Nette dolandırıcılık ve nüfus cüzdanı fotokopisi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Nette dolandırıcılık ve nüfus cüzdanı fotokopisi

İleti Henien » 29 Kas 2010, 11:29

Önceki gün bir arkadaşımın kuzeni hakkında açılmış bir davanın iddianamesini inceledim. Olay özetle şöyle;

Şikayetçi, sahibinde.com.'dan kol saati şeklinde cep tel. satın almak için satıcının sitede belirtilen numarası ile irtibata geçiyor. 800 tl satıcının bildirdiği hesaba yatırıyor ama telefon gelmiyor. Bunun üzerine şikayetçi suç duyurusunda bulunuyor.

Savcılık telefon numarası ve hesap numarası sahiplerini buluyor ve Ağır ceza mahkemesinde 6-10 yıl hapis istemiyle dava açıyor. Ancak arkadaşın adresi sahte olan abonelik sözleşmesine yanlış yazdığı için onun davadan oldukça geç haberi oluyor.

Bana danışan kişi söz de telefon numaasınınsahibi olan sanık ama öyle bir numaradan haberi yok. Dosyadan abonelik sözleşmesinin fotokopisini almış, imza ona ait değil. Kimlik üzerinde yazan bilgiler dışındakiler hep yanlış yazılmış.

Çok büyük ihtimalle banka hesabı da aynı şekilde sahte bir kimlikle açılmıştır. Ama ağır ceza mahkemesinde alakasız insanlar yargılanıyor. Neticede beraat edecekler ama stresin yanında yapacakları avukatlık masrafı vb. yanlarına kar kalacak.

Kıssadan hisse:
GET dışında nette alışveriş yapmamak lazım.
Şart değilse nette hiç alışveriş yapmamak lazım.
Kimlik fotokopisi vermenin şart olduğu durumlarda fotokopi üzerine hangi amaçla verildiğinin yazılması lazım. ( ör: 05xx xxx xx xx numaralı hat aboneliği içindir)
Bir de arasıra turkiye.gov.tr'den hakkınızda açılmış bir dava veya icra takibi olup olmadığı ara sıra kontrol etmek lazım.

KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Nereden: Ankara
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti Balıkcı » 29 Kas 2010, 11:45

Uyarınız için teşekkürler. Bazen öyle oluyor ki, kötü niyetlilerin yüzünden insan internete bağlanamaya korkuyor. :)
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Serdar
Arabanız: Felicia Combi 1.3 LX

İleti balarest » 29 Kas 2010, 11:46

arkadaslar kımlık vb fotokopısı verırken ne amaclı oldugunu uzerıne yazın zıra basıma gelenı anlatayım

bına dogalgazı ıcın apt. yonetımı fırmanın bırı ıle anlaşmıs benden kılık ve adres belgesı ıstedıler. bende ıstek uzerıne belgelerı verdım. ve uzerıne "sadece dogalgaz abonelıgı ıcındır" yazdım ımzaladım. sırket elden odeme yerıne anlaşmalı oldugu fınans kurulusu ıle elele vererek adıma kredı cekmısler. akşam kapıcı elıme ulastırdı. bu ne dedım doaglgaz ıcın kredı çekmısler dedı. tabı ben sırket sahıbını aradım o da gayet sevınclı olarak" sızde geldımı dedı". bende "evet geldı ama ben sıze kredı cekmenız ıcın yetkı vermedım. ustelık sıze verdıgım evraklarda amacını yazdım ımzaladım. bu sahtecılge gırer" dedım. sonra avukatı aradım oda uzerıne o ıbareyı yazmakla ne kadar dogru bır ıs yaptıgımı sırkete belırlı bır sure verıp kredının fesh olduguna daır belgeyı sana ulaştırmasını talep et eger yapmazsa sıze hıcbırsey olmaz sırket buyuk malı sorumluluk altına gırer dedı. tekrar sırket sahıbını aradım ve bunları anlattım.

sonuc:16.07.2010 tarıhıne kadar sure verdım bu sure ıcerısınde bana fesh kagıdını ulastıracagını beyan ettı.

kıssadan hısse
balarest
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Kayseri

İleti SKODA 135 » 29 Kas 2010, 12:17

Hakan kardeşim insanları nasıl hataya düşürmek büyük günah ise aynı şekilde insanları hatalardan korumaya çalışmakta kat-kat daha fazla sevap. Teşekkür ederim. Uyarını dikkate alacağım.
Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti Henien » 29 Kas 2010, 13:30

Estağfirullah. Ama kimlik fotokopisi konusunda bir problem var. Geçen sene annemin hattını değiştirmek için başvurduğumuz 3 Türkcell bayii de fotokopi üzerine yazacağım notu kabul etmedi. Bayi içinden Bölge bayisi midir nedir bir üstleri ile görüştüm, onlar da kabul edilmeyeceğini söyledi.

BTK'ya şikayet blöfüm bile tutmadı. Haddi zatında yapılacak bir şikayet ile BTK gerekli tedbiri alacaktır ama, açıkçası üşendim.

Yine de ısrarla kimlik fotokopilerimizin üzerine tam kimliğin üzerinde denk gelecek şekilde çapraz olarak ne için verildiğinin yazılması çok ama çok önemli. Adınıza alınacak bir telefon hattı ile kendinizi Ağır Ceza'da yargılanırken bulabilirsiniz.

Benzer bir durum da kimliğini kaybedenler için geçerli. Kimlik üzerindeki fotoğraı değiştirerek kredi bile çekebiliyorlar. ( Bizzat böyle bir dava ile uğraşmıtım) Kimliğini kaybedenlerin de gerekli başvuruları yaptıktan sonra 4-5 ayda bir e-devletten kendileri hakkında dava ve icra sorgulaması yapmasında fayda var.
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti balarest » 29 Kas 2010, 13:36

bayının keyfı tutumu var ben yazıyorum.

Henien yazdı:Estağfirullah. Ama kimlik fotokopisi konusunda bir problem var. Geçen sene annemin hattını değiştirmek için başvurduğumuz 3 Türkcell bayii de fotokopi üzerine yazacağım notu kabul etmedi. Bayi içinden Bölge bayisi midir nedir bir üstleri ile görüştüm, onlar da kabul edilmeyeceğini söyledi.

BTK'ya şikayet blöfüm bile tutmadı. Haddi zatında yapılacak bir şikayet ile BTK gerekli tedbiri alacaktır ama, açıkçası üşendim.

Yine de ısrarla kimlik fotokopilerimizin üzerine tam kimliğin üzerinde denk gelecek şekilde çapraz olarak ne için verildiğinin yazılması çok ama çok önemli. Adınıza alınacak bir telefon hattı ile kendinizi Ağır Ceza'da yargılanırken bulabilirsiniz.

Benzer bir durum da kimliğini kaybedenler için geçerli. Kimlik üzerindeki fotoğraı değiştirerek kredi bile çekebiliyorlar. ( Bizzat böyle bir dava ile uğraşmıtım) Kimliğini kaybedenlerin de gerekli başvuruları yaptıktan sonra 4-5 ayda bir e-devletten kendileri hakkında dava ve icra sorgulaması yapmasında fayda var.
balarest
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Kayseri

İleti Henien » 29 Kas 2010, 14:05

Keyfi tutum olma ihtimaline karşı kabul etmeyen iki bayiden çıktım. 3.de biz tartşırken bölge bayiinin elemanı geldi. Onun telefonundan amiri ile görüştüm. Son zamanda değişti ise bilmiyorum ama ben bu sorunu yaşadığım zaman Turkcell'in kurumsal kaprisiydi.
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hetepe » 29 Kas 2010, 14:48

Çok önemli bir konu, çevremizdekileri bu konuda uyarmalıyız, dolandırıcılığın her gün bir çeşidi çıkıyor, paylaşım için teşekkürler Hakan..
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir