Trafikte 34 plaka terörü

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Trafikte 34 plaka terörü

İleti azmi06 » 24 Kas 2010, 12:24

henien sen arac kullanıyor musun şüphelendım ?
otobus duraktan cıkarken sola kaymasan sıkısacaksın. arkandakı yol verıp sola gecmene musade etmezse arada sıkısırsın.
guvenlı gecıs dıye bısey yok hanzo en fazla 5 mt gıdecek ben ona kızıyorum.

azmi06
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti Balıkcı » 24 Kas 2010, 12:51

Henien yazdı:
Balıkcı yazdı:
azmi06 yazdı:

- otobus duraktan cıkıyor sola kaymam lazım sınyal verdım arkadakı 06 sola gırmemı engellıyor o gececek (bu ne ya)

Hay elleriniz dert görmesin :) Çok güzel ve yerinde bir eleştiri olmuş, başkalarını eleştirmek kolay da kimse "yoğurdum ekşi demiyor" :D

Yerinde bulduğunuz eleştiriye bakınca, bahsettiğiniz 46. maddenin (b) bendini hatırlatmakta fayda görüyorum.

Azmi arkadaş orada 7 tane ayrı madde sıralamış, 6 tanesinin doğru olması yazdıklarına katılmak için bana göre yeterli sebep, bir tane "sizin yanlış bulduğunuz" maddeye katılma serbestim vardır sanırım. Kalmış ki o trafikte arkadaşın belirttiği şekilde sıkışan bir sürücüye yol vermek, işte saygı burada başlar!

Ayrıca bold yaptığınız bend size nasıl hız sınırını aşma yetkisi veriyor da bu kadar sırıttınız onu da anlamak mümkün değil. Kimse sol şeridi kapatma hakkından bahsetmedi ki, hız sınırında en solda giden araca polis veya ambulans değilsen laf söyleme hakkın yok dendi. "Polis veya ambulans değilsen" geçiş önceliğine vurgu içindi. yani buna itfaiye de girer, hasta taşıyan özel araç da.

Bold yaptığım bend bana hız sınırını aşma yetkisi vermiyor elbette, ama sizin dediğiniz şekilde düşünenlerin sol şeridi kapatmaları yetkileri olmadığını belirtiyor. Onun için o kadar "sırıttım" (ben eleştiriye açığım dedim, hakarete değil lütfen üslubunuza dikkat edin). O önceliği vurguladığınızı elbette anladım ama siz benim dediğim örnekteki "hasta taşıyan özel araç" olup olmadığımı nereden anladınız da geçiş önceliğin yoksa hız sınırını aşamazsın diye beni engellediniz? Onu anlamadım.

Balıkcı yazdı:KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU

MADDE 46- Karayollarında trafik sağdan akar.
Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücüler;
a) Araçlarını, gidiş yönüne göre yolun sağından, çok şeritli yollarda ise yol ve trafik durumuna göre hızının gerektirdiği şeritten sürmek,
b) Şerit değiştirmeden önce gireceği şeritte, sürülen araçların emniyetle geçişini beklemek,
c) Trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştirmemek,
d) Gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli olarak işgal etmemek,

Karayolları Trafik kanunun 46. maddesini buraya almak ve özellikle "d" maddesini bold yapmak gereği hissettim, nedense? :D

Ayrıca tekrar belirtmek istiyorum ki kimse Ankara'daki sürücüler mükemmeldir demiyor. Bahsettiğimiz şey 34 plakaların Ankara'da oluşturduğu trafik terörü. Konuyu niye devamlı alakasız bir tarafa çekmeye çalışıyorsunuz ki!!!

Kızılay veya Ulus trafiği gibi bir trafikte, eğer önünüzde duran aracın arkasından çıkıp yola çıkmanız gerekirse ve bunu yapmak için arkadan gelen trafiğin tamamen geçmesini beklerseniz ne kadar beklemeniz gerekeceğinin farkında mısınız? O şekildeki bir araca yol vermek kaç saniyenizi alacaktır sorarım?
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Serdar
Arabanız: Felicia Combi 1.3 LX

İleti Henien » 24 Kas 2010, 14:03

Ben bir şey demedim ki, sadece belirtilen 46. madddenin bir diğer fıkrasını vurguladım. Ben şahsen agresif bir şekilde yol almaya çalışmadan bekleyen bir araçlara ekseri yol veririm. Olması gereken de budur.

Azmi06 inşallah bir dahaki Ankara buluşmasına sen de katılırsan, hem araç kullanıp kullanmadığımı hem de nasıl kullandığımı görürsün. Görür de belki sui zannından utanırsın.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti azmi06 » 24 Kas 2010, 14:19

inşallah katılırım bulusma duzenlenırse.
ben trafıkte saygı ıstıyorum benım gosterdıgım saygıyı bana da gostersınler.
sokaktan caddeye cıkan bir araca yol verınce (bütün araçlara değil arkadakılerın hakkını yememek lazım belkı acelesı olup bır yerlere yetısecekler vardır)surucu tesekkur edıyor, şaşırdı herhalde aslında boyle olmalı.
arkadakı de korna calıyor nıye yol verıyorsun dıyor. :)
boyle bir olay kacınızın basına geldı. ıstanbulda hıc basıma gelmedı ankarada en az ayda 10 defa.

denılıyor kı egıtıme yatırım yapılıyor artık yenı nesıl herseyı bılıyor.
saygı ve sevgısı olmayan egıtılmıs bıreyler toplumun başına her zaman derttır.
azmi06
CLASSIC
CLASSIC

İleti delidolu » 24 Kas 2010, 16:07

azmi06 yazdı:inşallah katılırım bulusma duzenlenırse.
sokaktan caddeye cıkan bir araca yol verınce (bütün araçlara değil arkadakılerın hakkını yememek lazım belkı acelesı olup bır yerlere yetısecekler vardır)surucu tesekkur edıyor, şaşırdı herhalde aslında boyle olmalı.
boyle bir olay kacınızın basına geldı. ıstanbulda hıc basıma gelmedı ankarada en az ayda 10 defa.

Öğretmenlere bu gözle (http://www.tumgazeteler.com/?a=2490521) bakıldığı sürece, öğretmenin öğretmenliği olması gerektiği gibi olmadıkça daha çoook dertlerimiz olacak, bunlar daha başlangıç...
Nasıl ki, ameliyat yapan bir doktorun işinde ehil olmaması hasta 1 kişinin nalları dikmesine neden oluyorsa, ehil olmayan/alanında yeterli olmayan öğretmen de bir çırpıda 30-40 beyini köreltebilir.. Bence -çok idealit olabilirim kusura bakılmasın- öğretmen olmak doktor, mühendis vs olmaktan daha zorlaştırılmalı bu ülkede.. Öyle her össyi kazanıp puanı yeten öğretmen olamamalı...
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti hetepe » 24 Kas 2010, 16:19

delidolu yazdı:
azmi06 yazdı:inşallah katılırım bulusma duzenlenırse.

Öğretmenlere bu gözle (http://www.tumgazeteler.com/?a=2490521) bakıldığı sürece, öğretmenin öğretmenliği olması gerektiği gibi olmadıkça daha çoook dertlerimiz olacak, bunlar daha başlangıç...
Nasıl ki, ameliyat yapan bir doktorun işinde ehil olmaması hasta 1 kişinin nalları dikmesine neden oluyorsa, ehil olmayan/alanında yeterli olmayan öğretmen de bir çırpıda 30-40 beyini köreltebilir.. Bence -çok idealit olabilirim kusura bakılmasın- öğretmen olmak doktor, mühendis vs olmaktan daha zorlaştırılmalı bu ülkede.. Öyle her össyi kazanıp puanı yeten öğretmen olamamalı...

Ben de şunu merak ediyorum; Bu dünya Bankasındaki gâvurlar neden işçi, memur, öğretmen, emekli olunca ''maaş fazla'' diyor da asker, polis maaşı olunca ''fazla'' demiyor?
Yeni işçi asgari ücretle başlarken yeni polis ya da asker 2000 kââttan aşağısını görmüyor.Helal olsun buna ''adalet'' diyene...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti Balıkcı » 24 Kas 2010, 16:31

delidolu yazdı:Öğretmenlere bu gözle (http://www.tumgazeteler.com/?a=2490521) bakıldığı sürece, öğretmenin öğretmenliği olması gerektiği gibi olmadıkça daha çoook dertlerimiz olacak, bunlar daha başlangıç...

Olmalı olmalı ki eğiticilerin seviyesi düşsün, buna bağlı olarak eğitim seviyesi düşsün, bunun sonucunda da ortalık sesi yüksek çıkana kalsın(!).

İstenilen o olunca sonuç buraya varıyor işte.
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

İleti Balıkcı » 24 Kas 2010, 16:51

hetepe yazdı:[Ben de şunu merak ediyorum; Bu dünya Bankasındaki gâvurlar neden işçi, memur, öğretmen, emekli olunca ''maaş fazla'' diyor da asker, polis maaşı olunca ''fazla'' demiyor?
Yeni işçi asgari ücretle başlarken yeni polis ya da asker 2000 kââttan aşağısını görmüyor.Helal olsun buna ''adalet'' diyene...

O kadar ince ayarlar var ki bunun vebali çok fazla, resmen bıçak sırtı. Asker, polis maaşları çok değil diğerlerinin maaşları az önce onun ayırdını yapalım. Asker, polis maaşına gelince; onların maaşının farklı olması aslında farz. Askerin de, polisin de mesaisinin hiç bitmediğini biliyorsunuzdur umarım. Bir vukuat anına denk geldiklerinde yıllık izinde bile olsalar, görevli duruma geçiyorlar. Hadi bunu geçin, benim şahsi düşüncem, kapımda duyduğum silah sesi için, kapıyı açıp canımı tehlikeye atmadan, telefonu açıp polisi çağırıp, "gelde canını benim yerime tehlikeye at" diyorsam, ben ne yaparsam yapayım benim maaşımdan fazla maaşı her zaman hakediyordur o polis. Ya da ailesini bırakıp, göreve gidiyorsa, sırf üstünde üniforma var diye her an (otobüs durağında otobüs beklerken bile) hain birisine hedef olma riski varsa bir askerin, farklı maaşı her zaman hakediyorlardır.

Şunu hemen belirteyim, lafımız hep "mesleğini hakkıyla yapan" üzerine, kötü örnek olmaz mantığından. Hemen belirtmem gereken bir şey daha var, polis de değilim askerde, hatta bu görevlerde yakınım birileri bile yok :)

Tabi bütün bunlar, geri kalanın maaşı ne olursa olsun demek de değildir. Bir bedende "şu organımız en önemlidir" diyemiyorsak, devlette bir bütündür, şu memuru veya bu memuru en önemlidir diyemeyiz. Beden de elbette bir beyinin, bir kalbin önemi kadar, elimizin bir parmağının önemi aynı değilse, devletin bir memuru veya bir işçisi de en fazla o kadar ayırt edilebilir.

Konuyu fazla değiştirmesek aslında, gaza geldim, gazladım gidiyorum :D
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

İleti cnydn » 24 Kas 2010, 17:16

Ankara'da 25 senedir yaşayan ama bunun 3 senesini de istanbulda geçirmiş birisi olarak;

-İstanbul'da trafik her ne olursa olsun daha düzenli. Şöförler daha bilinçli. O kadar araca rağmen o trafik bir şekilde akıyor..Sinyal verme oranı, kırmızıda bekleme oranı..Saygı vs daha yüksek..

-Ankara'da ise trafik daha rahat ancak, birim alan başına düşen trafik hanzosu miktarı çok daha yüksek. Kuralsız araç kullanılıyor..

Öte yandan hep diyorum ama tekrar söylemek istiyorum.

Eskişehir yolundaki 70 km/h radarlarını görünce bir anda yavaşlayan araçlardan bıktım.
Kardeşim sol şeritte yapmayın bari şunu, çekilin ortadan gidin.. sağdan gidin..
Geçen geçsin sizi..
Madem o kadar dürüstsünüz, gerçekte amacınız hız kurallarına uymak, o zaman baştan beri 70 km / h ile ortadan sağdan gidin. Aaa.. yoksa amaç sadece ceza yememek mi?

Sonra sol şeritteki aracı geçince sağından, bu sefer daha ciddi tehlikeler oluşmaya başlıyor..ani frenler, sağdan geçmeler makaslar..

Her ne kural olursa olsun, sol şeritte şerit babasının malıymış gibi gidilmez.

Direksiyona 40 yıldır görmediği arkadaşı gibi sarılıp aynalarına bile bakmadan sol şeritten giden ekseriyetle bayan ve yaşlı sürücüler de başka bir tehlike kaynağı..
cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2010 Octavia 1.4TSI Elegance

İleti quickcan » 24 Kas 2010, 17:39

kesinlikle katılıyorum ankaradaki 34ler beni de çok sinirlendiriyor.. ama düzgün kullanan da var hakkını yememek lazım diğerlerinin...

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti azmi06 » 24 Kas 2010, 17:54

başıma gelen bır olayı anlatayım bende.
ankara 2010
otobusteyım kalabalıkta ıkı kısı konusuyor bırı ogretmen dıgerı kızı oss ye gırmıs anne.
anne-- kızım ne yazacak bılmıyorum puanı da yetmıyor.
ogretmen-- ogretmenlık yazsın brans farketmez
anne-- dogu gorevı var neden yazsın kızım uzaklara gıdemez
ogretmen-- olsun 1-2 yıl gıder gelır
anne--ogretmenlık zor degıl mı?
ogretmen--yok cok rahat mesela bugun 4 saat derste geyık yaptık bılgısayar derslerıne de gırıyorum bırakıyorum cocukları ınternette takılıyor dersler nasıl gecıyor bırkac yıldır anlamadım.maasa gelınce az ama.
ben--sana cok
ogretmen---bana mı dedın
ben--hangı okuldasın soyle de cocuklarımızı akrabalarımızı oraya gondermeyelım. bu egıtımle avrupalı gıder aya bız kaldık yaya
ogretmen--ıyı bılıyorsan gel sen ogret
ben---ogretmen olan sensın ogretecek te sensın cocuklar sana emanet beceremıyorsan gıt baska ıs yap
otobustekı vatandaslar---yeter artık ya ının asagıda kavga edın.

trajikomik olay

tüm birşeyler öğretmeye, insanları egıtmeye calısan ogretmenlerın gununu kutluyorum.
azmi06
CLASSIC
CLASSIC

İleti özkan82 » 24 Kas 2010, 19:37

Ankaraya ayda bir bende gidip geliyorum hatta orda kalıyorum, ve inanın Ankara trafiğinde hic olmadığım kadar tedirgin oluyorum, arkamda veya önümde plakası 34 olan arac gördüğümde kendimi güvende hissediyorum. Özellikle 41 plaka gördüğümde uzak durmaya çalısıyorum çünkü hepsi inanılmaz berbat kullanıyor.

En basitinden bir örnek ; askerlik yapan tüm arkadaslar bilirki, askerde şöför olarak görev yapacaklar İstanbul trafiğinde pişmişlerden seçiliyor.
Kullanıcı avatarı
özkan82
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Özkan '
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 HTP Dinamik

İleti felicia_3437 » 24 Kas 2010, 20:57

özkan82 yazdı:Ankaraya ayda bir bende gidip geliyorum hatta orda kalıyorum, ve inanın Ankara trafiğinde hic olmadığım kadar tedirgin oluyorum, arkamda veya önümde plakası 34 olan arac gördüğümde kendimi güvende hissediyorum. Özellikle 41 plaka gördüğümde uzak durmaya çalısıyorum çünkü hepsi inanılmaz berbat kullanıyor.

En basitinden bir örnek ; askerlik yapan tüm arkadaslar bilirki, askerde şöför olarak görev yapacaklar İstanbul trafiğinde pişmişlerden seçiliyor.

size katılıyorum askerliğimin 15 ayınıda ankarada yapmış biri olarak şöför secilme günü geldi aklıma bu yazıyı görünce acemi birliğim etimezgut komutan eğiliyeti olan lar ayrılsın dedi herkez ayrıldı ist li olanlar butarafa il il ayrılın dedi herkez ayrıldı ben ve 4 arkadaşım vardı ist den ankaraadan 4 kişi vardı ankaraya düşmüşler onlara askeri arac kulana bılır eğiliyeti vermemişti bile ist lilerin hepsine vermiş ti bunu cok merak etim ozaman burayı daha ıyı bılıyorlar onlara vermedıler neden bıze verdiler sonra eğiliyeti aldıhımda verdıler bır tıransıt bana hava hastanesıne revıre askerleri götürüyordum tırafık berbat

2 bugun bakır köy cıvarında geziyorum tırafık durmuş resmen sol şerite kaza verdır dıye kendımı yan yolardan bırıne atım en başa cıktım bır baktım sol şeridin tıkanma sepebi hanı şeriti ortalamak vardır ya bu öyle yapmamış şerit cizgisini ortalamış hız sanırım50 civarı yol alıyor pilaka beli 06 ankarada buşekilde araba kulanan şöförlükle uzaktan yakında alakası olmayan baba ları zengın bır cok kendını şöför sanan insan lar var 34 pilaka lar töreisti bende öyleyım bana göre yavaş gitmek kaza yapmak demek tır serı ve güven dikat li şekilde arac kulanmak keyıf verıyor bana neden se yavaş gitiğimde kendimi hic ama hic güvende hisetmiyorum
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti hakanerdogan » 25 Kas 2010, 02:00

Kim ne derse desin burası Ankara, burası Anadolu, burası taşra. İstanbul kıyı ve Avrupa şehri. Oranın sürücüsü bariz fark yapıyor.

Ama bizim insanımızdaki genel sıkıntı burda, hemen üstüne alınıp alınıyor. Mükemmel şöförler buradada var. Bugün gidiyordum dalmışım sol şeritte yağmurda var, 70 ile giderim genelde. Aynaya bi baktım arkamda bi jip, lükscene bişi yepyeni belli, Escalade sanırım. Adam arkamda 300-400 beygir makinesiyle terbiyelice gelmiş belki kaç dakikadır.

Fark ettiğim gibi kenara çekildim asıldı asfaltı dalgalandıra dalgalandıra gitti, ama benim arkama geçip korna ve selektöre asılıp yol istemedi. Kesinlikle eminim ki onun için beş para etmez paçavra kıçı kırık arabamı ezmek, beni küçük düşürmek istemedi belkide sebepsiz bir saygı. DR plaka idi jipi, doktordu sanırım.

Ama AGD olmuş Tofaşları ile Ferrari nidaları atarak giden câhil insanda çok. Ama çoğunluk bu şehirde maalesef biraz ilkel kullanıyor. Bariz.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ares0106 » 25 Kas 2010, 09:50

ben bir şey sormak istiyorum ş arası yolda bir yokuşta bir kamyon diğerini solluyor bende sollayan kamyonun sollamayı bitirmesini bekliyorum arkaya 34 plaka(gerçi farketmiyor insan olmayınca 34-06 vs) yanaştı selektör korna falan yapıyor arkadaşlar siz olsanız ne yaparsınız şimdi suç benim mi birde benim sollama hakkım hiç yokmu bazen araç sollayacak oluyorum sollarken arkadaki selektör yapıyor katil olmamak elde değil
ares0106
CLASSIC
CLASSIC

İleti olay_yeri_inceleme » 11 Şub 2011, 23:55

hakan tofaşları aşağılamasan daha da bi katılacakdım sana ama :D
olay_yeri_inceleme
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Cadde Garage
Nereden: İstanbul (And.)

İleti efrasiyap » 12 Şub 2011, 00:02

Yuzarsif yazdı:
skodaizm yazdı:Şirket arabaları ile sadece her yerde çiftliktekiler gibi davrananlar ile diğerlerini karıştırmayalım. Ankara ya sürekli gelip giden biri olarak gördüğüm manzara da ;
-Ankaralı şöförlerin hiç acelelerinin olmamaları( normal hız sınırları dahili)
-Şerit nedir bilmemeleri,
-Şerit çizgilerini ortalayarak gitmeleri( seridin ortasından değil hani çizgi üzerinde yol almaları,
-O kadar geniş yol olmasına rağmen sol şeritte yavaşca (yine hız sınırları dahilinde konuşuyorum) seyir yapmaları,
-En önemliside diğer şehir plakalı araçlara hasmane tutumla davranmaları,

Not: Plakam İstanbul da olmama rağmen 59 ( Tekirdağ) kayıtlıdır.

__Hakan Ün__

Ankara şoförleri hakkındaki tespitlerinize katılıyorum Hakan Bey.

katılıyorummm
efrasiyap
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ömer altaş
Nereden: Antalya
Arabanız: 2008 octavia elegance mpi

İleti xMEGANx » 12 Şub 2011, 00:18

nedense üstüme alındım şimdi =) ama abi sizin o nato yolu ve askeriyenin önündeki o yol deli ettti beni ya 70 km sıkıntısı varya öldürdü ya ne öle 70 gidilirmi 5 şeritli yolda allah aşkına ya. İstanbulda bölemi tek şeritli sokaktan 120 le gidiyoruz =) rahat rahat sıkıntı yok :) I love İSTANBUL yani :) he bende ankaralıyım ama istanbulda yaşıyoruz geçen ankaraya geldim gezmeyede ozaman deli oldum :)
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105