Otomobil satışları bir şey kırmış

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Otomobil satışları bir şey kırmış

İleti Henien » 11 Oca 2011, 10:50

Otomobil satışları "rekor" kırmış :) Haber gazetevatan.com'dan alıntıdır:

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre geçen sene otomobil satışları 509 bin 784 adetle tarihi rekorunu kırdı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği, otomobil ve hafif ticari araç satış rakamlarını açıkladı.
Buna göre Türkiye otomotiv pazarında 2010 yılı Ocak-Aralık dönemi otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı 760 bin 913 adet olarak gerçekleşti. 557 bin 126 adet olan 2009 yılı 12 aylık otomobil ve hafif ticari araç pazar toplamına göre satışlar yüzde 36,58 oranında arttı.
2010 yılı Aralık ayında ise, geçen yılın Aralık ayına göre otomobil satışları yüzde 73,95 oranında artarak 99 bin 461 adet olarak gerçekleşti.
REKORU OTOMOBİL KIRDI
2010 yılı Ocak-Aralık dönemi otomobil pazarı 509 bin 784 adetle en yüksek 2000 yılı Ocak-Aralık (466 bin 748 adet) dönemi rakamlarını geçti

KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Nereden: Ankara
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti hetepe » 11 Oca 2011, 10:55

Para çok bizde...o yüzden...Şırnakta 4 mersedes satılmış, ardahanda 5...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti Henien » 11 Oca 2011, 11:02

Sıfır alacak param yok bu gidişle de kolay kolay olmayacak. Ama bu satış rakamları şahsen beni sevindiriyor, ikinci el piyasasında bolluk gelir fiyatlar düşer biz de daha güzeli daha ucuza alırız ;)
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti diseqc » 11 Oca 2011, 11:34

bizim milletimiz bu işde param yok diye ağlalarlar ama bir elektronik mağazası açılacak fiyatlar %20 indirimli derler sonrada parası olmayan milletim birbirini parçalarlar plazma,laptop ve günümüzün diğer pahalı elektronik aletleri haavada uçar ötv almıyoruz derler bir bakarsın herkez sıraya girer arbalar yollara sığmaz..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti kemalyazici » 11 Oca 2011, 15:51

Henien yazdı:Sıfır alacak param yok bu gidişle de kolay kolay olmayacak. Ama bu satış rakamları şahsen beni sevindiriyor, ikinci el piyasasında bolluk gelir fiyatlar düşer biz de daha güzeli daha ucuza alırız ;)

+1 :)
Kemal Yazıcı
93 Forman Lx
Kullanıcı avatarı
kemalyazici
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kemal Yazıcı
Arabanız: skoda forman lx

İleti gbasara » 11 Oca 2011, 16:22

hayret ediyorum.. gerçekten şaşıyorum bu duruma.. çok enteresan bir trajikomik..
hayatın içinde sıradan bir alım durumu olması gerekirken sadece bir hedef oluyor. ideal oluyor.
yapılacak en üst basamaklardan (orta sınıf) ikincisi haline geliyor (birincisi ev tabi)..

ortalama 20 milyar lira civarı... bir yılda..
ve bunun en az yüzde 60'ı kuru vergiler yani 12 milyar lira..

söyler misiniz almanya'dan vb. daha mı zenginiz?
şunu yine iddia ediyorum, yüzde 60 bir kayıtdışı ekonomide bu kadar vergi toplanabiliyorsa, kayıtdışı önlendiği takdirde bu seviyeyle bu ülke uçar,... uzay çağı başlar ülkemde..

ve en fazla yüzde 10 bir kayıtdışılılık oranı ile benzin de iner 2 liraya, otomobiller de iner 20 bine...

diğer bir sorun!! :
binlerce araç katılıyor trafiğe. aynı sayıda eksiltilmiyor. fanusta çoğalan sinekler gibi.. yolların yoğunluğu çok fazla.. ne kural takibi yapılabiliyor ne de sağlıklı bir sistem uygulanabiliyor. popüler çözümlerle gün kurtarılıyor. peki ya sonrası?

elli yıl önceki bir uygulama için hayır duası okuyan bizlere elli yıl sonra aynı hayır duası gelecek mi?
kördüğüm olduğunda her şeyin çözümü imkansız hale geliyor. vakit varken, şu anken, elimizdeyken fırsatlar... yapmıyoruz.

ben buna bencillik yakıştırmasını uygun buldum.. hem de bilimden, fenden, mantıktan uzak bir kır yaklaşımı..

ve asla da bu rekor satışları iyi bir ekonominin göstergesi saymıyorum. yazık ki iyi güdülen bir sürünün, uçurumdan önceki son yeşilliği diyorum..
gbasara
CLASSIC
CLASSIC

İleti Henien » 11 Oca 2011, 16:58

Google bile olayın farkında, konudaki reklamlara bakar mısınız :D
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakanerdogan » 11 Oca 2011, 17:48

He yav yolda çok yeni lüks araç var.

Bizim apartmanda 8-10 tane araba değiştiren oldu, vallaha eziklediler otoparkta arabamı, onları görmesin diye uzağa çekiyom :lol:
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti alpino » 11 Oca 2011, 18:20

hetepe yazdı:Para çok bizde...o yüzden...Şırnakta 4 mersedes satılmış, ardahanda 5...

her evde uydu ve klima varken elektrik su gaz paranı vermezsen, elektriği kaçak kullanırsan, kaçakçılık yaparsan vergini de vermezsen sen de alırsın.

ama senin öyle bir şansın yok. çünkü devlet onlardan alamadığı parayı senin elektrik faturana yansıtıyor, vergiyi senden tahsil ediyor. sen alamazsın.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir