2011

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

2011

İleti Henien » 29 Arl 2010, 15:15

Müslümanlar rahatsız mı etti ki hayırdır? Kim bana müslümanım diyebilir ne demek? İnsanların günahlarını mı dökeceksin ortaya? Bir insanın günahı olması müslüman olmamasını veya Hz.İsa'ya sahip çıkıp noel kutlamasını reddetmesini mi engelliyor?

KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Nereden: Ankara
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti hetepe » 29 Arl 2010, 15:26

''Kim Müslüman?'' diye sorulmuş, Ben müslümanım.
Ayrıca Yılbaşı, Hz.İsa'nın doğum günü değildir, İsa Aleyhisselâm 23 Aralık'da doğdu.
Geçenlerde 8 yaşındaki oğlum istedi, ufak bir çam da ben aldım, kimseye bir zararı yok.
Bu tür konularla kimse kimseyi kırmasın, herkesin dini ve inancı kendine; tabii ki başkalarına müdahil olmadığı sürece.
Biz aslında gayet medeni bir milletiz her zaman gösteremesek te...oyuna gelmeyelim derim. Yeni yılınızı kutlarım, Allah herkesin gönlüne göre versin derim.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti skodaizm » 29 Arl 2010, 16:13

Merak ettiğim bir konu: Masumane gördüğünüz çam alıp süsleme noel baba vs. gibi hiristiyan adetlerini uygulayan biz müslümanlara karşı; hangi avrupalı, hiristiyan, yahudi gibi toplumlara herhangi bir müslüman adetini uygulatabilirsiniz? Kandil simiti aşure, helva dağıtımı gibi şeyleri hangi diğer din mensupları uygular acaba?( içimizde yaşayan bizlerle aynı adetleri paylaşan yurdumuz
diğer din mensuplarını tenzih ederim)

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti hetepe » 29 Arl 2010, 16:50

Hıristiyanlar bizim adeti uygulamıyor diye ben de çam süslemem demenin ne faydası, ne de zararı vardır.
İsteyen yapar, istemeyen yapmaz...
Sonuçta herkes mensubu olduğu dinin gereklerine göre sorgu görecekse şu an bir başkasının yaptığını sorgulamak anlamsız.
Bu bağlamda yılbaşını kim nasıl geçirecekse geçirir, beğenmediğimiz uygulamaları kendimiz yapmayız ama yapana da karışmanın -bence- gereği yok.. Sanki bu konunun devamı kavgaya gidiyor gibi, olmasın diye iyice uzattım ama bakalım ne olacak..
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti önder38 » 29 Arl 2010, 17:18

Peygamber efendimiz sırf yahudiler ile aynı şekilde yapmış olmamak için, tırnaklarını keserken bir kesip bir atlıyor ve sonra atladıklarını da kesiyordu. Bu durumu; bu da bize özgü olsun, müslümanın yahudiden bir farkı olsun, diye yapmış ve soranlara anlatmıştı. Kaç kişi biliyor yada uyguluyor bilemem ama bizim diğerlerine benzemekten ziyade bir farkımızın olmasını bize gösteren O'ydu...
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti Henien » 29 Arl 2010, 17:29

Çamlar plastik olduktan sonra bana dokunmaz. Ama bu durum, yılbaşında çam süslemenin doğru olmadığına ilşkin inancımı belirtmeme ve değer verdiğim insanları uyarmama engel değil.

Yeri gelmişken çam süsleme adetinin nerden geldiğinden biraz bahsedelim. Belki bu konuda arkadaşların fikirlerinde değişiklik oluşur;

Hristiyanlar ahirzamanda Hz. İsa'nın yeniden yeryüzüne ineceğine inanırlar. Bazı aşırı uçlar (evangelistler gibi) bunu kutsal topraklarda kafirlerle (onlara göre kafir biz oluyoruz :) ) yapılacak topyekün bir savaşa bağlarlar. ( buna da armagedon diyorlar) yavru buşun da bir evangelist olduğu ve son Irak savaşını bu gayeyle çıkardığı yönünde komplo teorilerinin doğru olduğunu düşünen insan sayısı azımsanmayacak ölçüdedir.

Hristiyanların Hz İsa'nın yeniden dünyaya geleceği inancı aslında doğrudur. Fakat bir farkla, son peygamber Hz Muhammed ümmeti olarak. Doğal olarak tahrif edilmiş İncil'e inanan hristiyanların değil, son hak dine inanan müslümanların başına geçmek üzere.

Hz İsa'nın dünya üzerinde büyük bir çam ağacına ineceğine iananır hrıstiyanlar. Hatta o çam ağacının altındakarşılaştığı ilk kadınla evleneceğini kabuyl ederler. İşte bu inançla her hrıstiyan noelde evine bulabileceği en büyük çam ağacını süsler, ki Hz İsa onun ağacına insin diye.

Tabi bu anlattıklarım bu adetin kaynağıdır, eminim ki günümüzde tahrif edilmiş olmasına rağmen kendi dinlerinden bile öyle uzak ki hristiyanlar, bir çoğu bu gaye ile değil bir adet olarak çam süslemektedir.

Müslümanların çam süslemesine gelince , eğer amaç hristiyanları taklit etmekse buna cevaz verilmemektedir. Eğer amaç Hz. İsa benim evime insin ise buna da ancak gülünür. Sonuçta ameller niyetlere göredir, herkesi deiçini ancak Allah bilir. Kimse kimseye kendini savunmak zorunda değil sonuçta. Herkes hesabını Allah'a verecek.

Benim kişisel tercihim sadece dini açıdan değil, aynı zmanda kültür emperyalizmine karşı da bir duruş olsun, çocuklarımkendi milli örf ve adetlerimize göre yetişsin diyedir.

Biraz uzun oldu, kusuruma bakmayın. ( Bu arada yeni yıl kimsye iyi birşey falan getirmez, bu ifade bile başlı başına sağlam değil. Ben yeni yılda herkese ALLAH'tan sağlık ve afiyet dilerim.)
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti xMEGANx » 29 Arl 2010, 17:38

işte Türk millet pattlamaya hazır yeterki fitili yakacak bi bahane olsun.. benim kastım hanginiz sürekli müslüman'lığın gerektirdiği kuralları uygulayarak yaşıyorsunuz ? du. neyse tamam eğer yılbaşını kutlamazsanız cennete gireceksiniz arkadaşlar LÜTFEN KUTLAMAYALIM.
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti y.emre » 29 Arl 2010, 17:43

yöneticinin müdahele etmesi için milletin birbirine sövmesimi gerekli ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır. Bu kuralı koyan kendisi değilmi :!:
Kullanıcı avatarı
y.emre
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yunus emre yıldız
Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001Felicia- 2007 Era -2010 Rio-2007K2500-2010H100

İleti xMEGANx » 29 Arl 2010, 17:52

y.emre yazdı:yöneticinin müdahele etmesi için milletin birbirine sövmesimi gerekli ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır. Bu kuralı koyan kendisi değilmi :!:

+1
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

İleti felicia_3437 » 29 Arl 2010, 17:57

herkezin yenı yılı şimdiden kutlarım arkadaşlar unutmayın unuturmayın benzın 4 lira :P arkadaşlar ya haketen unutmayın ihanete ibadedte 4 duvar arasında kalmalı yoksa sorun buyur herzaman
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Arabanız: FELİCİA LX

İleti felicia35 » 29 Arl 2010, 20:11

Yukarıda yazılan din üzerinden yapılan tartışmaları bir kenara bırakarak , bu forumda bulunan tüm arkadaşlarımın yeni yılını kutlar , yeni yılda sağlık , mutluluk huzur dilerim. Allah hepimize kaza bela vermesin.
SAYGILARIMLA
Kullanıcı avatarı
felicia35
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ÖZER
Nereden: İzmir
Arabanız: 97 FELİCİA LX

İleti BaTeRRiiSStt » 29 Arl 2010, 20:49

içelim güzelleşelim beylerrrrrr , mutlu yıllar...
Eklentiler
masaaaa2.jpg
masaaaa2.jpg (70.49 KiB) 1006 defa görüntülendi
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti xMEGANx » 29 Arl 2010, 23:53

BaTeRRiiSStt yazdı:içelim güzelleşelim beylerrrrrr , mutlu yıllar...

işte kafadengi birini bulduk =) hadi bakalım albertolar benden =)
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

İleti hetepe » 30 Arl 2010, 08:25

BaTeRRiiSStt yazdı:içelim güzelleşelim beylerrrrrr , mutlu yıllar...

+1
kafa dengi adamın hâli başka tabii...
-Herkeşe çaayyy! Şakir'e yok!
-Ne demek Şakir?
-Ne diyem? Mahmıt mı diyem? Şakir senin adın deel mi?!
-Abi, ağa diyeceksin...
-o günler geçti Şakirrrr!....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti mustklc » 31 Arl 2010, 14:00

valla yılsonu geldi daha aracın mtv si ödenmedi ben de ona üzülüyorum :?
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti ozantavsan » 31 Arl 2010, 14:14

2010 yılının son gününde birbirimizi kırmayalım.Bırakalım kim nasıl istiyorsa o şekilde algılasın yılbaşını.

Gel yinede gel ,her kim olursan ol bizim kapımız herkese açık.
Hepimiz kardeşiz bu kavga ne diye ?

bu bölüm tartışmalarla , dini yorumlarla geçecekse , yöneticimiz bu başlığı kilitlesin.

Öyle veya böyle görüşünüz ne olursa olsun.Acısıyla tatlısıyla bir yıl bitiyor , bize ne getireceğini bilmediğimiz yeni bir yıl geliyor.illaki dine yormayalım bu konuyu ,akşam belki çayımı yudumlayarak bir sene sona erdi , yeni bir yıl önümüzde diye hayıflanacağım hanıma.Kendimce içlenecek , kendimce karşılayacağım yeni yılı.Belki bende 10-9-8-7 diye saat 12 vurduğunda geri sayacağım.

Belkide bir eğlence yerinde gireceğim , bunların bir önemi yok.

1 yıl daha eksildimi hayatımızdan , iyi veya kötü bir yıl yaşadıkmı ,yenisi geldimi ? önemli olan bu.
Ve acaba bu gelen yeni yılda hayatımız devam edebilecekmi , bu yılı tamamlayabilecekmiyiz.Bu da önemli.
Öyleyse bu tartışma niye............

Yeni yılın hepimize sağlık mutluluk getirmesi dileğiyle........
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti syossett » 31 Arl 2010, 20:47

Eyw Ozancıım .. Yeni yılın kutlu olsun ..
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Asım Erdoğan
Arabanız: Favorit

İleti Henien » 31 Arl 2010, 21:44

tartışma derken ?????
Kullanıcı avatarı
Henien