Trafikte 34 plaka terörü

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Trafikte 34 plaka terörü

İleti hdoner » 23 Kas 2010, 20:40

RAZOR10 yazdı:
hdoner yazdı:Selçuk kardeş istanbul trafik yoğunluğundan anca dur kalk yapıyorsun ki :D :lol: Kavşağı görüyorsun 10 dakka sonra ulaşıyorsun ee tabii hata yapmaz sürücü :lol: :lol: Şerit değiştirmede elebtte sorun olmuyor çünkü öyle zor ki şerit değiştirmek tren gibi katar katar gidiyorsun 8-) :lol: :lol:

:D:D istanbulda akşam we sabah saatlerinde otoyolorda aracın bozulup emniyet şeridinde durup 4 lü yakıyorsan way haline.. gelen geçen korna basar :) bide fırça atar emniyet şeridinde niye duruyosun die. böyle enterasan bi şehir malasef ist. istanbulda trafiği yapanlar yawaş araç kullananlar. hızlı gitsin demiyoruz kimse,ama öyle kullanıcılar warki ağlarsınız görseniz önü bomboş soldan 50 yi geçmez.dayarsınız tampona bu sefer.her gün neleri ile karşılaşıyoruz. ama yinede diğer şehirlere göre seri araç kullanır bu istanbul.

Abicim bak buna katılırım istanbul sürücüsü daha hızlı kullanıyor ve daha pratiktir.

Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti RAZOR10 » 23 Kas 2010, 20:42

;)
Kullanıcı avatarı
RAZOR10
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: selçuk ÇİMŞİR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia ambiente 2005

İleti hdoner » 23 Kas 2010, 20:43

Satli yazdı:Bayramda dört gün Ankara da bulundum.Güzelim memur şehri Başketimi zontalar,aymazlar vede saygısız dağlılar sarmış adeta.1980 ile 2002 yılları arası 22 yıl aralıksız yaşadığım Ankara tam bir ormandan kaçanlar şehrine bürünmüş.caddeler sokaklar alabildiğine park ihlali dolu adamlar sağ şeritte yan yana üçüncü sırayı yapıyor nebir ekip ne bir uyaran var. zaten dar caddeler yürüyebilene helal olsun. Bülbül yuvası kadar kavşakta adam yarım tur dönüp tapulu malı gibi arabasını park ediyor dönüşü engelliyor ikaz edincede bön bön yüzüne bakıyor. Kırmız ışıkta bekliyorsun adam niye duruyorsun dercesine sellektör yapıp korna çalıyor her kavşakta kocaman kameralara rağmen kırmızıda durmadan geçen renk körleri ve ıslah olmaz bir hal vardı vesselam. her defasında telefona sarılıp polisi aramak istedim vaz geçtim polis ne yapacak ki terbiye ve adam gibi adamlık insanın benliğinde ruhunda olmalı Yüce Yaratan bu gibi insanları ıslah etsin. doğru gidenlerin cümlesinide bu gibilerin şerrinden korusun.Bunlar Ankarada gecekondudan apartmana geçişin sancıları sanırım apartman çoğalmış ancak medeniyet mezara girmiş. sağlıklı kazasız sürüşler dilerim.UMUT 51

Şu an ankara öyle göç alıyor ki buna paralel nüfüsda artmaya başladı.İnşaat sektörü ankarada cidden boş yer bulsa bina diker duruma geçti.Malesef göç derken kültür göçü değilde et göçü oldu :o

Özellikle ankaranın doğu kısmı trafik açısından beter durumda :S
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti veteran » 23 Kas 2010, 21:51

bi tespitte benden araba kullanmayı istanbul da öğrenmiş biri ve aracımla tüm Türkiye (Ankara dahil) 105000 km yapmış biri olarak...

İstanbul da araba sürmeyi bilmeyen ana güzergahlara çıkmaz, ana güzergahtakiler fiziksel problemler dışında yolda adeta akar gider, sinyal çoğu zaman verilmez belki ama bir araba boşluk var ise arkadaki çoğu zaman saygı duyar zira denk getirince oda aynı metodu uygular, hız felakettir ancak yol boşsa trafiği boğmanın anlamı yoktur zira metrobüsten sonra yollar çok dar ve tıkanmaya her zaman hazır... saat 2300 ten sonra İstanbul trafiğinde araba kullanmanın keyfi hiç bir yerde yoktur....
Ankara da herkesin arabası vardır ama kullanmayı bilen hatırı sayılır insan vardır, yola bilen de çıkar bilmeyen de, arabası giden de sol şerittedir, gitmeyen de, Ankara da trafik yavaş akmaz ..durur.. Ankara da sürücü trafikte tekmiş gibi hareket eder, okadar güzel ve geniş yolda trafiği ne yapar eder Ankara lılar bir şekilde tıkar... evet Ankara lılar sinyal kullanır ancak sinyali vermeden önce veya sonra sinyal verdikleri tarafa bakma gereği hissetmeden hemen atlarlar... Yanlış anlaşılmasın Ankara da her 2 araçtan birinin sürücüsü bayandır ve ister istemez trafikte farkı hissedersiniz...çok iyi bayan sürücülerde olduğu söylene gelir...:roll:
İstisnasız diğer tüm şehirlerde trafik Ankara daki gibidir... Arabası olan çoktur ama kullanabilen nadir vatandaş vardır...trafik terörüde muhtemelen iki şeritli bir yolda kendi şeridinde ters yönden gelen kamyonun yanından, kamyonun olması gereken geliş şeridine kırıp geçmek gibi birşey olsa gerek.... :P

kendimce tecrübemi paylaştım, Ankara lı araç sürücülerinide seviyoruz en nihayetinde :lol: :D :) :roll: ;)
KAPILMA RÜZGARIMA, SENDE ALDANIRSIN...
Kullanıcı avatarı
veteran
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FABIA 1.4 16V 101 BG.

İleti ugur_clskn » 23 Kas 2010, 22:24

yahu ben de tam böyle bi konuya değinecektim isabet olmuş. istanbul' da araç kullanan biri olarak beğenmezdim burdaki şöförleri saygısız gerizekalı dolu trafik derdim. ctesi günü motorsikletle e-5 te seyrediyorum yıllardır hergün yaptığım gibi 50 km yol. ya dikkatimi çekti trafikte genel bi abzürtlük var soldan sağa abuk subuk geçenler mi dersin bakmadan önüme kıran mı dersin 70 le tın tın giden mi. sonra bi dikkat ettim, çoğunun plaka istanbul dışı arkadaşlar ayıp olmasın plaka vermicem :D . kendimi eve zor attım, çok şaşırdım. dedim demekki biz iyi kullanıyomuşuz. Arkadaşın bahsettiği yavaş giden araçların trafiği yavaşlattığı fikrinede %100 de 100 katılıyorum. olay çok basit ya 100 ün altında gidiceksen orta şeritten git arkadaşım ne geçiyosun sola. siz yine araba kullanıyosunuz biz motorsiklet kullanıcılar ne yapalım arkadaşlar nelerle uğraşıyoruz kimse tınlamıyo hele ablalar neler neler kaç kere kapalı aynasını açtığım hatun oldu sayısını hatırlamıyorum ya hiç mi bakmıyosun farketmiyosun.
PEUGEOT 306 1.6 SEDAN
Kullanıcı avatarı
ugur_clskn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur çalışkan
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: felicia 1.3lx idi

İleti somet » 24 Kas 2010, 01:12

bursadaki sürücülerde son yıllarda özellikle dikatimi çekmeye başladı sağ şerit niyetine sol şeridi kullanıyor üstelik hız sınırının çok çok altında tabi haliyle sol şerit kalabalıklaşıyor, sağ şerit ise tibiri yerindeyse unutulmuş vaziyette bomboş kimse kullanmıyor, şahsen mümkün olduğunca sağ şeritten giderim
Kullanıcı avatarı
somet
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bursa

İleti hakanerdogan » 24 Kas 2010, 01:36

67.000 km'yi Ankara'da devirmiş biri olarak yazayım.

İstanbula sık sık gidiyorum, 8 senem İstanbul'da geçti, ilk-orta öğrenimim orada idi, halen daha şehri iyi bilirim. Ara sıra yine giderim İstanbul'a teyzelerim var. Yılda 1-2 kez. Şimdi İstanbul şöförleri ile Ankara şöförlerini kıyas edecek olurak elbette fark bariz bende farkındayım. Öyle çekingen bir sürücü değilimdir, geniş Ankara yollarında boş şeridi veya önümdeki boşluğu affetmem kolay kolay.

Fakat İstanbula gidince iş değişiyor. Ankara'dan çıkıyorum (daha bu yılın Haziran ayında gitmiştim) 3.5 saate Dudullu gişelerdeyim, otoyolda pek geçen olmaz beni, anca tek tük baba arabalar geliyor edebiyle yolunu veriyorum. Genelde 160-170 km/s seyrederim.

Ulan helede bi yoğun saatse, otobanda o kükreyen kural tanımaz haşin arabam, İstanbulda kedi yavrusu gibi oluveriyor. E-5'i takiben Ambarlı tarafına gidiyorum mesela, ulan yol tıklım tıklım, haliyle önümdekini en kötü bi 15 metre geriden takip ediyorum. Arkadaş resmen arkadan itekliyorlar, tampon tamponada gidilmez ki, bi radyoya elin gitse o an öndeki fren yapsa gömdün geçirdin geçmiş olsun.

Fakat Ankara'da günde 50-60 km yolum var pik saatlerde. İstanbul yolunda geliyorum de mi, hız 120-130, direksiyonu bırakıyorum cigaramı yakıyorum, arka koltuk ayaklığındaki su şişesini bile dönüp alabiliyorum. Rahat yollar, geniş alabildiğine, dip dibe gitmiyor insanlar.

Sanırsam 2 sene evveldi, yine İstanbul'a 3.5 saate indim, Levent Harp Akademileri köprüsünün altında kitlendi trafik, Yakuplu'ya 2.5 saate vardım.

Anladığım şey ise şu oldu, İstanbulda araba çabuk ölür arkadaş, Ankara arabası her zaman iyidir. Dur kalkı yok, kalabalığı yok, nemi suyu yok, sakin memleket, insanı memur ve arabası kıymetli. İstanbul zengin şehir, araba değersiz. :)
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Balıkcı » 24 Kas 2010, 09:14

veteran yazdı:bi tespitte benden araba kullanmayı istanbul da öğrenmiş biri ve aracımla tüm Türkiye (Ankara dahil) 105000 km yapmış biri olarak...

İstanbul da araba sürmeyi bilmeyen ana güzergahlara çıkmaz, ana güzergahtakiler fiziksel problemler dışında yolda adeta akar gider, sinyal çoğu zaman verilmez belki ama bir araba boşluk var ise arkadaki çoğu zaman saygı duyar zira denk getirince oda aynı metodu uygular, hız felakettir ancak yol boşsa trafiği boğmanın anlamı yoktur zira metrobüsten sonra yollar çok dar ve tıkanmaya her zaman hazır... saat 2300 ten sonra İstanbul trafiğinde araba kullanmanın keyfi hiç bir yerde yoktur....
Ankara da herkesin arabası vardır ama kullanmayı bilen hatırı sayılır insan vardır, yola bilen de çıkar bilmeyen de, arabası giden de sol şerittedir, gitmeyen de, Ankara da trafik yavaş akmaz ..durur.. Ankara da sürücü trafikte tekmiş gibi hareket eder, okadar güzel ve geniş yolda trafiği ne yapar eder Ankara lılar bir şekilde tıkar... evet Ankara lılar sinyal kullanır ancak sinyali vermeden önce veya sonra sinyal verdikleri tarafa bakma gereği hissetmeden hemen atlarlar... Yanlış anlaşılmasın Ankara da her 2 araçtan birinin sürücüsü bayandır ve ister istemez trafikte farkı hissedersiniz...çok iyi bayan sürücülerde olduğu söylene gelir...:roll:
İstisnasız diğer tüm şehirlerde trafik Ankara daki gibidir... Arabası olan çoktur ama kullanabilen nadir vatandaş vardır...trafik terörüde muhtemelen iki şeritli bir yolda kendi şeridinde ters yönden gelen kamyonun yanından, kamyonun olması gereken geliş şeridine kırıp geçmek gibi birşey olsa gerek.... :P

kendimce tecrübemi paylaştım, Ankara lı araç sürücülerinide seviyoruz en nihayetinde :lol: :D :) :roll: ;)

Çok güzel bir yorum, kelime kelime katıldığımı söyleyemesemde bir çoğuna katılıyorum :)

Bilhassa da buraya;

"Ankara da herkesin arabası vardır ama kullanmayı bilen hatırı sayılır insan vardır, yola bilen de çıkar bilmeyen de, arabası giden de sol şerittedir, gitmeyen de, Ankara da trafik yavaş akmaz ..durur.. "

Bu koyulaştırdığım yer varya, yani şu cümle "arabası giden de sol şerittedir, gitmeyen de" Bu insanlarla hemen her gün tartışırım (yani işyerinde), mantıkları genel olarak ne biliyor musunuz?

"Bu yolda hız sınırı kaç? 70 değil mi? o zaman ben yetmişle en sol şeritte giderim, beni geçecek olanın hız sınırını geçmesi gerekeceği için ben yol vermezsem hız sınırı da aşılmayacaktır!"

Gerçekten, çok zaman akşama kadar bu mantığın yanlış olduğunu anlatmaya çalışıyorum, ama nafile :)

Hele 5 şeritli yolda üç, hadi bilemedin dört araba yanyana gelip, hepside aynı süratte koca yolu tıkamazlar mı? Yoldaki iki çizgiyi ortalamayı becermek zaten onların yapabileceği iş değildir hesabı.

Amaaaa bu arada gençler, sizlerde en sağdan sürat yapma huyundan vaz geçseniz hani diyorum :)

Onu bunu bilmem, trafikte herşey saygıdan geçer, lütfen önce kendinize saygı duyun, karşınızdakinden de aynı saygıyı göreceksiniz, bugün olmasa da yarın. Emin olun.

Saygılar, sevgiler, selamlar.
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Serdar
Nereden: Ankara
Arabanız: Felicia Combi 1.3 LX

İleti Balıkcı » 24 Kas 2010, 09:51

Ha bu arada;

Öyle veya böyle, nasıl Hakan kardeşimin yazdığı gibi, Ankara'lı İstanbul'a gidince, zor da gelse İstanbul trafiğine uyuyorsa, İstanbul'lular da İstanbul'da olmadıklarının farkına varsada Ankara trafiğine (ya da her neredeyse) uymaya çalışsa, çok zor olmasa gerek :)

Fakat işin aslı İstanbul'lu olmak, İstanbul trafiğine alışmak değil bence. "Kendi arabasını değil de şirketin arabasını kullananlar" diye genellesek bu olayı, sanki daha uygun olacak gibi değil mi?
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

İleti azmi06 » 24 Kas 2010, 09:53

ankaralı soförler lehine yazılan yazıları hayretle okuyup esefle kınıyorum..
1,5 yıldır ankarada araç kullanan ve istanbul da yasamış bırı olarak "bu ne ya" diyorum.
- otobus duraktan cıkıyor sola kaymam lazım sınyal verdım arkadakı 06 sola gırmemı engellıyor o gececek (bu ne ya)
- ısıkları gecıyor soldakı 06 sınyal vererek sağdakı caddeye gırecek (bu ne ya)
- ışıkları gececez kırmızı yandı karsı tıkalı 06 atlıyor yola ortada takıldı ışıgı yesıl yananlar napsın şimdi (bu ne ya)
- ışıklar kırmızı yandı sağa dönüş yeşil yanıyor öndeki 06 sağa doneceklere yol vermıyor (bu ne ya)
- sınyallerı cogu 06 kullanmıyor yanından gecerken korkuyorum sıkıstırılmı acaba dıye
- yolda şerit olduğundan çogu 06 habersız
- kavsaklarda hıc saygı kalmamış çogu 06 saygıyı evde bırakmış
- allah belasını versın kurallara uymayan çogu 06 nın..
istanbulla kıyaslayınca en az 5 kat kotu arac kullanıyor ankaradakıler..
azmi06
CLASSIC
CLASSIC

İleti Balıkcı » 24 Kas 2010, 09:58

azmi06 yazdı:ankaralı soförler lehine yazılan yazıları hayretle okuyup esefle kınıyorum..
1,5 yıldır ankarada araç kullanan ve istanbul da yasamış bırı olarak "bu ne ya" diyorum.
- otobus duraktan cıkıyor sola kaymam lazım sınyal verdım arkadakı 06 sola gırmemı engellıyor o gececek (bu ne ya)
- ışıkları gececez kırmızı yandı karsı tıkalı 06 atlıyor yola ortada takıldı ışıgı yesıl yananlar napsın şimdi (bu ne ya)
- ışıklar kırmızı yandı sağa dönüş yeşil yanıyor öndeki 06 sağa doneceklere yol vermıyor (bu ne ya)
- sınyallerı cogu 06 kullanmıyor yanından gecerken korkuyorum sıkıstırılmı acaba dıye
Hay elleriniz dert görmesin :) Çok güzel ve yerinde bir eleştiri olmuş, başkalarını eleştirmek kolay da kimse "yoğurdum ekşi demiyor" :D
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

İleti delidolu » 24 Kas 2010, 10:15

mustklc yazdı:istanbulda eğer yol açıksa trafik sıkışmaz, araçlar bir şekil yollarına devam eder. ankarada nasıl oluyorsa boş yolda bile trafik sıkışıyor. adam 2 şeriti kapatıyor

+1
aynen katılıyorum, sabah ivedik-emniyet arasındaki yoldan geliyordum saat daha 7:30 olmasına rağmen trafik resmen klitlenmiş... ya kaza var ya da trafik çok yoğun diye düşünürken 1den yol bomboş oldu, nasıl oldu ne oldu neden oldu anlayamadım... artık ankarada geri zekalı, beceriksiz, özellikle de acemi sürücü (şoför değil) sayısının çok arttığını düşünüyorum. Başka bir küçük şehirde iş bulsam da buralardan bir kurtulsam....
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti hetepe » 24 Kas 2010, 10:25

azmi06 yazdı:ankaralı soförler lehine yazılan yazıları hayretle okuyup esefle kınıyorum..

O zaman Etimesgut, Sincan Ya da Keçiören'de yaşıyor olmalısınız ki, oraları sehir merkezinden sayılmıyor pek, normal yani... 06 plaka, ''genel'' olarak kurallara uyar, 1991 den beri -1,5 yıl askerlik dışında- aktif araç kullanıyorum, genelde sorunsuzdur hemşehrilerim....
Ama son yıllarda artan ''kadın'' ve ''hem kadın, hem genç'' sürücüler duman ediyor trafiği ama o her şehirde var zaten...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti Henien » 24 Kas 2010, 10:25

Kimse Ankara'daki tüm sürücüler mükemmel demedi, ama ben iddia ediyorum ki Ankara'da gezen 34'lerin %90'ı trafik teröristi. Azmi bey madde madde saymış, sanki bunlar İstanbul'da yok mu?

Ayrıca hız sınırı 70 olan bir yolda en sol şeritte 70 km/s ile giden bir sürücüye tek bir laf etme hakkınız yok. Ambulans veya polis değilseniz tabi.

Yoğurdum ekşi meselesine gelince; daha önce örneğin uzun far kullanmayı bilmeyenleri tartıştık Ankaralı olarak, delidolu selam gönderme köşesi açtı Ankaralı olarak. Yani bizim yaptığımız şehir şovenizmi değil. Boşuna Ankara'ya veya Ankaralılara b.k atmaya çalışmayın. Yani bizim yoğurtun da ekşiliklerini söylüyoruz.

Bu arada belki dikkatinizden kaçmıştır benim lafım İstanbullu sürücülere değil, Ankara'ya gelen İstanbullu sürücülere...
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti Balıkcı » 24 Kas 2010, 10:54

Henien yazdı:Kimse Ankara'daki tüm sürücüler mükemmel demedi, ama ben iddia ediyorum ki Ankara'da gezen 34'lerin %90'ı trafik teröristi. Azmi bey madde madde saymış, sanki bunlar İstanbul'da yok mu?

Ankara'da gezen 34'lerin % 90'ının şirket arabası olduğunu belirtmeme gerek var mı?

Ayrıca hız sınırı 70 olan bir yolda en sol şeritte 70 km/s ile giden bir sürücüye tek bir laf etme hakkınız yok. Ambulans veya polis değilseniz tabi.
Kusura bakmayın ama burada yanılıyorsunuz. Bir kere sol şerit devamlı işgal edilecek bir şerit değildir, "sollama" şerididir ve sol şeridin devamlı işgal edilmesinin aslında cezası da vardır. Ayrıca sol şeridi azami süratle gidiyorum nasıl olsa diye kapatıp, insanları hizaya sokma hakkını nereden alıyor acaba o şekilde düşünenler? Bir insanın hastaneye yetiştirilmesi için illaki ambulansla mı gitmesi gerekiyor ki? Yolda seyir halindeyken, yanınızdaki (Allah korusun) eşiniz ya da çocuğunuz aniden rahatsızlansa, sağa çekip, ambulans arayıp onun gelip götürmesini mi beklersiniz, arkanızdan yol isteyen aracın bu durumda olmadığını nereden biliyorsunuz?

Yoğurdum ekşi meselesine gelince; daha önce örneğin uzun far kullanmayı bilmeyenleri tartıştık Ankaralı olarak, delidolu selam gönderme köşesi açtı Ankaralı olarak. Yani bizim yaptığımız şehir şovenizmi değil. Boşuna Ankara'ya veya Ankaralılara b.k atmaya çalışmayın. Yani bizim yoğurtun da ekşiliklerini söylüyoruz.

Kimse kimseye (özellikle de ben) o dediğinizden atmaya çalışmıyor, şehir şovenizmi falan yapan da yok, saygısız insan saygısızdır, İstanbul'da da olsa, Ankarada'da olsa, Paris'te de olsa. Ayrıca ben de Ankara'dayım ve 06 kullanıyorum :)

Bu arada belki dikkatinizden kaçmıştır benim lafım İstanbullu sürücülere değil, Ankara'ya gelen İstanbullu sürücülere...

Bu arada belki sizin de dikkatinizden kaçmıştır, bende Ankara'ya gelen İstanbul'lı sürücüler değil de "şirket arabası kullananlar" diye genellesek daha doğru olmaz mı dedim :D

Yazdıklarınıza yazılarınızın arasında cevap vermeye çalıştım. Kastım kimseyi kırmak/rencide etmek değil, konuşarak doğruya ulaşmaya çalışmaktır. Yanlışım varsa ortaya değil direkt beni eleştirebilirsiniz, gücenmem, hatamı kabul etmesini ve özür dilemesini bilirim.
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

İleti Balıkcı » 24 Kas 2010, 11:12

KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU

MADDE 46- Karayollarında trafik sağdan akar.
Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücüler;
a) Araçlarını, gidiş yönüne göre yolun sağından, çok şeritli yollarda ise yol ve trafik durumuna göre hızının gerektirdiği şeritten sürmek,
b) Şerit değiştirmeden önce gireceği şeritte, sürülen araçların emniyetle geçişini beklemek,
c) Trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştirmemek,
d) Gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli olarak işgal etmemek,
e) İki yönlü trafiğin kullanıldığı dört veya daha fazla şeritli yollarda aksine bir işaret bulunmadıkça, motosiklet, otomobil, kamyonet ve otobüs dışındaki araçları kullananlar, geçme ve dönme dışında en sağ şeridi izlemek,
Zorundadırlar.
Karayollarının belirli kesimlerinde, bu yollardan faydalanma zorunda olan hayvan sürücüleri, hayvanlarını veya hayvan sürülerini gidiş yönünde yolun en sağından ve en az genişlik işgal ederek ve imkan olduğunda taşıt yolu dışından götürmek zorundadırlar.
(Değişik fıkra: 21/05/1997 - 4262/4 md.)Bu madde hükümlerine uymayan sürücüler, 3 600 000 lira para cezası ile cezalandırılırlar..

Karayolları Trafik kanunun 46. maddesini buraya almak ve özellikle "d" maddesini bold yapmak gereği hissettim, nedense? :D
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

İleti azmi06 » 24 Kas 2010, 11:56

O zaman Etimesgut, Sincan Ya da Keçiören'de yaşıyor olmalısınız ki, oraları sehir merkezinden sayılmıyor pek, normal yani... 06 plaka, ''genel'' olarak kurallara uyar, 1991 den beri -1,5 yıl askerlik dışında- aktif araç kullanıyorum, genelde sorunsuzdur hemşehrilerim....
Ama son yıllarda artan ''kadın'' ve ''hem kadın, hem genç'' sürücüler duman ediyor trafiği ama o her şehirde var zaten...[/quote]

1,5 yıldır cebecı-sıhhıye-tandogan-cankaya cıvarlarında arac kullanıyorum. umıtkoy cayyolunda da kullandım. ankaranın dogusuna dogru geldıkce hanzoların kat kat arttığı barız.
hıc kadın suruculerın hata yaptıgını gormedım 1,5 yıldır.
ankaralıların cogunun hanzoca arac kullandıgını gordum.
bu benım fıkrım. bir sey attıgım yok ama goz var nızam var.
azmi06
CLASSIC
CLASSIC

İleti Henien » 24 Kas 2010, 12:18

Balıkcı yazdı:
azmi06 yazdı:

Hay elleriniz dert görmesin :) Çok güzel ve yerinde bir eleştiri olmuş, başkalarını eleştirmek kolay da kimse "yoğurdum ekşi demiyor" :D

Yerinde bulduğunuz eleştiriye bakınca, bahsettiğiniz 46. maddenin (b) bendini hatırlatmakta fayda görüyorum.

Ayrıca bold yaptığınız bend size nasıl hız sınırını aşma yetkisi veriyor da bu kadar sırıttınız onu da anlamak mümkün değil. Kimse sol şeridi kapatma hakkından bahsetmedi ki, hız sınırında en solda giden araca polis veya ambulans değilsen laf söyleme hakkın yok dendi. "Polis veya ambulans değilsen" geçiş önceliğine vurgu içindi. yani buna itfaiye de girer, hasta taşıyan özel araç da.

Balıkcı yazdı:KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU

MADDE 46- Karayollarında trafik sağdan akar.
Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücüler;
a) Araçlarını, gidiş yönüne göre yolun sağından, çok şeritli yollarda ise yol ve trafik durumuna göre hızının gerektirdiği şeritten sürmek,
b) Şerit değiştirmeden önce gireceği şeritte, sürülen araçların emniyetle geçişini beklemek,
c) Trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştirmemek,
d) Gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli olarak işgal etmemek,

Karayolları Trafik kanunun 46. maddesini buraya almak ve özellikle "d" maddesini bold yapmak gereği hissettim, nedense? :D

Ayrıca tekrar belirtmek istiyorum ki kimse Ankara'daki sürücüler mükemmeldir demiyor. Bahsettiğimiz şey 34 plakaların Ankara'da oluşturduğu trafik terörü. Konuyu niye devamlı alakasız bir tarafa çekmeye çalışıyorsunuz ki!!!
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

ÖncekiSonraki

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir