Kar Zinciri

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Kar Zinciri

İleti SKODA 135 » 10 Arl 2010, 20:21

Arkadaşlar, malum havalar artık soğudu ve kar yağışı kapıda. Hatta bazı yerlere yağdı bile.

Yola çıkmadan önce, aracında zincir ve kışlık malzemeleri olmayan arkadaşlarım artık bulundursunlar. Zira şu an çok ucuz olan kar zinciri yarın kar yağıp araçlar sıkışınca biliyorsunuz bazı fırsatçılar fahiş fiyattan zor durumda olan insanlara satmaya çalışıyorlar, çoğu zaman da insanlar mecburen almak zorunda kalıyor.

Trafik ekiplerinin, "Zinciri olan sürüceler taksın ve yola devam etsin olmayanlar kenara çeksin." anonsunu duymadan hazırlığımızı yapalım....Haaaa! Bir de antifriz değerlerini bir ölçtürelim belki aracımızdaki antifriz artık özelliğini kaybetmiştir.

Sağlıcakla kalın...

Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti hakanerdogan » 10 Arl 2010, 20:34

Bakalım bu kış zincire hacet doğuracak mı hexagon lastiklerim, karı görünce diş açıp ısıran ince taban vakumlu tiplerden, hiç bir kış yaz lastiklerimle Ankara'da yolda kalmadımda :lol:

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Henien » 10 Arl 2010, 20:44

Lastikler güzel ve daha bir arazi havası verse de cantlar kapaksız olmamış ve adaş
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Nereden: Ankara
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti hakanerdogan » 10 Arl 2010, 20:49

Henien yazdı:Lastikler güzel ve daha bir arazi havası verse de cantlar kapaksız olmamış ve adaş

Yav üzerinde olsa alacaktım, ayrı satıyordu, zaten halihazırda alaşım jant varken bide üstüne gidip bunları mezarcı pazarlığıyla (4'ünü) 100 TL'ye alınca kapakları istemeye yüzüm olmadı
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti mustklc » 10 Arl 2010, 20:57

4 ünü 100 e iyi almışsın. kışlık lastik değiş tokuş 20 tl alıyor burdaki fırsatçı lastikçiler. senedeki 2 kez 40 lira. 2 buçuk senede jantlar kendini amorti eder hem de lastikler sök tak zarar vermez lastik hamuruna
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti hakanerdogan » 10 Arl 2010, 21:06

mustklc yazdı:4 ünü 100 e iyi almışsın. kışlık lastik değiş tokuş 20 tl alıyor burdaki fırsatçı lastikçiler. senedeki 2 kez 40 lira. 2 buçuk senede jantlar kendini amorti eder hem de lastikler sök tak zarar vermez lastik hamuruna

Lastikçim zaten bedava yapıyor çevrem geniştir o tarz şeylere para zaten vermiyorum.

Birde lastikleri söküp kafanıza göre takarsanız balansı bozulur, balans yapmadan takılmamalı zira janta takılan kurşun lastiklerin o anki monte konumlarına göre takılır, ama yok ben aynı delikleri aynı bijon yuvalarına denk getiririm 4'ündede derseniz ayrı mesele, hoş işaretleyip numara vermeden bunu yapmak imkansız.

Kış lastiklerimi sac jantta kullanmamın sebebi alaşım jantlarının off-set değerlerinin fazla olması, alaşım jantlarda 185 taban var, kışlıklarım 175, tamam takarsanız uyar ama jant epey dışarda kalır, kolay sıyırır sert dönüşlerde. Sac jantlar alaşımlardan biraz daha incedir ve ince taban lastikte biraz daha randımanlıdır.

Ayrıca yoldaki asit ve tuzdan pek etkilenmez zira dökme demir. İşin birde güvenlik boyutunu düşündüm. Kışın kayıp kayıp refüje kaldırıma çıktığım oluyordu bazen, şükür ki şiddetli şeyler değillerdi fazla düşük profilli kaldırımlardı. Fakat aksi bir durumda lastiği kaldırıma vurmanız hâlinde alaşım jant kırılabilir. O zaman her şey biter :D

Lakin sac jantın sönümleme kapasitesi yüksektir, alaşım jantlardan kat kat güvenlidir, asla kıramazsınız çevrel çemberini zira alaşım jant gibi bi çevreli yoktur, komple dökümdür, kırılmak yerine esner, hayat kurtarır.

Tek dezavantajı çirkin gözükmesi ve biraz daha ağır olup yakıt tüketimi ve performansa küçük yüzdelerle negatif etkide bulunması.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti fmaka » 11 Arl 2010, 01:06

kar lastiği ile ilk önlemi aldım.zincir bagajda.
benm merak ettiğim vw servisinde görmüştüm palet yada kaplan pençesi neyse adı ondan alıp kullanan varmı acaba gerçekten de verilen (yanılmıyorsam 250/500 tl ) parayı hak ediyormu?
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti hakanerdogan » 11 Arl 2010, 01:11

fmaka yazdı:kar lastiği ile ilk önlemi aldım.zincir bagajda.
benm merak ettiğim vw servisinde görmüştüm palet yada kaplan pençesi neyse adı ondan alıp kullanan varmı acaba gerçekten de verilen (yanılmıyorsam 250/500 tl ) parayı hak ediyormu?

Düşünmedim değil, ama vakumlu extreme performans lastikleri (ki markasıda Good Year) forumdan onurson nickli üyeninde yardımı ile 360 liraya aldım, 4 tanede sac jant ne etti 460, 500 liralık iki paletten az
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti fmaka » 11 Arl 2010, 01:17

bende geçen yıl brıdgestone lm30 aldım set 4 lastıkte.geçenyıl şükür sıkıntı yaşamadım gerçi pek fazla karda kullanmadım ama bol - derecelerde gezmiştim.
banada anlamsız gelıyor lm 30 dan sonra .
ama geçenlerde uyduda tv izlerken bir italyan kanalında lastiğe bağlanan kelepçe gibi bir ürün tanıtımı izledim 99 euro idi takımı...fenada tanıtmadılar hani...
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti SKODA 135 » 11 Arl 2010, 08:51

fmaka yazdı:kar lastiği ile ilk önlemi aldım.zincir bagajda.

Bu kar kapanı denen parçalardan bende hiç kullanmadım, merak ediyorum doğrusu. Nasıl zincirden iyi mi? Yoksa o kadar önemli işlevi yok mu? Kullanan bir arkadaş yazarsa bilgileniriz.
Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti mustklc » 12 Arl 2010, 21:40

bugun metro ve pratiker de zincirlere baktım. 35 tlden 155 TL ye kadar çeşit vardı. birini koymuşlar. kendim takayım dedim takamadım. elim ayağıma dolaştı. pratik birşey lazım
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

Genel Sohbet ve Paylaşım