"Bana arkadaşını söyle ..."

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

"Bana arkadaşını söyle ..."

İleti Osmanlı » 13 Arl 2010, 23:58

http://osmankarakaya.net/index.php?opti ... an-soeyle-

Dilim döndüğünce durum değerlendirmesi yapmaya çalıştım bilmem bana katılır mısınız?

Bana arkadaşını söyle...
Atalar ne kadar doğru söylemişler

-Üzüm üzüme baka baka kararır.

-Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim
-Kır atın yanında yatan, ya huyundan ya suyundan.

Bu güne kadar olan tecrübelerimi ve hafızamı yokladığımda yukarıda da yazdığım gibi ataların ne kadar da doğru söylediğini anlıyorum
Arkadaş ve arkadaşlık gerçekten çok önemli
Bana göre - eminim toplumumuzdaki insanların çoğu bana katılacaklardır- kişiliğimiz ne olursa olsun arkadaşınız sizi şöyle ya da böyle bir şekilde mutlaka etkiliyor. Toplumsal-sosyal bir varlık olan insanın etkilenmeden değişiminin ve gelişiminin de sınırlı kalacağı kanaatindeyim.
Arkadaştan etkilenmemek mümkün değil elbette ve hatta gerekli de ancak; kendimize bizi olumlu yönde etkileyip gelişimize olumlu katkılar sağlayabilecek arkadaşlar seçmeliyiz.

Kötü arkadaşa dikkat!

Burada özellikle hergün birlikte olduğum ilköğretim çağındaki öğrencilerim ve değerli anne babalara seslenmek istiyorum.
Eğitimde en az okul kadar aile ve çevre de önemlidir.
Henüz mesleğin başlarında bir öğretmen olarak gördüm ki çocuğun ailesi ve çevresi eğitime olumlu veya olumsuz doğrudan etki etmekte.
Çevre ve öğrencinin davranışları arasında doğrudan bir benzerlik olduğu tüm eğitimciler tarafından kabul edilmekte.

Teknolojiyi Kullanırken Dikkat!

Özellikle teknolojiyle birlikte gelen internet gibi küresel iletişim imkanlarının artık herkesin- her kesimin evine girmesiyle birlikte çocuklarımızın dış dünyadan etkilenme süreci oldukça hız kazanmış bulunuyor. Çoğu anne- babanın, evlerine giren bu harikulade imkan ve aynı zamanda büyük felaket olabilecek internetten bihaber olduğu kanaatini taşıyorum. Anne babaların bu tehlikenin farkında olması ve gerekli kontrolleri sağlaması, geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlıklı ve topluma faydalı birer birey olarak yetişmesi için gerekli tedbirleri alması hayati önem taşıyor.
Çoğu vktini internet ortamında eğitimle ilgili olarak geçiren bir eğitimci olarak değerli öğrenci velilerine hasbelkader bazı hatırlatmalarda bulunmak isterim.
Özellikle derslerinde başarısız ve okul kültürüne adapte olamamış, dikkati ve davranışları dağınık öğrencilerimin malesef sosyal paylaşım sitelerinde (özellikle facebook) içler acısı hallerini görmek içimi acıtıyor. Esasen bu yazıyı bana yazdıran ana sebep de bu.
Kötü arkadaş ortamına sürüklenmiş bu çocuklarımızın-fidanlarımızın gelecekte iyi birer insan olarak karşımıza çıkma olasılıkları nedir?!
Kötü arkadaş çevresine sahip çocuklarımızın davranışları her geçen gün bozulmaktadır. Çünkü kötü arkadaş çevrelerinde bizim yani eğitimcilerin ve eminim anne babalarında en az bizler kadar üzerinde durduğumuz tüm erdemli davranışlar ayaklar altına alınmakta. Yapılan araştırmalar da bu düşüncemi destekler nitelikte.
İçim acıyor!
Kendisine serseri_çocuk, cix_falanca, alayına_isyancı, falanca_kıss ve bunlardan daha acı birçok yakıştırmayı layık gören öğrencilerimizin durumu içimi acıtıyor! Eğitim yuvası okullarımızın duvarlarına bunları ve daha fazlasını yazan öğrenciler beni kahrediyor!
Diyeceğim o ki; en kalbi duygularla ve belki de çoğu zaman kendinizden fedakarlıklar yaparak internet imkanını verdiğimiz çocuklarımızın kontrolünü lütfen elden bırakmayalım. Bizler bunu yapmadığımız durumlarda ciddi sorunların malesef sizleri beklediğini düşünüyorum.
Kötü ortamların -bunu söylerken sadece internet olarak anlaşılmasını istemem- ve kötü arkadaş çevresinin(internet ortamındaki arkadaş ve yaşadığımız çevredekiler) önüne geçelim Çocuklarımızı milli-manevi değerler ve duygularla besleyelim. Öyle bir nesil yetişsin kikendilerine serseri ve alayına isyancıları örnek almasınlar.
Çocuklarımıza sevmeyi öğretelim, sevmeyi öğütleyelim.
Allah'ı seven insanı sever, insanı seven Allah'ı.
Yunus ne güzel söylemiş;

"Biz sevdik aşık olduk, sevildik maşuk olduk.
Her dem yeniden doğarız, bizden kim usanasın."

".... bu kültürün bu medeniyetin değerini yitirmesi ve eskimesi asla söz konusu değildir. Bu miras tarihinin bir noktasında tekrar yeşerecek, canlanacak ve mutlaka ama mutlaka yeni bir diriliş gerçekleşecektir."
Osman Karakaya

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

Tahsilli İlköğretim Okulu

Çukurova Üniversitesi- DKAB 2006
Son Güncelleme: Pazartesi, 13 Aralık 2010 22:38

Kullanıcı avatarı
Osmanlı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: 25/06/1984 Niğde
Nereden: Adana
Arabanız: Octavia II 1.6 SW

İleti hetepe » 14 Arl 2010, 08:36

+1
Ama toplum öyle akıntıya kapılmış gidiyor ki, işe nereden başlansa?, nasıl başlansa?, Kim başlasa?...
Bireysel olarak ben üzerime düşeni yapmaya çalışıyorum,çocuğumu 8 yıldır samimi, dürüst, sorumlu, insan seven, hayvan, bitki seven, dünyayı seven, vatanını seven, ailesini seven, geçmişini seven hoşgörülü olma esaslı bir şekilde yetiştirmeye çalışıyorum.Özelliklerini beğendiğim arkadaşlarına yönlendiriyorum, arkadaşlarının ailelerine olumlu davranış, yetiştirme, dünya sorunları düşünce eskeni ile etki etmeye çalışıyorum , Sağlıklı, düzgün bir ülke ve yarın için bir tuğlam olsun istiyorum.Elimden geleni yapıyorum,başkalarını bilmem...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir