13 Kas 2010, 21:44

Havada sis olmadığı halde sis farı açana basıhyorum uzunları görüyo ebesinin farını!
Birde merceksiz beyaz ampul kullananlar hele birde sislere beyaz takan denyolar var. Zaten direk sulalerine saydırıyorum. Görgüsüz bizim millet!
Octavianın normal kısa farları bile yükseklik ayarı en üstteyken karşıdaki insanları rahatsız ediyor. Karşıdaki rahatsız olmasın diye farları en düşük seviyeye indiriyorum öyleki yolda aydınlatma yoksa önümü zor görüyorum.

Bu arada kullanma klavuzunda arabanın doluluk durumuna göre far yükseklik ayarları anlatılmış.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti felicia_3437 » 13 Kas 2010, 21:55

size katılıyorum cok doğru ve yerınde bir yorum lama yapmışsınız şimdi diyeceksiniz siz cakar takmıştınız onlar daha cok etkılıyor dıyeceksınız ben onları suz olarak taktım ve öle luks yolarda gezerken falan acıyorum gecen aşırı sıs vardı yolarda sisler le cakarları bır actım ınanılmaz bır aydınlık yapıyor lar
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti Tahir Şekerci » 13 Kas 2010, 23:46

Bende Henien arkadaşıma bu konuda katılıyorum.Uzun farlar sürücüler için büyük tehlikedir.Helede gidiş geliş olan yollarda.Böyle yollarda uzunlarını söndürmeyen sürücüleri selektörle ikaz edelim fakat asla bizde uzun farlarımızı yakmayalım.Zira bu sefer bir yerine iki kör sürücü olur ve sonucu kötü olabilir.Bütün arkadaşlara güvenli sürüşler dilerim.Malum ülkemizdeki sürücüler trafik ve araç sürüş teknikleri bakımından oldukça bilgisiz ve tecrübesiz.
[hr][/hr] [list]
[*][highlight=#808080]Tahir[/highlight][/list]
Kullanıcı avatarı
Tahir Şekerci
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Tahir Şekerci
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Felicia 1.3 GLXİ

İleti yabani » 14 Kas 2010, 00:47

Hafta sonları gidip geldiğim köy yolunda (hep gece olur) yoldaki ahali hep uzun farları ile yol alır, bir nevi zorunluluktur çünkü yolda aydınlatma vs. yok, fakat karşıdan araç gelirken kısa'ya döndürme zahmetine girmiyorlar, iki selektör yapınca bazıları anlıyor bazıları büyükbaş zekasında devam ediyor. Onlar için yapacak birşeyim yok, arasın önüne 10 tane fotoğraf makinesi flash'ı koyup geçici kör de edebilirim ama bu bana tehlike yaratır, adam öküz cennetine giderken benide yanında götürebilir veya öküzün yolcusu normal insan evladı olabilir.
Bu yol ciddi anlamda karanlık oluyor, sırf bu yol için sis farı taktırmayı düşünüyorum, uzunları yakmadan önümü daha rahat aydınlatabileyim diye çünkü kısa mesafedeki aydınlık yeterli olmuyor fakat sis farının bağlı olduğu plastikteki küçük bir kayma bu farın karşıdakinin gözüne girmesini sağlıyabilir, bunun yerine fabia için üretilmiş xenon farlardan düşünüyorum fakat bu farlar muayeneden geçer mi, yasal bir engel var mıdır bilmiyorum. (aynı zamanda biraz tuzlu da)
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yiğit
Arabanız: 2004 Fabia Classic 1.4 16V 101 katır depiği

İleti cnydn » 14 Kas 2010, 00:58

ayhani yazdı:Octavianın normal kısa farları bile yükseklik ayarı en üstteyken karşıdaki insanları rahatsız ediyor. .

Evet ya bugünlerde karşıdan gelenlerden bana selektör yapanlar oluyor insan gib şeridimde sakin sakin giderken..
Normal far açık oysa.. Kapalı gtcek halimiz yok :(
Bir bakayım yükseklik ayarına ben de..
cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2010 Octavia 1.4TSI Elegance

İleti can.tasan » 14 Kas 2010, 08:50

Henien yazdı:Sis farları içinse söyleyecek hiç bir şey yok. Adı üstünde sis farı. Sis yokken yakıyorsanız bir problem var demektir. Kimse "vayy, adama bak ne güzel sis farı varmış" demiyor.

Cok hakli bir cumle olmus.
Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Can TASAN
Arabanız: 2003 Fabia Elegance 101

İleti alpino » 14 Kas 2010, 09:36

ben de aynı şekilde karşıdan inatla uzunları yakıp gelen olunca önce selektörle uyarıyorum. baktım ki tepki yok. yakıyorum uzunları, sisleri de açıyorum. veriyorum beynine beynine ışığı. o zaman kısa farlara geçiyorlar.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti alpino » 14 Kas 2010, 09:39

cnydn yazdı:
ayhani yazdı:Octavianın normal kısa farları bile yükseklik ayarı en üstteyken karşıdaki insanları rahatsız ediyor. .

Evet ya bugünlerde karşıdan gelenlerden bana selektör yapanlar oluyor insan gib şeridimde sakin sakin giderken..

bu durumda sizin far ayarınızda sorun var demektir. ben 0 konumunda tutuyorum. hatta şu anda xenon far olmasına rağmen daha bana selektör yapan hiç olmadı.

NOT: uygun olduğumda ve yeterince gaza geldiğimde mercekli far taktırmayı düşünüyorum. ama fiyatı 1000 tl olduğundan biraz gecikiyor haliyle.

NOT2: kullandığım xenonlar görmemişlerin taktığı gibi 6000-8000 k değerine sahip acaip lambalardan değil. orijinal xenonlar olan 4300k'ya en yakın olanlardan olduğu için insanları az rahatsız ediyor ya da etmiyor olabilir.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti cnydn » 14 Kas 2010, 14:51

alpino yazdı:
cnydn yazdı:

bu durumda sizin far ayarınızda sorun var demektir. ben 0 konumunda tutuyorum. hatta şu anda xenon far olmasına rağmen daha bana selektör yapan hiç olmadı.

NOT: uygun olduğumda ve yeterince gaza geldiğimde mercekli far taktırmayı düşünüyorum. ama fiyatı 1000 tl olduğundan biraz gecikiyor haliyle.

NOT2: kullandığım xenonlar görmemişlerin taktığı gibi 6000-8000 k değerine sahip acaip lambalardan değil. orijinal xenonlar olan 4300k'ya en yakın olanlardan olduğu için insanları az rahatsız ediyor ya da etmiyor olabilir.

Benim octi mercekli geldi .Farlarından çok memnunum. Benim bu memnuniyetim karşı tarafa acı olarak yansımasın da..
Far ayarına bakıp yere en yakın moda çekiyim eğer değilse..

Bu arada ben aracı aldıktan sonra uzun süre araçta far yıkama var sanıyodum.. Sonra bi gün niye su gelmior die düşünürken baktım yokmuş :D

Türkiyeye gelen hiçbir FL octavia da (rs hariç) far yıkama yok sanırım
cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2010 Octavia 1.4TSI Elegance

İleti quickcan » 14 Kas 2010, 15:16

bizim farlarda aldığımızdan beri uzun gibi yanıyor.. ne zaman uzun yola gitsek sellektör yapıyorlar.. bizde sellektör yapınca sesi kesiyorlar.. :D

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti Henien » 14 Kas 2010, 16:19

quickcan yazdı:bizim farlarda aldığımızdan beri uzun gibi yanıyor.. ne zaman uzun yola gitsek sellektör yapıyorlar.. bizde sellektör yapınca sesi kesiyorlar.. :D

Bu durum pek " :D " lik bir durum değil ama...
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti alpino » 14 Kas 2010, 16:39

çoğu oto elektrikçi, bosch oto servisleri ve tüm skoda servisleri ile volkswagen servislerinde far ayarlarınızı uygun şekilde yaptırabilirsiniz. kendiniz oynamayın bence ayarlarla. hem karşı taraf için hem sizin için far ayarlarının doğru olması önemlidir.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir