Otomobilinizde yakıt tasarruf sırları

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Otomobilinizde yakıt tasarruf sırları

İleti Osmanlı » 02 Kas 2010, 21:59

Uzmanlara göre, ekonomik sürüş tekniklerini kullanan kişiler, bir yılda yüzde 20'ye kadar yakıt tasarrufu sağlıyor. Ancak bunun için otomobil kullanılırken, bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekiyor.

Bir otomobilin tasarruflu yakıt tüketmesi, müşteri için her zaman önemli bir tercih nedeni oluyor. Ancak otomobillerin nasıl kullanıldıkları da yakıt ekonomisini etkiliyor.

Özellikle soğuk nedeniyle araçların daha çok yakıt tükettiği kış aylarında yakıt tasarrufu daha önemli hale geliyor.

Uzmanlara göre, ekonomik sürüş tekniklerini kullanan kişiler, bir yılda yüzde 20'ye kadar yakıt tasarrufu sağlıyor. Ancak bunun için otomobil kullanılırken, bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekiyor.

Bir otomobilin daha az yakıt tüketmesi için her şeyden önce yazlık ve kışlık bakımları ile periyodik kilometre bakımlarının kesinlikle ihmal edilmemesi gerektiği belirtiliyor.

Lastiklerin de yazın yaz, kışın ise kış şartlarına uygun olması, eskiyerek izleri silinmiş tekerlerin patinaj nedeniyle yakıt sarfiyatını artıracağı düşünülerek kullanılmaması, yakıt ekonomisini etkiliyor.

İşte sürücülerin yakıt tasarrufu için dikkat etmesi gereken ayrıntılar:

''Zorunlu olmadıkça otomobilinizi 2000-3000 devir aralığında kullanın

Hep yeşil ışıklarda geçmek, kırmızıya yakalanmamak için kentlerdeki 'yeşil dalga' hızlarına dikkat edin

Çok uzun süre yananlar hariç, kırmızı ışıklarda kesinlikle motoru stop etmeyin

Otomobilinizin bagajında su bidonu benzeri ağırlık yapacak gereksiz yükler bulundurmayın

Şehir içinde, kırmızı ışığı görür görmez gazdan ayağınızı çekin ve aracınızı ışığa kadar ek benzin yakma durumundan kurtarın.

Ani ve aşırı gaza basmalardan, gereksiz ani frenlerden kaçının.''

Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mete Kalyoncu, bu konulara dikkat edilmesi durumunda otomobilin yüzde 10 ile yüzde 20 arasında daha az yakıt tüketeceğini vurguladı.

Otomobilin yüzde 20 daha az yakıt tüketmesinin kişiye hatırı sayılır bir katkı sağlayacağını vurgulayan Kalyoncu, şunları kaydetti:

''Akaryakıta yüzde 20 herkes için önemlidir. İvmeli araç kullanmayan, yoldaki yeşil dalgaları gözetip kırmızı ışığa yakalanmayan ortalama bir sürücü, yıl sonunda büyük bir tasarruf sağlayabilir. Ortalama bir otomobilin ayda 200 liralık akaryakıt tükettiğini düşünürsek, sürücü, bir yılda yakıta 2 bin 400 lira vermektedir. Bunun tasarruf edilecek yüzde 20'si 480 liraya gelecektir. Yılda yaklaşık 500 lirayı da kimse sokağa atmak istemez.''

Kullanıcı avatarı
Osmanlı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: 25/06/1984 Niğde
Nereden: Adana
Arabanız: Octavia II 1.6 SW

İleti ünsal » 02 Kas 2010, 22:36

paylaşım için teşekkürler ...

son benzin fiyatlarından sonra mecburen bu kurallara uymak gerekiyor :(
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti lazianke » 02 Kas 2010, 22:41

tasarrufun en kesin yolu arabayı mümkün olduğunca çalıştırmamaktır :)
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti tivoli » 03 Kas 2010, 00:01

ben basitçe şöyle tasarruf yapıyorum.. yola çıkarken yol bilgisayarında yazan tahmini menzile bakarım.. mesela 250km menzille yola çıktığımı düşünün.. 30km'lik bir seyahatten sonra yol bilgisayarında kalan menzil 220km'nin üzerinde gösteriyorsa bu benim için ekonomik bir seyahat olmuştur.. tabi buda durup dururken olmuyor :) yol boyunca arasıra yol bilgisayarından durumu kontrol edip aşırı sarfiyat varsa daha ekonomik kullanarak oluyor ;)
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti Henien » 03 Kas 2010, 08:56

ünsal yazdı:paylaşım için teşekkürler ...

Son benzin fiyatları derken :?: Ben yaklaşık 8 aydır benzin kullanıyorum. Fiyat 8 aydır değişmedi. ( En azından benim aldığım istasyonda)
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Nereden: Ankara
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti Osmanlı » 03 Kas 2010, 18:57

Henien yazdı:
ünsal yazdı:paylaşım için teşekkürler ...

Son benzin fiyatları derken :?: Ben yaklaşık 8 aydır benzin kullanıyorum. Fiyat 8 aydır değişmedi. ( En azından benim aldığım istasyonda)

benzini bilmiyorum ama lpg ye zam geldi Adana da fiyat 2.01 olmuş.
Kullanıcı avatarı
Osmanlı
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mygokhan » 03 Kas 2010, 21:10

LPG ye zam gelmiş...2.11 TL Bursa'da.. :x
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti quickcan » 03 Kas 2010, 21:47

şuan 500hp lik arabaya binsen ne olacak oda 70le gitmek zorunda sende... ne kadar az yakarsa o kadar iyi.. :D

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti octaviaman » 03 Kas 2010, 22:27

Dört nala gitmedikten sonra çok tasarruflu :)
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti umutgiray » 04 Kas 2010, 09:47

benzini bilmiyorum ama lpg ye zam geldi Adana da fiyat 2.01 olmuş.[/quote]

ben dizel araba kullanıyorum. nispet gibi olmasın ama geçen gün PO da gaz 1,639 yazıyordu. arada uçurum var
Kullanıcı avatarı
umutgiray
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: SALİH TEMİZ
Arabanız: WW Jetta Comfortline 2011 1.6 TDI Ot.

İleti Osmanlı » 04 Kas 2010, 19:43

bugün yine gaza zam gelmiş 2.11 olmuş LPG :x :x :x
Kullanıcı avatarı
Osmanlı
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ayhani » 04 Kas 2010, 23:40

Osmanlı yazdı:Çok uzun süre yananlar hariç, kırmızı ışıklarda kesinlikle motoru stop etmeyin ''

Burada benim kafam karışıyor. Evet arabalar yakıtı ilk kalkışta çok yakar ama şimdi bir START-STOP sistemi çıkardılar aracı mesela kırmızı ışıkta durdurduğunuzda motoru durdurup vitese taktığınızda otomatik çalıştırıyor. O zaman aracın fazla yakması gerekmezmi?
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir