NEW YORK'TA BEŞ MİNARE.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

NEW YORK'TA BEŞ MİNARE.

İleti bildiricihan » 10 Kas 2010, 23:57

BU GECE İZLEDİM YİNE GÜZEL BİR FİLM YAPMIŞ MAHSUN KIRMIZIGÜL.

NEW YORK'TA BEŞ MİNARE.

MİLLET OLARAK MAHSUN KIRMIZIGÜL'ÜN TERAKKİSİ'Nİ SEYREDİYORUZ..

ÇOK TEBRİK EDİYORUM, ŞİDDETLE OLMASADA İZLENMESİNİ TAVSİYE EDİYORUM..

Kullanıcı avatarı
bildiricihan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: cihan
Nereden: Van
Arabanız: OCTAVİA ELEGANCE 1.6 TDI 2011

İleti bildiricihan » 11 Kas 2010, 00:03

1.
Eklentiler
1..jpg
Kullanıcı avatarı
bildiricihan
CLASSIC
CLASSIC

İleti murat11h1 » 11 Kas 2010, 00:16

Filmi seyretmeden yorum yapamam ama; şu fotoğraf süper.
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti hkn » 11 Kas 2010, 01:14

kesinlikle tavsiye ederim.

+4278
2006 fabia ambiente sedan lepegeli
Kullanıcı avatarı
hkn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hakan
Nereden: Karabük
Arabanız: 2006 fabia ambiente sedan

İleti delidolu » 11 Kas 2010, 09:26

Parayı bastırınca hristiyan bile namaz kılabiliyormuş meğer... vay anasını... 10 milyon $...
Napolyon boşuna dememiş: para, para, para...
Yazan ve yöneten: Mahsun Kırmızıgül... vay bee... türkücülük sinema vs derken artık politikaya da el atsa da rahat etsek...
Diyalog:
- Kim inanır?
- Kadir İnanır :D
Değil sinemaya gidip izlemeyi, internetten indirmeye bile değmez...
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti hetepe » 11 Kas 2010, 09:37

Kışın ortasında izine çıkarsan beyle olursun işte...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti swagerina » 11 Kas 2010, 10:31

çok güzel bir filme benziyor ben de izleyeceğim...
Mahsun KIRMIZIGÜL kendini çok geliştirdi bir kürt olarak kendisinden gurur duyuyorum...
Kullanıcı avatarı
swagerina
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: erkan on
Arabanız: octavia eleance 2006

İleti swagerina » 11 Kas 2010, 10:34

delidolu yazdı:Parayı bastırınca hristiyan bile namaz kılabiliyormuş meğer... vay anasını... 10 milyon $...
Yazan ve yöneten: Mahsun Kırmızıgül... vay bee... türkücülük sinema vs derken artık politikaya da el atsa da rahat etsek...
Diyalog:
- Kim inanır?

KÜÇÜMSEDİĞİN MAHSUN HARBİDEN KENDİNİ ÇOK GELİŞTİRDİ, DOĞU SORUNUNA HASASİYETLE EĞİLEN OBJEKTİF FİLMLER YAPIYOR. HEM BU KRİTİĞİ YAPABİLECEK KADAR SİNEMA ALTLIĞININ OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM...

KARALAMAYALIM....

KARALAMAYALIM...
Kullanıcı avatarı
swagerina
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 11 Kas 2010, 10:57

Ben de bir Bingöllü olarak bu filmin başarılı olmasını isterim amaa... sanat sadece para basarak film yapmakla sınırlanacak kadar basit olmamalı.
Mahsun'un sadece sesi güzel diye herşeyi iyi yapmasını bekleyemeyiz.Doğuda hâla yaşanan sorunlara hassasiyet gösteriyor ve rüzgarı iyi kullanıyor, o bir gerçek.
Önceki iki filmini izledim, yaşlılar ile toplumu ağlattı, filmsel olarak vasattı ama içindeki duygusal sahneler ile tutundu.
''Güneşi gördüm'' ise daha özenli senaryo ve seçilmiş oyuncular ile daha iyiydi diyebilirim.
Bu filmi daha izlemedim, ama gördüğüm afişlere göre yine global rüzgarı yakalamış, sadece ''merak ettiği için'' izleyecek yüzbinlerce seyirci çekeceğini gösteriyor.Sanatsal olarak sorarsan zayıf bence...''Kişisel ve sanatsal gelişim'' derseniz pavyon şarkıcılığından buralara gelmesi büyük başarı.
Adam sadece ''hemşerim'' diye yapışmam, yaptıkları önemli yani...Objektif düşünmek her konuda olduğu gibi bunda da gerekli.Konu dışı ama Alpaslan Aslan da hemşerim benim maalesef...
''Karalamamak'' düşüncene ise tamamen katılıyorum.
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti bildiricihan » 11 Kas 2010, 11:07

MAHSUN KIRMIZIGÜL FİLMLERİNİN EN BÜYÜK EKSİKLİĞİDİR SANATSAL EKSİKLİK ( KURGU EKSİKLİĞİ VE BAĞLANTI ZAYIFLIĞI) TAKDİR EDİLECEK YANLARI İSE; HAYAL GÜCÜ, ARA PATLAMALAR LA FİLM DEN KOPARMAMASI...

FİLMLERİNİN İZLENME SEBEBİ
1- MERAK UYANDIRANKONULAR BUNU AFİŞE EDEN FRAGMANLAR.
2- ETLİYE SÜTLÜYE ÇOK DOKUNMADAN GERÇEĞİ SATMASI.

DURUŞUNDA TAKDİR EDİLECEKLER
1- SEÇTİĞİ KONULAR.
2- MÜSPET KİŞSEL GELİŞİMİ.
Kullanıcı avatarı
bildiricihan
CLASSIC
CLASSIC

İleti hetepe » 11 Kas 2010, 11:23

bildiricihan yazdı:DURUŞUNDA TAKDİR EDİLECEKLER
1- SEÇTİĞİ KONULAR.

+1
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti swagerina » 11 Kas 2010, 11:48

bildiricihan yazdı:MAHSUN KIRMIZIGÜL FİLMLERİNİN EN BÜYÜK EKSİKLİĞİDİR SANATSAL EKSİKLİK ( KURGU EKSİKLİĞİ VE BAĞLANTI ZAYIFLIĞI) TAKDİR EDİLECEK YANLARI İSE; HAYAL GÜCÜ, ARA PATLAMALAR LA FİLM DEN KOPARMAMASI...

FİLMLERİNİN İZLENME SEBEBİ
1- MERAK UYANDIRANKONULAR BUNU AFİŞE EDEN FRAGMANLAR.
2- ETLİYE SÜTLÜYE ÇOK DOKUNMADAN GERÇEĞİ SATMASI.

DURUŞUNDA TAKDİR EDİLECEKLER
1- SEÇTİĞİ KONULAR.

++2
Kullanıcı avatarı
swagerina
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 11 Kas 2010, 13:37

Film izlenmeye değerdi, aksiyon ve drama dengeli bir şekilde kullanılmış. Verdiği mesajlara gelirsek islam'ın başka dinlere karşı hoşgörüsü baştan sona yanlış ifade ediliyor. Hristiyanların global bazda politikalarına hizmet eden ısmarlama bir senaryo var sanki.

Bende bu hissi uyandıran filmdeki İslami açıdan temel yanlışlar şunlar:
1) ALİ İMRAN 19. ayette "Şüphesiz Allah katında din İslâm?dır." diye çok açık bir ibare vardır. Filmde Allah'a inandıktan sonra din bir araçtır hristiyan olmuşsun müslüman olmuşsun farketmez mesajı veriliyor bu doğrudan ayetle çelişen bir durum. İslam sadece kendisini doğru kabul eder inanmayanlar içinde "Bırakın ne halleri varsa görsünler" serbestliği tanır o kadar yoksa inançlarına saygı vs. göstermez hatta onları ayetlerle defalarca aşağılar.

2) Filmde Hacı Gümüş'ün (Haluk Bilginer) kızı müslüman değil ve Hacı Gümüş açısından bu bir sorun değil durumu "Hoşgörü" çerçevesinde izleyiciye aktarıyorlar. Halbuki müslüman bir babadan olan çocuk islamiyeti seçmemişse o babanın vay haline. İslam dini ailenin bireylerinin islam dini üzerine yetiştirilmesi ve dinin muhafazasında temel olarak babayı sorumlu kılar. Filmde sorun olarak gösterilmeyen şey islami açıdan bir baba için oldukça devasa bir problemdir. Filmde çocukla babanın arasındaki kan bağına ilişkin detayı tam anlayamadım ama oradaki fıkhi açıdan farkı herkes bilemeyeceği için verilen çarpık mesaj amacına ulaşıyor.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti Henien » 11 Kas 2010, 13:51

Filmde dini ögelerin yalnış kullanıldığı yukarıdaki fotoğraftan açıkça anlaşılıyor. Hiç mi cemaatle namaz kılmadınız be adam. Nerde görülmüş böyle cemaat. Cuma namazında müezzin veya imam sadece yer yok diye mi " safları sıklaştırın" diyor sanıyorsunuz.

Ama film olarak fragmanına göre iyi bir film gibi görünüyor. İlk fırsatta izleyeceğim. Mahsunun şarkıcı olması veya kürt olması, şarkıcı veya kürt olmayan ben için zerre kadar önem teşkil etmiyor. İyi yaptıktan sonra her insan istediği işi yapabilir. Avukattan şovmen (ör: aramağan) doktordan şarkıcı (adını hatırlayamadım o adamın) oluyorsa, şarkıcıdan da senarist yönetme ve yapımcı olur pekala :)
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti delidolu » 11 Kas 2010, 17:23

swagerina yazdı:
delidolu yazdı:Parayı bastırınca hristiyan bile namaz kılabiliyormuş meğer... vay anasını... 10 milyon $...
Diyalog:
- Kim inanır?

KÜÇÜMSEDİĞİN MAHSUN HARBİDEN KENDİNİ ÇOK GELİŞTİRDİ, DOĞU SORUNUNA HASASİYETLE EĞİLEN OBJEKTİF FİLMLER YAPIYOR. HEM BU KRİTİĞİ YAPABİLECEK KADAR SİNEMA ALTLIĞININ OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM...

KARALAMAYALIM....

KARALAMAYALIM...

Ben de diyorum ki benim altlığım senin üstlüğünü döver.
Bu arada halâ kürt, türk, laz, alevi, sünni vs şeklinde ayrımcılık yapan zihniyete klavyemi yorup neden cevap yazıyorsam...

(Not: Bu notu çok daha önce yazmıştım, önce vardı şimdi yok olmuş! Ya sistem altyapı çalışması kaynaklı ya da admin kaynaklı nedenlerden ötürü görüntülenmiyordu, tekrar yazdım. Tekrar görüntülenmezse klavyemi yorup aynısını tekrar yazacağım)
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti quickcan » 11 Kas 2010, 17:49

abiler size saçma gelebilir ama Mahsun Kırmızıgül neden sevilmiyor.. buraya yazmak istemezseniz özelden de gönderebilirsiniz?? cidden merak ediyorum yardımlarınızı bekliyorum..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti hdoner » 11 Kas 2010, 17:59

Fimin ismine hala takılıyorum ben "Newyork'ta beş minare" bu film isminin daha izlemeden basit,seviyesiz,alay tarzı bi film izlenimi veriliyor.Hatta ismini duyduğumda bildiğimiz Bitlis'te beş minare türküsünün Newyork'ta beş minare oalrak uyarlanacağını düşünmüştüm :( Bence bir filmin ismi çok önemlidir .Böyle bi film adından ti-ye alınmış bi komedi filmi beklerim.

Güneşi Gördüm filmine gelince. Avrupalı ülkelerin kendilerinin üstünlüğünü kabul ettirmek için bilerek soktukları mültecilere ekmek elden ,su gölden avantajlar sunarak,kendi ülkelerinden soğutmakla kalmayıp 5-10 bin yükü değil milyonlarca kişinin yükünü almaya zorlamıştır.Sosyal haklara hiç bir şey demiyorum ama devletin kızılay kurumu işlemesi ,kızılay gibi bir kurum olması gerektiği düşünülmesi,devletin bedava yardım para dağıtan kurum olarak düşünülmesine ve zorlanmasına itmiştir.

Sonuç:Şu an devletin yaptığı bir çok şeyi görmezden gelerek geçmişte kalmak sadece ülkemizi biraz daha yaralamıştır.(Bu şahsi görüşüm tartışmayada açığım elbette).Şu an milyonlarca insana doğu ve güney doğuda şu yardımlar şartsız yapılmaktadır.

-Zengin fakir herkese yeşil kart
-Her sene kaymakamlık ve valiliklerden köylere ,ilçelere,ilde seçilen kişilere kömür,çocuk parası ,yiyyecek yardımlarının yapılması
-Köylerin hepsine taşımalı eğitim giderlerinin devletin ödemesi
-Korucu maaşları (çoğunlukla tüm köy erkekleri) haftada 2 kez görev yapılması ve gece bir çok yerin boş bırakılması
-Doğum için ücret ödenmesi
-Yıllık sodes kapsamında açılan kurslara sadece katılım ile maaş verilmesi vs.

Allah aşkına yahu bu devletin yaptıklarını hangi film,hangi dizi anlatacak biri bana söler mi????
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hdoner » 11 Kas 2010, 18:03

Yazımı üsteki arkadaşa yazmadım sakın alınmasın ondan önce iletiyi hazırlamıştım.

Belki inanmıyacaksınız şu an Kürtler ,Türklerden daha ayrıcalıklı durumda.Katılmayan varsa ispatlayabilirim.
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir