AKARYAKITTA %67 'LİK VERGİYE HAYIR !!!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

AKARYAKITTA %67 'LİK VERGİYE HAYIR !!!

İleti jamesdean » 21 Arl 2010, 13:44

Arkadaşlar affınıza sığınarak konuyu tekrar gündeme getirmek istedim.

Benzin fiyatlarının 4,oo TL'ye ulaştığı bugünlerde tepkimizi fiilen göstermek zorunda olduğumuzu düşünüyorum. Son günlerde trafikte dörtlü flaşörlerini yakıp, korna basmak suretiyle reaksiyon göstermekteydim. Ancak bu tepki Hükümet, Enerji ve Maliye Bakanları tarafından pek kaale alınmamış olacak ki dalga geçer gibi açıklamalar gelmekte. Bu açıklamalardan bazılarını aşağıda belirttim.

Bu konunun üzerine muhalefet partileri ile basın-medya kuruluşları kanımca istenilen düzeyde eğilmediler. Özel Tüketim Vergisinin neden olduğu bu fiyatın üzerine, devletin akaryakıt fiyatlandırma politikasına toplu olarak ve fiilen gitmeliyiz...

Skoda forumunda , demokratik reaksiyon gösterebilecek, durumu sosyo-ekonomik algılayan bir kitle var.

Sürekli manipülatif açıklamalar yapan, ham petrol fiyatları ile devletin akaryakıt politikaları arasında korelasyon bağı dahi kurmaktan aciz , buna rağmen gelinen fiyatı savunan bir güç var karşımızda. Her zaman söylüyorum, Vergi tabi ki kutsaldır, ancak fazlası haramdır !

Konu içerisinde bazı siyasi nüanslar olsa da, fahiş ÖTV'nin ideolojik bakılacak bir yanı yoktur. O nedenle kimse particilik muhalefeti yapmasın...

İşte o açıklamalar :

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız :

''
Ocak 2002 ile 1 Aralık 2010 tarihleri arasındaki ham petrol oranlarını karşılaştıran Enerji Bakanı Taner Yıldız, şunları kaydetti: "Çok ilginç bir korelasyonla karşı karşıyayız. Ham petrol bu süreçte 4,38 katına çıkmış. Peki son günler de sıkça tartışılan kurşunsuz benzin hangi oranda artmış olabili

r. Bence burada siyasi istikrarın kalıcı istikrarın önemli bir başarısı var, ancak 2,95 kat artmış. Ama bizdeki intiba ve imaj bu mu? Herhalde 9 katı kadar arttı falan diye düşünüyoruz. Hem rakamları doğru okumak, hem de bunların yorumunu doğru yapmak zorundayız."

'

....

Akaryakıtta fiyat artışlarını anında pompaya yansıtan akaryakıt şirketleri, indirimleri yansıtmakta çok yavaş kalırken, milletvekilleri Enerji Bakanı Taner Yıldız'ı soru yağmuruna tuttu. Vekiller, akaryakıt fiyatlarında indirim yapılıp yapılmayacağını sordu. Bakan Yıldız, akaryakıt fiyatlarına kamunun müdahale edemeyeceğini belirte
rek, ekledi: "Akaryakıt ürünlerinin fiyatlandırması serbest piyasa koşullarına göre oluşuyor. Halihazırda akaryakıt ürünlerine ilişkin vergi indirimi çalışması da yok."

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek

Benzin nerede 4 lira?

Mehmet Şimşek, akaryakıt fiyatlarında gerek Tüpraş özelleşmeden önceki duruma göre, gerekse yakın piyasalardaki fiyatlara göre rafineri fiyatları nispeten yüksek olduğunu dile getirerek, şunları söyledi :

[b]“İkincisi akaryakıt dağıtım şirketleri var. Bunların Türkiye’deki kar marjı yaklaşık yüzde 9-9.5. Avrupa ortalaması ise yüzde 6. Bir de nihai bir satıcı var. Rafineriden çıkış fiyatı üzerine vergi geliyor. Bir de aracı şirketler var. Bunların yerelde bayiileri var. Üç ayrı kar var. Rafineri bir adım attı. 4 liradan bahsediyorlar. Nerede 4 liradan satılıyor, ben hiç görmedim. Hiç bir zaman 4 lirayı bulmadı. Bir çok istasyonda fiyatlar 3.75 hatta daha aşağıda olan yerler var.”[/b]

Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti BaTeRRiiSStt » 21 Arl 2010, 13:57

yapın bursada bir eylem seve seve katılırım
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti HASSAN » 21 Arl 2010, 13:59

arkadaşlar bu pahallı benzini protesto olayına bende katılıyorum,ancak benzin almıyalım .işte korna çalalım dörtlüleri yakalım demekle bence olmaz,benim fikrim akaryakıt şirketlerini protesto etmek mesala yabancı şirketlerden yakıt alınmaz ise buna katılımda çok olursa satışı oldukça fazla düşen şirketbir süre sonra fiyat indirimine gidecektir,bu indirim diğer şirketlerede rekabet açısından yansıyacaktır,hele birde hükümet vergide indirime giderse fiyatlar olması gereken yerlere kadar düşer(2.50&3.00 tl arası)
burda önemli olan katılımın çok olması
RENORENORENORENO
Kullanıcı avatarı
HASSAN
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan
Nereden: İzmir
Arabanız: 1998 GLX FELİCİA

İleti alirıza » 21 Arl 2010, 14:01

Gelsin de göstereyim ben ona nerde 4,01 liradan satıldığını..Tabi ki bunlar makam araçlarından inmedikleri için özel işleri de dahil her harcamalarını devlete kakaladıkların dan dolayı akaryakıtın fiyatlarını göremezler..Halk la dalga geçiyorlar.
alirıza
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ali rıza
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 tdi fabia 1

İleti BaTeRRiiSStt » 21 Arl 2010, 14:06

[quote="redneks"]arkadaşlar bu pahallı benzini protesto olayına bende katılıyorum,ancak benzin almıyalım .işte korna çalalım dörtlüleri yakalım demekle bence olmaz,benim fikrim akaryakıt şirketlerini protesto etmek mesala yabancı şirketlerden yakıt alınmaz ise buna katılımda çok olursa satışı oldukça fazla düşen şirketbir süre sonra fiyat indirimine gidecektir,bu indirim diğer şirketlerede rekabet açısından yansıyacaktır,hele birde hükümet vergide indirime giderse fiyatlar olması gereken yerlere kadar düşer(2.50&3.00 tl arası)
burda önemli olan katılımın çok olması[/quo
şirketlerın hepsı hemen hemen aynı karda kazanıyor sırketlerın bu ıste bır gunahı yok ki.. sen %67 vergi alırsan şirket %9 almıs devede kulak kalır. akaryakıt almıcaz arkadas baska yolu yok bunun.
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti e144552 » 21 Arl 2010, 14:13

Akaryakıttaki vergi oranının artmasının tek sebebi, akaryakıttan elde edilmesi planlanan-bütçelenen "Toplam Vergi Geliri"nin düşmesidir. Son yıllarda akaryakıt tüketimi LPG'ye kaydığından akaryakıttan toplayacağı vergiyi ancak vergi miktarını arttırarak karşılayabiliyor.

Sonuç olarak yıllık satışı 50 bin ton civarı olan "Yabancı Şirketlerden" akaryakıt almayacak kaç kişi bulacağız da şirketler de satışı düştü diye indirime gitsin.
Oturman mümkünse ayakta durma, yatman mümkün ise, oturma!
Kullanıcı avatarı
e144552
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: OCTAVIA 1.4 TSI Elegance

İleti sonerx » 21 Arl 2010, 16:56

ANLAMADIĞIM ŞEY NEDEN HİÇ REKABET YOK BU İŞTE TAMAMMEN tek -EL... fİYATLAR BÜTÜN İSTASYONLARDA AYNI !!!! BU NASIL OLUYORRR
Bu ustalar adamı USTA eder!
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yaşar balcı(soner)
Nereden: Trabzon
Arabanız: Hyundai Getz 1.5 CRDİ 2006

İleti goksu » 21 Arl 2010, 17:25

Akaryakıt fiyatları, 1 Ocak 2005 ten itibaren serbest bırakılmış ve pazarda fiyatların serbestçe oluşmasına
müsaade edilmiş, ancak firmalar arasındaki fiyat farkları 1 kaç kuruşu geçmiyor. Firmaların aralarında anlaştığına dair bilgiler var. Pazarın %90'ı 5 büyük firmanın elinde imiş. LPG de ise bir miktar rekabet var gibi.
goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti somet » 21 Arl 2010, 17:36

4 lirayı görmemiş birde vatandaşla kafa buluyolar , sağır sultan duydu 4tl olduğunu işin başındakilerin haberi yok tabi cebinden benzin parası çıkmassa nerden bilecek fiyatının nekadar olduğunu :x :x :x
Kullanıcı avatarı
somet
CLASSIC
CLASSIC

İleti grey_wolf » 21 Arl 2010, 18:48

ya adam çıkmış koskoca %67 vergiyi görmüyor. %9-9,5 bayi karı varmış onu konuşuyor. insan utanır bunların yüzüde kızarmıyor. nasıl iş anlamadım. bu kadar pişkinlik olmaz kardeşim. şu vergiyi çok beğendiğiniz avrupa ülkeleri ortalamasına ( %50-55 civarı )çekseniz ne olacak tr batacakmı yani. gidin koca patronlardan adam gibi verginizi alın. artık vatandaşın üzerinizden elinizi çekin.
akşam akşam sinirlendim yine :x

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti berkin » 21 Arl 2010, 21:52

grey_wolf yazdı:ya adam çıkmış koskoca %67 vergiyi görmüyor. %9-9,5 bayi karı varmış onu konuşuyor. insan utanır bunların yüzüde kızarmıyor. nasıl iş anlamadım. bu kadar pişkinlik olmaz kardeşim. şu vergiyi çok beğendiğiniz avrupa ülkeleri ortalamasına ( %50-55 civarı )çekseniz ne olacak tr batacakmı yani. gidin koca patronlardan adam gibi verginizi alın. artık vatandaşın üzerinizden elinizi çekin.
akşam akşam sinirlendim yine :x

Zaten tüm sorun o patronlardan,holdinglerden alamadıkları vergileri kuzum masum halktan ,işçiden ,memurdan tahsil ediyolar . Mesela ben maaşımın %27 sini gelir vergisi olarak ödüyorum son 3 aydır . şimdi sormak lazım bakan milletvekili vs .. zaten benzin veya o tip şeylere para ödemedikleri gibi maaşlarındada vergi kesintisi yok diye biliyorum . düşünün nasıl bir zihniyettir bu . sonrada çıkıp basına Vatandaş abartıyor ben 4 tl olan yer görmedim diyebiliyor. Ama aynı zihniyet yılda 1.5 milyon ton benzini yurtdışına litresi 0.99 tl ye ihraç ediyor. Yazıklar olsun .
Kullanıcı avatarı
berkin
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: YILMAZ HATİP
Nereden: Kocaeli
Arabanız: YETİ 1,6 TDİ ELEGANCE GREENLİNE MATO KAHVE

İleti gbasara » 22 Arl 2010, 08:59

hani nerde teğet geçme, hani nerde büyüyen ekonomi.. ben göremiyorum!

sn.bakan, hani nerde bilmem ne kadar milli gelir, ben göremiyorum!!

önce sen göster bunları sonra biz gösteririz sana 4 TL benzini!... gözlük lazım gözlük.. halkı görmeniz için..
gbasara
CLASSIC
CLASSIC

İleti Henien » 22 Arl 2010, 09:24

Pazar günü Ankara'daki 7-8 araba bayiini gezdik kardeşime almayı düşündüğümüz araba için. İğne atsan yere düşmüyordu. Neziroğlunda ikinci elin bulunduğu alt kat bomboş, yukarı çıkınca şaşırdık tıklım tıklım. Skoda diğerlerine göre tenhaydı o başka... Hakikaten kimsede para yok.

Bir de uluslar arası sermaye çevrelerinin sırtımızdan yapmış olduğu fahiş karları görmezden gelen ve sömürü zihniyetini adeta savunanları anlayamıyorum. Vergiyi düşürelim ama bayi karları olduğu gibi kalsın. Gerçekten bu nasıl bir devlet düşmanlığıdır, halk düşmanlığıdır. Bu nasıl bir sermaye yalakalığıdır anlamak mümkün değil.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Nereden: Ankara
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti goksu » 22 Arl 2010, 09:54

Henien yazdı:Pazar günü Ankara'daki 7-8 araba bayiini gezdik kardeşime almayı düşündüğümüz araba için. İğne atsan yere düşmüyordu. Neziroğlunda ikinci elin bulunduğu alt kat bomboş, yukarı çıkınca şaşırdık tıklım tıklım. Skoda diğerlerine göre tenhaydı o başka... Hakikaten kimsede para yok.

Bir de uluslar arası sermaye çevrelerinin sırtımızdan yapmış olduğu fahiş karları görmezden gelen ve sömürü zihniyetini adeta savunanları anlayamıyorum. Vergiyi düşürelim ama bayi karları olduğu gibi kalsın. Gerçekten bu nasıl bir devlet düşmanlığıdır, halk düşmanlığıdır. Bu nasıl bir sermaye yalakalığıdır anlamak mümkün değil.

Kimsenin bayi karlari inmesin dedigi yok. Ama bayi karlarindan yapilacak indirim 3-5 kurusluk bir indirimdir. Bu seni tatmin edecek mi?
goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti jamesdean » 25 Arl 2010, 14:49

Arkadaşlar,

Kayıtsız kalmayalım, duyarlı olalım. Alem FM'de Nihat Sırdar'ın Sabah 08.00, Akşam 19.00' da ki 10 dakikalık EYLEMCE'sine hep beraber katılalım. Bu saatlerde 4lülerini yakan her araç tepkisini göstermektedir ! Bende dahil..

Bu zamlar, bu vergi durmayacak yoksa..
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Arabanız: FABIA CL

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir