Darısı Başınıza...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Darısı Başınıza...

İleti SKODA 135 » 24 Arl 2010, 09:15

2003 yılında ilk kredi kartımı aldım. Bir kart bana yeterli geliyordu ama sonraki yıllarda bankaların insanlara kredi kartı dağıtma yarışı başladı.

Bana gelen 3 kartı iptal ettirdim fakat geçen 7-8 yıl içinde kartlarımın sayısı 6 oldu. Çevremde pek çok insanın bu gizli cendereye girdiğini ve kendiminde bu girdabın merkezine yaklaştığımı görünce hemen bir aile toplantısı yapıp bu durumdan çıkmaya karar verdim.

İlk önce yedek kart aldatmacasından kurtuldum çok şükür. Geçen aylarda bir kartı kapattırdım. Dünde bir kartı daha kapattırdım. Bankalar kapatmak ta istemiyorlar, yok puanınız var, yok şu avantajları var.....Ağzınızı biraz bozup "Kardeşim sen benim paramın ortağı mısın? Kapat diyorsak kapat!" ....sözleri işe yarıyor.

Durumun ne kadar vahim olduğuna bir bakın!

Dünkü kapattığım kartı kapatacağım için uzun zamandır kullanmıyordum ve borcunu ödedim. Bu ay ödenmesi gereken son 140 lira kaldı. Elimde olmayan nedenlerle minimum ödemesi olan 28 lirayı 4 gün geç ödedim. (Geçen ay kapatamadım...)

Ben 4 gün geç ödedim ama bana 10 gün sonra bir ihbarname geldi. Minimum ödeme olan 28 lira ödemenizi yapmadınız şu güne kadar yapmazsanız icra takibi başlayacak, avukatlık ücretleri, icratakip ücretleri, mahkeme masrafları, harçlar, gecikme faizi vs. masrafları ile tahsil edilecektir diye... Daha önce hiç kart sorunu yaşamadım bu olay beni çok etkiledi. 28 lira için banka icra gönderecek üstelik iki gün gecikti diye...İnanamadım! (Bu banka ve belgeleri burada yayınlamak istemedim merak edenlere özelden bildirebilirim)

Benim ödeme yaptığım günden hemen iki gün önce yazılmış, neyseki sonradan ödemeyi gördüler...Dünde hemen gidip kalan 105 lirayı yatırdım ve kapattım.

Şimdi geriye 4 kartım kaldı. 4 kart toplamı 3000 lira borcum var. En kısa zamanda onlarıda kapatacağım İnşallah.

Darısı sizin başınıza...

Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti hetepe » 24 Arl 2010, 09:24

Allah kolaylık versin size, bende de 2 kart var, 1500 kadar da borcu var, bir tanesinin borcu yok, onu kapatacağım, ama onlarca dakika süren telefonda ikna görüşmeleri gözümde büyüyor ve arayamıyorum.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti SKODA 135 » 24 Arl 2010, 09:46

Evet haklısın bu telefonda ısrar etme olayı özel bir taktik anlaşılan. Bana yabancı bir banka kart göndermiş bende telefonla İstanbul'da bulunan merkezini aradım. Adam kapatmamak için müthiş çaba harcadı ve bir oyun oynamaya kalktı!

Bana gönderilen karta 10 lira puan vermişler, telefondaki kişi bana, "Tamam madem kullanmak istemiyorsunuz kapatalım fakat size 10 puan hediye edilmiş bu 10 lira demek o para boşa gitmesin onu harcayın" dedi... Ben ise "Kardeşim daha fazla uzatma puan-muan istemiyorum derhal kapat" deyince kabul etti.

Sonradan öğrendim, eğer bu puanı kullansaymışım kart geçerliymiş! Aynı zamanda bana telefonda şunu itiraf etmişti; "Kartı iptal ettim fakat sizde kalan kartı gidip bankamatikte kapanıp-kapanmadığını kontrol ETMEYİN yoksa tekrar haberiniz olmadan açılır"....

Bunları öğrenince artık daha dikkatli ve bu pazarlamacı bankacılara daha sert olmaya karar verdim.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti RoadFighter » 24 Arl 2010, 10:44

Bana da Vakıfbank 0.26 kuruş hesap ekstresi göndermiş.

1 kuruş buldum bir yerden. 25+1 kuruş şeklinde yatıracağım borcumu.

Alacağına şahin, vereceğine karga kesilir bunlar.

Geçen sene Vakıfbank kredi kartı yıllık aidatı kesmişti birisi ek kart olmak üzere 3 kart için.

İkisi VISA,diğeri Mastercard olan kartlardan birisini tamamen unutmuşum ama banka unutmadı!

3 kart için de kart aidatı itirazında bulundum. Birkaç ay sonra telefonuma dalga geçer gibi bir mesaj geldi

"kart aidatı iade talebinize olumlu cevap veremeyeceğimizi bildirmek isteriz" gibisinden.

İade işlemi gerçekleşmezse kartları kapatacağımı söylemiştim. 2 kartı direkt kapattım. Kart aidatını nasılsa ödedim diye 1 kartı kapatmamıştım. Alacağım şeyleri de o kartla aldım bakalım harcama yapınca iade edecekler mi diye.

Bu sene de kalan 1 kart için kart aidatı alacaklar. Onu da ödedikten sonra itiraz edeceğim bakın bu kadar harcama yaptım diye. Şayet isteğim yine kabul edilmezse o kartı da hiç düşünmeden kapatacağım.

Bir arkadaşım meşhur x bir bankanın ayda 75 TL harcama yaparlarsa kart aidatı almayacaklarını söyledi kendilerinden.

Benim harcama durumuna(daha doğrusu eşe dosta aldığım şeylere yaptığım ödemelere) bakıyorum da Vakıfbank dalga geçiyor herhalde bende.

Bu sene ne olacak bakalım.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti yonetici » 24 Arl 2010, 11:09

Kredi kartıyla problemi olanlara uyguladığım kişisel bir kanaat testim var sizede yapalım :)

Size biriktirmemek şartıyla 1.000 TL harcamanız için verildi bu miktarı ne kadar zamanda tamamen harcamış olursunuz?
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti Balıkcı » 24 Arl 2010, 11:26

? yazdı:Kredi kartıyla problemi olanlara uyguladığım kişisel bir kanaat testim var sizede yapalım :)

Size biriktirmemek şartıyla 1.000 TL harcamanız için verildi bu miktarı ne kadar zamanda tamamen harcamış olursunuz?

İlk çarşıya çıktığım anda harcarım :D 1000 TL dediğiniz nedir ki? Hatta çarşıya çıkamama bile gerek yok, siz vereceğinizi taahhüt edin, şimdi oturduğum yerden bile harcaya bilirim :D
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Serdar
Arabanız: Felicia Combi 1.3 LX

İleti SKODA 135 » 24 Arl 2010, 11:29

? yazdı:Kredi kartıyla problemi olanlara uyguladığım kişisel bir kanaat testim var sizede yapalım :)

Aslında benim şahsi harcamam fazla yok ama kızım mimarlık okuyor bu sene 3. sınıfta onun biraz külfeti oluyor.
Bu yüzden bana harcamam için 1000 lira verseler normal şartlarda 35-40 gün gider.

Kredi kartı bana en çok traktöre mazot alırken ve ilaç-gübre zamanı ihtiyaç oluyor sonbahar tarlalar ekilirken ve baharda ilaçlama yaparken.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti diseqc » 24 Arl 2010, 11:45

bence kredi kartı maaşı gecmemeli yoksa ipin ucu kaçıyor ve zaruri ihtiyaçlar ve nedenleri bilmeme ama 1 taneden fazlası içi yavaş yavaş bozuyor ve bir müddet sonra sadece bankalara çalışıyor oluyoruz
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti yonetici » 24 Arl 2010, 11:55

Balıkcı yazdı:

İlk çarşıya çıktığım anda harcarım :D 1000 TL dediğiniz nedir ki? Hatta çarşıya çıkamama bile gerek yok, siz vereceğinizi taahhüt edin, şimdi oturduğum yerden bile harcaya bilirim :D

İşte siz kredi kartı mağduru olma eğilimdesiniz :) Madem bu parayı harcıyacağım en iyi şekilde nasıl kullanabilirim diye nereden baksanız 1 hafta sadece düşünürüm. Düşüncesizce para harcarsanız elinizdeki kartın limitinin sizi götürdüğü yere kadar gidersiniz.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti yonetici » 24 Arl 2010, 12:01

SKODA 135 yazdı:

Aslında benim şahsi harcamam fazla yok ama kızım mimarlık okuyor bu sene 3. sınıfta onun biraz külfeti oluyor.
Bu yüzden bana harcamam için 1000 lira verseler normal şartlarda 35-40 gün gider.

Kredi kartı bana en çok traktöre mazot alırken ve ilaç-gübre zamanı ihtiyaç oluyor sonbahar tarlalar ekilirken ve baharda ilaçlama yaparken.

Sizde normalde bilinçli harcama yapıyorsunuz fakat geliriniz harcamalarınızın altında kaldığı için ek kaynak ihtiyacınız var bunu çok kolayınıza geldiği için kredi kartından gideriyorsunuz. Normalde böyle bir imkan olmasaydı belkide kızınızı okutamayacaktınız yada kızınız okumak için çalışmak zorunda kalacaktı yada burs bulabilmek için daha çok çabalayacaktınız. Genel konuşuyorum belkide eşiniz çalışmak durumunda kalabilirdi yada siz daha çok gelir getirecek iş fırsatlarının peşine düşebilirdiniz. Kolay yolu seçmenin bir bedeli var sizde şu anda bunu ödüyorsunuz.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti felicia042 » 24 Arl 2010, 12:41

bende bişeyler ekleyeyim olayın başka bir yüzü bu kredi kartı demek hemen alış veriş yapabileceğimiz plastik para, diğer traftan bankalar her post makinesi koyduğu mağaza vb yerlere ortak olmuş oluyor. adam sadece bir pos makinesiyle ortak oluyor akıllara zarar bence, bu satışlarının tutarını hemen çekerse bilmem kaç oranında kesinti yapıyor vergi ödemiyor, dükyan kirası yok o yok bu yok sadece paraya ortak böyle olunca bankalar tabiiki yalvarır kredi kartınızı kapatmayın diye. .... bide ben böle ortak olabilsem.......
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Nereden: Konya
Arabanız: VW POLO 1.0

İleti SKODA 135 » 24 Arl 2010, 13:09

felicia042 yazdı:bende bişeyler ekleyeyim olayın başka bir yüzü bu kredi kartı demek hemen alış veriş yapabileceğimiz plastik para, diğer traftan bankalar her post makinesi koyduğu mağaza vb yerlere ortak olmuş oluyor. adam sadece bir pos makinesiyle ortak oluyor akıllara zarar bence, bu satışlarının tutarını hemen çekerse bilmem kaç oranında kesinti yapıyor vergi ödemiyor, dükyan kirası yok o yok bu yok sadece paraya ortak böyle olunca bankalar tabiiki yalvarır kredi kartınızı kapatmayın diye. .... bide ben böle ortak olabilsem.......

? kardeşim ve siz ne kadar doğru yazmışsınız. En önemlisi kart harcamaları gelir miktarını geçmemeli. Yoksa dediğiniz gibi bankalara çalışılmış olunuyor.

Birde insanları cezbeden, bankaların en büyük oyunu taksit olayları ve taksit erteleme... Ben hiç yapmadım ama bankalar yaş yere yatmaz.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Balıkcı » 24 Arl 2010, 13:30

? yazdı:
Balıkcı yazdı:

İşte siz kredi kartı mağduru olma eğilimdesiniz :) Madem bu parayı harcıyacağım en iyi şekilde nasıl kullanabilirim diye nereden baksanız 1 hafta sadece düşünürüm. Düşüncesizce para harcarsanız elinizdeki kartın limitinin sizi götürdüğü yere kadar gidersiniz.

Aynen öyle, doğru lafa ne denir :D
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Serdar
Arabanız: Felicia Combi 1.3 LX

İleti eminoglu » 24 Arl 2010, 15:48

Bende 1 tene var. Yetiyor şimdilik. Zaten 2.000 liranın üzerinde limiti var. Düşürsem mi diye dşünüyorum bazen. Ama kontrol altına aldım kendimi. Bir zamanlar 7 tane kartı olan birisi olarak çok iyi tecrübelerim vardır yani. Darısı herkesin başına :D

2003 Octavia Elagance. O bir canafar. :)
Kullanıcı avatarı
eminoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: yakup..
Nereden: Kars

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir