Fren Hidroliği Özelliğini Kaybeder Mi?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fren Hidroliği Özelliğini Kaybeder Mi?

İleti SKODA 135 » 02 Kas 2010, 08:28

Yakın arkadaşım yeni aracının fren mesafesinin bir miktar uzadığını ve frene basınca birden durmadığını anlattı. Sonra aracını gösterdiğinde "Aracın firen hidroliği özelliğini kaybetmiş" cevabını almış ve kısa bir sürede hidroliği değiştirmişler.

Şimdi memnunum fren mesafesi kısaldı diyor hatta arabasının hidroliğini kırmızı hidrolikle değiştirmiş....

Benim böyle bir sıkıntım yok fakat kırmızı hidroliğin daha üstün olup-olmadığını öğrenmek ve eğer hidrolik eskiyorsa benim aracın hidroliğine bakılıp kontrol edilmesi için bazı yerleri ziyaret ettim.

İlk olarak kırmızı hidrolik her araca konmaz ve diğer hidrolikle değişmez, yoksa firen sistemi işlevini kaybeder ve bozulur şeklinde cevap aldım. İkinci olarak benim aracın firen hidroliğini DEĞİŞTİRMEDİLER, buna gerek yok fren hidroliği değişmez eğer eksilirse yada fren merkezleri falan değişirse o zaman fren havası alınırken bir miktar daha ekleniyor dediler.

"O arkadaşının fren hidroliğini hemen değiştirip parasını fırsatçılık yapıp almışlar" diye eklediler..................:?
Hangisi doğru?

KIRMIZI HİDROLİK ve FREN HİDROLİĞİ zamanla özelliğini kaybedip-kaybetmediği hakkında tam bilgisi olan arkadaşlar var mı?

Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti frostbite19 » 02 Kas 2010, 09:34

Fren hidroliği özelliğini kaybediyor diye biliyorum ben de. 2 yılda falan olması lazım.

?Life is a tale told by an idiot

-- full of sound and fury,

signifying nothing.?

William Shakespeare
Macbeth Act 5, scene 5, 19?28
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fahri
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia Ambiente Combi 2004

İleti octaviaman » 02 Kas 2010, 10:21

vw de 2 yıl da bir değiştiriliyor.Skoda yetkili servisleri gerek yok abi formatındalar. :D
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti SKODA 135 » 02 Kas 2010, 12:04

Aynı şanzuman yağı değişmez dedikleri gibi o zaman.....Bence de fren hidroliği değişmesi gerek, hidrolik konan hazneye bakıyorum içi kap-kara ve hidrolik iyice koyulaşmış.

Şimdilik sorun yok ama değiştirelim dedim kabul etmediler sadece üstüne biraz eklediler...:)
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti diseqc » 02 Kas 2010, 13:08

SKODA 135 yazdı:Aynı şanzuman yağı değişmez dedikleri gibi o zaman.....Bence de fren hidroliği değişmesi gerek, hidrolik konan hazneye bakıyorum içi kap-kara ve hidrolik iyice koyulaşmış.

Şimdilik sorun yok ama değiştirelim dedim kabul etmediler sadece üstüne biraz eklediler...:)

şanzıman yağıyla bu olay çok farklı şanzıman kapalı bir kutu havayla direk teması olmadığından dolayı değişime gerek duyulmaz ki bir çok şanzıman yağ değişiminden sonra sorun çıkarır neyse gelelim fren hidroliğine bildiğim kadarıyla fren hidroliği zamanla içerisinden oluşan terlemeyle su yağa karışıyor ve basınç değerlerini kaybediyor bu nedenle birçok fren ustası 2 yada 3 yılda bir sistemin tamamen temzilenip hidroliğin yenilenmesinde fayda var derler ve değiştirirler hatta benim ustamda kalem gibi bir alet var hidrolik kabına sokuyor üstündeki düğmeye basarak bir ölçüm yapıyor ama neyi ölçüyor sormadım bu bitmiş abi değişelim diyor yada daha iyi durumda birazdaha dursun diyor. Arabanın hidroliğini kitapçıkta ne yazıyorsa onunla değiştirin sakın bu daha iyi kırmızı falan koymayın kitapçık dot4 diyorsa dot4 koyacaksınız zira ilk başlarda bişey olmasada fren merkezinin içindeki contaları zamanla bozabiliyor yada daha büyük sorunlar oluşabiliyor..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti SKODA 135 » 02 Kas 2010, 14:30

diseqc yazdı:
SKODA 135 yazdı:Aynı şanzuman yağı değişmez dedikleri gibi o zaman.....Bence de fren hidroliği değişmesi gerek, hidrolik konan hazneye bakıyorum içi kap-kara ve hidrolik iyice koyulaşmış.

şanzıman yağıyla bu olay çok farklı şanzıman kapalı bir kutu havayla direk teması olmadığından dolayı değişime gerek duyulmaz ki bir çok şanzıman yağ değişiminden sonra sorun çıkarır neyse gelelim fren hidroliğine bildiğim kadarıyla fren hidroliği zamanla içerisinden oluşan terlemeyle su yağa karışıyor ve basınç değerlerini kaybediyor bu nedenle birçok fren ustası 2 yada 3 yılda bir sistemin tamamen temzilenip hidroliğin yenilenmesinde fayda var derler ve değiştirirler hatta benim ustamda kalem gibi bir alet var hidrolik kabına sokuyor üstündeki düğmeye basarak bir ölçüm yapıyor ama neyi ölçüyor sormadım bu bitmiş abi değişelim diyor yada daha iyi durumda birazdaha dursun diyor. Arabanın hidroliğini kitapçıkta ne yazıyorsa onunla değiştirin sakın bu daha iyi kırmızı falan koymayın kitapçık dot4 diyorsa dot4 koyacaksınız zira ilk başlarda bişey olmasada fren merkezinin içindeki contaları zamanla bozabiliyor yada daha büyük sorunlar oluşabiliyor..

Teşekkür ederim arkadaşlar....
Yani sonuç olarak hidrolik 2-3 yılda bir (duruma göre) değişir.....Demek ki arkadaşıma yapılan uygulama doğruymuş adamı kandırmamışlar, gerçi onun arabası Opel vecktra. Aynı zamanda hidrolik değiştirmek o kadar külfetli değil.

(Şanzuman yağı değişiyor fakat şöyle aracın belli zamanlarda şanzuman yağı kontrol ettirilir veya edilir. Eğer yağda aşırı çamurlanma veya su karışması var ise o zaman köpüklü krem renginde olur, o zaman değiştirilmeli fakat yağda eksilme yada değişme yoksa gerek kalmaz.)
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Osmanlı » 02 Kas 2010, 17:06

octaviaman yazdı:vw de 2 yıl da bir değiştiriliyor.Skoda yetkili servisleri gerek yok abi formatındalar. :D

Bugün Adana Skoda Özgen'e gittim 2 yılda bir değişeceğini söylediler bana.
Kullanıcı avatarı
Osmanlı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: 25/06/1984 Niğde
Nereden: Adana
Arabanız: Octavia II 1.6 SW

İleti frostbite19 » 02 Kas 2010, 18:26

Fren hidroliği ısınmadan yada kaynamadan dolayı bozuluyormuş uzun süre kullanımda

?Life is a tale told by an idiot

-- full of sound and fury,

signifying nothing.?

William Shakespeare
Macbeth Act 5, scene 5, 19?28
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fahri
Arabanız: Octavia Ambiente Combi 2004

İleti fmaka » 02 Kas 2010, 20:53

fren hidroliği 2 yıldabir değiştirilmeli.
iki farklı hidroliği aynı haznedekullanırsanız fren merkezini bozarsını.yada tamir takımındaki sitemi bozarsınız.
tecrübe ile sabit.
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti murat11h1 » 02 Kas 2010, 22:54

Fren hidroliği 4 yılda bir değiştirilmesi tavsiye edilir. işi uzmanından dinleyelim http://www.uzmantv.com/fren-hidroliginin-islevi-nedir
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti ünsal » 02 Kas 2010, 23:19

Servis kitabında en fazla 3 yıl km olarak her 45-60 km'de bir değişmesi gerekli diye hatırlıyorum...
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti AV-2006 » 02 Kas 2010, 23:36

İş aramayın kendinize.Gaza da gelmeyin.Fren hidroliği değişmez.Eksilirse tamamlanır ki eksilmez normalde.Antifrizmi bu değişsin 3 yılda 5 yılda.Bazı tacirler el atıyor bu siteye..:!:

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti junior » 02 Kas 2010, 23:46

AV-2006 yazdı:İş aramayın kendinize.Gaza da gelmeyin.Fren hidroliği değişmez.Eksilirse tamamlanır ki eksilmez normalde.Antifrizmi bu değişsin 3 yılda 5 yılda.Bazı tacirler el atıyor bu siteye..:!:
yanlış bilgi vermeyin yazılanlar dogrudur 2 senede bir degişir ki bir maliyeti de yoktur çok fazla
junior
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: arman boyacı
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: favorit 1994 glx

İleti hakan48 » 03 Kas 2010, 01:21

AV-2006 yazdı:İş aramayın kendinize.Gaza da gelmeyin.Fren hidroliği değişmez.Eksilirse tamamlanır ki eksilmez normalde.Antifrizmi bu değişsin 3 yılda 5 yılda.Bazı tacirler el atıyor bu siteye..:!:

2 YILDA 1 MUTLAKA DEĞİŞTİRİLMELİDİR.

Fren Hidrolik Yağları Havadaki Nemi Emme Özelliğine Sahiptir. Ve Her 2 Yılda Bir Değiştirilmelidir.
Bırakın Arac Üzerindeki Hidroliği Kapağı Açılan Ve Havayla Uzun Süre Temas Eden Ambalajdaki Hidrolikler Dahi Özelliklerini Kaybederler.

2 Yılda Değişmediğinde Ne Olur?
Yeni Nesil Dot 4 Dot 5 Gibi Özeliğe Sahip Hidroliklerde Daha Yüksek Kaliteye Sahip Olduğundan Biraz Daha Toleranslı Olabilir. Ama Üretici Firma Maksimum 2 Yılda Bir Hidrolik Değişimini Önerir. Değişmeyen Hidrolikler Zamanla Çamurlaşmaya Başlar Ve Hidrolik Haznesinin Dibinde Çamurumsu Bir Tortu Haline Gelir. Bu Tortular Fren Ana Merkezinde Çalışırken Merkez Pistonlarının Arasına Girer Ve Zımpara Yaparcasına Merkez Pistonlarının ve Lastiğin Aşınmasına Sebep Olur. Ve Merkezlerde Karınca Meydana Gelir Fren Ana Merkezleri Ve Teker Silindirlerini Bozar.

Bu Sebeptendirki Hidroliğin Düşmanı Sudur. Nem Oranının Yüksek Olduğu Bölgelerde Fren Hidrolik Yağları Daha Sık Değiştirilmelidir.

Sadece 10 15 TL Lik Bir Fren Yağını Değiştirmeniz Fren Sisteminizdeki Çoğu Hasarı Önleyecektir.

En Kısa Örnek Aracınızın Kaportasına Hidrolik Döküldüğünde Boyayı Kabartır. Hidrolik Dökülen Yere Su Döküldüğünde Hidrolik Yok Olur. Benzin Tiner Dahi Hidroliği Çözmez Sadece Su Çözer. Nemde Aynı Şekilde Hidroliği Çözer Ve Sisteme Zarar Verir.

2 YILDA 1 MUTLAKA HİDROLİK FREN YAĞLARI DEĞİŞTİRİLMELİ VE ARACA UYGUN OLAN HİDROLİK KULLANILMALIDIR:

Yani Kısa Ve Öz Söylemek Gerekirse Birşey Olmaz Mantığıyla Yaşamak İnsanların Bilgi Hafızalarını Öğrenmeye Kapattığının İşaretidir.
Araştırıp Öğrenmeden Bilgi Sahibi Olmadan Konuşmak
Emin Olmayan Konularda ,Yorum Yapmak İnsanlara Yapılan En Büyük Kötülüktür.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti hakan48 » 03 Kas 2010, 01:23

2 YILDA 1 MUTLAKA DEĞİŞTİRİLMELİDİR.

Fren Hidrolik Yağları Havadaki Nemi Emme Özelliğine Sahiptir. Ve Her 2 Yılda Bir Değiştirilmelidir.
Bırakın Arac Üzerindeki Hidroliği Kapağı Açılan Ve Havayla Uzun Süre Temas Eden Ambalajdaki Hidrolikler Dahi Özelliklerini Kaybederler.

2 Yılda Değişmediğinde Ne Olur?
Yeni Nesil Dot 4 Dot 5 Gibi Özeliğe Sahip Hidroliklerde Daha Yüksek Kaliteye Sahip Olduğundan Biraz Daha Toleranslı Olabilir. Ama Üretici Firma Maksimum 2 Yılda Bir Hidrolik Değişimini Önerir. Değişmeyen Hidrolikler Zamanla Çamurlaşmaya Başlar Ve Hidrolik Haznesinin Dibinde Çamurumsu Bir Tortu Haline Gelir. Bu Tortular Fren Ana Merkezinde Çalışırken Merkez Pistonlarının Arasına Girer Ve Zımpara Yaparcasına Merkez Pistonlarının ve Lastiğin Aşınmasına Sebep Olur. Ve Merkezlerde Karınca Meydana Gelir Fren Ana Merkezleri Ve Teker Silindirlerini Bozar.

Bu Sebeptendirki Hidroliğin Düşmanı Sudur. Nem Oranının Yüksek Olduğu Bölgelerde Fren Hidrolik Yağları Daha Sık Değiştirilmelidir.

Sadece 10 15 TL Lik Bir Fren Yağını Değiştirmeniz Fren Sisteminizdeki Çoğu Hasarı Önleyecektir.

En Kısa Örnek Aracınızın Kaportasına Hidrolik Döküldüğünde Boyayı Kabartır. Hidrolik Dökülen Yere Su Döküldüğünde Hidrolik Yok Olur. Benzin Tiner Dahi Hidroliği Çözmez Sadece Su Çözer. Nemde Aynı Şekilde Hidroliği Çözer Ve Sisteme Zarar Verir.

2 YILDA 1 MUTLAKA HİDROLİK FREN YAĞLARI DEĞİŞTİRİLMELİ VE ARACA UYGUN OLAN HİDROLİK KULLANILMALIDIR:

Yani Kısa Ve Öz Söylemek Gerekirse Birşey Olmaz Mantığıyla Yaşamak İnsanların Bilgi Hafızalarını Öğrenmeye Kapattığının İşaretidir.
Araştırıp Öğrenmeden Bilgi Sahibi Olmadan Konuşmak
Emin Olmayan Konularda ,Yorum Yapmak İnsanlara Yapılan En Büyük Kötülüktür.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir