Mazda 323 - Mazda Familia 1.5

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Mazda 323 - Mazda Familia 1.5

İleti cobweb » 19 Arl 2010, 20:52

Mazda 323 1.8 ve Mazda Familia 1.5 arabalar hakkında düşünceleriniz nelerdir sevgili skodacılar? Araba almak istiyorum ama seçenek (marka, model) sürekli artıyor.İlanda bir tane Mazda 323 1,8 var felicia parasına. Mazdalar uzun ömürlü motorlara sahip sağlam arabalar olarak bilinir ama parçası ve 2. eli zayıf deniyor.Bu konfora bu paralar günümüz piyasasında diğer arabalara kıyasla oldukça tatminkar.Aynı şekilde Familia 1,5 de güzel arabalar var 10 bin civarı.bu paralar felicia lara isteniyor. Düşünceleriniz herzamanki gibi benim için çok değerli ve yönlendirici olacak.tşk ederim herkese...

ilanlar;

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-araba-mazda-323-ogretmenden-japon-montaj-full-mazda-hatchback-36787856/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-araba-mazda-familia-orjinal-mazda-323-familia-1-5-36923700/detay

Bu ezanlar-ki şehâdetleri dinin temeli
Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli..
.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Levent
Nereden: Bolu
Arabanız: Felicia 1.6glxi

İleti alwaysloser » 19 Arl 2010, 20:54

323 derim ben 10 bin tertemiz
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti C@GL@R » 19 Arl 2010, 21:07

bordo olan full araç alınabilir. adamın dediği gibi kuş serisine bineceğine buna bin ama o kuşserisini bir haftada satarsan bunu 6 ayda satarsın tek farkı o
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti ugur_clskn » 19 Arl 2010, 21:12

valla sağlam arabalardır gercekten az arıza cıkarır ama servısı gercekten pahalıdır zaten anlayan adam bulmak ta zor olur. ben göze alıyorum dersen bınılmıcek araba değil.
PEUGEOT 306 1.6 SEDAN
Kullanıcı avatarı
ugur_clskn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur çalışkan
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: felicia 1.3lx idi

İleti cobweb » 19 Arl 2010, 21:19

işte en büyük sıkıntıda bu servis ve ydek parça.hadi geç satılsın diyelim ama anlayan usta ve pahalı bakım belimi büker altından kalkamam.

.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti RoadFighter » 19 Arl 2010, 22:19

Arkadaşlar servis pahalı ,yedek parça yok,anlayanı az olayı nedir yahu?

Mazda'nın adı çıkmış bu hususta. Ferrari falan mı da bu anlayanı az olacak?

Aynı şeyi Skoda için de söylüyor bir kesim.

Mazda'nın tek ve en büyük sıkıntısı zor satılmasıdır. Her adam yanaşmaz Mazda'ya.

Mazda'nın binicisi de yine Mazda'ya binmek ister. Satarken de Mazda'yı az buçuk bilen birisine satarsanız.

Skoda'ya Mazda 626'dan geçmiştik biz de. Hiç istememiştim bu değişikliği. Yeni yeni kabulleniyorum Skoda'yı.(5.5 sene geçmesine rağmen)

İkinci elde Skoda'nın da gerisindedir malesef Mazda.(Skoda'nın ikinci elinin kötü olduğunu kim söylemiş gerçi)

Yıllardır uyuyan bir distribütörleri vardı. Şimdi Mazda bizzat kendi Türkiye piyasasında fakat fiyatlara bakılırsa onlar da ayakta uyuyor. (Mazda 3 dizelin fiyatı 52 bin TL olması lazım!)

Neyse,

Borda 323 iyiymiş.

Familia'yı ise 323'ten daha zor satılacağı için tavsiye etmem.

Az yakan,iyi kaçan,az arıza açan araçlardır bunlar.

Uygun alma imkanı varsa tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti cobweb » 19 Arl 2010, 22:28

Sevgili Roadfighter söylediklerine katılıyorum.Siz 626 kullandım demişiniz.Bu konuda tecrübelsiniz.çok sıkıntı yaşadınız mı servis yedek parça konusunda , 2. el noktasında ne kadar zamanda sattınız mazdayı? ilandaki 626 çok güzel duruyor;

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... 7155/detay

.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti RoadFighter » 19 Arl 2010, 22:49

Bizim araç bunun bir yeni kasası idi.

Aracımız 98 modeldi. ABS,Klima ve 2 hava yastığı dışında hiçbir ek donanımı yoktu.

Mazda'ları 90 küsür modellerinde bile elektrikli aynalar,4 camın otomatik olması gibi özellikler olduğu için bunları ekstradan saymaya gerek yok.

626'yı 7 yıl kadar kullandık. 13 bin km'de aldığımız aracımızı 90 bin km'de satmıştık. O süreç içerisinde inanın hiçbir sıkıntımız olmadı. Sadece bir far ampulü patladı desem sanırım espri yapmış olurum.

Bir defasında sinyal lambasının camı kırıldığı için değiştirmiştik. Onun da yan sanayisini almıştık.

Bizim araç satıldığında 7 yaşında ve 90 bin km'de idi. 1 kapısının boyalı olması dışında bir kusuru yoktu.

Ona rağmen sanırım 2 küsür ay gibi bir sürede satıldı araç. Oto pazarında araca hiç yanaşan yoktu desem abartmamış olmam.

Aracı internet üzerinden sattım sonra. (Mazda para etmez diye aracı çok uygun fiyata sattığımı sonra öğrendim ama iş işten geçti)

Piyasada artık düşük km'li 98-99 model Mazda bulmak zor. Sanırım çoğusunun km'si 200 binin üzerinde.

Fazla el değiştirmemiş ve uygun fiyatlı bir Mazda bulursanız alın derim.

Mazda arabaları çok el değiştirmez Opel gibi gerçi. :)
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti cobweb » 19 Arl 2010, 23:06

Kesinlikle doğru söylüyorsunuz. 20 yaşındaki özellik çoğu 2000 model ve üzeri arabalarda yok şuan. km 200binleri geçiyor ancak mazda motoru sağlamlığı ile rutin bakımları yapıldığı takdirde çok önemli değil deniyor.sonuçta 500 bine kadar gidebiliyormuş bilmiyorum ne kadar doğru :) sizin başınız hiç ağrımamış anlattıklarınıza göre, ne güzel :)

10 bin tl civarı bir araba almayı düşünüyorum o da felicia idi, ama gün geçtikçe fikrim değişiyor sevgili roadfighter..tabiki kısmet, önemli olan alacağımız arabanın temiz, en az düzeyde sorunsuz olması.

bordo mazda 323 ün bazı sorunları varmış.sağ motor kulağı değişmesi gerekiyormuş ayrıca arabada vurma ve titreme varmış, silkeleme olayı mazdalarda genel bir sorun mu? sizce bu sorunların maliyeti ne kadardır?

.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti RoadFighter » 19 Arl 2010, 23:26

Motor kulağı çok dert edilecek birşey değil. Pahalı da değildir ayrıca.

Titreme olayını ise araca görüp de değerlendirmek lazım.

Motor kulağı kaynaklı bir sorun olabilir.

Malum motor kulağı motorun titreşimlerini emen bir parça. Bu parça hasar görünce motordaki sallantı direkt araca yansır.

Lastik türü bir parçadır ama gördüğü iş büyüktür.

İşin açığı Felicia alsanız ikinci elde daha kolay satarsanız. Temiz,uygun fiyatlı bir Felicia bulursanız öncelikle onu değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Geçenlerde bir arkadaşım bu aracı 2 hafta gibi bir sürede sattı

Jantlar deneme amaçlı takılmıştı.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti veteran » 19 Arl 2010, 23:40

ya hocam tabi bakımı zamanında ve iyi yapıldıysa efendim motor ömrü uzun olur denir ama bu arabaların bakımı iyi olmuş olsa dahi km leri birazcık fazla gibi... bordosu zaten biraz gevşek durmakta... griside ne biliyim şahin bile daha bir oturaklı duruyor ...şahsi fikrimdir... hepimiz en iyi seçimi yapmanı isteriz...saygılar...
KAPILMA RÜZGARIMA, SENDE ALDANIRSIN...
Kullanıcı avatarı
veteran
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FABIA 1.4 16V 101 BG.

İleti cobweb » 19 Arl 2010, 23:42

Büyük olasılıkla titreme motor kulağındandır diye düşünüyorum bende. Fiyat olarak da 150 tl istemiş servis.Original olduğu için pahalı sanırım.çıkma veya yan sanayi değil.

Doğan,şahin, broadway peynir ekmek gibi satılıyor pazarlarda ama sizin de dedğiniz gibi kaliteli arabalara yanaşan yok çok ilginç...

Felicia 1.3 mü yoksa 1.6 mıydı enjeksiyonlu muydu? kaça sattı?

.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti RoadFighter » 19 Arl 2010, 23:53

1300 motordu araç.Yanlış hatırlamıyorsam 9000 bin TL gibi bir rakama satıldı. 2000 model olması lazım.

Ve gene yanlış hatırlamıyorsam araç karbüratörlü idi. LPG sistemi de yoktu araçta.

Forumda konusunu açayım demeye aracın satıldığını öğrendim. Temiz bir araçtı hakkaten.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti cobweb » 20 Arl 2010, 00:00

Hayırlı olsun iki taraf içinde.İnşallah bana da temiz bi araba denk gelir.Bu konuda beni haberdar ederseniz çok mutlu olurum.Demekki oldukça iyi bir araçmış ki kısa sürede satılmış.İlanlarda 3-4 ay hatta daha fazla bekleyen skodalar da var.

Felişler gerçekten yakışıklı arabalar,kırmızı felişe jant lar yakışmış :)

.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti RoadFighter » 20 Arl 2010, 00:11

Bu arkadaşım alım-satım işi yapıyor. Daha doğrusu binmek için araba alıyor da elinden bir türlü alıyorlar arabasını. Kendisini bu işi yaparken buldu tabiri caizse :)

Satışında zorlanmadığı için kendisi Felicia'ları sürekli takip eder sağdan soldan. Bu zamana kadar sanırım 3 Felicia aldı ve sattı.

İnşallah siz de gönlünüze göre temiz bir araç bulursunuz.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti cobweb » 20 Arl 2010, 00:18

İnşallah... Belki ben alırım arkadaşınızın son aldığı felişi elinden :)

.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi